Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Karadeniz’in İncisi Trabzon

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Karadeniz’in İncisi Trabzon

Trabzon’da gezilecek yerler dendiği zaman insanların aklına gelen pek çok tarihi ve doğal miras bulunur. Gezivagonu.com olarak hazırladığımız bu yazıda Trabzon’da gezilecek yerler ile ilgili sizlere bilgi verecek ve Trabzon’da neler yapabileceğinize dair sizleri bilgilendireceğiz. Ama Trabzon gezilecek yerler ile ilgili bilgi vermeden önce Trabzon hakkında kısa bilgiler vermek çok daha iyi olacaktır.

Trabzon Hakkında

Karadeniz’in incisi olarak bilinen ve nefes kesen bir güzelliğe sahip Trabzon; her mevsim yağış alan, zengin orman örtüsüne sahip olan bir şehirdir. Karadeniz ikliminin görüldüğü bölgede yazları ılık ve yağışlı kışları soğuk ve yağışlı geçmektedir. Karadeniz bölgesinde yer almasından dolayı bu özelliklere sahip Trabzon’da Karadeniz ikliminin bir sonucu olarak ekonomik faaliyetler çeşitlenmemiştir. Bu doğrultuda şehrin bazı bölgelerinde tarım bazı bölgelerinde ise hayvancılık ile geçim sağlanabilmektedir. Trabzon’un en önemli geçim kaynağı ise balıkçılıktır. Bunun dışında yaş sebze, meyve, çay ve fındık da yılın çeşitli zamanlarında Trabzon halkının ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Trabzon’un tarihine bakacak olursak, bölgenin pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığını görebiliriz. Trabzon; Kimmerler, Pontus Rum İmparatorluğu, Romalılar ve Büyük İskender’in egemenliği altında yıllarca varlığını sürdürmüştür. 4000 yıllık bir tarihe sahip olan kent, Fatih Sultan Mehmet döneminde Pontus Rum İmparatorluğu ile yapılan savaştan sonra fethedilmiş ve Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Şehrin adı; görüntüsünün masaya benzemesinden dolayı Yunancada masa anlamına gelen Trapezo kelimesinden gelmektedir.

Pek çok savaşa ve zafere tanık olan şehre Mustafa Kemal Atatürk hayatı boyunca birçok kez ziyarette bulunmuştur. Trabzon halkı ise Mustafa Kemal Atatürk’e olan minnettarlığını belli etmek için ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’a geldiği ilk gün olan 15 Eylül’ü Atatürk Günü ilan etmiştir.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’a ziyarete gelen kişiler için uzun bir Trabzon’da gezilecek yerler listesi yapmak mümkündür. Trabzon gezilecek yerleri aşağıdaki gibi açıklamak mümkündür.

Trabzon Uzungöl

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Uzungöl

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Uzungöl

Trabzon’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından biri olan Trabzon Uzungöl, göz alıcı  doğal bir güzelliğe sahiptir. Yayla köyü konumunda olan Trabzon Uzun göl, yağmur ormanları ile de oldukça ünlüdür. Deniz seviyesinden 1.100 metre yükseklikte yer alan Trabzon Uzun göl, günümüzde fazlasıyla turistik bir bölge haline gelmiştir. Turistik özelliğiyle doğal özelliklerinden ödün veren Trabzon Uzungöl’de yırtıcı kuşların da bölgede yoğun olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Trabzon Sümela Manastırı

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Sümela Manastırı

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Sümela Manastırı

Trabzon’a gelen ve Trabzon gezilecek yerler konusunda araştırma yapan kişilerin ilk karşılaştığı yer muhtemelen Trabzon Sümela Manastırı’dır. Trabzon’un en ünlü tarihi yerlerinden biri olan Sümela Manastırı, 1923 yılına kadar Ortodoks Kilisesi olarak hizmet vermiştir. Meryem Ana Kilisesi olarak da bilinen manastır; dağların ve yeşilliklerin arasında eşsiz bir görüntüye sahiptir. 6 katlı mimarisi ile göz kamaştıran Sümela Manastırı bölgeye gelen turistler tarafından yoğun bir ilgi ile karşılanmaktadır.

