Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale Şehitleri Anıtı Gezisi

Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale Şehitleri Anıtı Gezisi

Çanakkale gezilecek yerler dendiğinde herkesin aklına başka kahramanlıklar gelse de Çanakkale bir destanın yazıldığı yerdir. Her insanın büyülü atmosferinden etkilendiği ve her karışında kahramanlık hikayelerine şahit olduğu Çanakkale’de gezilecek yerler yazımızla sizi tarihi bir yolculuğa çıkarıyoruz!

Çanakkale Hakkında

Anadolu topraklarının Avrupa topraklarıyla kesiştiği yerde bulunan ve Çanakkale Boğazı ile ikiye ayrılan şehir Çanakkale! Edirne, Tekirdağ ve Balıkesir ile komşu Çanakkale Marmara Bölgesi’nin önemli şehirlerinden bir tanesidir. En önemli ilçeleri Biga, Gelibolu, Eceabat ve Ezine olan Çanakkale’nin nüfusu yaklaşık 550 bindir. Bu anlamda Çanakkale Belediyesi büyükşehir sıfatını kazanamamıştır.

Günümüzde turizmin önemli merkezlerinden bir tanesi olan Çanakkale tarihi ile ön plana çıkar. Eski çağlarda Truva olarak anılan Çanakkale; Truva Savaşı’nın yaşandığı bölge olarak bilinir. Bu dönemde efsanevi çekişmelere sahne olan kent stratejik konumu sayesinde tarih boyunca önemli bir merkez olarak ön plana çıkmıştır.

Çanakkale savaşı hem şehir hem de tarihimiz açısından önemli bir dönüm noktasıdır. 1915 yılında Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yaşanan savaş sonrasında Türk halkının gösterdiği muhteşem askeri başarı sayesinde Çanakkale Zaferi bir halkın yeniden dirilişine katkı sağlamıştır. Çanakkale gezilecek yerler konusunda çok detaylı bir listenin meydana gelmesinde önemli rol oynayan Çanakkale Savaşı şehrin her karışında bir hikâye yaratmıştır.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale Gezilecek Yerler

Üzerinden 100 yıldan fazla bir süre geçse de Çanakkale savaşı sonrası inşa edilen Çanakkale Şehitliği veya Çanakkale Şehitleri Anıtı; her yıl binlerce Çanakkale turu yapılmasına katkı sağlar. Kanın oluk oluk aktığı ve insanlık dramı ile kahramanlıkların yaşandığı Çanakkale’de bir şehir turu yaparak Türk tarihinin dönüm noktasının yaşandığı yerleri yakından görebilirsiniz.

Çanakkale gezisi yaparken Çanakkale gezilecek yerler konusunda unutulmaz anılar biriktireceğinize emin olabilirsiniz. Peki, Çanakkale Şehitler Anıtı ile her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlayan kenti ne zaman gezmeli?

Akdeniz ve Karadeniz ikliminin hâkim olduğu Çanakkale’de geçiş ikliminin hâkim olduğu söylenebilir. Balkanlara yakın olması sebebiyle sonbahar ve kış aylarında nispeten soğuk bir havaya sahip Çanakkale’de kış aylarında sıcaklık -10 derece civarındadır.

Akdeniz iklimi etkisiyle yazların bir nebze sıcak olduğu şehirde yazın sıcaklıklar 38 dereceye kadar yükselir. Çanakkale şehitler anıtı ve Çanakkale tatil yerleri gezisine çıkmak için 2-3 günlük bir Çanakkale gezisi sizin için oldukça doyurucu olacaktır.

Çanakkale Gezilecek Yerler

Çanakkale, coğrafi konumu ve tarihi yapısı nedeniyle gezilecek pek çok yere sahiptir. Bu doğrultuda Çanakkale gezilecek yerler konusunda da oldukça şanslıdır. Çanakkale gezilecek yerler listesini hayata geçirmek istiyorsanız 3-4 gününüzü ayırmanız yeterlidir. Peki, Çanakkale gezilecek yerler nerelerdir? Gezivagonu.com olarak sizler için Çanakkale gezilecek yerleri derledik.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Çanakkale Gezilecek Yerler | Gelibolu Yarımadasıı Milli Parkı

Çanakkale Gezilecek Yerler | Gelibolu Yarımadasıı Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, Çanakkale’nin güneyinde bulunuyor. 33.000 hektarlık bir alanda bulunan milli park, Avrupa Yakası’nda ve Çanakkale Boğazı’nda yer alıyor. 1973 yılından beri Çanakkale’ye ziyarete gelen kişilerin kullanımına sunulan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapısı ile de dikkat çekiyor. Park içerisinde Yeni Zelanda, Avustralya, Fransız ve İngiliz askerlerinin anıtları yer alıyor. Eğer siz de Çanakkale gezilecek yerler listesi oluşturacaksanız ilk sıraya mutlaka Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı koymalısınız.

