Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Doğu Ekspresi Turu | Doğu Ekspresi Hakkında Her şey!

Doğu Ekspresi Turu | Doğu Ekspresi Hakkında Her şey!

Doğu Ekspresi Turu; kış aylarının yaklaşmaya başladığı şu dönemde tekrardan gündeme gelmeye başladı. Biz de gezivagonu.com olarak kış aylarının en muhteşem aktivitelerinden bir tanesi olan Ankara – Kars arasındaki Doğu Ekspresi Turu hakkında her şeyi sizler için derledik!

Doğu Ekspresi Turu Nedir?

Doğu Ekspresi turları; son yıllarda gezi severlerin çokça tercih ettiği ve genellikle kış aylarında tercih edilen bir aktivitedir. Ankara YHT istasyonundan başlayan ve Kars’ta son bulan 24-26 saatlik tur boyunca seyahat severler hem manzaranın hem de vagonlardaki eğlencenin tadını çıkarır. Geçmişte şehirlerarası yolculuk yapmak için kullanılan Doğu Ekspresi treni günümüzde seyahat severlerin akınına uğrar.

Doğu Ekspresi TCDD kalitesi ile seyahat severlere hala hizmet sunsa da eskisi gibi İstanbul – Kars arasında hizmet sunmamaktadır. Günümüzde İstanbul’dan Doğu Ekspresi’ne katılmak isteyenler İstanbul-Ankara YHT bileti satın alarak Ankara’ya aktarma yapabilir ve Ankara Gar’dan Doğu Ekspresi’ne katılabilir. Bunun yanında Ankara ile Kars arasındaki istikamette Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum illerinden de tura katılabilirsiniz.

Turistik Doğu Ekspresi

Yeni yeni duyulmaya başlayan Turistik Doğu Ekspresi seferleri bu yıl itibari ile yüksek talebi karşılamak için devreye giriyor. TCDD tarafından yeni hizmete sokulacak olan Turistik Doğu Ekspresi seferleri ile Doğu Ekspresi yapma hayali kuranlar hayallerine bir adım daha yaklaşacak. Üstelik Turistik Doğu Ekspresi tamamen yataklı vagondan oluştuğundan daha çok talep görecek. 120 kişi kapasiteli bu tur yeni hizmete gireceğinden detaylı bilgileri TCDD’den öğrenmeniz daha doğru olacaktır.

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Doğu Ekspresi Turu | Bilet

Doğu Ekspresi Turu | Bilet

Doğu Ekspresi fiyatları son dönemde çok dillendirilen konular arasında yer alsa da insanların en çok yakındıkları durumların başında Kars Doğu Ekspresi turuna bilet alamama gelir. Yoğunluk ve bilet pahalılığının yanı sıra bazı tur firmalarının toplu bilet alımları Kars Doğu Ekspresi bileti alma konusunda sorunların yaşanmasına neden olur. Ancak gezivagonu.com olarak sizlere sunacağımız değerli tavsiyelerle Doğu Ekspresi bilet alma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebileceksiniz.

Doğu Ekspresi bileti nasıl alınır sorusuna cevap vermeden önce TCDD biletleri hakkında bilgi sunmak gerekir. Doğu Ekspresi için TCDD bilet sistemini 15 gün önce açar. Yani bugün 1 Ocak’ta gitmeyi planladığınız Kars geziniz için 15 Aralık’ta TCDD bilet sisteminden Doğu Ekspresi biletinizi almanız gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli detay hızlı davranmak olacaktır. Gece 00.00 itibari ile TCDD bilet sistemine giriş yapıp bilet alma işlemlerini hızlıca tamamlamalısınız.

Doğu Ekspresi Turu

Doğu Ekspresi Turu

Doğu Ekspresi turu için bilet alırken yolcu bilgileri ve işlem yapacağınız kart bilgilerini ya ezbere bilmeli ya da hızlıca yazacak şekilde önünüzde bulundurmalısınız. Aksi takdirde sizden daha hızlı davranacak seyahat severler olacaktır. Bazen bilet alamadan TCDD bilet sisteminden ayrılan seyahat severlerin sonradan bilet bulabilmeleri mümkün olur. Nasıl mı?

 • Doğu Ekspresi turu için bilet aldığınızda 10 dakika içinde sizden istenen bilgilerin girilmesi şarttır. Aksi takdirde seçmiş olduğunuz bilet rezerve edilmemiş duruma düşer. Bu biletleri tespit ederek bilet alma işlemlerini tamamlayabilirsiniz.
 • Doğu Ekspresi turu bileti alan bazı gezginler bilet iptali gerçekleştirebilir. Bu biletleri takip ederek hayallerinizdeki tura katılabilirsiniz.
 • TCDD yoğunluğun yaşandığı dönemlerde ekstra vagon ekleyerek 9 vagon olan Doğu trenini 12 vagona kadar çıkarabilir. Bu ihtimalleri düşünerek sistemi sürekli kontrol etmenizde yarar var.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi Turu | Yataklı Vagon

Doğu Ekspresi Turu | Yataklı Vagon

Doğu Ekspresine turuna katılmak isteyen kişilerin aklına gelen ilk olarak doğu ekspresi bilet fiyatları ne kadardır, doğu ekspresi bilet fiyatları neye göre değişkenlik göstermektedir gibi sorular gelir. Bu doğrultuda Doğu Ekspresi bilet fiyatlarının kompartımana ve yeni düzenleme ile tren türüne göre değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Çünkü Doğu Ekspresi turunda 3 farklı vagon çeşidi bulunuyor. Bunlar; pulman, örtülü kuşetli ve yataklı şeklindedir.