Trabzon Atatürk Köşkü

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Atatürk Köşkü

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Atatürk Köşkü

Trabzon gezilecek yerler listenizde çamlar arasında bembeyaz görüntüsü ile parlayan bir köşk düşünün. O köşk, Trabzon Atatürk Köşkü’dür. Atatürk’ün Trabzon’a ilk geldiği yıllarda Trabzon’un girişinde gördüğü ve çok beğendiği köşk; Mustafa Kemal Atatürk hayatı boyunca Trabzon’a her geldiğinde bu köşkte konaklamıştır. Burayı çok beğenen Atatürk’e Trabzon Özel İdaresi tarafından verilen köşk, Atatürk’ün ölümünden sonra müzeye dönüştürülmüştür. Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı ile ilgili tablolar, mobilyalar, porselenler, halılar günümüzde köşkte sergilenmektedir.

Zağnos Vadisi Parkı

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Zağnos Vadisi

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Zağnos Vadisi

Trabzon halkının en çok vakit geçirdiği bir park olan Zağnos Vadisi Parkı; Trabzon gezilecek yerler listenizde yer alması gereken bir parktır. Ayrıca park, sessizce dinlenmek ve doğanın sesini dinlemek isteyen kişiler için oldukça ideal bir yerdir. Özellikle yaz aylarında büyüleyici bir yere dönüşen park, derin bir nefes almak isteyenler için eşsiz bir mekandır.

Trabzon Çal Mağarası

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Çal Mağarası

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Çal Mağarası

Trabzon gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları arasında bulunan Trabzon Çal Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası olma özelliğine de sahiptir. Oldukça eşsiz fotoğraflar çekebileceğiniz Trabzon Çal Mağarası’nın içerisinde aynı zamanda bir kale, şelale, dere ve gölet bulunmaktadır.Çal Mağarası’nın sinüzit ve astım gibi hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir.

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Ayasofya Müzesi

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Ayasofya Müzesi

Ayasofya müzesi denildiği zaman pek çok kişinin aklına İstanbul’daki Ayasofya Camii gelmektedir. Ancak İstanbul Ayasofya Camii ne denli önemli bir yere sahipse Trabzon Ayasofya müzesinin de Trabzonlular için o denli öneme sahip olduğunu söyleyebilmek mümkündür. İstanbul’un Latinler tarafından işgal edilmesi üzerine bölgeden kaçmak isteyen kişilerin Trabzon’a gelerek yaptırdığı bir kilise olan Ayasofya Müzesi, o zamanlar Azize Sofya Kilisesi olarak isimlendirilmişti. Zamanla Aya Sofia adını alan kilise; günümüzde hem cami hem de kilise olarak faaliyetini sürdürmektedir. Bunun dışında eşsiz duvar işçiliğine sahip olan müzenin duvarlarında Hz. İsa’ya ve Meryem Ana’ya ait hikayeleri anlatan resimler de bulunuyor. Trabzon’da gezilecek yerler listenizin ilk sıralarına Ayasofya Müzesi’ni iliştirmenizde fayda var.

Vazelon Manastırı

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Vazelon Manastırı

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Vazelon Manastırı

Anadolu’nun ilk manastırlarından biri olan Vazelon Manastırı Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alıyor. Yaklaşık 100 yıldır herhangi bir şekilde bakım yapılmayan manastırda bugün sadece yapı kalıntıları bulunuyor. Ancak günümüzde manastırı daha iyi hale getirebilmek için Maçka Belediyesi tarafından çalışmalar başlatılmıştır. Tarihi kalıntıları gezmekten zevk alıyorsanız Trabzon’da gezilecek yerler arasına Vazelon Manastırı’nı koymalısınız.

