Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Van’da Gezilecek Yerler | Van Gölü Ekspresi ile İlgili Her şey!

Van’da Gezilecek Yerler | Van Gölü Ekspresi ile İlgili Her şey!

Van’da gezilecek yerler konusunda yoğun araştırmalar yapıyor ama Van gezilecek yerler listesini bir türlü tamamlayamıyor musunuz? Gezivagonu.com olarak Van gezilecek yerler yazımız ile sizleri hem Van şehri hem de Van Gölü ekspresi konusunda bilgilendiriyoruz!

Van Hakkında

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi olan Van hem günümüzde hem de geçmişte daima önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. 2019 verilerine göre Van nüfusu yaklaşık 1 milyon 125 bindir. Bu özelliği ile Türkiye’nin kalabalık şehirlerinden olan Van aynı zamanda Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü’ne de adını verir. Hakkâri, Batman, Şırnak, Ağrı, Siirt ve Bitlis ile komşu olan Van doğusunda bulunan İran ile de sınır komşusudur.

Van; 13 adet ilçesi ile bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden bir tanesi olmasının yanı sıra 2014 yılında 6360 numaralı kanun ile büyükşehir unvanı kazanmıştır. Bu tarihten itibaren Van Belediyesi, Van Büyükşehir Belediyesi olmuştur. Büyükşehir statüsünü kazanan şehrin en önemli ilçeleri Erciş, Başkale, Muradiye ve Tuşba’dır.

Karasal iklimin hâkim olduğu Van’da kışlar oldukça sert geçerken yazları da oldukça sıcaktır. Van’da ekonomik faaliyetlerin başında hayvancılık ve ticaret gelir. Bunun yanında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi şehrin kalkınmasında önemli rol oynar. İpek Yolu üzerinde önemli bir nokta olan Van tarihi ile de dikkat çekicidir.

Van Tarihi

Geçmişi M.Ö. 5000 yıllarına kadar uzanan Van’ı ilk olarak mesken tutan uygarlık Urartular olarak bilinir. Urartular Van’ı başkent olarak seçerken o dönemde Van, Tuşba adı ile anılmıştır. Van’ın eski adı nedir sorusuna cevap olan Tuşba mana olarak bol güneş alan şehirdir. Urartular bölgedeki hâkimiyetini kaybettikten sonra Van’ın Medler, Persler, Makedonyalılar, Sasaniler, Emeviler ve Abbasiler’in hâkimiyetine girdiği bilinir. 1071 Malazgirt Savaşı ve sonrasında kazanılan Malazgirt Zaferi’nden sonra Van Türkler tarafından hâkimiyet altına alınmıştır.

1071 ve 1458 yılları arasında çeşitli devletlerin yönetimi altında olan Doğu Anadolu Bölgesi ve Van Gölü çevresi 1458’de Kanuni Sultan Süleyman’ın bölgeye yaptığı sefer ile Osmanlı Devleti’ne geçmiştir. Tarih boyunca pek çok devletçe fethedilen Van kültürel açıdan oldukça zengin bir kimliğe bürünmüştür. Bu nedenle Van’da gezilecek yerler oldukça fazladır.

Van’da Gezilecek Yerler

Van Gölü Ekspresi veya Doğu Anadolu Bölgesi turu yapan pek çok seyahat sever Van’da gezilecek yerler listesini oluşturarak bölgenin en önemli mekânlarını gezmek ister. Gezivagonu.com ayrıcalıkları ile Van’da gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz!

Van Gölü

Van'da Gezilecek Yerler | Van Gölü

Van’da Gezilecek Yerler | Van Gölü

Van dendiğinde akla gelen ilk yer Van Gölü’dür. Van halkının deniz olarak adlandırdığı Van Gölü; Van’da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer almasının yanı sıra Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliği de taşıyor. İnci Kefalinin anavatanı olan ve Van Gölü canavarı efsanesi ile zaman zaman gündeme gelen Van Gölü; Van’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.

Muradiye Şelalesi

Van'da Gezilecek Yerler | Muradiye Şelalesi

Van’da Gezilecek Yerler | Muradiye Şelalesi

Van merkeze yaklaşık 90 km uzaklıkta olan Van Muradiye şelalesi doğanın insanoğluna sunduğu en muhteşem nimetlerden bir tanesidir. Ulaşımın bir nebze problemli olduğu Muradiye Şelalesi özellikle ilkbahar ve yaz döneminde dikkat çekici bir mekândır. Van’da gezilecek yerler arasındaki Muradiye Şelalesini bu dönemlerde ziyaret etmenizi öneririz.

Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi

Van'da Gezilecek Yerler | Akdamar Adası

Van’da Gezilecek Yerler | Akdamar Adası

Van Akdamar Adası; ismini Ah Tamara Efsanesinden alır. Van Gevaş’a 10 km uzaklıktaki Akdamar Adası’na ulaşım önce minibüs ardından da teknelerle sağlanır. Akdamar Adasında bulunan Akdamar Kilisesi 2010 yılında ziyarete açılmış ve Ermeniler için oldukça kutsal bir mekândır. Girişin ücretli olduğu Akdamar Kilisesi için giriş ücreti 18 TL’dir. Müze kart sahibiyseniz Doğu Anadolu Bölgesinin en önemli adreslerinden biri olan Akdamar Kilisesine ücretsiz girebilirsiniz.

Van Kalesi

Van'da Gezilecek Yerler | Van Kalesi

Van’da Gezilecek Yerler | Van Kalesi

Urartular döneminde inşa edilen ve Tuşba yani Van şehrine hâkim bir noktada bulunan Van Kalesi; M.Ö. 825 yılında inşa edilmiştir. Van merkezine 5 km mesafede bulunan ve Van’da gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Van Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hoşap Kalesi

Van'da Gezilecek Yerler | Hoşap Kalesi

Van’da Gezilecek Yerler | Hoşap Kalesi

Urartular döneminden kalan bir başka kale olan Hoşap Kalesi; Van’ın Kaleler Şehri olarak anılmasında önemli rol oynar. Van merkezden bir nebze uzak olan ve pek çok insanın gitmeye çekindiği Hoşap Kalesini mutlaka görmelisiniz.

Van’a Nasıl Gidilir?

Van'a Nasıl Gidilir?

Van’a Nasıl Gidilir?

Van’a gitmek için havayolu, karayolu ve demiryolu tercih edilebilmektedir. Türkiye’nin hangi şehrinde olursanız olun Van’a rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Yalnızca ulaşım tercihiniz şehirden şehre göre değişkenlik gösterebilmektedir. Doğu Anadolu ya da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden Van’a gitmek istiyorsanız mesafe yakın olacağı için kişisel aracınız ile ya da şehirlerarası otobüsler ile yolculuk yapabilirsiniz. Bunun dışında Ankara’dan Van’a gitmek istiyorsanız tahmin olarak 15 saatlik bir yolculuk yapmanız gerekecektir. Bu doğrultuda Ankara’dan ya da İstanbul’dan Van Ferit Melen Havalimanı’na uçak ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Van Havalimanı’na Ankara Van uçak bileti ya da İstanbul Van uçak bileti satın alarak ulaşabilmek mümkündür.

Van uçak biletlerini en uygun fiyata almak için ‘En Uygun Uçak Bileti’ adlı yazımızı okuyarak satın alabilirsiniz.

Van uçak bileti ile Van Havaalanı’na ulaşmanız durumunda Van şehir merkezine de kolaylıkla gidebilirsiniz. Van Ferit Melen Havalimanı şehir merkezine 8 km uzaklıkta olan Van Gölü’nün kıyısına kurulmuştur. Van Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için Van araç kiralama hizmetlerinde yararlanabilirsiniz. Van araç kiralama hizmeti kişilerin diledikleri yere çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmelerini sağlar.

Yukarıda bahsedilen yöntemlerin dışında Van Gölü Ekspresi ve demiryolları aracılığı ile de Van’a ulaşmak mümkündür. Ankara’dan Pazar ve Salı günleri hareket eden Van Gölü Ekspresi 26 saate Tatvan’a ulaşım sağlamaktadır. Van Gölü Ekspresi’nin son bulduğu Tatvan’dan ise feribot ile Van’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Van Şehir İçi Ulaşım

Van Şehir İçi Ulaşım

Van Şehir İçi Ulaşım

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehirlerinin başında gelen Van’da şehir içi ulaşım için özel halk otobüsü, belediye otobüsü, taksi, minibüs gibi yöntemler kullanılmaktadır. Van şehir içi ulaşımda Belvan Kart kullanılmaktadır. Belediye ve özel halk otobüslerinde geçerli olan Belvan Kart kullanılarak yapılan ulaşımların ücreti tam 1.80 TL, öğrenci 1.25 TL şeklindedir.

