Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Bursa’da Gezilecek Yerler | Bursa Gezi Rehberi

Bursa’da Gezilecek Yerler | Bursa Gezi Rehberi

Bursa Hakkında

Sizler için derlediğimiz Bursa’da gezilecek yerler yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bursa şehri, Osmanlı İmparatorluğu’na yıllarca başkentlik yapmış ve tarih boyunca önemli bir merkez olma özelliği taşımıştır. Tarihten gelen öneminin yanı sıra Bursa Türkiye Cumhuriyeti için de önemli bir merkezdir. Bursa gezi rehberi yazımızda Bursa’nın bilinmeyenleri ve en çok merak edilenlerini sizler için derledik! Ayrıca Bursa’da gezilecek yerler listesi ile Bursa’ya geldiğinizde nereleri gezeceğinizi sizler için listeledik!

Bursa Türkiye’nin en büyük illeri sıralamasında 4. sırada yer alır. Sanayi, ticaret, eğitim ve turizm konusunda Bursa merkez illerimizden bir tanesidir. Şehrin turistik özelliğe sahip olmasında Osmanlı Devleti’nin büyük rolü vardır. Osmanlı’nın ilk başkenti ve her zaman göz önünde merkezi olan Bursa şehri söz konusu dönemden kalan tarihi eserleri sayesinde yıl içinde oldukça fazla sayıda turisti ağırlar. Ayrıca Osmanlı’dan kalan medrese kültürünün bir devamı sayılabilecek Uludağ Üniversitesi yine buradadır.

Bursa'da Gezilecek Yerler | Bursa Gezi Rehberi

Bursa’da Gezilecek Yerler | Bursa Gezi Rehberi

Marmara Bölgesi’nde bulunan Bursa şehri; Kocaeli, Sakarya ve İstanbul gibi şehirlere oldukça yakın mesafededir. Marmara Bölgesi’nde olması sebebiyle ılıman iklimin etkisindedir. Yıl boyunca yumuşak bir havanın hâkim olduğu şehirde yıllık sıcaklık ortalama 20 ila 24 derece arasında seyreder. Bu anlamda şehir iklimi ile yaşanılası bir yerdir. 2018 verilerine göre şehrin nüfusu 2 milyon 594 bin 521’dir.

Bursa gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen şehirlerden bir tanesidir. Gezilecek yer konusunda oldukça zengin olan Bursa’ya ne zaman gidilir sorusu da çoğu seyahat severin aklında bir soru işareti olarak yer alır. Bursa’ya ne zaman gidilir sorusunu cevabını merak edenlere verilecek en doğru yanıt Temmuz ve Eylül ayları olacaktır. Bu aylarda nispeten daha sıcak bir havaya sahip şehirde Bursa günübirlik turlar konusunda da bu aylarda yoğunluk yaşanır. Siz de Bursa’da gezilecek yerler konusunda meraklıysanız aşağıdaki listemizi hemen incelemeye başlayabilirsiniz.

Bursa’da Gezilecek Yerler

Yeşil Bursa olarak bilinen ve her yıl pek çok turistin akın ettiği Bursa; Bursa turları ile de oldukça ünlüdür. Bursa turları ile ya da bireysel olarak kenti ziyarete gelen kişiler için Bursa’da gezilecek yerleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

Ulu Cami

Bursa'da Gezilecek Yerler | Ulu Cami

Bursa’da Gezilecek Yerler | Ulu Cami

Anadolu Türk mimarisinin en büyük eserlerinden biri olan Bursa Ulu Cami, Bursa’nın Ayasofyası olarak da adlandırılıyor. Yıldırım Bayezid tarafından 1396 ve 1399 yılları arasında yaptırılan Bursa Ulu Cami, Osmanlı mimarisinin en önemli eserlerinden biri olmanın yanı sıra Selçuklu dönemindeki ulu cami mimarisini de yansıtıyor.

Bursa’da gezilecek yerler dendiğinde akla ilk olarak Ulu Cami Bursa gelir. Bursa ve Türkiye için oldukça büyük bir öneme sahip olan Bursa Ulu Cami’yi ziyaret etmeden Bursa’dan ayrılmamalısınız. Şehrin tam merkezinde bulunan ve etrafında çeşitli çarşılar bulunan Bursa Ulu Cami’yi ziyaret ettiğinizde tarihi dokuyu hissedeceksiniz.

