Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Amasya Gezilecek Yerler | Şehzadeler Şehri Amasya

Amasya Gezilecek Yerler | Şehzadeler Şehri Amasya

Amasya gezilecek yerler listesi araştırmaktan yoruldunuz mu? Gezivagonu.com olarak sizler için hazırladığımız muhteşem Amasya’da gezilecek yerler yazısı ile şehzadeler şehri Amasya’yı gezerken sizlere yardımcı oluyoruz!

Amasya Hakkında

Amasya; Karadeniz Bölgesi’nde yer alan ve geçmişten günümüze oldukça önemli değerleri taşımayı başaran harika bir şehirdir. Orta Karadeniz’in önemli şehirlerinden olan Amasya; Samsun, Çorum, Tokat ve Yozgat ile komşudur. Toplamda 7 adet ilçesi bulunan şehrin en önemli ilçesi Merzifon’dur. Yeşilırmak havzasında yer alan kent her dönem yoğun turist ağırlar.

Anadolu coğrafyasının en önemli şehirlerinden bir tanesi olma özelliği taşıyan şehzadeler şehri Amasya; ilk uygarlıklardan Kurtuluş Savaşı dönemine kadar daima önemli bir şehir olmuştur. Bu anlamda Amasya gezilecek yerler turistlere doyurucu bir Amasya turu yapma imkânı sağlar. Turistik açıdan önemli olduğu kadar Kurtuluş Savaşı tarihi açısından da önemli olan Amasya; Amasya Kongresi’nin gerçekleştiği ve Kurtuluş Savaşı’nın önemli aşamasının yaşandığı bir yerdir.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya; coğrafi açıdan Karadeniz Bölgesi’nde yer alsa da Karadeniz iklimi ve karasal iklimin geçiş noktasında yer alır. Bu nedenle Amasya; yaz aylarında sıcakken kış aylarında da soğuktur. 350 bin kişiye yakın insanın yaşadığı Amasya küçük bir şehirdir. Bu anlamda Amasya Belediyesi; büyükşehir statüsünde değildir.

Son yıllarda turistik açıdan oldukça gelişen Amasya gezilecek yerler ile ziyaretçilerini mest etmeyi başarır. Yeşilırmak’ın ikiye böldüğü şehir merkezinde akşamları keyifli bir gezintiye çıkmak ve eşsiz ışıklandırma ile ziyaretçilere harika fotoğraflar çekme imkânı tanıyan Amasya; eğitim konusunda Amasya Üniversitesi sayesinde ön plana çıkar. Hem turistik hem de eğitim konusunda ön plana çıkan şehzadeler şehrinde ticari ve tarımsal faaliyetler de oldukça gelişmiştir.

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya, Türkiye’deki oldukça önemli şehirler arasında yer alan bir şehirdir. Hem tarihi hem de çeşitli doğal güzelliklere sahip olan Amasya’da gezilecek yerleri ise aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür. Bu doğrultuda eğer siz de Amasya gezilecek yerler listesi oluşturarak Amasya’yı ziyaret etmek istiyorsanız aşağıda yazdıklarımızı mutlaka dikkate almalısınız. İşte karşınızda Amasya gezilecek yerler…

 

Amasya Kalesi

Amasya gezilecek yerler listesinin başında yer alması gereken Amasya Kalesi, Amasya il merkezinde bulunuyor. Harşena Dağı üzerinde konumlanan Amasya Kalesi, Harşena Kalesi olarak da adlandırılıyor. Yaklaşık 700 metre yükseklikte bulunan kalenin manzarası ise Amasya Yeşilırmak sularıdır. Amasya Yeşilırmak sularına manzarası olan bir kalenin ne denli eşsiz bir görüntüye sahip olacağını rahatlıkla ifade edebiliriz. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Amasya’nın kalesi de söz konusu kültürlerin izlerini taşıyor. Kale, şehrin devamlı farklı medeniyetlerin egemenliği altına girmesi nedeni ile hasar görmüş ve tekrar yaptırılmıştır. Ayrıca Amasya Kalesi; içeri şehir, yukarı kale, kızlar saray olmak üzere üç bölümden oluşuyor.

 

Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Kalesi’nin bulunduğu Harşena Dağı tarih boyunca pek çok medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bölgede ilk yerleşik hayat Erken Tunç Çağı Döneminde başlamış olup bölgede Danışmendler, Selçuklular, Osmanlılar hayatlarını sürdürmüştür. Bölgede bulunan Pontus Kral Kaya Mezarları da Harşena Dağı kadar dikkat eden bir görüntüye sahiptir. Bu nedenle Amasya gezilecek yerler listenize mutlaka Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarlarını eklemelisiniz.

