Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Kars Gezilecek Yerler | Doğu Ekspresi Turunun Son Durağı: Kars

Kars Gezilecek Yerler | Doğu Ekspresi Turunun Son Durağı: Kars

Kars gezilecek yerler; Kars’ı ziyaret etmek isteyen ve Doğu Ekspresi turuna katılan kişilerin merak ettiği ve araştırma yaptığı konular arasında yer alır. Gezivagonu.com olarak sizlere Doğu Ekspresi turunun son durağı olan Kars’a gitmeniz durumunda yapabilecekleriniz ve Kars’ta kalabileceğiniz yerler ile ilgili bir yazı hazırladık. Eğer siz de Doğu Ekspresine katılıp Kars’a gitmek ve Kars gezilecek yerler listesini hayata geçirmek isteyenlerdenseniz yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kars Hakkında

Kars, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve Türkiye’de en fazla heykele sahip şehirlerden bir tanesidir. Kış mevsiminin oldukça sert geçtiği iller arasında bulunan Kars, yılın ilk karının düştüğü yer olarak da bilinir. Özellikle kış aylarında turistlerin ilgisini çeken Sarıkamış Kayak Merkezi’nin bulunduğu şehir olan Kars, kış turizmi açısından oldukça gelişmiştir.

Kars Gezilecek Yerler

Kars Gezilecek Yerler

Kars, tarihi olarak da ön plana çıkan bir şehirdir. Türkiye’deki en eski tarihe sahip iller arasında bulunan şehirde eski medeniyetlerin kültürel izlerine de rastlamak mümkündür. Alt Paleotik Çağ’a ait izlerin bulunduğu Kars, tarih boyunca bölgede egemenliklerini ilan etmiş olan Pers, Urartu, Arap, Selçuklu, Rus, Osmanlı, İngiliz ve Ermenilerin kültürel miraslarını günümüze kadar taşımıştır. Günümüzde ise Kars’ta Terekemeler, Türkmenler, Kürtler ve Azeriler  yaşar ve bu milletlerin dini ibadethanelerine rastlamak mümkündür.

Kars gezilecek yerler listesini gerçekleştirmek ve Doğu Ekspresi ile Kars’a gelen kişiler Ermeni, Rus ve Osmanlı mimarilerini ve etnik dokularını şehirde görebilirler. Şehrin kültürel miraslarının yanı sıra şehirde Türkiye’nin en önemli konservatuarlarından biri bulunduğu için şehirde oldukça fazla sayıda öğrenci de bulunur.

Kars Gezilecek Yerler

Kars’ın farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığını ve çeşitli kültürel miraslara sahip olduğunu ifade ettik. Bu doğrultuda Doğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden biri olan Kars gezilecek yerler konusunda da oldukça geniş bir portföye sahiptir. Doğu Ekspresi turlarının son durağı olan Kars’a 3 gününüzü ayırarak şehri rahatlıkla gezebilirsiniz. Peki, Kars gezilecek yerler listesi oluşturmak isteyenler bu listeye neler eklemelidir? Gelin inceleyelim.

Kars Ani Harabeleri

Kars Gezilecek Yerler | Ani Harabeleri

Kars Gezilecek Yerler | Ani Harabeleri

Kars Ani Harabeleri’nin 5.yüzyıldan bugüne kadar gelebilmeyi başaran nadir yapılar arasında olduğu bilinir. Kars Ani Harabeleri’nde yapılan kazı çalışmalarına göre bölgede demir ve bronz bulunmuştur. Bulunan bronz ve demirin ise Urartulara ait olduğu söylenir. Kars Ani Harabelerinin içinde 40 adet kilise, anıt mezar ve şapel bulunur. Bu doğrultuda Kars Ani Harabeleri 1001 Kilise Şehri olarak de bilinir. Eğer siz de Kars’a gidip Kars gezilecek yerler listenizi gerçekleştirmek istiyorsanız Kars Ani Harabeleri, bu listenin olmazsa olmazıdır.

Çıldır Gölü

Kars Gezilecek Yerler | Çıldır Gölü

Kars Gezilecek Yerler | Çıldır Gölü

Kars gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları arasında bulunan Kars Çıldır Gölü, Kars’a 70 km uzaklıkta bulunur. Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci gölü olan Çıldır Gölü’nün üzerinde kış aylarında atlı kızaklar ile turlar düzenlenir. Bunun dışında Çıldır Göl’ü üzerinde balık tutan balıkçılara da rastlamak mümkündür. Kışın göl üzerinde oluşan buzları balıkçılar suya ulaşana kadar bu buzları kırarlar. Kars turunuz sırasında Çıldır Gölü’ne mutlaka uğrayarak bu eşsiz manzarayı görmelisiniz.

