Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Kamp Rehberi | Kampa Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Kamp Rehberi | Kampa Çıkmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Kamp rehberi ile kamp deneyiminizi kusursuz bir noktaya taşımaya ne dersiniz? O halde gezivagonu ile en özel bilgilere bir göz atalım!

Kampa çıkmadan önce sizin için hazırladığımız bu çok özel rehberi incelemeli ve sonrasında bir sonraki yazımız olan Türkiye’de Kamp Yapılacak Yerler konusuna bir göz atmalısınız

Kamp yapmak yorucu bir tatile nazaran pek çok insan gibi sizin de öncelikli tercihiniz mi? Daha önce hiç kamp deneyimi yaşamadıysanız enfes bir deneyimin yanı sıra aklınıza takılacak pek çok soru işareti vardır. İlk defa kamp yaptığımızda yaşadığımız heyecan ve acemiliği sizlerle paylaşmak için buradayız! Şimdi hazırsanız kampa çıkmadan önce bilmeniz gerekenlerin neler olduğuna bir bakalım!

Kamp, outdoor aktiviteler dendiğinde akla gelen en önemli etkinliktir. Çünkü doğa ile iç içe olmak ve şehrin karmaşasından uzaklaşmanın başka bir alternatifi yoktur. Sevdiklerinizle ya da tek başınıza başvurabileceğiniz kamp deneyiminde sizi bekleyen birbirinden önemli detay var. Hele ki acemi bir kampçıysanız dikkatli olmanın çok çok değerli olacağını bilmelisiniz.

Başlangıç için Hangi Kamp Malzemeleri Satın Alınmalıdır?

Kamp malzemeleri satın almayı düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk seçenek daima kamp çadırı olur. Ancak kamp yapmak için çadırdan çok daha fazlasına ihtiyaç duyduğunuzu bilmelisiniz. Araştırma yaparak hem gözlerinizi hem de parmaklarınızı yormayın diye aşağıda bütün kamp malzemelerini sıraladık. Keyifli okumalar!

Başlangıç için Kamp Malzemeleri

Başlangıç seviyesinde kamp heyecanını yaşarken bu malzemeler sizin için olmazsa olmazdır. Bu malzemeleri her kampçının satın alması gerekirken sizin profesyonel malzemeler olarak nitelendirilen bazı ekipmanları almanıza gerek yoktur. Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse aşağıda sıraladığımız malzemeleri satın alarak kamp serüveninizi kaliteli bir şekilde başlatabilirsiniz.

"<yoastmark

Kamp Çadırı

Kamp malzemeleri alışverişi için ilk olarak kamp çadırı seçimine odaklanmak gerekir. Doğayla iç içe deneyim yaşarken zamanınızın büyük bir kısmını geçireceğiniz kamp çadırının beklentilerinize uygun olması gerekir. Ben hiç kamp yapmadım, bir çadırdan beklentim ne olabilir ki? diyebilirsiniz. Haklısınız! O halde ideal bir kamp çadırı nasıl olmalı bir bakalım.

Kamp yapacağınız döneme uygun bir şekilde çadırın mevsimle uyumlu olması gerekir. Özellikle her mevsim kamp yapmayı düşünüyorsanız 5 mevsim kamp çadırı satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra iç genişliği kampa katılacak kişi sayısına uygun bir çadır seçmenizi öneriyoruz. Biz 4 kişiyiz ama küçük bir çadır bize yeter demeyin! Sonra kamp boyunca keşkelerle dolu cümleler kurmak durumunda kalırsınız. Çadırın havalandırmalarının yeterli olduğundan ve dışarıdan gelen olumsuzlukları engelleyeceğinden emin olmalısınız. Tüm bunlara dikkat ettiyseniz başlangıç için kusursuz bir kamp çadırı satın almaya hazırsınız demektir.

"<yoastmark

Kamp Çantası

Doğada geçireceğiniz zamanın büyük kısmını çadırda harcayacak olsanız da zaman zaman yürüyüşlere çıkmanız gerekir. Bu konuda da en önemli husus kamp çantasıdır. Çünkü yürüyüş yaparken ihtiyaç duyacağınız hemen her detayı kamp çantanızda bulundurabilmelisiniz. Peki, kamp çantanızın büyük bir çanta tek başına yeterli midir?

Çantanızı sırtınıza takacağınız ve dakikalarca yürüyeceğiniz düşünüldüğünde sadece büyüklüğe dikkat ederek bir çanta seçmemelisiniz. Doğadayız zaten konfor olmasa da olur diye düşünmeyin. Çünkü çantanızın doğru özelliklerde olması hem bel ağrılarınızı engeller hem de çantanın daha hafifmiş gibi hissedilmesini sağlar. Bu nedenle çantanın bel desteğine sahip olması ve omuz askılarının da omzunuzu tam anlamıyla çevrelemesi gerekir.

Kamp dönemini de dikkate alarak çantanızın suya dayanıklı olup olmamasına karar verebilirsiniz. Yıl boyunca kamp yapacağım düşüncesindeyseniz mutlaka su geçirmez kamp çantası satın almalısınız.