 

Alçak Köprü

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Roma’dan kalan tek köprü olma özelliğini taşıyan alçak köprü, Amasya Kalesi’nin hemen karşısında yer alan ve Yeşilırmak iki kıyısını birbirine bağlayan bir köprü görevini üstleniyor. Kesme taşlar ile örtülü olan köprü özellikle akşamları eşsiz bir görüntüye sahip oluyor. Amasya Kalesi’nin de renklendirilmesiyle kartpostallara konu olacak bir görüntüye bürünen köprünün çevresinde ise klasik Amasya evleri yer alıyor.

 

Yalıboyu Evleri

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Yeşilırmak çevresinde ve alçak köprünün etrafında bulunan yalıboyu evleri, Amasya dendiği zaman akla gelen ilk görüntülerden bir tanesidir. Yeşilırmak’ın kıyısına sıra sıra dizilen ve eşsiz bir görüntüye sahip olan Yalıboyu evleri, tarihi sur duvarları üzerine inşa edilmiştir. Tek ya da iki katlı olarak inşa edilen yalıboyu evleri, 19.yüzyıla aittir. Amasya’nın simgesi haline gelen bu evleri Amasya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeli ve bu eşsiz görüntüye şahit olmalısınız.

 

II.Beyazıt Camii ve Külliyesi

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze miras kalan II.Beyazıt Camii ve Külliyesi, Amasya’daki en önemli tarihi yapılardan bir tanesidir. 1481 ve 1486 yılları arasında inşa edilen II.Beyazıt Camii, Amasya valisi Şehzade Ahmet tarafından yaptırılmıştır. Caminin batı yönünde U şeklinde bir medrese bulunuyor. Bu medrese ise 1922 yılından beri İl Halk Kütüphanesi olarak kullanılıyor. Caminin doğusunda ise L şeklinde imaretin büyük salonu bulunuyor. Bu salon ise Maket Amasya Müzesi’ni barındırıyor.

 

Amasya Saat Kulesi

Saat kulesinin bulunmadığı şehir neredeyse yoktur. Amasya Saat Kulesi de ülkemizde bulunan saat kulelerinden bir tanesidir. Özellikle akşamları çeşitli ışıklandırmalar ile eşsiz bir görüntüye bürünen Amasya Saat Kulesi, Amasya’nın da simgelerinden biri haline gelmiştir. Bu doğrultuda Amasya gezilecek yerler listenize mutlaka Amasya Saat Kulesi’ni eklemeniz gerekir.

 

Şehzadeler Müzesi

Amasya ‘Şehzadeler Şehri’ olarak anılan bir şehirdir. Bu nedenle kentte bulunan Şehzadeler Müzesi de Amasya’yı gezmek için gelen kişiler uğrak noktalarından bir tanesidir. Şehzadeler Müzesi içerisinde Amasya’da şehzadelik görevinde bulunan şehzadelerin döneme uygun kıyafetleri ve heykelleri bulunuyor. Ayrıca müze o döneme ait Türk evlerini yansıtan özellikleri de barındırıyor. Bu doğrultuda Amasya gezilecek yerler listenize Şehzadeler Müzesi’ni eklemelisiniz.

 

Amasya Müzesi

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Müzesi, müzeseverlerin mutlaka uğraması gereken müzelerden bir tanesidir. Amasya Arkeoloji Müzesi olarak da bilinen müze, 1925 yılında müze deposu olarak hizmet vermesi amacı ile kurulmuştur. Yıllar geçtikçe eser sayısının artması ile birlikte müze 1980 yılından itibaren bugün ki hizmet potansiyeline bürünmüştür.

 

Saraydüzü Kışla Binası ve Milli Mücadele Müzesi

Amasya, milli mücadele döneminde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Amasya Genelgesi’nin de bu şehirde yayınladığı göz önüne alındığında Amasya’nın Mustafa Kemal Atatürk ve Türk halkı için ne denli önemli olduğunu anlayabilmek mümkündür. Bu doğrultuda Amasya gezilecek yerler listenize Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı ve Amasya Genelgesi’nden kalıntılara rastlayabileceğiniz Saraydüzü Kışla Binası ve Milli Mücadele Müzesi’ni mutlaka eklemeniz gerekmektedir.