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars Gezilecek Yerler | Sarıkamış Kayak Merkezi

Kars Gezilecek Yerler | Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış, Kars’ın en önemli yerlerinden bir tanesidir. Özellikle kış turizminin fazlasıyla geliştiği Sarıkamış, kayak merkezi ile ünlüdür. Kış aylarında kişiler Doğu Ekspresi turuna katılarak Kars’a ve oradan da Sarıkamış Kayak Merkezi’ne giderler. Sarıkamış Kayak Merkezi; 5 etaplı pist, kristal kar yapısı, 12 km’lik alanı bulunan oldukça önemli bir kayak merkezidir. Sarıkamış Kayak Merkezi ile Kars, Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri haline gelmiştir. Sarıçam ağaçları ile kaplı olan Sarıkamış Kayak Merkezi’ne her yıl binlerce turist akın eder. Siz de Kars gezilecek yerleri listenizi gerçekleştirmek için Sarıkamış Kayak Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kars Kalesi

Kars Gezilecek Yerler | Kars Kalesi

Kars Gezilecek Yerler | Kars Kalesi

Kars Kalesi, Kars’ın en önemli sembollerinden bir tanesidir. Tıpkı Sarıkamış Kayak Merkezi gibi turistlerin uğrak noktası haline gelen Kars Kalesi, 1153 yılında Selçuklular tarafından Lara Kara Mustafa Paşa’ya inşa ettirilmiştir. Savaşlardan sonra zarar gören Kars Kalesi, Çeribaşı Kapısı, Su Kapısı, Bahrem Kapısı ve Orta Kapıdan oluşmaktadır. Siz de Kars gezilecek yerler listenize Kars Kalesi’ni ekleyerek eşsiz bir gezintinin tadını çıkarabilirsiniz.

Horomos Manastırı

Kars Gezilecek Yerler | Horomos Manastırı

Kars Gezilecek Yerler | Horomos Manastırı

Kars gezilecek yerlerden bir diğer ise Orta Çağ’dan günümüze kadar gelmeyi başarabilen Horomos Manastırı’dır. Ermenilerin en önemli dini merkezlerinden olan Horomos Manastırı, Ani Harabeleri’ne 15 kilometre uzaklıktadır. Manastır, kervan yolu üzerinde bulunması sosyal ve kültürel anlamda önemli bir merkez haline gelmesini sağlamıştır. Horomos Manastırı, Kars gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bir yerdir.

Fethiye Camii

Kars Gezilecek Yerler | Fethiye Camii

Kars Gezilecek Yerler | Fethiye Camii

Kars merkez de bulunan Fethiye Camii, Rusya’nın bu bölgeyi işgal ettiği sırada inşa edilmiştir. Fethiye Camii, başta kilise amacı ile inşa edilmiş fakat Kurtuluş Savaşı’ndan sonra camiye çevrilmiştir. Camiinin 15 metre güneyinde ise kiliseyi anmak amacı ile bir Rus Anıtı yer alır. Fethiye Camii, Baltık mimarisinden izler taşıyan bir camiidir. Bu da camiyi, Kars gezilecek yerler listesine almanız için en geçerli nedendir.

Kars’ta Ne Nerede Yenir?

Kars'ta Ne Nerede Yenir?

Kars’ta Ne Nerede Yenir?

Kars mutfağı dendiği zaman akla ilk olarak Kars kaşarı gelir. Pek çok yemekte ve kahvaltıda sık sık tüketilen Kars kaşarı dışında bal, kete, kuymak, pişi, katmer, ekmek aşı, Kars böreği, elma dolması ve hörre çorbası da Kars mutfağının öne çıkanları arasındadır. Özellikle Kars kaşarı ve balını satın almadan Kars’tan dönmemelisiniz. Kars yemekleri dendiği zaman ise kaz dolması, kaz eti haşlaması, kaz dolması, kaz suyundan kaz etli pilav ve hınkal gibi yemekler sıralanabilir. Bunun dışında kuymak, Bozbaş, pilav ve haşıl da Kars yemeklerinin olmazsa olmazlarındandır.

