Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Sivas Gezilecek Yerler | Aşık Veysel’in Memleketi: Sivas

Sivas Gezilecek Yerler | Aşık Veysel’in Memleketi: Sivas

Doğu Anadolu’nun göz bebeği Sivas gezilecek yerler konusunda dikkat çekici özellikleri ile ön plana çıkan bir şehrimizdir.
Ünlü ozan Aşık Veysel’in uzun ince bir yola çıktığı yer olan Sivas’ı yemekleri ve kangal köpekleri başta olmak üzere tüm yönleri ile tanıyacağınız enfes bir yazı hazırladık. Gezivagonu olarak hem Sivas gezilecek yerler hem de Sivas yemekleri gibi çok özel bilgiler bulabileceğiniz bu yazımızı keyifle okumanızı diliyoruz.

Sivas Hakkında

DoğuAnadolu ve İç Anadolu Bölgesi’nin kesiştiği yerde bulunan Sivas; tarihte de Mezopotamya’dan gelen kervanların gelip geçtiği bir yer olmuştur. Bu yönü ile bir ticaret merkezi olan Sivas’ın geçmişi M.Ö. 2600lü yıllara kadar dayanır. Şehirde bu dönemlere ait kalıntıların bulunması şehrin kültürel özelliklerine dair kanıtlar sunarken şehri sonraki süreçlerde mesken edinen uygarlıkların da çok önemli eserler inşa etmesi Sivas’ın bugün bir turistik cazibe merkezi olmasına katkı sağlar.

Adı Sebastia kelimesinden türeyen Sivas şehri Asurlar, Persler, Medler, Selçuklular ve Osmanlılar gibi çok önemli medeniyetlerin hakimiyeti altına girmiştir. Kısa bir süre Moğol istilasına maruz kalan şehirde bugün ayakta kalan kültürel değerlerin çok büyük bir kısmı Türk-İslam dönemi eserleridir.

Sivas’ın bugününe bakıldığında şehir hem kültürel hem de sosyal açıdan önemli bir yerleşim merkezidir. 2020 TÜİK verilerine göre Sivas nüfusu 650 bin civarındadır. Bu anlamda Sivas henüz büyükşehir unvanını kazanamamış bir şehrimizdir. Coğrafi alan bakımından oldukça büyük bir şehir olan Sivas’ın bu özelliğini komşuları ortaya çıkarır. Sivas; Kayseri, Yozgat, Tokat, Ordu, Giresun, Erzincan, Malatya ve Kahramanmaraş ile komşudur. Sivas ilçeleri ise tam 17 tanedir.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Sivas’ta karasal iklimin etkileri görülür. Bu yönü ile Sivas kışların çok soğuk geçtiği yazları da sıcaklığın tavan yaptığı bir şehirdir. Şehre gelen turistlerin genellikle ilkbahar aylarını tercih etmesi Sivas gezilecek yerler ve Sivas havalimanının bu dönemlerde çok kalabalık olmasına neden olur.

Sivas Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en güzide şehirleri arasında yer alan Sivas’ta gezilecek pek çok yer vardır. Sivas gezilecek yerleri aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Divriği Ulu Cami

Sivas Gezilecek Yerler | Divriği Ulu Cami

Sivas Gezilecek Yerler | Divriği Ulu Cami

Sivas gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan Divriği Ulu Cami, Anadolu Selçuklu Devleti’nden kalma oldukça önemli bir camidir. Mengücek Beyliği döneminde inşa edilen cami UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Siz de Sivas turunuz sırasında Divriği Ulu Cami’ni ziyaret edebilirsiniz.

Sivas Darüşşifası

Sivas Gezilecek Yerler | Sivas Darüşşifası

Sivas Gezilecek Yerler | Sivas Darüşşifası

Şifaiye Medresesi olarak da bilinen Sivas Darüşşifası, I. İzzeddin Keykavus tarafından 1217 yılında inşa ettirilmiştir. Çift Minareli Medrese’nin karşısında yer alan Sivas Darüşşifası 3400 metrekarelik bir alana sahiptir. Sivas Darüşşifası’nın Selçuklu Dönemi’nin en büyük hastanesi olduğu bilinir. Siz de Sivas gezilecek yerler listenize Sivas Darüşşifası’nı mutlaka eklemelisiniz.

Buruciye Medresesi

Buruciye Medresesi

Buruciye Medresesi, Anadolu Selçuklu Dönemi’nde günümüze gelmeyi başaran tarihi yerlerden bir tanesidir. Bugüne kadar ayakta kalan Buruciye Medresesi, görenleri kendine hayran bırakan bir yapıya sahiptir. Siz de Sivas gezilecek yerler listenize Buruciye Medresesi’ni ekleyerek eşsiz bir Sivas turu gerçekleştirebilirsiniz.