Yeşil Türbe

Bursa'da Gezilecek Yerler | Yeşil Türbe

Bursa’da Gezilecek Yerler | Yeşil Türbe

Yeşil Türbe ve Yeşil Cami, Yıldırım Bayezid tarafından 1421 yılında yaptırıldı. Bursa’nın doğusunda bulunan Yeşil Türbe ve Yeşil Cami, Türk mezar anıtlarının en gösterişlileri arasında yer alıyor.

Yeşil Türbe’nin mimari olarak Selçuklu kümbet geleneğini sürdürdüğünden bahsedebilmek mümkündür. Şehrin merkezinde bulunan Yeşil Türbe’ye Atatürk Caddesi üzerinden düz yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bursa’da gezilecek yerler listemizin ikinci sırasındaki bu mekanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Tophane ve Saat Kulesi

Bursa'da Gezilecek Yerler | Tophane ve Saat Kulesi

Bursa’da Gezilecek Yerler | Tophane ve Saat Kulesi

Bursa Tophane, Bursa’yı ayaklarınızın altına alan eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Tophane’de bulunan Saat Kulesi ise kentin en dikkat çeken unsurları arasında yer alır. Sultan Abdülaziz Döneminde yaptırılan Tophane 1900’lü yıllarda yıkılmıştır. 1904 yılında tekrar yapılan Tophane, 1906 yılında tekrar kullanılmaya başlanmıştır. Bursa seyahatiniz esnasında Tophane’yi ziyaret ederek Bursa manzarası karşısında enfes bir Türk kahvesi keyfine varmalısınız.

Osmangazi ve Orhangazi Türbesi

Bursa'da Gezilecek Yerler | Osmangazi ve Orhangazi Türbesi

Bursa’da Gezilecek Yerler | Osmangazi ve Orhangazi Türbesi

Bilindiği üzere Osmangazi Bursa’nın kurucusudur. Orhangazi ise Osmangazi’nin oğludur. Dolayısıyla Bursa’ya gelen turistler için Osmangazi ve Orhangazi türbeleri oldukça dikkat çekicidir. Şehrin merkezinde bulunan Tophane’nin içindeki Osmangazi ve Orhangazi türbelerini Bursa’da gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Tirilye

Bursa'da Gezilecek Yerler | Tirilye

Bursa’da Gezilecek Yerler | Tirilye

Trilye, Bursa’nın bir ilçesi olan Mudanya’nın sahil kıyısında bulunan bir beldesidir. Tirilye; doğal güzellikleri, tarihi dokusu ve sakinliği ile Bursa’ya gelen turistlerin gönlünü fethetmeyi başarıyor. Özellikle İstanbul’un yoğunluğundan yorulan kişiler için Trilye, oldukça iyi bir tatil alternatifi olabilmektedir.

Cumalıkızık

Bursa'da Gezilecek Yerler | Cumalıkızık

Bursa’da Gezilecek Yerler | Cumalıkızık

Cumalıkızık ya da yabancıların dili ile Cumalikizik; Uludağ’ın eteklerinde, daracık sokakları olan oldukça tarihi ve eski bir köydür. Bursa’nın bir simgesi haline gelen Cumalıkızık, 700 yıllık tarihi ve Osmanlı’dan kalma binaları ile hem Bursa’nın yerli halkının hem de turistlerin ilgisini çekmektedir. Özellikle köy kahvaltıları ile öne çıkan Cumalıkızık; Bursa’da gezilecek yerler neresi sorusunun karşısına yazılan ilk cevaplardan biridir. Unesco dünya miras listesinde bulunan Cumalıkızık’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kapalıçarşı

Bursa'da Gezilecek Yerler | Kapalıçarşı

Bursa’da Gezilecek Yerler | Kapalıçarşı

Şehrin merkezinde Ulu Cami’nin hemen yakınında bulunan Bursa Kapalıçarşısı, İstanbul Kapalıçarşısının bir küçüğü niteliğindedir. Aradığınız hemen her şeyi bulabileceğiniz bu tarihi çarşıyı gezerken Osmanlı’nın tarihini de içinizde hissedebilirsiniz.

