Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Konya Gezilecek Yerler | Anadolu Selçuklularının Başkenti: Konya

Konya Gezilecek Yerler | Anadolu Selçuklularının Başkenti: Konya

 

Anadolu Selçuklularının başkenti ve İç Anadolu’nun en önemli şehrinde bir gezi planlamadan önce ihtiyacınız olan tek şey Konya gezilecek yerler listesi olur. Tarihi, kültürel yapısı ve modern görüntüsü ile görenleri kendine hayran bırakan Konya’da gezilecek yerler listesini sizler için hazırladık! Hadi Gonya yazısını okumaya!

Konya Hakkında

Konyalıların adına Gonya dediği şehir Konya! Türkiye’nin alan bakımından en büyük şehri olan Konya, İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara’dan sonra en önemli şehirlerden bir tanesi olma özelliği taşır. Konya nüfusu ile de oldukça büyük bir şehirdir. Öyle ki Konya nüfusu 2019 verilerine göre 2 milyon 200 bin kişiden fazladır. Kalabalık olmasının yanı sıra 1987 yılında Konya Belediyesi ‘Büyükşehir’ vasfını kazanmış ve Konya Büyükşehir Belediyesi olmuştur.

Konya; Ereğli, Beyşehir, Seydişehir, Meram ve Selçuklu gibi toplam 31 ilçeye sahiptir. Ankara, Antalya, Eskişehir, Adana ve Mersin başta olmak üzere 9 komşusu olan Konya; Türkiye’nin en büyük gölü Tuz Gölü’ne de komşudur.

Türkiye tarihi açısından en önemli şehirlerden bir tanesi olan Konya; Anadolu ve Türkiye’nin en eski yerleşim birimi olan Çatalhöyük bölgesini sınırları içinde barındırır. Hem dünya hem de Türkiye açısından çok önemli kalıntılara sahip Konya Çatalhöyük şehrin Neolitik ve Eski Bronz Çağlarında yerleşim birimi olarak kullanıldığını gösterir. Konya Çatalhöyük ayrıca Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir bölge olma özelliği de taşır. Bu özelliği ile Konya Çatalhöyük; Konya gezilecek yerler listesinin önemli bir parçasıdır.

Konya Gezilecek Yerler

Konya Gezilecek Yerler

Konumu sayesinde yüzyıllar boyunca pek çok medeniyete merkezlik yapmış Konya; uzun yıllar Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkentliğini yapmıştır. Bu anlamda şehirde pek çok cami, medrese ve yapı Selçuklu Döneminden kalmış ve Konya gezilecek yerler listesinin kabarmasına katkı sağlamıştır. Şehrin turizm açısından gelişmesine katkı sağlayan söz konusu kalıntılar yıl içinde pek çok turistin Mevlana şehri Konya’ya gelmesine neden olur.

Ekonomik açıdan turizm sayesinde çok kalkınmış bir şehir olan Konya’da öğrencilerin de şehre çok büyük katkısı olur. Zira şehirde bulunan Konya Selçuk Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi şehirde 100 bini aşkın öğrencinin bulunmasını sağlar. Bu yönü ile öğrenci şehri unvanına sahip Konya’da tarım, hayvancılık ve sanayi alanında da ciddi bir potansiyel vardır.

Konya Gezilecek Yerler

Anadolu’nun en eski kentlerinden biri olan Konya’da gezilecek birbirinden eşsiz pek çok yerin olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Özellikle kültür turlarının sık sık düzenlendiği bir şehir olan Konya, gezilecek yerler açısından oldukça gelişmiştir. Bu doğrultuda Konya gezilecek yerler listesini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Konya Mevlana Müzesi

Konya Gezilecek Yerler | Konya Mevlana Müzesi

Konya Gezilecek Yerler | Konya Mevlana Müzesi

Mevlana Celaleddin-i Rumi; hoşgörülü hayat felsefesi, anlamlı ve özel sözleri ile dünya çapında bir üne sahiptir. Konya’da yaşayan ve Konya’da ölen Mevlana’nın müzesi ve kabri de Konya’dadır. Bu nedenle Konya’ya gelen kişilerin ilk ziyaret ettikleri yer Konya Mevlana Müzesi’dir. Konya Mevlana Türbesi ile iç içe olan Konya Mevlana Müzesi, yeşil kubbesi ve eşsiz mimarisi ile dikkat çekmektedir. Mevlana Türbesinin içinde Mevlana’nın ve öğrencilerinin mezarının yanı sıra dergah eşyaları, yazmalar, Hz. Mevlana’nın kıyafetleri yer alır. Dolayısıyla Konya gezilecek yerler listesinin başına Konya Mevlana Müzesini yazmalısınız.

