Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Corona Virüs Nedir? | Corona Virüs Seyahate Engel mi? | Corona Virüsü Hangi Ülkelere Sıçradı?

Corona Virüs Nedir? | Corona Virüs Seyahate Engel mi? | Corona Virüsü Hangi Ülkelere Sıçradı?

Seyahat severler için evde oturmak çok alışıldık bir durum olmasa da dünyayı etkisi altına alan corona virüs nedeniyle evde kalmak bir zorunluluk oluyor. Gezivagonu olarak seyahat ve gezilere engel olan corona virüsü daha yakından tanımanız için hazırladığımız bu rehberi dikkatli bir şekilde incelemenizi öneriyoruz!

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüs, Çin’in Wuhan kentinde başlayan COVID 19 salgını ile dünya gündemini işgal etmeye başlayan ve toplu ölümlere neden olan çok ciddi bir salgındır. COVID 19; bulaşıcı özellikler göstermesi ve mevsimsel grip ile çok benzer özelliklere sahip olması nedeniyle oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Söz konusu özellikleri nedeniyle dünyada çok hızlı bir şekilde yayılan corona virüsü Türkiye’de de etkisini hissettirmeye başlamıştır. Bulaşıcı özellikleri nedeniyle ciddi bir salgın haline dönüşen hastalıktan korunmak adına corona virüsü nasıl bulaşır sorusunu da cevaplamak şarttır.

Corona Virüs

Corona Virüsü Nasıl Bulaşır?

Türkiye corona virüs ile mücadele ederken Gezivagonu olarak seyahat severleri bilgilendirme amacı ile corona virüsü nasıl bulaşır sorusuna doğru bilgilerle cevap vermeyi hedefliyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklanan bilgilere göre corona virüsü en yaygın bulaşma yöntemi temastır. Yani virüslü bireylere el ile temas ettikten sonra ağzınıza ve gözünüze dokunmanız sizin de COVID 19 virüsünü kapmanıza ve hastalanmanıza neden olur. Bu nedenle corona virüsünden korunmak için ellerinizi sık sık yıkamalısınız. Ellerinizi bir yere temas ettirdiğinizde elinizi ağız ve göz bölgesine yaklaştırmamaya özen göstermelisiniz. Peki, ya corona virüs size bulaştı bu durumda corona belirtileri nasıl ortaya çıkar?

Corona Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Corona virüsü belirtileri genel anlamda mevsimsel grip ile benzer özellikler gösterir. Bu nedenle de insanlar COVID 19 virüsüne maruz kaldıklarında grip diye durumlarını önemsemezler. Ancak corona belirtileri konusunda dikkatli olmanız sizi hastalığa karşı erken önlem almaya itecektir.

Corona virüsü belirtileri 2 faklı grupta incelenebilir. İlk gruptaki belirtiler mevsimsel grip ile benzer olduğundan bu gruptakileri gözlemlemeniz COVID 19 olduğunuz anlamına gelmez. Ancak ikinci gruptaki belirtiler COVID 19 virüsünü kaptığınızın en güçlü göstergesidir.

  1. Grup Belirtiler
  • İştahsızlık ve Kilo Kaybı
  • Halsizlik
  • Gözün Sulanması ve Gözde Bulanıklık
  1. Grup Belirtiler
  • Yüksek Ateş
  • Solunum Sorunları
  • Kuru Öksürük

Yukarıda ifade edilen corona virüs belirtileri sizde de gerçekleştiyse derhal 184 nolu hattı arayarak yardım talebinizi iletmelisiniz.

Corona Virüs

Corona Virüs Hangi Ülkelere Sıçradı?

Seyahat severler olarak virüsün öldürücülüğü dışında virüsün yayıldığı ülkeleri de merak etmemiz oldukça doğal. Ülke ülke gezerken edindiğimiz dostlarımızın zarar görmemesini isterken henüz virüsten etkilenmeyen bir ülke varsa oraya seyahati düşünüyor olabiliriz. Corona virüsü hangi ülkelere sıçradı sorusu maalesef çok acı bir cevaba sahip; tüm ülkelere. Evet, dünyada maalesef corona virüsten etkilenmeyen ülke kalmadı.

Dünyanın hemen her coğrafyasında etkisini hissettiren COVID 19 salgını farklı coğrafyalarda çeşitli yoğunluklarda görülse de her ülkede en az 1 vakanın bulunduğu söylenebilir. Dünyanın virüs ile mücadelesinde insanlar corona virüsü nasıl ortaya çıktı sorusunu da haklı olarak sormaya başlıyor. Şimdi gelin hep birlikte bu soruya cevap verelim.

Corona Virüs Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünyamızı etkisi altına alan corona virüsü aslında yeni ortaya çıkan bir virüs değil. Evet, yanlış duymadınız corona virüsü 2002 yılında dünyada ölümlere neden olan SARS ve 2010 yılında Ortadoğu’da görülen MERS salgınları ile aynı kökene sahip bir virüs. Nitekim corona virüsü günümüzde görülen salgını anlatmıyor. Corona virüs bir virüs ailesinin adı günümüzde görülen salgının adı ise COVID 19.

Corona Virüs Seyahati Engelleyecek mi?

Blogumuzda tamamen gezi yazılarına yer versek de bütün insanlığı etkileyen bu salgın ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak birey olarak görevimizdi. Bunu yerine getirdikten sonra salgının seyahat alışkanlıklarımız üzerine nasıl etkiler doğuracağına bakmak gerekir.

‘Seyahat konusunda getirilen yeni düzenlemelerle bir şehirden başka bir şehire gitmek için Seyahat İzin Belgesi almanız zorunlu hale getirildi.’

Corona virüsünün en önemli özelliği çok çabuk şekilde bulaşabiliyor olmasıdır. Bu nedenle dünyada çok fazla sayıda insanın yaşamını kaybetmesine neden oldu. Durum böyleyken seyahat etme alışkanlıklarının da çok ciddi şekilde etkilendiğini söylemek gerekir. Başkaları ile temas etmekten kaçınmak isteyen çoğu insan seyahat planlarını erteleyerek #evdekal kampanyasına destek oluyor. Biz de gezivagonu.com olarak #evdekal kampanyasına destek veriyor ve Gezivagonu’nu bir süre molaya çekiyoruz.

Sizlere önerimiz seyahate ara verin, evde kalın ve sağlıkla kalın!

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.