Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Mardin’de Gezilecek Yerler | Mezopotamya Uygarlıklarının Başkenti: Mardin

Mardin’de Gezilecek Yerler | Mezopotamya Uygarlıklarının Başkenti: Mardin

Mardin Hakkında

Mezopotamya uygarlıklarının en önemli yerleşim merkezlerinden birinde keyifli bir gezi planı yapmanız için gezivagonu.com olarak Mardin’de gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık.

Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan Mardin, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan şehirlerden bir tanesidir. Fırat ve Dicle nehirleri arasındaki Mardin, kendine has mimari yapısı ile her yıl pek çok turistin ilgini çekiyor. Özellikle taş evleri ile ünlü olan Mardin, Türkiye’nin en büyük 26. kalabalık şehridir. Suriye ile sınır komşusu olan kentin yüz ölçümü ise 8.858 kilometrekaredir. Midyat, Kızıltepe, Nusaybin ve Ömerli gibi pek çok önemli ilçesi bulunan şehir Mezopotamya’nın en eski şehirlerinde biri olarak biliniyor. Bu yönüyle Mardin’de gezilecek yerler dendiğinde uzun uzadıya bir liste yapmak mümkündür.

Mardin Artuklu Üniversitesi çevresinde yapılan bazı çalışmalarda elde edilen bulgular Mardin’in tarihinin Paleolitik Çağ’a dayandığına işaret ediyor. Bunun dışında Boncuklu Tarla yakınlarındaki kazı çalışmalarında ise Cilalı Taş Devri’ne ait bazı kalıntılar bulunmuştur. M.Ö. 2000’li yıllarda Asurluların hâkimiyetinde olan Mardin daha sonra sırasıyla Hitit, Uratu ve Medlerin hâkimiyeti altına girmiştir. Bu dönemlerden kalan tarihi eserler Mardin’de gezilecek yerler listesinin önemli bir kısmını oluşturur.

Mardin'de Gezilecek Yerler | Tarihi Kent Mardin

Mardin’de Gezilecek Yerler | Tarihi Kent Mardin

Tarihi Kent Mardin

M.Ö. 4. Asırda İskender’in İran ve Anadolu’yu ele geçirmesi ile birlikte Mardin, İskender’in egemenliği altına girmiştir. Ancak İskender’in kısa bir süre sonra vefat etmesi ile bölge, Sasaniler ve Perslerin egemenliği altına girmiştir. Daha sonra M.S. 640 yılında Hz. Ali’nin halifeliği döneminde Mardin şehrinin bulunduğu bölge Müslümanlar tarafından ele geçirilmiş ve egemenliği İslam devletlerine geçmiştir.

1071 yılına gelindiğinde tarihte önemli bir yere sahip olan Malazgirt Zaferi ile Mardin, Türklerin hâkimiyetine girmiştir. Bu zaferden sonra bölgede Türkler yoğun bir şekilde yaşamaya başlamışlardır. Mardin Artukluları, Eyyubiler, İlhanlılar, Karakoyunlular, Anadolu Selçukluları ve Akkoyunlular bölgede hâkimiyet kurmuşlardır. Bölge son olarak 1517 Çaldıran Savaşı ile Osmanlı topraklarına dâhil olmuştur. Mardin gezilecek yerleri ziyaret ettiğinizde bu uygarlıkların her birine ait eserleri görebilmeniz mümkündür.

Mardin’in tarih boyunca onlarca devletin egemenliği altına girmesi bölgeden pek çok farklı din, dil ve ırktan insanın bir arada yaşamasına neden olmuştur. En eski Mezopotamya uygarlıklarından biri olan Mardin’de hala Süryani, Müslüman ve Ermeni gibi pek çok dine mensup kişiler kardeşçe yaşar. Unesco Dünya Miras Listesi’nde Türkiye’yi temsil eden Mardin, her yıl pek çok turiste de ev sahipliği yapıyor. Peki, dünyanın hemen her yerinden turisti ağırlayan Mardin’de gezilecek yerler listesinde neler var?

Mardin’de Gezilecek Yerler

Suriye sınırında bulunan ve doğal bir sit alanı özelliği taşıması nedeniyle yıl içinde pek çok turisti ağırlayan Mardin’de gezilecek yerler dendiğinde liste uzadıkça uzar.  Gezmek için en az 3-4 gününüzü ayıracağınız Mardin taş evleri ve Süryani kadim inanışına ait mabetleri ile ilginizi çekecek.