Umaç Helvası: Hanımeli Kars Mutfağı

Kaz Yemekleri: Karz Kaz Evi

Kars Böreği: Puşkin Restoran

Elma Dolması: Kars Evleri Restoran

Kars’a Nasıl Gidilir?

Kars'a Nasıl Gidilir?

Kars’a Nasıl Gidilir?

Kars’a karayolu, havayolu ve demiryolu ile ulaşım mümkündür. Özellikle Kars ve İstanbul’un birbirine oldukça uzak olduğu düşünüldüğünde kişiler İstanbul Kars arası kaç km sorusunu sorar. İstanbul Kars arası 1535 km’dir. Bu mesafe karayolu ile yaklaşık 22 saat sürer. Kişiler şehirlerindeki otogardan Kars otobüslerine binerek karayolundan Kars’a ulaşabilirler.

İstanbul ile Kars arası havayolu ile ise 2 saat sürer. İstanbul’da uçağa binen kişiler Kars Havalimanı’na oradan da Kars’a ulaşabilirler.

Kars’a ulaşırken en çok tercih edilen seçenek ise Kars Ankara Demiryolu yani Doğu Ekspresidir. Ankara’dan direkt olarak hareket eden trenler ile 24 saatlik bir yolculuktan sonra Kars’a ulaşabilirsiniz. Doğu Ekspresi ile ilgili merak ettiklerinize ve Doğu Ekspresi bilet fiyatlarına ‘Doğu Ekspresi Turu’ adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kars’a Bakü ve Tiflis gibi şehirlerden ulaşım sağlamak için çeşitli çalışmalar yapılıyor. Bakü Tiflis Kars demiryolu tamamlandıktan sonra bu yol aracılığı ile Bakü ve Tiflis’ten Kars’a ulaşmak mümkün hale gelecektir.

Şehir İçi Ulaşım

Kars Şehir İçi Ulaşım

Kars Şehir İçi Ulaşım

Kars’ta şehir içi ulaşım taksi, otobüs ve minibüsler ile sağlanıyor. Şehir merkezinden pek çok yere otobüs, minibüs ve taksiler ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Özellikle Kars Havaalanı’ndan Kars merkeze ulaşım için taksileri kullanmak çok daha rahat olur. Çünkü Kars Havaalanı şehir merkezine çok yakındır ve yolculuk yaklaşık 10 dakika sürecektir. Kars Otogarı ise şehir merkezine 3 km uzaklıktadır ve buraya minibüsler ile ulaşım sağlanabilir.

Kars’ta Kalınacak Yerler

Kars'ta Kalınacak Yerler

Kars’ta Kalınacak Yerler

Kars’ta hemen her bütçeye uygun otel bulunur. Kişiler pek çok özelliğe sahip Kars otelleri sırasından kendisine en uygun olanı tercih ederek konaklayabilirler. Kars Öğretmenevi, Kars oteller, Kars butik oteller, DSİ misafirhanesi kişilerin konaklayabilmesi için hizmet veriyor. Kar’ s Otel, Beylerbeyi Sarayı, Cheltikov Hotel, Konak Hotel ve Hotel Kent Ani Kars’ta tercih edilebilecek oteller arasındadır. Bunun dışında özellikle Sarıkamış Kayak Merkezi yakınındaki oteller çok daha sık tercih edilir.

Kars’ta Alışveriş

Kars Gezilecek Yerler | Graviyer

Kars Gezilecek Yerler | Graviyer

Kars’ta alışveriş dendiği zaman akla Kars çarşıları gelir. Kars çarşılarını gezerek ihtiyaçlarınıza en uygun ürünleri ve Kars’ın yöresel ürünlerini inceleyebilirsiniz. Bunun dışında semt pazarlarını ziyaret ederek birbirinden lezzetli ve taze meyve sebzelere ulaşabilmek mümkündür.

Kars’ta Peynir Müzesi’nin bulunduğu Boğatepe Köyü’de Kars’a özel lezzetlere ulaşabilmeniz için oldukça önemli bir köydür. Kars kaşarı, Kars gravteri, deri tulum, çeçil peyniri gibi lezzetlere ulaşabilirsiniz.

Kars, kilimleri ile de ünlü olan bir şehirdir. Doğal boyalı pamuklardan, yünlerden ve kıllardan üretilen Kars kilimleri, Kars’ı ziyaret eden kişilerin mutlaka görmesi gereken ürünlerdendir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.