Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Uşak Şehir Rehberi | Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Şehir Rehberi | Uşak Gezilecek Yerler

Ege Bölgesi’nin eşsiz şehirlerinden biri olan Uşak, özellikle kaplıca ve sıcak suları ile ön plana çıkan bir şehirdir. Uşak ta gezilecek yerler adlı bu yazımızda sizin için Uşak hakkında tüm merak edilenleri derledik.

Uşak Hakkında

Uşak, Anadolu ve Ege Bölgelerinin birbirine bağlandığı noktada bulunan ve oldukça stratejik konuma sahip olan bir şehirdir. Denizli, Manisa, Kütahya ve Afyonkarahisar illeri ile komşu olan Uşak’ta yıl içerisinde farklı iklimlere ve çeşitli bölgelerinde farklı bitki örtülerine rastlayabilmek mümkündür. Bu doğrultuda Uşak’ta hem Akdeniz ikliminin hem de karasal iklimin etkileri gözükmektedir. Uşak’a seyahat eden olan ve Uşak gezilecek yerler listesini tamamlayacak kişiler için en ideal mevsimin yaz mevsimi olduğunu söyleyebiliriz. Uşak nüfusu için ise 364.971 olduğunu söyleyebiliriz.

Antik dönemlerden beri konumu nedeni ile stratejik bir öneme sahip olan Uşak, M.Ö 4000’li yıllardan bu yana yerleşim olarak kullanılıyor. Uşak, keşfedildiği dönemden beri pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. M.Ö. 2000’li yıllarda Anadolu’da siyasi birliği sağlamak isteyen Hititlerin, M.Ö. 1000’li yıllarda ise Friglerin egemenliği altına bulunan Uşak, günümüzde ion kültürünün izlerini hale taşımaktadır.

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak, tarih boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu doğrultuda Uşak’ta söz konusu kültürlerin izlerine rastlamakta mümkündür. gezivagonu.com olarak sizler için Uşak gezilecek yerler listesi hazırladık. Gelin hep beraber Uşak gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Ulubey Kanyonu

Uşak Gezilecek Yerler | Ulubey Kanyonu

Uşak Gezilecek Yerler | Ulubey Kanyonu

Uşak Ulubey Kanyonu, Uşak’ın Ulubey ilçesinde yer alan bir kanyondur. Ulubey Kanyonu, Arizona’daki Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olarak biliniyor. Banaz ve Ulubey Çayı boyunca devam eden bu eşsiz kanyon ve kanyona bağlı küçük kanyonlardan meydana geliyor. Ulubey Kanyonu’nun genişliğinin 50 ile 10 metre arasında değiştiğini, uzunluğunu 45 metre olduğunu ve derinliğinin 170 metre olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Bu doğrultuda Uşak geziniz sırasında Ulubey Kanyonu’nu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Paşa Hanı

Uşak Gezilecek Yerler | Paşa Hanı

Uşak Gezilecek Yerler | Paşa Hanı

Uşak, ticaretin en önemli yollarından biri olan Kral Yolu üzerinde yer alır. Bu nedenle Uşak’ta Paşa Hanı gibi önemli ve görkemli bir han bulunuyor. Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış olan han, 1893 yılından beri varlığını sürdürüyor. Taş kesme tekniği ile yapılmış olan Paşa Hanı’nın yapımında ayrıca Marsilya kiremiti olarak bilinen kiremitlerde kullanılmıştır. Eşsiz bir ihtişama sahip olan Paşa Hanı’nı Uşak gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Kaplıca ve Şifalı Sular

Uşak Gezilecek Yerler | Kaplıcalar

Uşak Gezilecek Yerler | Kaplıcalar

Uşak ve Ege Bölgesi dendiği zaman akla ilk olarak kaplıca ve şifalı sular gelir. Ege bölgesi gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken söz konusu kaplıcalara Uşak’ta pek çok yer rastlayabilirsiniz. Konaklama imkanının bulunması ve ulaşımın oldukça kolay olması kişilerin Uşak’a gelerek kaplıca ve şifalı suların tadını çıkartma imkanı sağlıyor. Uşak kaplıcaları her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Siz de Uşak geziniz sırasında kaplıcalara mutlaka gitmeli ve Uşak gezilecek yerler listenize Uşak kaplıcalarını eklemelisiniz.

Balundus Antik Kenti

Uşak Gezilecek Yerler | Batulus Antik Kenti

Uşak Gezilecek Yerler | Batulus Antik Kenti

Balun Antik Kenti, Uşak merkeze 40 kilometre uzaklıkta yer alan bir antik kenttir. Ulubey ilçesinin Sülümenli Köyü’nde bulunan Balundus Antik Kentin tarihi Helenistik Çağ’a dayanıyor. Söz konusu antik kent, birinci derece sit alanı olarak tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır. 1845 yılında keşfedilmiş olan ve günümüze kadar ulaşmayı başarabilen Balundus Antik Kenti, Makedonyalılar tarafından keşfedilmiştir. Bu nedenle adın da Makedonlarından alındığı biliniyor. Siz de Uşak gezilecek yerler listenize Balundus Antik Kenti’ni ekleyerek tarihe şahitlik edebilirsiniz.