Mezopotamya uygarlıkları tarafından merkez olarak seçilmiş bu eşsiz şehirde gezilecek yerleri sizler için derledik. Çoğu; Unesco dünya miras listesinde yer alan Mardin’in tarihi yerleri şunlardır;

Mardin'de Gezilecek Yerler | Mardin Kalesi

Mardin’de Gezilecek Yerler | Mardin Kalesi

Mardin Kalesi

Mezopotamya uygarlıkları tarafından mesken kabul edilen Mardin’in en önemli yapılarından bir tanesi de 1600 yıllık Mardin Kalesi’dir. Şehre hâkim tepede kurulması ve askeri açıdan oldukça emniyetli olması sebebiyle kaleye Kartal Yuvası adı da verilmiştir. Günümüzde askeri amaçlı kullanımdan dolayı Mardin Kalesi ziyaretçilere kapalıdır. Ancak özel izinle kaleyi ziyaret edebileceğinizi unutmamalısınız.

Mardin’de gezilecek yerler listesinde ilk sırada olan Mardin Kalesi’nin içinde eski sığınaklar ve soğuk hava depoları bulunur. İç kısmında cami ve diğer sosyal yapıların bulunduğu kalede bu yapılar büyük oranda yıkılmıştır. Kalenin en dikkat çekici özelliği ise Suriye’ye kadar uzanan Mezopotamya ovasında sunduğu eşsiz manzaradır.

Mardin'de Gezilecek Yerler | Ulucami

Mardin’de Gezilecek Yerler | Ulucami

Ulu Cami

1199 yılında inşa edilmiş şehrin en eski yapılarından bir tanesi olan Ulu Cami halen ibadete açıktır. 8 asrı aşan tarihine rağmen sapasağlam ayakta olan Ulu Cami; Mezopotamya uygarlıklarından Artukluların şehirdeki en önemli eseridir. Sarı kesme taştan inşa edilen ve banisi İlgazi Bey olarak bilinen Ulu Cami çeşitli dönemlerde restore edilmiştir. Süryani kayıtlarına göre Ulu Cami; kiliseden camiye çevrilmiştir. Mardin çarşısının tam ortasında yer alan camiyi günün her saatinde ziyaret edebilirsiniz.

Mardin'de Gezilecek Yerler | Deyrulzafaran Manastırı

Mardin’de Gezilecek Yerler | Deyrulzafaran Manastırı

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin tarihi yerler dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biri Deyrulzafaran’dır. Süryani kadim inanışının en önemli mabetlerinden biri olan Deyrulzafaran Manastırı adını safran çiçeğinden alır. Mardin’e yaklaşık 5 km uzaklıktaki mabet halen aktif olarak kullanılır. İlk Süryaniler tarafından kullanılan güneş tapınağının üzerine inşa edilmiş Deyrulzafaran Manastırı mimarisi ile oldukça dikkat çekicidir. Girişin ücretli olduğu manastırda ibadet ve mezar odaları bulunur.

Mardin'de Gezilecek Yerler | Zinciriye Medresesi

Mardin’de Gezilecek Yerler | Zinciriye Medresesi

Zinciriye Medresesi

Mardin merkezde bulunan Zinciriye Medresesi günümüzde Mardin’in tarihi yerleri listesinde yerini alan önemli yapılardan biridir. Geçmişte Mezopotamya uygarlıkları için önemli bir medrese ilmi merkezi olan Zinciriye; aynı zamanda bir rasathane olma özelliği de taşır. Mimari açıdan da oldukça etkileyici olan medrese Mardin Kalesi’nin hemen altında ve Ulu Cami’ye oldukça yakın bir noktada yer alır.

Mardin'de Gezilecek Yerler | Dara Antik Kenti

Mardin’de Gezilecek Yerler | Dara Antik Kenti

Dara Antik Kenti | Dara Harabeleri

Mardin’de gezilecek yerler dendiğinde listenin başına yazılan yerlerden bir tanesi de Dara Antik Kentidir.

Mezopotamya’nın Efes’i olarak bilinen Dara Mardin’e yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alır. Adını Pers kralı Darius’tan alan Dara Mezopotamya uygarlıklarının en önemli eserlerinden biridir. Askeri açıdan oldukça önemli bir yer olarak kullanılmış olan Dara; güneş tapınakları, zindanı ve mezar odaları ile dikkatleri çeker. Arkeolojik kazıların halen devam ettiği bu antik kent Mardin’de görülmesi gereken yerler listesinde yer alır.