Balibey Han

Bursa'da Gezilecek Yerler | Balibeyhan

Bursa’da Gezilecek Yerler | Balibeyhan

Balibey Han, 15. Yüzyılın sonlarında Fatih Sultan Mehmet, tarafından yaptırılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun üç katlı olarak inşa edilen ilk hanı olan Balibey Han, günümüzde restoran olarak kişilere hizmet sunar. Bursa’da gezilecek yerler listesini tamamladıktan sonra Balibey Han’da dinlenebilir ve gezinizin zevkini çıkarabilirsiniz.

Karagöz Müzesi

Bursa'da Gezilecek Yerler | Karagöz Müzesi

Bursa’da Gezilecek Yerler | Karagöz Müzesi

Hacivat ve Karagöz oyunlarını hemen hemen herkes bilir. Peki, Karagöz ve Hacivat’ın nerede yaşadıklarını biliyor musunuz? Bursa’da yaşıyorlardı. Dolasıyla 2007 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Karagöz ve Hacivat anısına bir Karagöz Müzesi yapıldı. Türkiye’nin ilk ve tek Karagöz müzesi olan müze her yıl pek çok turisti ağırlıyor.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa'da Gezilecek Yerler | Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa’da Gezilecek Yerler | Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Bursa, ilk uygarlıklardan bu yana arabacılık ve araba üreticiliği üretimi ile kendini geliştirmektedir. Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’de bu üretimin bir parçasıdır. Şehirdeki en ilginç müzelerden biri olan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, sadece motorları değil arabanın pek çok parçasını ziyaretçilerine sunuyor.

Emir Sultan Türbesi

Bursa'da Gezilecek Yerler | Emirsultan Türbesi

Bursa’da Gezilecek Yerler | Emirsultan Türbesi

3 Osmanlı sultanı döneminde yaşayan ve sufilikte velilik rütbesine hak kazanan Emir Sultan Hazretleri’nin türbesi de Bursa’da bulunuyor. Peygamber soyundan geldiği için Emir olarak adlandırılan Emir Sultan Hazretlerinin türbesini ziyaret ederek maneviyata doğru bir yolculuk yapabilirsiniz.

Gölyazı

Bursa'da Gezilecek Yerler | Gölyazı

Bursa’da Gezilecek Yerler | Gölyazı

Bursa Gölyazı, Uluabat Gölü üzerinde bulunan küçük bir adacık beldesidir. İncecik bir köprü ile Bursa’ya bağlanan Gölyazı, eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Hemen her sokağında tarih bulunan Gölyazı, özellikle fotoğraf tutkunlarının en uğrak mekanları arasında yer alıyor.

Uludağ

Bursa'da Gezilecek Yerler | Uludağ

Bursa’da Gezilecek Yerler | Uludağ

Bursa denildiği zaman akla gelen ilk yer muhtemelen Uludağ’dır. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Uludağ, Türkiye’nin en büyük kış ve doğa sporlarının merkezi konumundadır. Yıl içinde pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Özellikle kış aylarında tercih edilen Uludağ gezilerine yazında katılarak yaz sıcağında serinleyebilirsiniz.

Mudanya

Bursa'da Gezilecek Yerler | Uludağ

Bursa’da Gezilecek Yerler | Uludağ

Mudanya, Bursa’nın denize kıyısı olan ilçelerinden bir tanesidir. Tarihte Mudanya Ateşkes Antlaşması’nın imzalandığı yer olarak bilinen Mudanya, Bursa’ya gelen ve deniz kenarında sakin bir gün geçirmek isteyen kişiler için oldukça ideal bir yerdir.

Bursa’ya gelen yerli ve yabancı turistler Bursa seyahatleri esnasında Bursa’nın neyi meşhur sorusunu da sormaktadır. Yemekleri ve tarihi mekanları ile ön plana çıkan Bursa’nın neyi meşhur sorusuna cevap bulmak için linke tıklayabilirsiniz.

