Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Adıyaman Gezilecek Yerler | Nemrut Dağı Milli Parkı

Adıyaman Gezilecek Yerler | Nemrut Dağı Milli Parkı

Komagene Krallığı’nın merkezi Adıyaman gezilecek yerler konusunda en çok tercih edilen şehirlerimizden bir tanesidir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Adıyaman; Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya ve Diyarbakır ile komşu olan bir şehrimizdir. Coğrafi açıdan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunsa da bir kısmında Akdeniz ikliminin etkileri görülen şehir Nemrut Dağı Milli Parkı gibi bir cazibe merkezine sahip olması nedeni ile yoğun turist ağırlar.

Adıyaman Hakkında

Anadolu topraklarının en stratejik bölümlerinden birinde yer alan ve coğrafi özelliği nedeni ile pek çok medeniyetin merkezliğini yapan Adıyaman’da gezilecek yerler konusundaki zenginlik çeşitli medeniyetlerin buraya yerleşmesinden kaynaklanır. Geçmişi ile oldukça önemli bir şehir olan Adıyaman bugün de ekonomik ve sosyal açıdan gelişmişliği ile dikkatleri çekmeyi başarır. Şehirde ekonomik etkinliklerin yanı sıra Adıyaman Üniversitesi sayesinde ciddi manada gelişmiştir.

Kültürel zenginliklerin çok çeşitli olduğu Adıyaman gezilecek yerler ile milyonlarca turist ağırlarken iklimi nedeni ile özellikle yaz aylarında yoğun günler yaşar. Kışların oldukça soğuk ve yağışlı geçtiği Adıyaman’da yazların sıcak ve kurak olduğunu da ifade etmek gerekir. Adıyaman’da görülmesi gereken yerler için gerçekleştireceğiniz seyahatinizi iklim nedeni ile ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleştirmeniz şarttır.

Adıyaman Gezilecek Yerler

Adıyaman gezilecek yerler açısından son derece gelişmiş olan bir ildir. Bu doğrultuda Adıyaman tarihini hissedebileceğiniz söz konusu gezilecek yerleri aşağıdaki gibi detaylandırabiliriz.

Nemrut Dağı

Adıyaman gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan Nemrut Dağı, adeta Adıyaman’ın bir simgesi haline gelmiştir. 1987 yılından beri UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Nemrut Dağı, Kahta ilçesinde ve 2150 metre yükseklikte yer alır. Dağın yamaçlarında bulunan Kommagene Kralı I. Antiochos’un atarlarına ve tanrılarına minnettarlığını göstermek adına yaptırdığı mezar eşsiz manzarası ile birlikte Helenistik Dönemi en güzel şekilde yansıtır. Nemrut Dağı’nda bulunan anıtsal heykeller ise Batı, Kuzey ve Doğu teraslarına yayılmış durumdadır. Nemrut Dağı’na genellikle şehir merkezinden turlar ile ulaşım sağlanabilir.

Arsameia Ören Yeri

Adıyaman Gezilecek Yerler | Arsameia Ören Yeri

Adıyaman Gezilecek Yerler | Arsameia Ören Yeri

Kral I. Antiochos’un kitabelerinde yer alan bilgilere göre Arsameia Milattan Önce 2.yüzyılda Kommagenelerin atası olarak bilinen Arsemez tarafından Eski Kahta Kalesi’nin karşısında yer almaktadır. Burası Kommagene Krallığı’nın yazlık başkenti ve idari merkezi olarak kullanılmıştır. Yıkık bir yapısı olmasına rağmen iki tünel ve pek çok heykeli içerisine bulundurur. Tepe üzerinde bulunan platformun üzerinde Mithridathes Callinichos’un sarayı ve mezarı da Arsameia Ören Yeri’nde bulunur.

Yeni Kale

Adıyaman Gezilecek Yerler | Yeni Kale

Adıyaman Gezilecek Yerler | Yeni Kale

Kahta Kalesi olarak da anılan Yeni Kale, Nemrut Dağı Milli Parkı’nın sınırların bulunur. Kommageneler tarafından Arsemeia’nın karşı tarafında inşa edilmiştir. Hititler’e kadar uzanan bir tarihe sahip olan Yeni Kale, Adıyaman gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yerdir. Memluklular tarafından restore edilen ve 1970 yılında tekrar onarılan kalenin sahip olduğu en büyük özellik içerisinde pek çok kitabenin bulunmasıdır.

Karakuş Tümülüsü

Adıyaman Gezilecek Yerler | Karakuş Tümülüsü

Adıyaman Gezilecek Yerler | Karakuş Tümülüsü

Nemrut Dağı Milli Parkı’nın güneybatısında yer alan Karakuş Tümülüsü, Kommagene Kralı II. Mithridates tarafından anıt mezar olarak yapılmıştır. Sütun üzerinde yer alan Karakuş nedeni ile Karakuş Tümülüsü olarak anılır. Zamanında Kommagene Krallığı’nın kutsal mekanlarından biri olan kullanılan Karakuş Tümülüsü, Adıyaman gezilecek yerler listesine mutlaka eklemeniz gereken bir yerdir.

