Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Türkiye’nin Kayak Merkezleri

Türkiye’nin Kayak Merkezleri

Türkiye, 4 mevsiminde yaşandığı bir ülke olduğu için kış turizmi açısından da oldukça gelişmiştir. Bu doğrultuda Türkiye’de birbirinden eşsiz kayak merkezlerinin olduğunu da ifade edebiliriz. Peki, Türkiye’nin kayak merkezleri nerelerdir? Gezivagonu.com olarak sizler için Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerini derledik.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ Kayak Merkezi

Türkiye’nin kayak merkezleri dendiği zaman Bursa’da bulunan Uludağ, ilk akla gelen kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olarak anılan Uludağ kayak merkezi, 1961 yılında milli park olarak ilan edilmişti. Aralık ve Mart ayları arasında yoğun bir ilgi gören Uludağ kayak merkezine gittiğinizde yapabileceğiniz pek çok aktivite de bulunuyor. Tur kayağı, bigfoot kayak ve helikopterli kayak gibi kayak türleri için uygun olan Uludağ, kayak yapmak isteyen kişilerin en uğrak yerleri arasındadır.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya Kayak Merkezi

Kartalkaya, Bolu’da bulunan bir kayak merkezidir. İstanbul ve Ankara’nın tam ortasında yer alan Bolu şehrinin merkezine 38 kilometre uzaklıkta Kartalkaya Kayak Merkezi de Uludağ kadar ünlü bir kayak merkezidir. Köroğlu Dağları’nda konumlanan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde kalın kalınlığı ise 3 metreye kadar ulaşabiliyor. Ayrıca Kartalkaya Kayak Merkezi’nde özel snowboard pisti de bulunuyor. Bu doğrultuda Türkiye’nin kayak merkezleri listesine Kartalkaya Kayak Merkezi’ni ekleyebiliriz.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a 115 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Kış turizmine önemli bir katkısı olan Kartepe Kayak Merkezi, Sapanca Gölü’ne de oldukça yakındır. Sapanca Gölü’nden yaklaşık 20 dakikada Kartepe Kayak Merkezi’ne ulaşım sağlayabilirsiniz. Üstelik Kartepe Kayak Merkezi’nden 12 adet pist bulunuyor. Bu pistlerin yanı sıra telesiyej, lift ve teleski hizmetleri de sunuluyor.

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum’a bağlı bir kayak merkezidir. Palandöken Dağları üzerinde konumlanan Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye’nin en yüksek zirvesine sahiptir. Bunun dışında Palandöken Kayak Merkezi, Türkiye’deki en uzun piste de sahiptir. Palandöken Kayak Merkezi’nde kar kalınlığının ise 2 ile 3 metreyi bulduğu biliniyor. Palandöken’e Kasım ile Mayıs aylarında giderek kayak yapabilme imkanınız vardır.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Dağı, Türkiye’nin en büyük beşinci dağıdır. Bu eşsiz dağın üzerinde konumlanan Erciyes Kayak Merkezi’nde sağlık ocağı gibi sağlık hizmetleri de sunuluyor. Ayrıca Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’deki en uzun telesiyej hizmetlerine de sahiptir. Erciyes Kayak Merkezi’nde normal hava şartlarında kar kalınlığı 2 metreyi buluyor. Bu doğrultuda Erciyes Kayak Merkezi’nin Türkiye’nin kayak merkezleri arasında yer aldığını ifade ede biliriz.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi’de en az diğer kayak merkezleri kadar ünlü bir kayak merkezidir. Kars’ta yer alan Sarıkamış Kayak Merkezi, kayak tutkunlarının en sık tercih ettiği kayak merkezleri arasında yer alıyor. Kars’a 55 km uzaklıkta bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi, Türkiye’nin Alpleri olarak da biliniyor. Genellikle Aralık ve Mart aylarında ziyaretçi alan Sarıkamış Kayak Merkezi, dünyanın en çok turist alan kayak merkezleri arasındadır.

Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi

Isparta iline 26 km uzaklıktan bulunan Davraz Kayak Merkezi, Akdeniz Bölgesi’nde kayak dendiği zaman akla gelen ilk kayak merkezidir. Kış turizmi açısından büyük öneme sahip olan Davraz Kayak Merkezi’nde bulunan karlar ise oldukça yumuşak bir dokuya sahiptir. Aralık’ta başlayıp Nisan’da biten kayak sezonunda karın kalınlığı 50 ile 250 cm arasında değişiyor.

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkez, Ankara içerisinde yer alan bir kayak merkezidir. Kış mevsiminde devamlı kar yağışı alan Elmadağ Kayak Merkezi’nde kar kalınlığı 60 cm’ye ulaşıyor. Karasal iklimin hüküm sürdüğü bölge, yıl içerisinde pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. Turizm açısından büyük bir öneme sahip olan Elmadağ Kayak Merkezi, pek çok kayak merkezini de barındırıyor.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.