Troya Antik Kenti

Çanakkale Gezilecek Yerler | Troya Antik Kenti

Çanakkale Gezilecek Yerler | Troya Antik Kenti

Troya Antik Kenti, 5 Haziran 1988 tarihinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiş bir antik kenttir. Dünya çapında ün salan Troya Antik Kenti’nin bir hikayesi de bulunur. Troya Antik Kenti’nde Çanakkale Truva atı bulunuyor. Truva atı da tıpkı Troya Antik Kenti gibi dünyaca üne sahiptir. Truvalılar ve Yunanlılar arasında gerçekleşen Truva Savaşı’nda hediye olarak verilen Çanakkale Truva atının içerisine gizli askerler yerleştirilmişti ve düşman fethedilmişti. Bu hikayesiyle tarihte önemli bir yere sahip olan Çanakkale Truva atı ve Troya Antik Kenti günümüzde Çanakkale’nin simgesi haline gelmiştir. Bu doğrultuda Çanakkale gezilecek yerler listenize Troya Antik Kentini mutlaka eklemelisiniz.

Kazdağları

Çanakkale Gezilecek Yerler | Kaz Dağları

Çanakkale Gezilecek Yerler | Kaz Dağları

Kazdağları, eşsiz doğal güzelliğe sahip olan ormanlık alandır. Alplerden sonra en fazla oksijen üreten ormanlık alan olan Kazdağları, konumu nedeni ile eşsiz bir bitki örtüsüne de sahiptir. Ege Denizi kıyılarına kadar uzanan Kazdağları, Zeus Sunağı’na da ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle Çanakkale gezilecek yerler listenize Kazdağları’nı mutlaka eklemelisiniz.

Assos Çanakkale

Çanakkale Gezilecek Yerler | Assos

Çanakkale Gezilecek Yerler | Assos

Assos Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Behramkale Köyü’nde bulunan bir antik kenttir. Tarihi açıdan pek çok mirasa sahip olan Assos Çanakkale, Midilli Adası’nın da karşısında yer alıyor. Lidya, Pergamon ve Pers gibi uygarlıkların egemenliği altında kalan Assos, volkanik bir tepenin zirvesinde konumlanmıştır. Assos Çanakkale gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir antik kenttir. Çanakkale ziyaretinizde Assos’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bozcaada

Çanakkale Gezilecek Yerler | Bozcaada

Çanakkale Gezilecek Yerler | Bozcaada

Bozcaada Ege Denizi’nin ikinci, Türkiye’nin ise üçüncü en büyük adasıdır. Anakaraya yaklaşık 6 kilometrelik mesafede bulunan Bozcaada, konumu nedeni ile de oldukça önemli bir yere sahiptir. Tarihin en önemli savaşlarından biri olan Truva Savaşı sırasında Bozcaada, Yunanlılar tarafından bir üs olarak kullanılıp savaşta bir üstünlük elde edilmesi sağlanmıştır. Ayrıca Bozcaada tarih boyunca Roma, Pers, Bizans gibi medeniyetlerinde egemenliği altına girmiştir. Bu eşsiz güzelliğe sahip adayı Çanakkale gezilecek yerler listenize ekleyerek Çanakkale gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gökçeada

Çanakkale Gezilecek Yerler | Gökçeada

Çanakkale Gezilecek Yerler | Gökçeada

Gökçeada, yüzölçümü olarak Türkiye’nin en büyük adasıdır. Bu nedenle çok önemli bir yeri bulunan Gökçeada’nın 91 kilometrelik kıyı şeridi bulunuyor. Türkiye’nin en sakin yerlerinden biri olan ada, Çanakkale gezisi sırasında mutlaka gidilmesi gereken yerler arasındadır.

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Gezilecek Yerler | Çanakkale Şehitleri Anıtı

Çanakkale Savaşı, Çanakkale’nin ülkemiz için oldukça önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır. Çanakkale Savaşı’nın kalıntılarına rastlayabileceğimiz şehirde Çanakkale Savaşı ile ilgili en önemli yer Çanakkale Şehitleri Anıtı’dır. Duygusal anlar yaşayacağınıza emin olduğumuz Çanakkale Şehitleri Anıtı’nı ziyaret ederek Çanakkale Savaşı’nı içinizde hissedebilir ve ülkemizin yaşadığı o günleri bir bir hatırlayabilirsiniz.