Tuz Gölü

Konya Gezilecek Yerler | Tuz Gölü

Konya Gezilecek Yerler | Tuz Gölü

Konya Tuz Gölü, Türkiye’nin en fazla yağış alan yerlerinden bir tanesidir. Suyun bol olduğu aylarda gölün alanının 164.200 hektara ulaştığını söyleyebilmek mümkündür. Tuz Gölü’nde yaz mevsiminde büyük bir buharlaşma gerçekleşir. Bu nedenle suyun buharlaşması ile birlikte 30 santimetreye kadar tuz tabakası oluşur. Bu doğrultuda Konya gezilecek yerler listenize Tuz Gölü’nü mutlaka eklemelisiniz.

Konya Alaaddin Tepesi

Konya Gezilecek Yerler | Konya Alaaddin Tepesi

Konya Gezilecek Yerler | Konya Alaaddin Tepesi

Konya Alaaddin Tepesi, Konya’nın merkezinde bulunan yüksek bir tepedir Tarihte höyük olarak adlandırılan Konya Alaaddin Tepesi, günümüzde tarihi bir öneme sahiptir. Konya’nın yerli halkının ve Konya’ya gelen turistlerin sık sık tercih ettiği bir yer olan Konya Alaaddin Tepesi, Konya gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bir yerdir.

Konya İnce Minareli Medrese

Konya Gezilecek Yerler | Konya İnce Minareli Medrese

Konya Gezilecek Yerler | Konya İnce Minareli Medrese

Konya gezilecek yerler listesinde bulunan yerlerden bir tanesi de Konya İnce Minerali Medrese’dir. Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus döneminde inşa ettirilmiş olan İnce Minareli Medrese, görülmeye değer bir güzelliğe sahiptir. Selçuklu Dönemi’nin mimari eserlerini yansıtan Konya’nın simgelerinden bir tanesidir. Konya gezinize İnce Minareli Medrese’yi mutlaka eklemelisiniz.

Sille

Konya Gezilecek Yerler | Sille

Konya Gezilecek Yerler | Sille

Konya Sille köyü, merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan bir köydür. Eşsiz bir görüntüye sahip olan Konya Sille Köyü, 6000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Eski bir Rum köyü olan Sille’ye gittiğiniz mutlaka eşsiz köy kahvaltısı yapmalısınız. Dünyanın en eski manastırlarından birine sahip olan Sille, Konya gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken bir yerdir.

Çatalhöyük

Konya Gezilecek Yerler | Çatalhöyük

Konya Gezilecek Yerler | Çatalhöyük

Çatalhöyük, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan tarihi bir alandır. Konya’nın Çumra ilçesinde bulunan Çatalhöyük Antik Kenti, Konya’ya yaklaşık 52 kilometre uzaklıkta yer alır. Çatalhöyük, Çumra’ya ise 11 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Uzun yıllar önce yaklaşık 8000 kişinin yaşadığı bir kent olan Çatalhöyük, ilgi çekici bir güzelliğe sahiptir. Bu doğrultuda Konya’da gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken Çatalhöyük, Konya’ya gelen turistlerin uğrak noktasıdır.

Meram Bağları

Konya Gezilecek Yerler | Meram Bağları

Konya Gezilecek Yerler | Meram Bağları

Konya’nın en yeşil yerlerinden biri olan Meram Bağları, Konya’nın merkez ilçesi olan Meram’da yer alıyor. Konya Meram Bağları’nın çevresinde park, restoran ve çeşitli tarihi mekanlar yer alıyor. Doğal güzelleri ile Konya’ya gelen tüm turistlerin uğrak noktası olan Meram Bağları, Konya gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Siz de Konya’da gezilecek yerler listenize Meram Bağları’nı ekleyerek bu eşsiz güzelliğe şahitlik edebilirsiniz.

Konya Kelebekler Vadisi

Konya Gezilecek Yerler | Kelebekler Vadisi

Konya Gezilecek Yerler | Kelebekler Vadisi

Konya’da gezilecek yerler dendiği zaman akla gelen yerlerden biri olan Konya Kelebekler Vadisi, 3.500 metrekarelik bir gezi alanına sahiptir. Bunun yanı sıra 1.600 metrekarelik kelebek uçuş alanı bulunan Konya Kelebekler Vadisi, ziyaretçilerine eşsiz bir tropikal ortam sunuyor. Konya Kelebekler Vadisi’nin içinde ise 15 tür kelebek, 98 türe ait 20 bin bitki çeşidi bulunuyor. Eğer siz de Konya’daki bu eşsiz kelebekleri yakından görmek istiyorsanız Konya gezilecek yerler listenize Konya Kelebekler Vadisini eklemelisiniz.

Konya’ya Ne Zaman Gidilir?

Karasal iklimin etkisindeki Konya’da yaz ayları sıcak ve kış ayları ciddi derecede soğuktur. Bu nedenle Konya gezilecek yerler listesini elinize alarak şehirde gezmek için ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeniz gerekir. Bunun yanında Aralık ayında gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenleri Mevlana Türbesini ziyaret etmek isteyen turistlerin şehri çok sık ziyaret ettiği bir dönemdir. Konya’yı ziyaret için geldiğinizde şehirde 2-3 günlük bir gezi yeterli olacaktır.

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Konya'ya Nasıl Gidilir?

Konya’ya Nasıl Gidilir?

