Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? | Öğrenci Pasaportu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? | Öğrenci Pasaportu ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Pasaport ücretleri, pasaport harçları yurtdışına çıkmak isteyen kişilerin detaylı olarak araştırdığı konular arasında yer alıyor. Harçsız öğrenci pasaportu, yurtdışına çıkmak isteyen ve yüksek harç pasaportlarından kaçan öğrencilerin adeta çıkış noktasıdır. Bu doğrultuda gezivagonu.com olarak sizler için harçsız öğrenci pasaportu ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları sizleri için derledik.

Harçsız Öğrenci Pasaportu

Harçsız Öğrenci Pasaportu  

Harçsız Öğrenci Pasaportu Nedir?

Öğrenci pasaportu, adından da anlaşıldığı gibi öğrenciler için hazırlanan pasaportları ifade eder. 25 altındaki öğrencilerin kullanabildiği öğrenci pasaportu pasaportu ücreti ödemeden çıkartılabildiği için harçsız öğrenci pasaportu olarak da adlandırılır. Pasaport harçları ve pasaport ücretleri konusunda şanslı olan bu öğrenciler, 10 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe giren kanunla herhangi bir pasaport ücreti ödemeden pasaport sahibi olabiliyorlar. Öğrenci pasaportu ile hem tatil hem de eğitim amacı ile yurt dışına çıkılabiliyor.

Harçsız Öğrenci Pasaportu İçin Gerekli Belgeler

Öğrenci pasaportuna sahip olabilmek için kişilerin hazırlaması gereken belgeler bulunuyor. Bu belgeleri aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür.

  • Nüfus cüzdanının aslı öğrenci pasaportu için gerekli belgeleri listesinde yer alıyor. Nüfus cüzdanı yerine ehliyet kabul edilmiyor.
  • 2 adet biyotmetrik fotoğraf. Yüzünüz net bir şekilde göründüğünden emin olduğunuz iki biyometrik fotoğrafa ihtiyacınız var.
  • Eğer varsa daha önce kullandığınız pasaportlar.
  • Pasaport bedeli dekontu. Burada belirtmemiz gereken nokta defter bedeli ile pasaport harcının farklı ücretler olduğudur. Günümüzde pasaport defter bedeli 133.50 TL’dir. Öğrenciler harç ücreti ödemeden defter bedelini ödemek zorundadır.
  • Öğrenci pasaportu için gerekli belgeler listesi dendiği zaman şüphesi ki akla ilk olarak öğrenci belgesi gelir. Öğrenciler, e-devlet belgesini okullarından ya da e-devletten alabilirler. Ancak e-devletten alınan belgenin 60 gün içinde alınmış olması gerekir.
  • Öğrenci pasaportu için gerekli evrakları listenin sonunda harçsız pasaport talep yazısı yer almaktadır. Harçsız pasaport talep yazısının Vergi Daire Başkanlığı’na onaylattırılması gerekir. Ancak pasaportlar ile ilgili yapılan son yenilik ile bu zorunluluk ortadan kalkmış ve 25 yaş altı öğrencilerin yalnızca harçsız pasaport talep yazısını hazırlamaları gerekir.
Öğrenci Pasaportu

Öğrenci Pasaportu

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Öğrenci pasaportuna başvurmak için öncelikle bulunduğunuz ilçenin nüfus müdürlüğünden pasaport başvuru randevusu almalısınız. Randevuyu https://randevu.nvi.gov.tr/adresine tıklayarak alabilirsiniz.

Oluşturduğunuz randevu günü ve saatinde nüfus müdürlüğüne giderek hazırladığınız evrakları teslim etmelisiniz. Pasaportlar Ankara’da basılarak kişilerin başvuru sırasında belirttikleri adrese PTT kargo ile gönderilir. Pasaportların basımı yoğunluk nedeni ile 7 günü bulabilir.

Harçsız Pasaport

Harçsız Pasaport

Öğrenci Pasaportu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Açık öğretimde okuyanlar öğrenci pasaportlarına sahip olabilir mi?

Evet. Açık öğretim okullarında okuyan öğrencileri de öğrenci pasaportuna sahip olabilirler.

Öğrenci belgesine her öğrenci sahip olabilir mi? Herhangi bir koşul var mı?

Evet. Her öğrenci sahip olabilir. 25 yaşın altında ve öğrenci olmak dışında herhangi bir koşul yoktur.

Öğrenci pasaportu ne renktir?

Öğrenci pasaportu klasik yani umumi bordo pasaport ile aynı görünüme sahiptir. Tek farkı harç ödenmiyor olmasıdır.

25 yaş üstündeki öğrencilerin harçsız öğrenci pasaportu alma şansları var mı?

25 yaş üstü öğrenciler geçerli bir sebep bildirerek harçsız öğrenci pasaportuna sahip olabilirler.

Anaokulu öğrencileri harçsız öğrenci pasaportuna sahip olabilir mi?

Anaokulu öğrencisinin gittiği okul e-okul sistemine kayıtlı ise bu öğrenciler de harçsız bir şekilde öğrenci pasaportuna sahip olabilirler.

Öğrenci pasaportunun süresi bittiğinde içinde bulunan vizeler yanar mı?

Hayır. Eski pasaportta bulunan vizeler geçerliliğini korur. Yeni pasaport başvurusu yaparken eski pasaportun da götürülmesi gerekir.

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.