Çift Minareli Medrese

Sivas Gezilecek Yerler | Çift Minareli Medrese

Sivas Gezilecek Yerler | Çift Minareli Medrese

Sivas gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer eşsiz mekan ise Çift Minareli Medrese, 1271 yılında inşa edilmiştir. Süslemeli bir taç kapısına ve iki minareye sahip olan Çift Minareli Medrese’nin büyük bir kısmı ise yıkılmıştır. Söz konusu minare, Şifaiye Medresesi’nin tam karşısında yer alan bir medresedir. Bunun yanı sıra Çift Minareli Medrese, Sivas’ın bir simgesi galine de gelmeyi başarmıştır.

Taşhan

Sivas Gezilecek Yerler | Taşhan

Sivas Gezilecek Yerler | Taşhan

Taşhan, 19.yüzyılın ikinci yarısında kesme taştan inşa edilen iki katlı bir handır. Üç adet girişi bulunan Taşhan’da sıralı sıralı dükkanlar bulunuyor. Hem Sivas halkının hem de Sivas’a gelen turistlerin yoğun bir ilgi gösterdiği Taşhan, kiremit ve kırma çatlı bir çatıdan oluşmaktadır. Siz de Taşhan’ı Sivas gezilecek yerler listenize ekleyerek bu eşsiz yapıyı yakından görebilirsiniz.

Sivas Kongre Binası Atatürk ve Etnografya Müzesi

Sivas Kongre Binası

Sivas Kongre Binası

Bilindiği gibi Türkiye’nin kuruluşun önemli bir rol oynayan Sivas Kongresi, Sivas’ta yer ala Sivas Kongre Binası’nda gerçekleştirilmiştir. Sivas şehir merkezide yer alan kongre binası ve etnografya müzesi Sivas gezilecek yerler listenize eklemelisiniz. Sivas Kongre Binası’ın içinde tarihi kongre salonu ve Atatürk’ün çalışma odası da yer alır.

Sivas Eğri Köprü

Sivas Gezilecek Yerler | Eğri Köprü

Sivas Gezilecek Yerler | Eğri Köprü

Sivas’a gelen kişilerin mutlaka görmesi gereken bir yer olan Sivas Eğri Köprü, Sivas’ın güneyinde yer alan turistik bir yerdir. Selçuklular Dönemi’nde yapıldığı bilinen köprü, 180 metre yüksekliğe ve 5 metre genişliğe sahiptir. Köprü başlangıç noktasından sonra biraz yükselir. Köprünün en yüksek noktasına ulaşıldığında ise 130 derecelik bir açı ile sola döner. Özellikle fotoğraf çekilmek için eşsiz bir yer olan Sivas Eğri Köprü’yü siz de ziyaret edebilirsiniz.

Görün Gökpınar Gölü

Görün Gökpınar Gölü, Sivas’ın en eşsiz yerlerinden bir tanesidir. Muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan Görün Gökpınar Gölü’nün derinliği 20 metreyi bulur. Siz de Sivas’ın doğal güzelliklerine yakından şahitlik etmek için Görün Gökpınar Gölü’nü Sivas gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Sivas’a Nasıl Gidilir?

Sivas, ülkemizin ulaşılması en kolay şehirlerinden bir tanesidir. Nitekim tarihte İpek Yolu’nun rotasuı üzerinde yer alması ile ciddi bir yerleşim birimi olan Sivas’a kara, hava ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Sivas’a karayolu ile ulaşmak isteyenler Ankara Sivas arası 440 km mesafeyi kat etmelidir. İstanbul Sivas arası karayolu seyahati tercih edenler için ise yolculuk 2 katına çıkar. Bu rota için kat edilmesi gereken mesafe 885 kilometredir.
Sivas gezilecek yerler listenizi tamamlamak için Sivas’a gelirken uçak bileti satın alarak da şehre ulaşabilirsiniz. Sivas Havaalanı ya da Nuri Demirağ Havalimanı varışlı uçak seferleri ile şehre kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine yaklaşık 20 km mesafede olan Sivas havaalanında merkeze ulaşım da oldukça kolaydır.
Sivas’a gelmek için son seçenek olan demiryolunu kullandığınızda çıkış yapacağınızı şehre göre uzun ve eğlenceli bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Bu yolculuğunuz için Güney Kurtalan Ekspresi’nden bilet alarak Sivas Tren Garı’nda inebilirsiniz.

