Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

80 Binde Devri Alem Parkı | Konya’da Gezilecek Yerler

80 Binde Devri Alem Parkı | Konya’da Gezilecek Yerler

Konya’da gezilecek yerler dendiğinde akla gelen ilk mekanlardan bir tanesi de her yaştan insanın ilgisini çeken 80 Binde Devri Alem Parkı olur.

80 Binde Devri Alem Parkı, başta Konya halkı olmak üzere çevre illerden gelen genç yaşlı hemen herkesin beğenisini toplamayı başarıyor. 2014 yılında Meram Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nin ortak çalışması ile açılan park farklı konsepti sayesinde Türkiye’de bir ilk olmayı da başarıyor. 23 Nisan 2014 günü açılışı gerçekleşen konsept parkın yıl içerisinde binlerce ziyaretçi ağırlamasının bir tesadüf olmadığı açıktır. Peki, bu konsept parkta neler var?

Türkiye’de ilklerin şehri olmayı başaran Konya; tarih öncesi devirlerden esintiler, masallardan harika kahramanlar ve Türk dünyasının en önemli mimari eserleri ile sizleri karşılıyor. 3 farklı konsepte sahip olması nedeni ile çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini çekmeyi başarıyor.

80 Binde Devri Alem Parkı Hakkında Bilgiler

Konya’nın Selçuklu ve Osmanlı Dönemi’nden kalma pek çok eser ile gezilecek yerler noktasında önemli bir şehir olmasının yanı sıra modern anlamda da dikkat çekiyor. 3 farklı konsepti bir araya getiren 80 Binde Devr-i Alem Parkı ücretli bir park olmasına rağmen adeta Konya’nın en çok ziyaretçi alan mekanlarından biri oluyor. Tarih Öncesi Dönem, Cihan-ı Türk Böllümü ve Masallar Diyarı Bölümü olmak üzere farklı kısımlarını gezebileceğiniz parkın Meram Belediyesi sınırları içerisinde oldukça nezih bir lokasyonda olduğunu ifade etmek gerekir. Peki, parkın içerisinde sizleri neler bekliyor? Gelin parkın içerisindeki bölümleri daha yakından inceleyelim!

T-Rex Parkı

T-Rex Parkı

T-Rex Parkı

Tarih öncesi dönemde yaşadığı kabul edilen dinozorlara daha yakından bir göz atmak için farklı coğrafyalara gitmeye artık gerek yok! Konya’da bulunan 80 Binde Devri Alem Parkı içerisindeki T-Rex Parkı’nda birbirinden özel dinozor maketleri var. Bir kısmı sesli ve hareketli bir kısmı da devasa özellikleri ile dikkat çeken 50 adet dinozor maketini bu bölümde inceleyebilirsiniz. Üstelik parkın bu kısmında gezerken üzerine binebileceğiniz bazı dinozor maketlerinin olduğunu bilmelisiniz. Çocuklarınız için eğlenceli anlara imkân sağlayacak bu maketlerin unutulmaz anlara eşlik edeceğini unutmamalısınız. Her maket için çeşitli bilgilerin de bulunduğu parkta sadece görsel açıdan değil bilimsel açıdan da tatmin olacaksınız.

Pamuk Şekeri Parkı

Pamuk Şekeri Parkı

Pamuk Şekeri Parkı

Pamuk Şekeri Parkı veya Masallar Diyarı Bölümü olarak adlandırılan bu bölümde çizgi film karakterleri, masal kahramanları ve çocukluğumuzun unutulmaz isimlerine ait maketleri bulabilirsiniz. Özellikle çocuklar tarafından çok sevilen bu bölümde masal kahramanlarının yanı başında unutulmaz fotoğraflar çekinmek sadece çocuklarınız için değil sizin için de harika olacak!

Cihan-ı Türk Parkı

Cihan-ı Türk Parkı

Cihan-ı Türk Parkı

80 Binde Devri Alem Parkı’na dair en dikkat çekici bölümlerden biri de İstanbul’da bulunan Miniatürk’e benzer bi yapısı olan Cihan-ı Türk Parkı’dır. Mimaari açıdan Türk dünyasının en önemli 120 eserinin küçük maketlerinin sergilendiği bu kısım parkın hemen girişinde sizleri selamlar. Bosna Hersek’te bulunan Mostar Köprüsü’nden Hindistan’daki Tac Mahal’e kadar pek çok eseri inceleyebileceksiniz. Asıllarına bağlı kalınarak oluşturulan bu maketler gerçekten de asıl eserleri görmüşsünüz hissini yaratmayı başarıyor.

Gezi ile İlgili Detaylar

Sevdiklerinizle beraber keyifli dakikalar yaşamak için tercih edeceğiniz 80 Binde Devri Alem Parkı’nı karış karış gezmeyi arzuluyorsanız çok ciddi anlamda yol yürüyeceğinizi söylemeliyiz. Bu nedenle rahat bir ayakkabı tercih etmek sizin açınızdan daha konforlu olacaktır. Bunun yanı sıra park içerisinde bulunan Dino Cafe gibi dinlenme alanlarında gezinin yorgunluğunu atarak dinlenebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Meram Belediyesi tarafından işletilen ve belediye için ciddi bir gelir kaynağı olan 80 Binde Devri Alem Parkı için giriş ücretleri ve saatleri şu şekildedir.

Giriş Ücretleri

Şehit ve gazi yakınları ile 65 yaş üzeri bireyler için giriş ücretsizdir. Sivil girişler için kişi başı 7 TL iken öğrenci girişleri için kişi başı ücret 3 TL’dir.

Ziyaret Saatleri

80 Binde Devri Alem Parkı’na giriş için doğru saatleri seçmek oldukça önemlidir. Bu noktada iki kritik saat vardır. Park 09.00 ile 19.45 saatleri arasında açıkken gişe saat 19.00’a kadar hizmet sunar. Bu nedenle parka giriş için en geç 19.00’a kadar bilet almanız gerekir. Ayrıca park pazartesi günleri hizmet vermemektedir.

80 Binde Devri Alem Parkı’na Nasıl Gidilir?

Konya’nın 3 merkez ilçesinden bir tanesi olan Meram sınırları içerisindeki 80 Binde Devri Alem Parkı, merkeze yaklaşık 9 km mesafededir. İster kendi aracınızla ister toplu ulaşım seçenekleri ile olaşabileceğiniz parkın Konya-Antalya Yolu üzerinden ilerleyerek Dutlu Caddesi yönünde ilerlendiğinde sağınızda kalacağını söylemeliyiz.

Konya’da toplu ulaşım kullanarak parka ulaşmak istiyorsanız o halde 74 numaralı Konya Büyükşehir Belediyesi’nin işlettiği otobüslere binmeniz gerekir.

ETİKETLER: , , , , , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.