 

Ferhat ile Şirin Müzesi

Amasya Gezilecek Yerler

Amasya Gezilecek Yerler

Ferhat ile Şirin Müzesi dendiği zaman çoğu kişi şaşırsa da Amasya’da bulunan bu müze oldukça ilgi görüyor. Ferhat ile Şirin Aşıklar Müzesi’nin girişinde sol tarafta kafe ve restoran bölümü bulunuyor. Müzenin bulunduğu bölgede dağın tepesinde Ferhat ile Şirin’in heykelleri bulunuyor. Dağın tam altında ise Ferhat ile Şirin’in mezarı bulunuyor. Müze, Ferhat ile Şirin’in hikayesini anlattığı için Amasya’yı ziyarete gelen kişiler tarafından oldukça dikkat çekiyor.

 

Hazeranlar Konağı

Hazeranlar Konağı, Amasya merkezde yer alıyor. 1865 yılında yaptırılan Hazeranlar Konağı, antik dönem sur duvarları üzerinde konumlanmıştır. Klasik Amasya evlerinin görüntüsünü yansıtan Hazeranlar Konağı, Amasya gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yerler arasındadır.

 

Amasya’ya Nasıl Gidilir?

Amasya; Karadeniz Bölgesi’nde yer alsa da bölgenin iç kesiminde yer alması sayesinde oldukça kolay ulaşılabilen bir şehirdir. Hem karayolu ile hem de havayolu ile ulaşabileceğiniz Amasya’da son dönemde en çok kullanılan Amasya Merzifon Havalimanı kısa ve keyifli yolculuk sunar. İstanbul Amasya veya İzmir Amasya arasındaki uçuşlarla Amasya’ya havayolu ile ulaşabilirsiniz.

 

Amasya Şehir İçi Ulaşım

Amasya, oldukça küçük bir şehirdir. Bu nedenle şehir, çok geniş bir toplu taşıma ağına sahip değildir. Bu doğrultuda Amasya’da şehir içi ulaşımın minibüsler ve özel halk otobüsleri ile gerçekleştirildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca taksileri kullanarak da şehir içi ulaşım sağlanabiliyor. Ancak şehir halkı gitmek istedikleri yere genellikle yürüyerek ulaşabiliyorlar.

 

Amasya’da Ne Nerede Yenir?

Amasya oldukça köklü bir mutfağa sahiptir. Anadolu medeniyetlerine ev sahipliği yapan Amasya, konumu gereği hem İç Anadolu hem de Karadeniz Bölgesi’nin özelliklerini taşıyor. Bu doğrultuda mutfağı da bu iki bölgenin birleşiminden oluşuyor. Amasya mutfağı özellikle sebze yemekleri ve hamur işleri ile ön plana çıkıyor. Helle çorbası, çatal çorbası, bakla dolması, Amasya çöreği, keşkek, bat yemeği ve etli bamya Amasya mutfağının öne çıkan yemeklerindedir.

 

Etli Bamya: Amesia Mutfağı

Amasya Çöreği: Amasya Çörekçisi

Helle Çorbası: İşçimen Restoran

Keşkek: Emin Efendi Konakları

 

Amasya Kalınacak Yerler

Amasya otelleri hemen her bütçeye ve ihtiyaca hitap eden otellerdir. Dolayısıyla kişiler Amasta otelleri arasından kendilerine en uygun olanı seçerek burada konaklayabilirler.

Amasya küçük bir şehir olduğu için Amasya otelleri de şehir merkezine ve Amasya gezilecek yerlere oldukça yakındır. Amasya şehir merkezine yakın pek çok otel bulunuyor. Bu oteller 3 yıldızlı, 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı şeklindedir. Taşhan otel, Sarı Konak Boutique Otel, Uluhan Hotel, Lalehan Hotel gibi otellerden kendinize en uygun olanı rahatlıkla seçebilirsiniz.

 

Amasya’da Alışveriş

Amasya’da alışveriş yapmak istiyorsanız şehir size pek çok fırsat sunuyor. Amasya’dan alınabileceklerin en başında Amasya’nın neyi meşhur dendiğinde akla ilk gelen Amasya elması yani misket elması geliyor. Özellikle elma mevsimine denk gelmeniz durumunda bu eşsiz lezzeti kaçırmamalısınız.  Amasya’nın neyi meşhur dendiği zaman akla diğer gelen şey ise etli bamyadır. Eğer siz de etli bamyayı evinizde yapmak istiyorsanız Amasya’nın çarşılarında rahatlıkla bulabileceğiniz bamyayı satın alabilirsiniz. Bunlar dışında pekmez, keçiboynuzu, elma kurusu, tarhana ve elma lokumu gibi yöresel ürünlere de Amasya Saat Kulesi’nin yakınında bulunan dükkanlardan ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.