Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Yeryüzü Cenneti Yedigöller Milli Parkı | Yedigöller Turu

Yeryüzü Cenneti Yedigöller Milli Parkı | Yedigöller Turu

Yedigöller milli parkı, Türkiye’nin en önemli milli parklarından bir tanesidir. Bu doğrultuda gezivagonu.com olarak sizler için Yedigöller Milli Parkı ile ilgili tüm detayları bulabileceğiniz bir yazı hazırladık.

Yedigöller Milli Parkı Hakkında

Yedigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz Bölgesi’nde ve Bolu sınırları içerisinde bulunan, doğal güzellik açısından gelişmiş bir görüntüye ve yapıya sahip olan milli bir parktır. Heyelandan dolayı oluşan göller ile Yedigöller Milli Parkı, Orman Denizi ile benzerlik gösteren oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Bolu ilinin Mengen ve Yığılca ilçelerinin sınırları içerisinde bulunan Yedigöller Milli Parkı, 2.020 hektarlık bir alanda varlığını sürdürmektedir. 1965 yılından milli park olarak ilan edilen Bolu Yedigöller, birbirinden eşsiz güzelliğe sahip 7 adet heyelan gölüne sahiptir. Söz konusu 7 gölde bulunan alabalıklar ise bölgenin ana geçim kaynağını oluşturuyor.

Söz konusu bölgenin yer yapısı genellikle volkanik kayaç ve serpantinlerden oluşuyor. Bölgede çeşitli zamanlarda bazı yerlerde çeşitli yer göçük hareketleri sürüklenmeye hazır göllerin oluşmasını sağlar. Yedigöller’in bulunduğu havza güneyden kuzeye 1500 metrelik bir alan içerisinde ki Sazlıgöl, Nazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Büyükgöl, Deringöl, ve Seringöl gibi heyelan göllerinden oluşuyor. Sayılan göllerden birkaçı ise dip kaçaklar ile bağlantılıdır. Göller, aralarında yaklaşık olarak 100 metre kadar yükselti bulunan iki plato üzerinde bulunuyor. Göllerin en büyüğü ortalama 780 metre yükseklikte bulunan Büyükgöl’dür. Büyükgöl’ün güneydoğusunda bulunan Deringöl’ ise 20 metre uzunluktaki Büyükgöl ile bağlantılıdır. Büyükgöl’ün kuzeyinde ise Seringöl olarak adlandırılan göl bulunuyor.

Yedigöller Yedigöller Milli Parkı Gezilecek Yerler

Yedigöller, adından da anlaşıldığı gibi 7 farklı özelliğe sahip gölden oluşuyor. Adeta bir yeryüzü cenneti olarak bilinen Yedigöller’e adım atan herkesi devasa büyüklüklere sahip ağaçlar karşılıyor. Yedigöller’de gezilecek yerleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Büyükgöl

Büyükgöl, milli parkın en büyük gölüdür. 24.895 metrekarelik bir alana sahip olan Büyükgöl’ün en derin noktası ise 16 metredir. Büyükgöl içerisinde mercan, gökkuşağı, kadife ve Abant alası balık türlerini barındırır.

Seringöl

Seringöl’ün büyüklüğü 1.758 metrekaredir. Büyükgöl’den sonraki en büyük göl olan Seringöl’de gökkuşağı isimli balık türü yetişir. Seringöl, Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alıyor.

Deringöl

Deringöl’ün derinliği 10 metre kadardır. Milli parktaki en derin göl olan Deringöl, etrafındaki patika alan sayesinde pek çok doğal güzelliği ile eşsiz yürüyüşler yapılabilir. Deringöl’de balık avlamak serbesttir. 15.063 metrekarelik bir göl olan Deringöl, Büyükgöl ile bağlantılıdır.

İncegöl

İncegöl, uzun ve ince bir yapıya sahip olduğu için İncegöl olarak adlandırılır. İncegöl, 1.036 metrekare genişliğindedir.

Sazlıgöl

Sazlıgöl, İncegöl’ün hemen bittiği yerde bulunuyor. Sazlıklardan oluşan Sazlıgöl, 5.950 metrekare genişliğindedir.

Nazlıgöl

Nazlıgöl, 15.780 metrekarelik bir alanda yer alıyor. Dibinden bol miktarda su sızdırdığı için Nazlıgöl’ün kuzeydoğusunda bir şelale oluşturuyor. Bu nedenle Nazlıgöl’e Şelale Gölü de deniliyor.

Kurugöl

Yalnızca 150 metrekare genişliğinde olan Nazlıgöl sadece yılın belli aylarında su ile doluyor. Yılın pek çok ayı kuru olduğu için Nazlıgöl olarak adlandırılmıştır.

Kapankaya Tepesi

Kapankaya Tepesi’ne çıkıldığında bölgede bulunan göller ve vadide bulunan eşsiz güzellikler göz önüne serilir. Kapankaya Tepesi güzergahında anıt ağaç levhası ve Pisagor ağacı da yer alıyor. Bunun yanı sıra bölgede gülen kayalar, dilek çeşmesi ve şelalelerde görülebilir.

Geyik Üretme Çiftliği

Milli park olmadan önce, geyik üretme çiftliğinde büyük geyik sürülerinin yaşadığı iddia ediliyor. Bu nedenle bölge koruma altına alınmış ve bölgede çiftlik kurulmuştur.

Yedigöller’de Ne, Nerede Yenir?

Yedigöller’de yiyebileceğiniz en önemli ve lezzetli yemek alabalıktır. Yedigöller’de bulunan göllerde birbirinden lezzetli alabalıklar yetişiyor. Balıkçıların Abant’tan getirdiği söz konusu alabalık, Mangalda eşsiz bir şekilde pişirilen alabalıkları afiyet tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra alabalıkları kendinizde tutabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı içerisinde piknik alanları da bulunuyor. Bu nedenle yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda götürerek piknik yapabilirsiniz. Çünkü Yedigöller’de tek yemek seçeneği alabalıktır.

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

Yedigöller’e özel araç ile ve otobüs ile ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Özel araç ile İstanbul ve Ankara’dan Yedigöller’e gidecek olan kişiler TEM otoyolunu kullanarak Bolu’ya oradan da Yedigöller’e ulaşabilirler. Otobüs ile Yedigöller’e gidecek olan kişiler ise önce Bolu’ya ulaşmalı oradan taksi ile Yedigöller’e gitmektedir. Bu doğrultuda aracı olmayan kişilerin tur organizasyonları ile Yedigöller’e gitmesi daha rahat olacaktır.

Yedigöller’de Kalınacak Yerler

Yedigöller’de karavan ve çadır ile kamp yapmak mümkündür. Bunun yanı sıra Yedigöller’e gelen misafirlerin konaklayabileceği misafirhane ve bungalovlar bulunuyor. Bunun dışında Yedigöller’de kalınacak fazla bir şey yoktur. Bolu merkezde ise 3-4 ve 5 yıldızlı oteller bulunuyor.

Yedigöller’de Alışveriş

Bolu’dan Yedigöller’e giden yol üzerinde yörenin insanlarının yetiştirdiği meyveler ve hazırladıkları el işi ürünler satılıyor. Çilek ve kiraz Yedigöller’in en önemli meyvesidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.