Stratejik konumu ile Türkiye’nin en merkezi şehirlerinden olan Konya’ya nasıl gidilir sorusu şehri gezmek isteyenlerin en çok merak ettiği konudur. Konya’ya karayolu ve havayolu ile ulaşım mümkün olsa da en çok kullanılan ulaşım yöntemi Konya Ankara hızlı tren hattıdır. Konya Ankara arasında günde 7 seferin bulunduğu hızlı tren hattındaki seferleri kullanarak Konya’ya ulaşmak için Konya Ankara hızlı tren saatleri incelemesi yapabilirsiniz.

Konya’ya İstanbul ve İzmir gibi uzak şehirlerden ulaşmak için Konya Havalimanı inişli seferleri kullanabilirsiniz. İstanbul Konya uçak bileti satın alarak yaklaşık 1 saatlik bir uçuşla Konya’ya ulaşabilirsiniz. Mevlana Şehri Konya’ya havayolu ile ulaşmak için en uygun uçak biletini nasıl alacağınızı öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyerek bütçenizi koruyabilirsiniz.

Konya Şehir içi Ulaşım

Konya Şehir İçi Ulaşım

Konya Şehir İçi Ulaşım

Konya şehri büyük bir alana yayıldığından Konya gezilecek yerler listesini tamamlamaya başlamadan önce ciddi bir şehir içi ulaşım planlaması yapmanız gerekir. Tramvay, otobüs ve dolmuşlar ile ulaşımın çok kolay olduğu şehirde hangi aracı kullanacağınızı öğrenmek için Atus Konya uygulamasını kullanabilirsiniz. Konya Atus uygulamasında otobüs tarifesi Konya ile ilgili bütün bilgileri bulabilirsiniz. Konya otobüs tarifesi sayesinde otobüsün kaç dakika sonra geleceğini veya hangi duraktan hangi otobüse bineceğinizi inceleyebilirsiniz.

Konforlu bir Konya gezisi için Konya araç kiralama ve taksi hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Taksilerin çok yoğun olduğu Konya’da Konya rent a car hizmeti de aşırı derecede fazladır. Özellikle Konya havaalanı ren a car ofisleri ve Nalçacı Caddesi’nde bulunan Konya rent a car ofislerinden hizmet alabilirsiniz.

Konya’da Kalınacak Yerler

Konya Kalınacak Yerler

Konya Kalınacak Yerler

Yılın büyük bir bölümünde turist ağırlayan şehir; Konya gezilecek yerler açısından zengin olduğundan şehrin hemen her bölgesinde oteller bulunur. Konya otelleri arasında en çok tercih edilen otelleri Konya Grand Hotel, Dedeman Konya, Novotel Konya şeklinde sıralamak mümkündür. Şehrin oldukça merkezi bölgelerinde bulunan Konya otelleri; Mevlana, Alaaddin Tepesi ve Sille’ye de yakın mesafededir.

Her bütçeye uygun otellerin bulunduğu Konya’da Mevlana Türbesi yakınlarındaki otellerin bir nebze daha butik özellikte olduğunu ifade etmek gerekir. Ayrıca Konya Polis Evi konaklamak için polis ve polis yakınları için bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Konya’da Ne Nerede Yenir?

Konya'da Ne Nerede Yenir?

Konya’da Ne Nerede Yenir?

Konya’da ne nerede yenir dendiği zaman akla ilk olarak etliekmek gelir. Konya’nın en meşhur lezzeti olan etliekmeğe Konya’nın hemen her yerinde rastlamak mümkündür. bunun yanı sıra Konya bamya çorbası, bıçak arası, tirit kebabı, fırın kebabı, etli pilav, höşmerim ve sacarası gibi eşsiz lezzetlere sahiptir.

Etliekmek-Bıçak Arası- Mevlana Böreği: Halk Etliekmek

Höşmerim: Konak Konya Mutfağı

Tirit: Hacı Şükrü 1907

Fırın Kebabı: Hacı Şükrü 10907

Bamya Çorbası: Zemzem Çorba

Arabaşı Çorbası: Zemzem Çorba

Sacarası: Konak Konya Mutfağı

Konya’da Alışveriş

Konya'da Alışveriş

Konya’da Alışveriş

Tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Konya, alışveriş yönünden de oldukça gelişmiş bir şehirdir. Konya’da hem kültürel ve yöresel hediyeler bulabileceğiniz hem de dünyaca ünlü markalara rastlayabileceğiniz alışveriş yerleri bulunmaktadır. Yöresel lezzetleri ve ürünleri bedesten, kadınlar pazarı, melike hatun pazarı gibi yerlerden ulaşabilirsiniz. Mevlana şeker, Konya sarması, Konya gevreği, küflü peynir Konya’dan sevdiklerinize götürebileceğiniz yöresel lezzetler arasındadır. Bunun dışında Kule Site Alışveriş Merkezi, Kent Plaza, Novada Alışveriş Merkez, M1 Real Alışveriş Merkezi gibi alışveriş merkezlerine giderek tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.