Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Salda Gölü Nerede | Türkiye’nin Maldivleri Yolculuğu

Salda Gölü Nerede | Türkiye’nin Maldivleri Yolculuğu

Son dönemlerin en dikkat çekici yeri olan Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü yolculuğu yapmaya hazır mısınız? Doğanın bizlere bahşettiği enfes güzellilerden bir tanesi olan Salda golü yolculuğuna çıkarken Salda gölü nerede gibi en çok merak edilen konulara da gezivagonu olarak cevap vereceğiz!

Salda Gölü Hakkında

Kimilerince Türkiye’nin Maldivler’i kimilerince de Saldivler olarak anılan Salda Gölü; Burdur ili Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir karstik göldür. Yaklaşık 63 km2 alan kaplayan ve Göller Yöresinin en dikkat çekici göllerinden bir tanesi olan Salda Gölü derinliği yer yer 184 metreye kadar ulaşmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nde bulunan ve Türkiye’nin yüz akı olarak değerlendirilen Salda Golu; dünyanın en temiz gölleri sıralamasında 5. olmayı başarmıştır. Bu unvanı fazlası ile hak eden Salda Gölü’nün neden Maldivler ile eş tutulduğunu şimdi daha iyi anladığınızı düşünüyoruz.

2020 yılına gelinene kadar çok ciddi bir turistik cazibe merkezi olan Salda Gölü; son yıllarda daha da artan ilgiyi karşılayabilmesi adına Millet Bahçesi Projesi kapsamında dönüşüme uğramaya başlamıştır. Yapılaşmanın yasak olduğu göl çevresinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan proje çerçevesinde Halk Plajı ve Saldivler adlı 2 bölgenin oluşturulması hedeflenmektedir.

Salda Gölü Konaklama İmkanları

Salda Gölü Nerede

Salda Gölü Nerede

Salda Gölü konaklama imkanları sayesinde özellikle Balayı için bölgeye gelen çiftler için enfes imkanlar sağlar. Göl çevresinde yapılaşmaya izin verilmese de Salda Gölü’ne çok yakın bölgelerde konumlanan oteller Salda Gölü konaklama imkanlarını ciddi seviyelere taşır. Salda Gölü çevresinde bulunan otel ve pansiyonlar göle yaklaşık 3-5 km uzaklıktadır. Otellerin hem konfor hem de lüks imkanlar sağlaması bölgede balayı turizmini çok ciddi bir şekilde geliştirmiştir.

Salda Gölü çevresinde balayı tatili yapmak isteyenler için önerimiz mutlaka burayı tercih etmeleri yönündedir. Ancak Balayı otelleri konusunda tercihinizi yapmadan Balayı Otelleri | Otel Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Salda Gölü Kamp Alanları

Salda Gölü nerede sorusunu araştıran bireylerin büyük bir çoğunluğu Salda Gölü kamp imkanlarından faydalanmak isteyen bireylerdir. Siz de doğanın insanoğluna sunduğu zenginliklerden doyasıya faydalanmak ve masmavi sulara nazır bir bölgede kamp yapmak için Salda Gölü kamp alanlarını mutlaka tercih etmelisiniz.

Salda Gölü çevresi kamp yapmak için eşsiz mekanlar sunsa da çadırınızı maalesef dilediğiniz yere kuramıyorsunuz. Bölgenin Doğal Sit Alanı özelliğinde olması kamp yapmak için Yeşilova Belediyesi Halk Plajı’nın tercih edilmesini zorunlu kılar. Burada kendi çadırınızla ücretsiz bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Kamp çadırınız yoksa kiralayacağınız çadıra göre 30 ila 40 TL arasında değişen ücretler ödemeniz gerekebilir.

Salda Gölü Giriş Ücretleri

Salda Gölü Nerede

Salda Gölü bir doğal zenginlik olmasının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış bir bölgedir. Bu nedenle göle giriş ve çıkışlar kontrollü bir şekilde gerçekleşir. Salda Gölü giriş ücretleri şu şekildedir.

  • Tam Bilet – 3,5 TL
  • Öğrenci – 1,5 TL
  • Bisiklet – 3,5 TL
  • Motorsiklet – 5 TL
  • Minibüs veya Kamyonet – 31 TL
  • Midibüs – 52 TL
  • Otobüs – 94 TL

Haftanın her günü dilediğiniz zaman ziyaret edebileceğiniz Salda Gölü’nde keyifli dakikalar geçirebileceğinizi ifade edebiliriz.

Salda Gölü Nerede?

Burdur Salda Gölü; turistlerin çok ciddi ilgisini gören bir mekân olması nedeniyle konumu noktasında araştırmaların çok yoğun yapıldığı bir yerdir. Özellikle turizm sezonunun açıldığı dönemlerde Salda Gölü nerede sorusu en çok merak edilenler arasında yer alır. Hem Salda Gölü nerede sorusuna cevap bulabilmek hem de Salda Gölü yol tarifi vermek adına şunları ifade edebiliriz;

Burdur ili Yeşilova ilçesine bağlı olan Salda Gölü; ilçeden yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Salda Gölü Burdur arasındaki mesafeye bakıldığında ise 60 km yol gitmeniz gerekir. Yaklaşık 50 dakika süren bu yolculuğu ister kendi aracınızla ister Burdur merkezinden kalkan Yeşilova dolmuşları ile kat edebilirsiniz. Denizli, Antalya ve Isparta gibi şehirlere de çok yakın bir mesafede olan Salda Gölü’ne bu şehirlerden ulaşım için ortalama 1,5 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekir.

Salda Gölü ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Salda Gölü nerede sorusu kadar bazı konularda doğa severlerin meraklı olması bu bölümü oluşturmamıza neden oldu. Salda Gölü ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi masmavi sularda yüzme imkanıdır. Salda Gölü’nde dilediğiniz gibi yüzebilirsiniz. Ancak Salda Gölü derinliği oldukça fazla olduğundan olası kazaları önlemek adına açılmamanız gerekir.

Salda Gölü ile ilgili merak edilen konula biyoçeşitlilik ve avlanmadır. Salda Gölü dünyanın en temiz ve berrak 5. gölü olduğundan flora ve fauna açısından oldukça zengindir. Bu zenginliğin varlığında elbette avlanmanın yasak olması da rol oynar.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.