Sivas Şehir içi Ulaşım

Sivas Gezilecek Yerler | Görün Gökpınar Gölü

Sivas Gezilecek Yerler | Görün Gökpınar Gölü

Sivas gezilecek yerler için şehre gelen turistleri en çok düşündüren konulardan bir tanesi de Sivas’ta şehir içi ulaşımı nasıl sağlayacaklarıdır. Sivas’a geldiğinizde şehir içindeki ulaşım için otobüs, dolmuş, taksi ve Sivas araç kiralama hizmetlerinden faydalanabileceğinizi ifade edebiliriz.
Otobüs kullanmak istediğinizde şehrin her noktasına gidebilirsiniz. Üstelik Kent Kart adı verilen kartlarla hesaplı bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Minibüsleri kullanmak istediğinizde gideceğiniz yere göre hangi minibüse binmeniz gerektiğini öğrenmeli ve nakit ödeme gerçekleştirmelisiniz. Taksi ile de yolculuk yapabileceğiniz Sivas araç kiralama hizmetleri ile de konforlu bir seyahat imkanı tanır.

Sivas’ta Nerede Kalınır?

Sivas'ta Nerede Kalınır?

Sivas’ta Nerede Kalınır?

Sivas’ta konaklamak için eşsiz Sivas otellerinden kendiniz için en uygun olanı rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Çünkü Sivas, rahat bir şekilde konaklamanız için birbirinden eşsiz otel seçeneklerini sizler için sunuyor.
Sivas merkezde yer alan lüks oteller Sivas otelleri arasından en fazla tercih edilenlerdir. Buruciye Hotel ve Hilton Garden Inn gibi otelleri tercih ederek siz de eşsiz bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Sivas Otogarı’na yakın bir mesafede bulunan Revag Palace Hotel gibi otelleri de tercih edebilirsiniz. Sivas’ta her bütçeye uygun otellerin varlığından söz edebiliriz. Bunun yanı sıra erken rezervasyon fırsatları ile söz konusu otellerde uygun fiyatlar ile konaklayabilirsiniz.

Sivas’ta Ne, Nerede Yenir?

Sivas'ta Ne, Nerede Yenir?

Sivas’ta Ne, Nerede Yenir?

Sivas İç Anadolu Bölgesi’nin en hoş lezzetlerini barındıran bir mutfağa sahiptir. Arnavut ve Bulgar mutfağının izlerinin bulunduğu Sivas’ta geziniz sırasında bu lezzetlerin tadına mutlaka bakmalısınız. Un öğürme, çekme, bulgur dövme, kadayıf, erişte, sebze kurutma ve salça kız aylarının gelmesi ile Sivas halkının yaptığı hazırlıklar arasındadır. Bunun yanı sıra gelinparmağı, pancarlı çorba, madımak, evelik, ısırgan, ebegümeci, sarmaşık, tellice gibi sebze yemekleri son derece meşhurdur.
Sivas köftesi, bilindiği üzere Türkiye’nin hemen her yerinde meşhur olan bir köfte çeşididir. Sivas köftesini ve kelle çorbasını içmeden Sivas’tan kesinlikle dönmemelisiniz. Meşhur Sivas yemeklerinin tadına bakabileceğiniz yerleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.
Sivas Köfte: Köfteci Ahmet Usta
Kelle Paça: Sivas Akın Kelle Paça Çorbacısı
Kahvaltı: Akıllı Kelle
Sivas kahvesi: Çerkezin Kahvesi

Sivas’ta Alışveriş

Sivas'ta Alışveriş

Sivas’ta Alışveriş

Sivas gezilecek yerler listenizi tamamladıktan sonra sevdiklerinize ve kendinize harika hatıralar almak istediğinizde Sivas’ın neyi meşhur sorusunu sorabilirsiniz. Sivas’ta dokuma ve gümüş sanatının ciddi manada gelişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Turistik bir şehir olan Sivas’ta hediyelik eşya konusunda ciddi bir çeşitlilik bulunur. Sivas’tan dönerken hediye olarak satın alabileceğiniz eşyaları halı, nakışlı çorap, Sivas bıçağı ve Zara Balı olarak sıralayabiliriz.
Sivas merkezde bulunan İstasyon Caddesi ve Atatürk Caddesi’nde bulunan dükkanlardan dilediğiniz alışverişi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca modern bir alışveriş merkezi olan ve Sivas’ın ilk alışveriş merkezi olan Prime Mall Sivas gezintisi yapmanızı öneriyoruz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.