Mardin'de Gezilecek Yerler | Deyrulumur

Mardin’de Gezilecek Yerler | Deyrulumur

Deyrulumur | Mor Gabriel Manastırı

Midyat’a yaklaşık 25 km uzaklıktaki Mor Gabriel Manastırı tıpkı Deyrulzafaran gibi Süryani kadim inanışının önemli mabetlerinden birisidir. Temelleri 16 asır öncesinde atılmış manastır çeşitli dönemlerde yapılan eklemelerle günümüzdeki halini almıştır. Süryaniler tarafından halen mabet olarak kullanılan ve İkinci Kudüs olarak kabul edilen manastır günün belirli saatlerinde ziyarete açıktır.

Mardin'de Gezilecek Yerler | Midyat

Mardin’de Gezilecek Yerler | Midyat

Midyat

Mardin’de gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk mekânlardan bir tanesi olan Midyat; Geluşke Hanı, Midyat Konukevi ve daha pek çok yapı ile dikkatleri üzerine çeker. Genellikle Mardin’de çekilen dizi ve filmlerin platosu konumunda olan Midyat’ta Sıla, Berivan ve Hercai gibi önemli diziler çekilmiştir. Midyat ayrıca eski evler ile de dikkatleri üzerinde toplar. Mardin Midyat gezilecek yerler konusunda sunduğu geniş seçenekler ile adeta Mardin’in küçük bir replikasıdır.

Mardin'de Gezilecek Yerler | Kasımiye Medresesi

Mardin’de Gezilecek Yerler | Kasımiye Medresesi

Kasımiye Medresesi

Mezopotamya uygarlıklarından bir tanesi olan Akkoyunlular tarafından inşası tamamlanmış Kasımiye Medresesi 6 asırlık bir tarihe sahiptir. Mardin merkezde yer alan yapı kendi zamanında medrese ilminde en önemli eğitim kurumu olarak kabul edilirdi. Mimari açıdan eşsiz özelliklere sahip Kasımiye duvarında bulunan kan izleri ve havuzunun anlamlı hikâyesi ile Mardin’de görülmesi gereken yerlerden biridir.

Mardin'e Nasıl Gidilir

Mardin’e Nasıl Gidilir

Mardin’e Nasıl Gidilir?

Medeniyetlerin buluşma noktası Mardin’e son yıllarda dünyanın hemen hemen her yerinden turistler akın ediyor. Dünya’nın çeşitli yerlerinden Mardin’e havayolu ile gelecek olan kişilerin aktarma yapması gerekir. Çünkü Mardin Havalimanı’ndan yurtdışı seferleri yapılmaz. Yurtdışından İstanbul’a, İstanbul’dan ise Mardin’e kolaylıkla uçabilirsiniz.

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Mardin’e gidecek olan kişiler şehirlerarası seferler düzenleyen otobüs firmalarını kullanabilirler. Mardin’in ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kendine özel otobüs firmaları ile seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Diyarbakır, Mardin’e en yakın şehirlerden bir tanesidir. Diyarbakır Mardin arası yaklaşık 91 kilometre olup 1 saat 20 dakikalık bir yolculuk ile Mardin’e ulaşmak mümkündür. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan bir diğer şehir olan Şanlıurfa Mardin arası 188 kilometredir. Şanlıurfa’dan Mardin’e ulaşmak için ise 2.5 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekecektir.

İstanbul, Bursa, Çanakkale, Antalya, Mersin gibi Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne uzak yerlerden Mardin’e gelirken ise bir hayli uzun mesafe kat etmeniz gerekecektir. Örneğin İstanbul Mardin arası mesafe 1448 kilometredir ve yolcuğunuz yaklaşık 21 saat sürecektir. Ankara Mardin arası ise 1027 kilometre olup 13 saatlik bir yolculuk geçirmeniz gerekir.

Mardin’e demiryolu ile ulaşım sağlamak mümkün değildir. Ancak Mardin’e uçak ile ulaşım mümkündür. Şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Mardin Havalimanı’na İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerden direkt ulaşabilirsiniz. İstanbul Mardin arası uçuş yaklaşık 1 saat 55 dakika, Ankara Mardin arası uçuş ise 1 saat 15 dakika sürmektedir. Ayrıca Mardin’e çok yakın olan Diyarbakır Havalimanına uçarak oradan Mardin’e ulaşabilmekte mümkündür.