Bursa’ya Nasıl Gidilir?

Bursa'ya Nasıl Gidilir?

Bursa’ya Nasıl Gidilir?

Konumu itibariyle deniz ve karayollarının kavşak noktasında bulunan Bursa’ya nasıl gidilir diye dert etmenize hiç gerek yok. Bursa’ya gitmek istediğinizde ister karayolu ister denizyolunu kullanabilirsiniz. Hatta İstanbul Sabiha Gökçen ulaşım imkânı ile havayolunu dahi kullanabilirsiniz. Peki, nasıl? Buyurun cevaplayalım!

Karayolu ile Bursa’ya ulaşmak isteyenler İstanbul’dan yola çıkarak sırasıyla Kocaeli ve Yalova güzergâhından Bursa’ya ulaşabilir. Bu yolculukta arabalı vapur veya Osmangazi Köprüsü kullanılabilir. Osmangazi yapım maliyeti ile çok konuşulan köprü, evet! Karayolu ulaşımında şehirlerarası otobüs tercihi de yapılabilir. Bu tercihi yapanlar Bursa otogar nerede sorusunu sorsa da hiç endişelenmeye gerek yok otogardan merkeze ulaşım çok kolay!

Denizyolu ile seyahat etmek isteyenler BUDO seçeneğini kullanabilir. Günün belirli saatlerinde Bursa – İstanbul arasında BUDO seferleri düzenlenir. BUDO sefer saatleri ile ilgili bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Havayolu ile ulaşım için Bursa Yenişehir Havalimanı varışlı seferlerle şehre ulaşmanız mümkündür. Bursa Yenişehir Havalimanı dışından Bursa Sabiha Gökçen ulaşım da farklı bir alternatif olarak tercih edilebilir.

Bursa’da Şehir içi Ulaşım

Bursa'da Şehir İçi Ulaşım

Bursa’da Şehir İçi Ulaşım

Bursa şehir içi ulaşım konusunda en gelişmiş şehirlerimizden bir tanesidir. Bu anlamda Bursa’da gezilecek yerler için Bursa’ya gelenler otobüs, dolmuş, taksi, tramvay, teleferik ve dolmuş taksiler ile şehrin her noktasına ulaşabilir. Şehirde ayrıca 2 hat üzerinde çalışan bir metro ağı bulunur. Birinci hat Arabayatağı ve Emek arasında ulaşım sağlarken ikinci hat Arabayatağı ve Uludağ Üniversitesi arasında ulaşım sağlar. Metro’da ‘Bukart’ geçerlidir. Bukart ayrıca tramvay ve otobüste geçerlidir. Bukart’ınız yoksa bu ulaşım araçlarını asla kullanamazsınız.

Sadece Bursa’da hizmet veren dolmuş taksiler tıpkı dolmuşlar gibi hizmet veren taksilerdir. Dolmuşlar ise tıpkı bütün şehirlerde olduğu gibi para ile hizmet veren ulaşım araçlarıdır. Bursa’da şehir içi ulaşım için kullanılan farklı bir araç da Bursa teleferik olarak karcımıza çıkar. Bursa Teleferik; Bursa merkez ile Uludağ arasındaki ulaşımın sağlanmasında kullanılır.

Bursa Teleferik haftanın yeni günü 09.00 ile 21.00 saatleri arasında hizmet verir. Teferrüç İstasyonu’ndan başlayan seyahat Oteller İstasyonu’nda sona erer. Panoromik bir seyahat zevki yaşatan Bursa Teleferik ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bursa’da şehir içi ulaşım için kullanabileceğiniz son seçenek Bursa araç kiralamadır. Bursa araç kiralama konusunda sayısız seçenek sunan bir şehirdir. Şehirde bulunan Budget, Avis, Garenta ve Enterprise gibi pek çok kurumsal araç kiralama firmasından araç kiralayabilirsiniz. Bursa araç kiralama için tıklayın.

Bursa’da Kalınacak Yerler

Bursa otelleri sayesinde ziyaretçilerine oldukça geniş seçenekler sunan bir şehirdir. Gerek turistik gerekse de ticari anlamda gelişmiş bir şehir olduğundan Bursa otelleri oldukça konforludur. Bursa’da kalınacak yerleri sizler için derledik. İşte bölge bölge Bursa otelleri!