Pulman vagonları normal koltuklardır. Sıradan ikili otobüs koltuğu gibi fakat biraz daha geniş olan bu vagonda seyahat etmek diğer vagonlarda seyahat etmeye göre çok daha ucuzdur.

Örtülü kuşetli vagonlar, 4 kişilik oda şeklindeki vagonlardır. Koltuklar ranzaya dönüştüğü için pulmana göre çok daha rahattır. Fakat 4’ten az koltuk satın alacaksanız yanınıza yabancı birinin gelme riskini göz önüne almanız gerekiyor.

Yataklı vagonlar, iki kişinin tüm ihtiyaçlarını odadan çıkmadan giderebildiği vagonlardır. Odalarda lavabo, buzdolabı ve masa bulunur. Doğu ekspresi turunun en pahalı vagonu yataklı vagonlardır.

 • Vagon Tipi                                          Online Fiyatı                      Gişe Fiyatı
 • Pulman                                                   48 TL                                     49 TL
 • Örtülü Kuşetli                                       5 TL                                        64.5 TL
 • Yataklı Tek Kişi                                    187 TL                                    188 TL
 • Yataklı İki Kişi                                      117 TL                                     118 TL

Turistik Doğu Ekspresi fiyatları ise;

 • Vagon Tipi                                          Fiyatı
 • Yataklı Tek Kişi                                  400 TL
  Yataklı İki Kişi                                    245.5 TL
Doğu Ekspresi Turu | Örtülü Kuşet Vagon

Doğu Ekspresi Turu | Örtülü Kuşet Vagon

Doğu Ekspresi fiyatlarında 65 yaş üst kişiler için %50 indirim, 12 kişiden daha kalabalık gruplara %20 indirim, 13-26 yaş aralığındaki kişiler için %20 indirim, 7-1 yaş aralığındaki çocuklar için %50 indirim, basın kart sahiplerine ise %20 indirim uygulanır. 7 yaş altındaki çocuklar için ise ücret talep edilmez. Ayrıca gidiş ve dönüş biletinizi aynı anda almanız durumunda %15 indirim uygulamasından da faydalanabilirsiniz.

Doğu Ekspresine Ne Zaman Gidilir?

Doğu ekspresi turuna aslında yılın her zamanında gidilebilir. Özellikle trenin camından Doğu’nun eşsiz manzarasını her zaman izleyebilirsiniz. Ancak kış sezonunda tercih Doğu Ekspresine giderek Palandöken ve Sarıkamış kayak merkezilerini de gidebilirsiniz. Kış aylarında trenin camından beyazlar içindeki manzarayı izlerken yaz aylarında ise yemyeşil doğayı seyredebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Tavsiyeleri

Doğu Ekspresi Turu | Pulman Vagon

Doğu Ekspresi Turu | Pulman Vagon

Doğu Ekspresi turuna çıkmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları göz önüne alarak eşsiz bir tur yapabilirsiniz.

 • Doğu Ekspresi turuna katılırken mutlaka yanınızda nakit para bulundurmanız gerekiyor. Olası bir aksaklıkta pos cihazları çalışmayabilir ve sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • Doğu Ekspresi turuna katılırken her ihtimale karşı yanınızda çoğaltıcı bulundurun. Her odada birden fazla priz bulunmayabiliyor. Bunun dışında pulman vagonlar priz bulunmuyor.
 • Kendinize yolluk yiyecekler alın. Restoran fiyatları ne kadar uygun olsa da her ihtimale karşı temkinli davranmanız gerekiyor.
 • Tuvalet kâğıdı, ıslak mendil, rahat giysi gibi 24 saatlik yolculuk sırasında ihtiyacınız olacak şeyleri yanınızda bulundurun.
 • Vagonlarda valizler için herhangi bir yer bulunmuyor. Bu doğrultuda yolcuların valizlerini yanında bulundurması gerekiyor. Valizlerinizi hazırlarken bu durumu göz önünde bulundurun.
 • Tren içerisinde internete erişebilmeniz için Wİ-Fİ hizmeti bulunmuyor. Bu nedenle kendi internetinizi kullanmanız gerekiyor.
 • Eğer kış aylarında Doğu Ekspresi turuna katılacaksanız Kars’ın hava sıcaklığının -45 dereceye kadar düştüğünü unutmayın. Yanınıza kalın giysiler, içlik ve eldiven alın.

Kars

Doğu Ekspresi turuna katılmanız durumunda son durağınız Kars’tır. Sizler için hazırladığımız Kars Gezi Rehberi yazısından Kars’ta neler yapabileceğinizi, nerelerde kalabileceğinizi öğrenebilir ve eşsiz bir Kars turu yapabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.