Cendere Köprüsü

Adıyaman Gezilecek Yerler | Cendere Köprüsü

Adıyaman Gezilecek Yerler | Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü, 1900 yıldır doğa ve insan tahribine rağmen günümüzde varlığını sürdürür. Chabinas olarak da bilinen Cendere Köprüsü, Millattan Sonra 1.yüzyılın sonlarına doğru Samsat ilinin karargahında kurulmuştur. Anlatılan bir efsaneye göre 16. Roma Lejyonu olarak bilinen Severus tarafından yapılmıştır. Siz de Cendere Köprüsü’nü Adıyaman gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Haydaran Kaya Mezarları

Adıyaman Gezilecek Yerler | Haydaran Kaya Mezarları

Adıyaman Gezilecek Yerler | Haydaran Kaya Mezarları

Haydaran Kaya Mezarları, Adıyaman şehir merkezine 17 kilometre uzaklıkta yer alır. Bir tanrının ve bir Kralın tasvirini simgeleyen bu kaya mezarların tarihi açından son derece önemli bir yere sahip olduğunu ifade edebiliriz. Geniş bir bölgede yayılan Haydaran Kaya Mezarları, önemli lahitleri bulundurur.

Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Adıyaman'a Nasıl Gidilir

Adıyaman’a Nasıl Gidilir

Kesişim yolları üzerinde bulunan ve karayolu, havayolu, demiryolu ve feribotla ulaşımın mümkün olduğu Adıyaman’a ulaşım ile alakalı herhangi bir sorun yaşamayacağınız kesin! İstanbul ve Ankara’dan Adıyaman’a ulaşmak için en çok tercih edilen yol havayolu iken İstanbul – Adıyaman ve Ankara – Adıyaman seferleri ile yıl boyunca ulaşım imkanına olanak sağlar. Adıyaman Havalimanı varışlı uçak bileti satın alarak gerçekleştireceğiniz yolculukların maksimum 1,5 saat süreceğini ifade etmek gerekir.

Adıyaman Havalimanı’na ulaştıktan sonra şehir merkezine ulaşım için Adıyaman araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilirken toplu ulaşım araçlarından da faydalanabilirsiniz.

Adıyaman Şehir İçi Ulaşım

Adıyaman Şehir İçi Ulaşım

Adıyaman Şehir İçi Ulaşım

Adıyaman gezilecek yerler planlaması yaparken seyahat severlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de Adıyaman şehir içi ulaşımdır. Adıyaman’da şehir içi ulaşımı sğlayabilmek adına otobüs, minibüs, taksi ve araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Adıyaman Belediyesi tarafından işletilen otobüsleri tercih ettiğinizde indirimli ücretlerden yararlanmak adına mutlaka Yamankart almanız gerekir. Şehir içi ulaşımın iyileştirilmesi kapsamında devreye sokulan Yamankart sayesinde uygun fiyatlı seyahatin tadını çıkarabilirsiniz.

Belediye otobüslerinin yanı sıra minibüs, taksi ve Adıyaman araç kiralama hizmetlerinin de şehir içinde gezinebilmeniz için muhteşem seçenekler olduğunu vurgulamak gerekir. Gölbaşı ilçesinden başlayan demiryolu ulaşımının yanı sıra Atatürk Barajı üzerinde gerçekleşen feribot seferlerinin de şehir içi ulaşımda önemli olduğunu vurgulamak gerekir.

Adıyaman’da Nerede Kalınır?

Adıyaman'da Nerede Kalınır

Adıyaman’da Nerede Kalınır

İnsanoğlu’nun yerleşim yeri olarak seçtiği en önemli mekanlardan bir tanesi olan Adıyaman özellikle Unesco Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Adıyaman Milli Parkı nedeni ile çok ziyaretçi alır. Ziyaretçilerin Adıyaman’a gelmişken burada konaklamayı tercih etmesi şehirde lüks otellerin yanı sıra her bütçeye uygun konaklama mekanlarının da var olmasına katkı sağlar. Adıyaman’da lüks ve konfor arayışında olanlar için Adıyaman’da konaklama yerleri dendiğinde akla Adıyaman Hilton gelir. Konaklama ücretlerinin daha uygun fiyatlarda olmasını isteyen bireyler için White Star Hotel daha uygun bir tercih olacaktır. Siz de Adıyaman’da gezilecek yerler geziniz sırasında bu otellerden birini tercih edebilir ve konforun tadını çıkarabilirsiniz.

Adıyaman’da Ne, Nerede Yenir?

Adıyaman'da Ne Nerede Yenir

Adıyaman’da Ne Nerede Yenir

Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetlerini bünyesinde barındıran Adıyaman ne, nerede yenir? sorusuna cevap verilebilecek en muhteşem şehirlerinden bir tanesidir. Adıyaman ve Şanlıurfa arasında lezzet dolu bir çekişmeye neden olan çiğköfte Adıyaman’da tadabileceğiniz enfes yiyeceklerden bir tanesidir. Et, buğday ve sebzenin hakim olduğu Adıyaman mutfağında farklı lezzetlerin varlığı Adıyaman’da görülmesi gereken yerler için gelen turistlerin damak tadına hitap edecek ürünler bulmak mümkündür. Et yemeklerinin en çok tercih edildiği Adıyaman’da kebap ve lahmacunun yeri vazgeçilmezdir. Bu nedenle Adıyaman’a geldiyseniz mutlaka kebap ve lahmacunun tadına bakmalısınız.

Kebap ve Lahmacun: Kebapçı Beko

Besni Tava: Keleş’in Yeri

Çiğköfte: Kenan Usta

Adıyaman’da Alışveriş

Adıyaman'da Alışveriş

Adıyaman’da Alışveriş

Başta alışveriş merkezleri olmak üzere pek çok alışveriş yeri ile şehre gelen kişilerin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayan Adıyaman’da tarihi eserlere ve hediyelik eşyalara da sahip olabileceğiniz çeşitli dükkanlar yer alır. Kapcami Mahallesi’nde bulunan Oturakçı Pazarı’nda kilim, halı, bez bebek ve heybe gibi geleneksel ürünlere ulaşabilirsiniz. Bu ürünleri ailenize ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Beni ilçesinde bulunan Şire Pazarı’ndan pestil, beni üzümü ve muskası satın alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.