Mudanya Otelleri

Mudanya Ateşkes Antlaşması sayesinde herkesçe bilinen Mudanya’da konaklamak isteyen seyahat severler için Mudanya oteller listesi şu şekildedir.

Bursa'da Kalınacak Yerler | Mudanya Otelleri

Bursa’da Kalınacak Yerler | Mudanya Otelleri

Akide Butik Hotel

Montania Town Hotel Mudanya

Dogalya Hotel

Trilye Otelleri

Bursa'da Kalınacak Yerler | Tirilye Otelleri

Bursa’da Kalınacak Yerler | Tirilye Otelleri

Deniz kıyısındaki küçük ve sakin bir belde olan Trilye’ye dinlenmek ve huzur bulmak maksadıyla gelen seyahat

severler için Trilye oteller listesi derledik! İşte sizler için seçtiğimiz Trilye otelleri;

Trilye Kaplan Hotel

Trilyali Butik Otel

Uludağ Oteller

Bursa'da Kalınacak Yerler | Uludağ Otelleri

Bursa’da Kalınacak Yerler | Uludağ Otelleri

Kış sporları dendiğinde ülkemizin en uğrak noktalarından bir tanesi olan Uludağ oteller ve konfor ile de adından söz ettirmeyi başarır. Uludağ oteller konusunda sizler için derlediğimiz listeyi aşağıda bulabilirsiniz;

Otel Fahri

Agaoglu My Mountain Hotel

Bursa oteller konusunda daha fazlası için tıklayın.

Bursa’da Ne, Nerede Yenir?

Bursa, gezilecek tarihi ve doğal güzellikleri kadar lezzetli mutfağı ile de ön plana çıkmaktadır. Peki, Bursa’da ne, nerede yenir?

İskender Kebap: Bursa’da İskender Kebap nerede yenir sorusu Bursa’ya gelen kişilerin sıklıkla sorduğu bir sorudur. Bursa’da İskender Kebap; Kebapçı İskender, Uludağ Kebapçısı ve Mavi Dükkan’da yenir.

Bursa'da Ne Nerede Yenir | İskender Kebap

Bursa’da Ne Nerede Yenir | İskender Kebap

Cantık: Cantık, Bursalı olmayanların bilmediği bir pide çeşididir. Ortasında kıyma olan bu yuvarlak pideleri bir oturuşta 3-4 tane yiyebilirsiniz. Bursa’daki en iyi cantıkçılar ise Acıdayı ve Aynalı Çarşı Pidecisidir.

Pideli Köfte: Pideli köftede tıpkı cantık gibi sadece Bursalıların bildiği bir yemektedir. İskender kebap’ın köfteli versiyonu olan Bursa pideli köftenin en lezzetlisini Kayhan Pideli Köfte’de yiyebilirsiniz.

İnegöl Köfte: İnegöl köfte, herkesin bildiği meşhur bir Bursa yemeğidir. Bursa’daki en iyi İnegöl köfte ise Köfteci Zeynel’de yenir.

Kestane Şekeri: Kestane şekerine pek çok otogar ve dinlenme tesisinde rastlayabilirsiniz. Ancak Bursa merkezde bulunan Kafkas Şekerlemedeki o taptaze kestane şekerlerini hiçbir yerde bulamazsınız.

Tahinli Pide: Tahinli pide de pideli köfte ve cantık gibi yalnızca Bursa’da yapılan bir lezzet. Simit büyüklüğünde pideler tahin ile dolduruluyor ve ortaya eşsiz bir lezzet çıkıyor. Bursa’daki tüm fırınlarda tahinli pideye rastlansa da Tarihi Taş Fırın’daki tahinli pidenin lezzeti bambaşka.

Cevizli Lokum: Bu lokum sizin bildiğiniz tatlı lokumlara pek benzemiyor. Bursa’ya özgü bir lezzet olan cevizli lokum bir hamur işi. Bursa’daki tüm fırınlarda cevizli lokuma rastlayabilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.