Mardin Şehir İçi Ulaşım

Mardin Şehir İçi Ulaşım

Mardin Şehir İçi Ulaşım

Turistlerin en çok tercih ettiği şehirlerden biri haline gelen Mardin’de şehir içi ulaşım özel halk otobüsleri ve Martus minibüsleri ile sağlanıyor. Ancak eski Mardin olarak adlandırılan ve taş evlerin yer aldığı bölgeyi yürüyerek gezmenizde fayda var. Çünkü Mardin’de gezilecek yerler konusunda tarihi dokusuyu hissetmek sadece bu şekilde mümkün olur. Eski Mardin ve yeni Mardin arasında ulaşımı bu özel halk otobüsleri ve minibüsler ile sağlayabileceğiniz gibi taksileri de kullanabilirsiniz.

Mardin şehir merkezinden havalimanına ulaşım ise Mardin havalimanı servisi, özel halk otobüsleri ve Kızıltepe otobüsleri ile sağlanabilmektedir. Mardin ile havalimanı arası 20 kilometredir. Yaklaşık 20 dakikalık bir seyahat ile şehir merkezinden havalimanına ulaşabilmek mümkündür. Ayrıca havalimanına taksi ve Mardin araç kiralama gibi seçeneklerle de ulaşılabilir. Mardin araç kiralama fırsatları için linki inceleyebilirsiniz.

Mardin’de Ne, Nerede Yenir?

Mardin’in neyi meşhur diye sorulduğunda hiç şüphesiz cevap, yemekleri olacaktır. Suriye’ye oldukça yakın olması nedeniyle Arap yemek kültüründen oldukça etkilenen Mardin’de eşsiz lezzetleri tadabilirsiniz. Peki, Mardin’de ne, nerede yenir diye sorulsa cevap ne olur? İşte cevaplar!

Mardinde Ne Nerede Yenir | İçli Köfte

Mardinde Ne Nerede Yenir | İçli Köfte

İçli Köfte

İnce Bulgur ve iç harçla hazırlanan bu muhteşem yemek haşlanmış ve kızartılmış olarak 2 şekilde yapılır. Haşlanmış içli köfteye Ikbebet, kızartılmış içli köfteye Irok denir. İçli köfteyi yiyebileceğiniz en iyi mekân Sabancı Kent Müzesi’nin karşısında bulunan Dara Restoran’dır.

Mardinde Ne Nerede Yenir | Kaburga Dolması

Mardinde Ne Nerede Yenir | Kaburga Dolması

Kaburga Dolması

Koyun veya kuzu kaburgasının içine iç pilav doldurulması ile yapılan bu yemek Mardin’de bayram yemeği olarak yenir. Mardin’de en iyi kaburga dolmasını Kaburgacı Selim Amca’da bulabilirsiniz.

Mardinde Ne Nerede Yenir | Sembusek

Mardinde Ne Nerede Yenir | Sembusek

Sembusek | Lahmacun

Türkçe karşılığı olmayan sembusek lahmacunun börek şeklinde hazırlanmış halidir. Mardin’deki en iyi sembuseki Cercis Murat Konağı’nda bulabilirsiniz.

Mardinde Ne Nerede Yenir | Etliekmek

Mardinde Ne Nerede Yenir | Etliekmek

Etli Ekmek

Bilindik etli ekmeklere göre farklı bir yapısı olan Mardin etli ekmek; hamur ve et yoğurulduktan sonra pişirilir. Etli ekmek yiyebileceğiniz en iyi mekân Sabancı Kent Müzesi’nin karşısında bulunan Dara Restoran’dır.

Mardinde Ne Nerede Yenir | İşkembe Dolması

Mardinde Ne Nerede Yenir | İşkembe Dolması

Kibe | İşkembe Dolması

Mardinliler tarafından Kibe olarak adlandırılan işkembe dolması Mardin’i ziyaret edenlerin mutlaka denemesi gereken bir lezzettir. İşkembe dolmasını tadabilmek için Ebrar Mahalli Yemekler’i tercih edebilirsiniz.