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale'ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale şehri Marmara Bölgesi’nde bulunmasından ötürü İstanbul, İzmir ve Kocaeli gibi önemli şehirlere çok yakın bir mesafede bulunur. Çanakkale Boğazı ile Marmara Denizi ve Ege Denizi arasında köprü görevi gören Çanakkale’ye hem kara hem deniz hem de havayolu ile ulaşmak mümkündür. Çanakkale gezilecek yerler için Çanakkale’ye gelmek istediğinizde ilk kullanacağınız yöntem havayolu olur.

1995 yılında hizmet sunmaya başlayan Çanakkale Havaalanı; İstanbul, Adana ve Antalya gibi şehirlerden ulaşımı kolaylaştırır. Bunun yanında İstanbul Çanakkale arası feribot seferleri ile de şehre ulaşımın mümkün olduğunu belirtmek gerekir. Ankara’dan ve diğer uzak şehirlerden Çanakkale’ye gelmek istediğinizde ise Bursa ve Eskişehir karayolunu kullanmanız gerekir.

Şehir içi Ulaşım

Çanakkale. Şehir İçi Ulaşım

Çanakkale. Şehir İçi Ulaşım

Çanakkale gezilecek yerler listesini tamamlamak ve Çanakkale Şehitleri Anıtı’nı görmek için şehre gittiğinizde şehir içi ulaşım konusunda zorluk yaşamamak adına sizin için hazırladığımız önerileri dikkate almalısınız.

Çanakkale’de şehir içi ulaşım konusunda otobüs, minibüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz. Minibüsler için nakit ödeme yapabilirken Çanakkale Belediyesi tarafından işletilen otobüslerde Kent Kart adlı ödeme yöntemini kullanabilirsiniz. Kısa mesafelerde taksi de Çanakkale içinde alternatif bir ulaşım yöntemi olurken Çanakkale araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak konforlu bir ulaşımı da tercih edebilirsiniz.

Eceabat Çanakkale Feribot seferleri ile Çanakkale’de gezerken deniz seferlerini de kullanabileceğinizi unutmamalısınız. Çanakkale Kilitbahir feribot seferlerinin de turistlere ve yerel halka hizmet sunduğu Çanakkale’de feribot seferleri ve fiyatları için ÇanakkaleTravel sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Çanakkale’de Ne Nerede Yenir?

Basma Helva

Basma Helva

Çanakkale gezilecek yerler kadar Çanakkale mutfağı da oldukça dikkat çekicidir. Çanakkale’ye gelen turistlerin en çok merak ettiği konulardan olan Çanakkale’de ne yenir? listesini sizler için derledik! İşte Çanakkale’de ne yenir? sorusuna enfes cevaplar!

İskorpit Çorbası ve Ispanak Çorbası: Özel Çorba Salonu

Tumbi: Yalova Helvası

Basma Helvası: Çerkezoğlu Peynir Helvacısı

Ezine Peyniri: Yükseloğulları Ezine Peyniri

Çanakkale Kalınacak Yerler

Çanakkale Kalınacak Yerler

Çanakkale Kalınacak Yerler

Çanakkale, her yıl binlerce turistik ziyaret ettiği şehirlerden biri olduğu için  Çanakkale kalınacak yerler konusu da oldukça önemli bir konudur. Çanakkale misafirlerine birbirinden farklı özelliklere ve fiyatlara sahip konaklama seçenekleri sunuyor. Özellikle Çanakkale merkez otelleri, kişilerin en sık tercih ettiği oteller arasında yer alıyor. Çanakkale merkez otelleri,  şehir merkezine, sahil şeridine ve tarihi yerlere ulaşım için oldukça iyidir. Bu doğrultuda Assos Behram Hotel, Assosyal Hotel, Assos Barbarossa Hotel, Ida Costa Hotel gibi  otellerden kendi ihtiyaç ve bütçenize göre en iyi olanı tercih ederek konaklayabilirsiniz.

Çanakkale Alışveriş

Çanakkale Alışveriş

Çanakkale Alışveriş

Çanakkale, büyükşehir statüsüne sahip bir şehir olmasa da Çanakkale’de birbirinden ünlü markaların bulunduğu alışveriş merkezlerine rastlayabilmek mümkündür. Bunun dışında bölgenin yöresel lezzetlerinde Çanakkale çarşısından ulaşılabilmektedir. Doğal şifalı bitkiler, ekmekler, erişteler, salçalar ve zeytinyağlı sabunlar Çanakkale ziyareti sırasında mutlaka alınması gereken ürünlerdir. Bu nedenle Çanakkale’nin neyi meşhur dendiği zaman akla gelen tüm ürünlere Çanakkale çarşısından ulaşabilmek mümkündür. Özellikle zeytinyağını Kazdağları civarından temin edebilirsiniz. Çanakkale’nin neyi meşhur dendiği zaman akla gelen ürünlerden biri olan peynir helvasını da Kazdağları civarından temin edebilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.