Van Ferit Melen Havalimanı’ndan şehir merkezine 351 numaralı otobüsler ile ulaşabilmek mümkündür. Bunun dışında mavi dolmuşlar ile de Van Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlanabilir. Taksiler ile ise 50 TL gibi bir ücret ödenmesi gerekmektedir.

Van’da Ne, Nerede Yenir?

Van'da Ne Nerede Yenir? | Van Kahvaltısı

Van’da Ne Nerede Yenir? | Van Kahvaltısı

Van mutfağı, oldukça zengin lezzetleri barındırmaktadır. Farklı damak lezzetlerine hitap eden Van Mutfağı, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en zengin mutfaklarından bir tanesidir. Van mutfağı dendiği zaman akla ilk olarak Van kahvaltısı gelir. Van balı, yayık tereyağı, süt kaymağı, beyaz peynir, otlu peynir, murtuğa ve kavut gibi çeşitli lezzetlerin bulunduğu Van kahvaltıları eşsiz bir lezzete sahiptir.

Van mutfağında dendiği zaman akla gelen bir diğer lezzet ise inci kefalidir. Tandırda pişen ve tandır balığı olarak da bilinen inci kefali Van mutfağının ön plana çıkan lezzetlerinden bir tanesidir. Peki, Van’da ne nerede yenir?

  • İnci Kefali: Kervansaray Restoran
  • Murtubağ: Hacıoğlu Kebapçısı
  • Gavut: Kervansaray Restoran
  • Van Kahvaltısı: Bak Hele Bak Yusuf Konak
  • Kavurmalu Uşgun Ekşilisi: Aşiyan Ev Yemekleri
  • Kürt Köftesi: Birkoç Kavurma
  • Büryani: Tamara Grill
  • Püşürük: Martı
  • Ceviz Kayısı Kızartması: Tamara Grill

Van’da Kalınacak Yerler

Van'da Kalınacak Yerler

Van’da Kalınacak Yerler

Van’da hemen her bütçeye ve ihtiyaca hitap edecek farklı otel çeşitleri bulunuyor. Van otelleri arasında 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı otellerde bulunuyor. Van’a gelen kişiler genellikle ulaşım kolay olduğu için şehir merkezindeki Van otellerini tercih ediyorlar. Bunun dışında Van Gölü kıyısında bulunan oteller de sık sık tercih edilebilmektedir. Van Gölü kıyısında bulunan Van otellerinin oldukça eşsiz bir manzaraya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Van otellerinin büyük bir kısmında kahvaltı dahil şekilde fiyatlar sunuluyor. Bu sayede çok daha ekonomik bir şekilde konaklayabilmeniz mümkündür. Van otelleri arasında Elite World Van Hotel, Double Tree by Hilton, Mavi Tuana Hotel gibi otelleri tercih ederek konaklayabilirsiniz.

Van’da Alışveriş

Van'da Alışveriş

Van’da Alışveriş

Van’da gezilecek yerler listesini tamamen gezdikten sonra yapılacak şeylerden biri de Van şehrinin tadını çıkarmak olur. Bu noktada Van’dan dönerken sevdikleriniz ve kendiniz için alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz. Kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkan Van’da alışveriş sırasında karşınıza ilk çıkacak şey Savat olur.

Savat; Urartular döneminden kalma bir el işçiliğidir. Savat ile yapılmış süs eşyalarını satın alarak Van gezinizi muhteşem bir alışveriş ile taçlandırabilirsiniz. Bunun yanında ceviz oymacılığı, kilimcilik ve otlu peynir Van’da alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken konulardandır.

Geleneksel alışverişlerin yanı sıra Van AVM’ye giderek modern anlamda alışveriş de yapabilirsiniz.

Van’ın Neyi Meşhur?

Van'ın Neyi Meşhur? | Van Kedisi

Van’ın Neyi Meşhur? | Van Kedisi

Van’ın neyi meşhurdur sorusuna verilebilecek en güzel cevap Van Kedisi olur. İki gözü farklı renklerde olan ve cinsi ile daima ön plana çıkan Van Kedisi ülkemizde en çok tercih edilen evcil hayvanlardandır. Van’da gezilecek yerler listesini tamamladıktan sonra Van’dan dönmeden önce bir Van Kedisi sahiplenebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.