Mardin'de Ne Nerede Yenir? | Kiliçe

Mardin’de Ne Nerede Yenir? | Kiliçe

Kiliçe | Mardin Çöreği

Hamur ve baharatın eşsiz karışımı olan kiliçe Mardin’de biri vefat ettiğinde dağıtılan bir çörekken günümüzde her gün tüketilen bir yiyecek halini almıştır. Mardin’de gezilecek yerler ziyaret etmek için Mardin’e geldiyseniz Deyrulzafaran Manastırı’nda bulunan kafede satılan çörekleri denemeyi ihmal etmemelisiniz.

Mardinde Ne Nerede Yenir | Mardin Kebabı

Mardinde Ne Nerede Yenir | Mardin Kebabı

Mardin Kebabı

Kebap dendiğinde Mardin’de akla sadece Kebapçı Rıdo gelir. Asırlık bir mekân olan Kebapçı Rıdo’da hayatınızdaki en unutulmaz kebabı tadabilirsiniz.

Mardin'de Ne Nerede Yenir | Şekerli Badem

Mardin’de Ne Nerede Yenir | Şekerli Badem

Şekerli Badem

Mardin’de gezilecek yerler için Mardin’e geldiyseniz şekerli bademi tatmadan hatta sevdiklerinize de bir avuç şekerli badem götürmeden dönmemeniz gerekir.

Mardin'de Nerede Kalınır

Mardin’de Nerede Kalınır

Mardin’de Kalınacak Yerler

Yukarı Mezopotamya’nın eşsiz kentlerinden biri olan Mardin’de konaklama için pek çok fırsat bulunuyor. Her bütçeye uygun Mardin otellerinden herhangi birini tercih ederek konaklayabilirsiniz. Yeni Mardin’de bulunan Erdoba Elegance Otel Mardin’in ilk ve tek beş yıldızlı otelidir. Mardin’de gezilecek yerler gezerek keyifli dakikalar yaşarken Midyat yolu üzerindeki Erdoba Elegance Otel’i tercih ederek eşsiz bir konaklama deneyimi de elde edebilirsiniz.

Erdoba Elegance Otel’in dışında 800 yıllık tarihi bulunan Artuklu Kervansarayı’nda konaklayarak Mardin’in tarihini içinizde hissedebilirsiniz. Mardius Tarihi Konak da tıpkı Artuklu Kervansarayı kadar eşsiz bir tarihe ve mimariye sahiptir. Mardius Tarih Konak da konaklayarak dinlenirken Mardin’i keşfedebilirsiniz.

Mardin’de kalınacak yerler konusunda size verebileceğimiz son tavsiye ise Dara Konağı olacaktır. Adını Dara Antik Kenti’nden alan Dara Konağı konaklamak için oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Mardin'de Alışveriş

Mardin’de Alışveriş

Mardin’de Alışveriş

Şehir dışına turistik amaçlı giden herkes o şehri hatırlatacak bazı hediyeler ile dönmek ister. Mardin’in neyi meşhur dendiği zaman akla gelecek pek çok ürün bulunuyor. Lezzetli yöresel yiyecekler, sabunlar, saç ve cilt bakım kürleri, hediyelik eşyalar, gümüş fincanlar Mardin’den alınabilecekler arasında yer alıyor. Özellikle Mardin hediyelik eşya konusunda tereddüt yaşıyorsanız sevdiklerinize Mardin leblebisi, Mavi badem şekeri, peksimet ekmeği gibi yöresel lezzetlerden oluşan bir paket götürebilirsiniz.

Yöresel yiyecekler dışında gümüş işleme sanatı ile de ünlü olan Mardin’den sevdiklerinize gümüş yüzük, gümüş küpe, gümüş bilezik, telkâri ve gümüş kolye gibi takılar kahve fincanı, tepsi, şekerlik gibi ev eşyaları götürebilirsiniz. Bu ürünlere ise Mardin Bakırcılar Çarşısı’nda rastlamak mümkündür.

Alışveriş tutkunları ise Mardin’in Kayseriye Çarşısı, Ayakkabıcılar Çarşısı, Tellalar Çarşısı, Gümüşcüler ve Bakırcılar Çarşısı gibi çarşılarını gezerek kendilerine uygun pek çok ürüne rastlayabilirler. Mardin’de gezilecek yerler listenizdeki mekanları ziyaret ettikten sonra Mova Park ve Mardin Emirgan Alışveriş Merkezini ziyaret ederek ünlü markalardan alışveriş yapabilirsiniz.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.