Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Pasaport Harçları Ne Kadar? | Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport Harçları Ne Kadar? | Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport harçları ne kadar sorusu pasaport çıkarmak isteyen hemen herkesin aklındaki en temel sorudur. Gezivagonu.com olarak hem pasaport harçları ne kadar sorusunu cevaplamak hem de pasaport ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruya cevap bulmak için mükemmel bir yazı hazırladık!

Pasaport Nedir?

Ulus devletin şekillenmeye başlamasından sonra ortaya çıkan siyasi sınırların bir sonucu olan pasaport; devletler arasında giriş ve çıkışlarda sizin kimliğinizi yansıtan bir vesika niteliğindedir. Kimlik bilgilerinizin ve fotoğrafınızın bulunduğu pasaport size ülkeler arasında seyahat serbestliği sağlar. Her ülkenin kendi kanunlarınca düzenlenen yönetmeliklere göre elde edilebilecek olan pasaportlarda bürokratik sınıflandırma ve kişisel şartlara bağlı olarak ortaya çıkmış farklı pasaport çeşitleri vardır.

Bürokratik sınıflandırma ve kişisel şartlardan kasıt sizin kaşınızın gözünüzün renginden ziyade sahip olduğunuz makam ve mevkidir. Örneğin bir işadamının ülkesine ihracat anlamında katkı sağlaması ona farklı bir pasaport sunarken bir memura farklı pasaport verilebilir.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Pasaport Çeşitleri

Pasaport Çeşitleri

Türkiye’de vatandaşların niteliklerine göre farklı pasaportlar verildiğini ifade etmiştik. Aşağıda sizler için Türkiye’de kullanılan pasaport çeşitlerini sıraladık.

Bordo Pasaport: Umuma mahsus pasaport nedir sorusuna cevap olan Bordo pasaport her Türk vatandaşının alabileceği pasaport çeşididir. Sınırlı özelliklere sahip olan umuma mahsus pasaportlar eskiden lacivert pasaport şekliyle vatandaşlara veriliyordu. Vizesiz gidilen ülkeler ile ilgili plan yapıyorsanız Bordo pasaport ile rahatça seyahat edebilirsiniz. Umuma mahsus pasaportunuzla hangi ülkelere vizesiz gidebileceğinizi vizesiz gidilen ülkeler yazımızdan kontrol edebilirsiniz.

Yeşil Pasaport: Halk arasında yeşil pasaport olarak bilinen hususi pasaport ülkemizde en değerli pasaport çeşitlerinden bir tanesidir. Belirli kademedeki devlet memurları, il – ilçe belediye başkanlarına ve bu kişilerin eş ve çocuklarına verilen hususi pasaport dolaşım konusunda büyük avantajlar sağlar. Hususi pasaport ile Avrupa’nın pek çok ülkesine vize derdi olmaksızın seyahat edebilirsiniz. Yeşil pasaport kimlere verilir konusunda detaylı bilgiye ulaşmak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Hizmet Pasaportu:  Gri pasaport adı ile de anılan hizmet pasaportu; hususi pasaport alamayan devlet memurları ve diğer bazı görevlilere verilen pasaport çeşididir. Hizmet pasaportu sadece görev esnasında kullanılabildiğinden bu pasaportun geçerlilik süresi çok kısadır.

Diplomatik Pasaport: Eskiden kırmızı pasaport adı ile anılan diplomatik pasaport şu an renginden dolayı siyah pasaport olarak anılır. Üst düzey bürokrat ve devlet adamlarının kullandığı diplomatik pasaport adından da anlaşılacağı üzere diplomatik misyonu olan kişilere verilir. Dolaşım konusundaki en güçlü pasaport çeşidi diplomatik pasaporttur.

Kırmızı Pasaport: Geçici pasaport ya da kırmızı pasaport genellikle yurtdışı seyahatlerinde pasaportunu kaybeden kimselere verilen pasaport çeşididir. Bu pasaport ile bir defalığına seyahat edebilirsiniz.

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport Nasıl Alınır?

Pasaport çıkartmak için kişilerin izlemesi gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlardan ilki pasaport evraklarını toplamaktır. Bu nedenle pasaport nasıl alınır sorusuna gereken cevabı vermeden önce pasaport evrakları nelerdir sorusuna cevap vermek daha iyi olacaktır.

Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport evraklarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Nüfus Cüzdanı, T.C. Kimlik Kartı ya da Geçici Kimlik Belgesi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Pasaport harç bedeli makbuzu (Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta pasaportu kaç yıllık çıkartmak istediğinizdir. 1 yıllık pasaport ücreti ile 10 yıllık pasaport ücreti değişkenlik gösterdiği için süreye karar verip pasaport harçlarını yatırmanız gerekmektedir. Daha sonra ise başvuru sırasında pasaport harçlarını yatırdığınıza daire belgeyi götürmelisiniz.)
 • Harçsız pasaport talep edenler için öğrenci belgesi
 • Daha önce pasaport çıkartmış kişilerin için eski pasaport

Pasaport Harçları Ne Kadar?

Pasaport

Pasaport

Pasaport harçları daha önce de ifade ettiğimiz gibi bireylerin pasaport çıkarma süreçlerine doğrudan etki eder. Zira pasaport defter bedeli, pasaport harç bedeli ve pasaport yenileme ücreti adı altında alınan ücretler bireylerin bütçelerini zorlar. Ancak pasaport harçları konusunda izleyeceğiniz doğru yöntem ile daha çok para ödemekten kurtulabilirsiniz. Nasıl mı?

Pasaport nasıl alınır sorusunu cevaplarken ödenmesi gereken pasaport harçları ve pasaport defter bedelinden bahsetmiştik. Söz konusu harç ve bedeller pasaportların geçerlilik sürelerine göre değişkenlik gösterir. Bu anlamda öncelikle pasaport harçları ne kadar sorusunu bir tablo ile cevaplamak gerekir.

 • Süre                    Pasaport Harçları               Defter Bedeli
 • 6 Ay                    170,00 TL                             133,50 TL
 • 1 Yıl                     248,40 TL                            133,50 TL
 • 2 Yıl                     405,50 TL                            133,50 TL
 • 3 Yıl                     575,90 TL                            133,50 TL
 • 4-10 Yıl               811,60 TL                            133,50 TL

Yukarıda gördüğünüz pasaport harçları ve pasaport defter bedeli yeni bir pasaport alma, pasaport süresi uzatma ve pasaport yenileme ücreti olarak görülür. Yani ister pasaport süresi uzatma işlemi yapın isterseniz de yeni bir pasaport için başvurun ödeyeceğiniz pasaport ücreti yukarıdaki gibidir. Bunun yanında yukarıdaki ücretler Bordo pasaportlar için geçerli olup diğer pasaportlarda bu bedeller alınmaz. Bu bilgiyi öğrendikten sonra kaç yıllık pasaport alacağınıza karar vermelisiniz. Burada en belirleyici faktör gideceğiniz ülkenin şartları, pasaportu ne sıklıkla kullandığınız ve pasaport ücreti için ayırdığınız bütçedir.

Pasaport ücreti ödeyecek bireyler için en mantıklı yol 4-10 yıllık bir pasaport almak olacaktır. Pasaport harçları olarak yatıracağınız meblağ yüksek olsa da bu pasaportun süresi hem daha uzundur hem de ödeyeceğiniz ücretten alacağınız verim daha yüksektir.

Pasaport Harçları ve Pasaport Defter Bedeli Nereye Ödenir?

Pasaport harçları ve pasaport defter bedeli; Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı bankalar, defterdarlıklar ve mal müdürlüklerine yapılabilir. Harç bedeli ve defter bedeli öderken dekonta gerekli bilgilerin doğru ve eksiksiz yazıldığını kontrol etmelisiniz.

Pasaport Başvurusu için Randevu

Pasaport

Pasaport

Pasaport evraklarını topladıktan sonra pasaport başvurusu için randevu almanız gerekmektedir. Epasaport.gov.tr adresinden bulunduğunuz il nüfus ya da ilçe emniyet müdürlüklerinden kendinize en uygun gün ve saate randevu almanız gerekmektedir. Randevu saatinde ve tarihinde randevu aldığınız müdürlüğe giderek pasaport başvurusunda bulunabilirsiniz.

Pasaport İşlemleri Kaç Gün Sürer?

Pasaportunuz başvurunuzdan sonra hazırlanarak kargoya verilir. Kargo süreci ise 5 ile 7 gün arasında sürmektedir. Ancak yoğunluğa göre bu süre uzayabilir ya da kısalabilir. Bu nedenle pasaportunuz x günde elinizde olur diyebilmek mümkün değildir. E-devletin pasaport sorgulama hizmeti ile pasaportunuzun hangi aşamada olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Bunun için e-devlet üzerinden pasaport sorgulama araması yapmanız yeterlidir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.