Clandras Köprüsü

Uşak Gezilecek Yerler | Clandras Köprüsü

Uşak merkeze 45 kilometre uzaklıkta ki Karahallı ilçesinde bulunan Clandras Köprüsü, eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Özellikle yaz ayları Clandras Köprüsü, ailecek gidilebilecek eşsiz bir doğa harikasıdır. Clandras Köprüsü, Frigyalılar döneminde günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş bir köprüdür. Banaz Çayı üzerinde yer alan Clandra Köprüsünün uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre, eni ise 1.75 metredir. Bu doğrultuda hem güzel fotoğraflar çekilmek hem de aileniz ile hoş vakitler geçirmek için Clandra Köprüsünü Uşak gezilecek yerler listesine ekleyebilirsiniz.

Uşak’a Nasıl Gidilir?

Uşak'a Nasıl Gidilir?

Uşak’a Nasıl Gidilir?

Uşak, Ankara-İzmir karayolu üzerinde bulunuyor. Uşak, merkezi bir coğrafi konuma sahip olduğu için Uşak’a Türkiye’nin hemen her yerinde otobüs ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Uşak’a en yakın şehirlerden biri olan İzmir Uşak arası kaç km sorusu pek çok kişinin sorduğu bir sorudur. Bu soruyu 217 km şeklinde cevaplayabiliriz. Dolayısıyla İzmir Uşak arası yaklaşık 3 saat sürecektir. Bunun dışında Uşak’a İstanbul’dan 6 saatte Ankara’da ise 4.5 saatte ulaşım sağlanabilir. Afyon-Uşak ve İzmir demiryolu ile de bu şehirler arasında seyahat edebilmek mümkündür. Uşak’a ulaşım sağlamak için havayolu da seçenekler arasında yer alıyor. Uşak Havalimanı’na bilet alarak İstanbul, Ankara gibi şehirlerden Uşak’a ulaşabilirsiniz.

Uşak Şehir İçi Ulaşım

Uşak Şehir İçi Ulaşım

Uşak Şehir İçi Ulaşım

Uşak şehir içi ulaşım dolmuş ve otobüsler ile sağlanıyor. Uşak halkı; 10,11, 12, 12 H, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 23 ve 24 numaralı otobüsleri kullanarak Uşak’ın her yerine ulaşım sağlayabiliyor. Uşak Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımda ise havalimanı servisleri kullanılıyor. Yaklaşık 7 kilometrelik bu mesafeye 10 dakika da ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Bunların dışında Uşak seyahatiniz sırasında araba kiralayabilir ve taksi kullanabilirsiniz.

Uşak’ta Kalınacak Yerler

Uşak'ta Kalınacak Yerler

Uşak’ta Kalınacak Yerler

Uşak’ta konaklamak için pek çok seçenek bulunuyor. Uşak’a seyahat eden kişiler dilerlerse 5 yıldızlı bir otelde dilerlerse daha küçük bir pansiyonda konaklayabilirler. Ancak şehir merkezine kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilmek için daha çok merkezde bulunan Uşak otelleri tercih ediliyor. Bunun dışında Uşak otogarını yakınında bulunan otellerde sık sık tercih edilen oteller arasında yer alıyor. Kişilerin Uşak’ta konaklaması için sunulan bir diğer seçenek ise Uşak öğretmenevidir. Uşak öğretmenevinde oldukça ucuz bir şekilde konaklayabilirsiniz.

Uşak gezilecek yerler listesinde yer alan Paşa Hanı’nın üst katları otel olarak kullanılıyor. Görkemli ve tarihi bir mekanda konaklamak istiyorsanız Paşa Hanı’nı tercih edebilirsiniz. Bunun dışında GDZ Gediz Hotel, Kremon Hotel, Rama Uşak Hotel, Uşak Akdağ Otel, Grand Uzcan Hotel, Studio Apart Hotel gibi otelleri de tercih edebilirsiniz.

Uşak’ta Ne, Nerede Yenir?

Uşak'ta Ne, Nerede Yenir | Demir Tatlısı

Uşak’ta Ne, Nerede Yenir | Demir Tatlısı

Uşak’ta ne yenir dendiği zaman akla ilk olarak tarhana çorbası gelir. Uşak mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan tarhana çorbası, Uşak’a özgü farklı bir şekilde yapılıyor. Ayrıca Uşak tarhana çorbası, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillenmiştir. Tarhana çorbasının dışında döndürme böreği de Uşak’ın en ünlü yemekleri arasındadır. Bunların dışında alacatane, nişan tatlısı Uşak’ın eşsiz lezzetleri arasındadır.

Tarhana Çorbası: Tarhana Baba

Demir Tatlısı: Antre Cafe Kitchen

Et Basma: Ezogelin Kebap Salonu

Cendere Tatlısı: Melodi Pasta Cafe Bistro

Alacatene: Harran

Çömlek Eti: Şişko Restoran

Uşak’ta Alışveriş

Uşak'ta Alışveriş

Uşak’ta Alışveriş

Uşak’ta alışveriş yapabileceğiniz hem ulusal markalar hem de yerli mağazalar bulunuyor. Uşak seyahatiniz sırasında yöresel ürünleri satın almak isterseniz semt pazarlarını tercih edebilirsiniz. Genellikle cumartesi ve Pazar günü kurulan bu pazarlar, bölge halkının ve Uşak’a gezmek için gelen kişilerin sık sık tercih ettiği semt pazarlarıdır. Bu pazarlarda yöresel ürünlere ve dalından koparılmış taze meyve sebzelere rastlayabilirsiniz. Özellikle turşu, tarhana ve yağ gibi lezzetlere pazarlardan ulaşabilirsiniz.

Yöresel lezzetlerin yanı sıra Karun AVM, Özdilek AVM gibi alışveriş merkezlerinden ünlü markaların ürünlerine de ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.