Kamp için Mat

Hiç kamp yapmamış biri için ‘Mat’ bir nebze uzak bir kavramdır. Bu nedenle de matın ne olduğunu hemen açıklayalım. Mat, uyku tulumunun alt kısmına sereceğiniz ve olumsuzluklardan etkilenmenizi önleyecek bir üründür. Mat, R değeri olarak bilinen derecelendirmelerle sınıflandırılır. Başlangıç seviyesinde kamp yapmak için kafayı R değerine takmadan ortalama bir mat satın almanız yeterlidir. Bu noktada fiyat – performans değerlendirmesi yapmanızı öneriyoruz.

Farklı mat türleri olduğunu ve her matın kendi özelinde size avantajlar sunduğunu unutmamalısınız. Başlangıç seviyesi için ısı yalıtımı iyi ve rahat bir uyku çekmenizi sağlayacak mat satın almanız sizin adınıza yeterli olacaktır.

Uyku Tulumu

Kamp yaparken konforu aramak biraz hayalcilik olsa da uyku tulumunun size bir nebze konforu hatırlatmasını istersiniz değil mi? O halde yapmanız gereken uyku tulumu konusunda kusursuz bir seçim yapmaktır.

Kampa çıkacağınız döneme uygun bir şekilde uyku tulumunun malzemelerini incelemelisiniz. Erkekler ve kadınlar için uyku tulumunun farklı özelliklere sahip olduğunu unutmamalısınız. Çünkü kadın ve erkeklerin vücut sıcaklıkları farklı olduğu gibi üretilen uyku tulumlarının da buna uygun bir şekilde tasarlandığını bilmelisiniz.

"<yoastmark

Kamp Sandalyesi

Kamp heyecanının en önemli detaylarından bir tanesi de kamp sırasında oturacak konforlu alanlar yaratmaktır. Bu konuda kamp sandalyesinin oldukça yeterli bir seçenek olacağından söz etmek gerekir. Sandalyeler genel itibarıyla aynı özellikleri taşısa da malzeme kalitesi bakımından size uygun olanı seçmek gerekir. Özellikle de ayak kısmı çok sağlam olan sandalyeler arasından bir seçim yapmalısınız.

"<yoastmark

Kamp Ocağı

Kampta dışarıdan yemek söyleme gibi bir seçenek yok biliyorsunuz. Bu nedenle de yemek yapmak adına kaliteli bir kamp ocağına sahip olmanız gerekir. Kamp ocağıyla alakalı bilmeniz gereken en önemli detay yakıt türüdür. Yakıt türüne bağlı olarak alevin gücü ve yoğunluğu belirlenmektedir. Kamp ocağının yemeği ne kadar sürede ve kalitede ısıtacağının yanında ocağın hafif ve ergonomik olması da değerlidir.

İsviçre Çakısı

İsviçre çakısı, günlük yaşamda da kullanabileceğiniz oldukça özel alternatiflerden bir tanesidir. Bu nedenle de kamp sırasında İsviçre çakısının sizin adınıza hayat kurtarıcı olacağından söz etmek mümkündür. Kamp sırasında konserve açacağı gibi spesifik ekipmanlar dahil hemen her şeye İsviçre çakısı sayesinde sahip olabileceksiniz. Bu nedenle de kamp çantanıza İsviçre çakısı koymanızda yarar vardır.

Kamp Rehberi

Kamp Rehberi

Termos

Sıcak ya da soğuk su ihtiyacınızı karşılamak adına en önemli ekipmanlardan bir tanesi termostur. Isıttığınız ya da soğuttuğunuz suyu uzun süre aynı derecede tutmak adına termos tercihinde bulunmanız gerekir. Farklı ebat ve özelliklerde termoslar arasından size en uygun seçeneklerden yararlanmak adına bütçenize göre bir seçim yapabilirsiniz. Başlangıç seviyesinde kamp termosu için çok ciddi bir bütçe ayırmanıza gerek yoktur.

Yağmurluk

Kampa çıkacağınız dönem yağmurların çok yoğun olacağı mevsimse yağmurluk tercih etmeniz oldukça değerlidir. Bu noktada kaliteli bir seçim yapmanız oldukça önemli. Çünkü satın alacağınız yağmurluğu sadece kamp sırasında değil günlük yaşamınızda da kolaylıkla tercih edebileceksiniz. Yağmurluk ile alakalı seçiminizi yaparken vücudunuzu iyi bir şekilde muhafaza edecek seçeneklere yönelmelisiniz.

Rahat Ayakkabı – Bot

Doğada vakit geçirmek istediğinizde bol bol yürüyüş yapabileceksiniz. Bunun için de rahat ayakkabı ya da bot satın almalısınız. Mevsim koşulları hangi ürünü satın alacağınızı doğrudan belirler. Bu nedenle de mevsim koşullarını ve kamp yapacağınız mekânın özelliklerini değerlendirerek alışverişinizi gerçekleştirmelisiniz.

Kamp Rehberi ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kamp deneyimini yaşamak istediğinizde ekipmanları satın aldıktan sonra doğru bir planlama yapmanız önemlidir. Ekipmanlarınızı satın aldıktan sonra Türkiye’de kamp yapılacak yerler arasından en ideal tercihte bulunmanızı öneriyoruz. Yer seçimi yaparken titiz bir seçim yapmanız yaşayacağınız kamp macerasını doğrudan etkiler. Örneğin sosyal imkanlar bakımından zengin bir yerde kamp yaparak ilk deneyiminizi geride bırakmak tecrübe kazanmak adına değerli olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.