Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Van Gölü Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Van Gölü Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğu Ekspresinin kişiler tarafından yoğun bir şekilde talep görmesi ile birlikte Van Gölü Ekspresine karşı talepler de artmaya başlamıştır. Bu doğrultuda gezivagonu.com olarak kişiler tarafından sık sık tercih edilen Van Gölü Ekspresi ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları sizler için derledik.

Van Gölü Ekspresi Nedir?

Van Gölü Ekspresi, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları yani TCDD tarafından işletilen 13 ana hata sahip olan bir trendir. Van Gölü Ekspresi’nin işleyiş sistemi Güney Kurtalan Ekspresi ve Doğu Ekspresi ile hemen hemen aynıdır. Ankara kalkışlı olarak hizmet veren Van Gölü Ekspresi’nin son durağının Van olduğu düşünülse de söz konusu ekspresin son durağı Bitlis’in Tatvan ilçesidir. Van Ekspresi ile Van’a ulaşmak isteyen kişilerin ise Van merkeze ulaşabilmeleri için feribot ya da otobüs kullanmaları gerekir. Nostaljik bir an yaşamanızı sağlayacak olan Van Gölü Ekspresi, yaklaşık 25 saat sürüyor.

Van Gölü Ekspresi ile Hangi Şehirlere Gidilir?

Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspres

Van Gölü Ekspresine bilet alıp bindiğinizde Ankara’dan hareket edip Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ ve Tatvan istikameti ile yolculuğunuzu sonlandırırsınız. Bunun dışında tren yolculuğunuz sırasında Muş ve Kırıkkale şehir merkezleri de manzaranız olacaktır. Dolayısıyla söz konusu ekspres, Anadolu turnesi gibi düşünülebilir. Özellikle Elazığ’ı geçtikten sonra rotanızın coğrafyası ve iklimi tam anlamı ile değişir.

Van Gölü Ekspresi Bileti Nasıl Alınır?

Van Gölü Ekspresi bileti TCDD’nin web sitesinden alınıyor. Ekspreste 3 farklı bilet ve vagon seçeneği bulunuyor. Bunlar pulman, örtülü kuşetli vagon, yataklı vagon şeklindedir. Pulmandan koltuk almak istediğinizde 62 TL, yataklı vagonda iki kişilik oda kişi başı 96 TL, oda da tek başınıza kalmak istediğiniz ise 116 TL ödemeniz gerekir.

Günümüzde Van Gölü Ekspresine ve Doğu Ekspresine talep oldukça fazladır. Bu nedenle söz konusu ekspreslere bilet almak isteyen kişilerin biraz acele etmesi gerekir. Çünkü biletler yaklaşık yarım saat içerisinde tükenir. Bu doğrultuda acele etmeyen kişiler, maalesef bilet alamaz.

Van Gölü Ekspresi bileti almak için internet sitesinin dışında 444 82 33 numaralı müşteri hizmetlerini arayabilir ya da Sirkesi Garı’na gidebilirsiniz.

Van Gölü Ekspresine Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspres

Van Ekspresine çıkmadan önce bilmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktaları aiağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Trenlerin Temizliği

Trenlerin çok temiz olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Hem örtülü kuşetli vagonlar hem de yataklı vagonlar oldukça temiz ve nevresimler kullanılabilirdir. Bu doğrultuda temizlik açısından içiniz rahat olabilir.

Trenlerde Bulunan Tuvaletler

Söz konusu ekspres ile seyahat etmeden önce kişilerin önem verdiği bir diğer nokta ise trenlerde bulunan tuvaletlerdir. Bir trendeki tuvaletler ne kadar temiz olabilirse bu trendeki tuvaletlerinde o kadar temiz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak her ihtimale karşı yanınızda kendi tuvalet kağıtlarınızı götürmenizde fayda var.

Yemek

Van Gölü Ekspresi

Van Gölü Ekspres

Yemekli vagonlarda bulunan yemeklerin çok lezzetli olduğunu söyleyebilmek pek mümkün değildir. Bu nedenle seyahate çıkarken kendinize atıştırmalık yiyecekler almalısınız. Bunun dışında Elazığ molasında odunda döner siparişi verebilirsiniz.

Seyahat Sırasında Yanınıza Almanız Gerekenler

Seyahat sırasında yanınıza almanız gereken bazı eşyalar vardır. Bu eşyaları aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

  • Seyahat sırasında keyifli anlar geçirmek için yanınıza oyun, kitap ve iskambil kartı gibi eşyalar alabilirsiniz.
  • Seyahat sırasında elektronik cihazlarınızı şarj etmek için uzatma kablosu almanızda fayda var.
  • Yanınıza mutlaka tuvalet kağıdı, ıslak mendil, kuru mendil almalısınız.
  • Yanınıza atıştırmalık bisküvi, kraker, kek gibi yiyecekler almalısınız.
  • Gece trenlerde aydınlatma çok olmuyor. Bu nedenle yanınıza fener vs almalısınız.
  • Termosta çay ve su almanızda da fayda var.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.