Zigana Dağı

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Zigana Dağı

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Zigana Dağı

Tut elimden kalk gidelim oy gidelim Zigana’ya! Tanıdık geldi mi? İşte şarkılara konu olan meşhur Zigana Dağı! Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayan bir köprü görevi gören dağ, 2 bin 100 rakıma sahip. İpek Yolu’nun önemli bir kısmını oluşturan dağ, özellikle kış aylarında kartpostallara konu olacak bir görüntüye sahip oluyor. Trabzon gezilecek yerler arasına Zigana Dağı’nı almadan olmaz diye düşünüyoruz.

Altındere Vadisi Milli Parkı

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Altındere Vadisi Milli Parkı

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Altındere Vadisi Milli Parkı

Vadileri ile ünlü olan ve vadiler üzerinde yer alan Trabzon’a gelip Altındere Vadisi Milli Parkı’nı ziyaret etmemek olmaz. Maçka’da bulunan milli park, Sümela Manastırı’na ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl yüz binlerce turistin uğrak noktası haline gelen Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir diğer doğal güzelliktir.

Boztepe Trabzon

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Boztepe Trabzonı

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Boztepe Trabzonı

Güneşin doğuşunu ya da batışını eşsiz bir doğal manzara ile izlemek istiyorsanız Boztepe Trabzon tam size göre. Erken bir vakitte Boztepe Trabzon’a giderek en güzel yerlerden birini kapabilir ve muhteşem doğa manzarası eşliğinde güneşin doğuşunu izleyebilirsiniz.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?

Trabzon’a nasıl gidilir sorusuna verilebilecek pek çok cevap bulunuyor. Bunlardan bir tanesi havayolu ile Trabzon’a ulaşımdır. Trabzon Havalimanı aracılığı ile Türkiye’nin ya da dünyanın farklı noktalarından Trabzon’a ulaşmak mümkündür. Ayrıca Trabzon Havalimani ve Trabzon şehir merkezi arasında ulaşım da oldukça basittir. Uçak seferlerine göre ayarlanan servisler, taksi ya da Trabzon Havalimanı araç kiralama seçenekleri ile Trabzon Havalimanı’na ulaşım mümkündür. En uygun fiyatlı Trabzon uçak bileti için linke tıklayabilirsiniz.

Trabzon Havalimani ile Trabzon’a ulaşımın dışında Trabzon Şehirlerarası Otobüs Terminaline seferleri bulunan otobüs firmaları ile de Trabzon’a ulaşabilmek mümkündür.

Trabzon Şehir İçi Ulaşım

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Trabzon Şehir içi Ulaşım

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Trabzon Şehir içi Ulaşım

Trabzon’da şehir içi ulaşım seçeneklerinin oldukça rahat ve kolay olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Şehir merkezine otobüs, taksi, dolmuş ve Trabzon araç kiralama seçenekleri ile ulaşabilmek mümkündür. Dolmuşlar neredeyse Trabzon’un hemen her yerinde bulunuyor. Sadece 8 kişilik olduğu için tıpkı bir taksi konforunda olan dolmuşlar Trabzon halkı tarafından sık sık tercih ediliyor. Bunun dışında otobüs seçeneği de fazlasıyla talep görmektedir. TAKKART adı verilen kartlar ile binilen otobüsler aracılığıyla Trabzon’un hemen her yerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer kendi isteklerinize göre hareket etmek ve istediğiniz yerde durmak istiyorsanız Trabzon araç kiralama seçeneği sizin için en iyi seçenektir.

Trabzon’da Kalınacak Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler | Trabzon'da Kalınacak Yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler | Trabzon’da Kalınacak Yerler

Trabzon’da kalınacak pek çok otel tipi bulunmaktadır. Tercihiniz ister şehir merkezinde bir otelden yana olsun isterseniz de yayla otellerinden yana olsun her bütçeye uygun oteller bulabileceğinizi söyleyebiliriz. Trabzon’da konaklayacak olan kişilerin pek çoğu Trabzon’un bir harikası olan Uzungöl’ü tercih eder. Trabzon Uzungöl otelleri ile ilgili araştırma yapıldığında ise bölgede pek çok bungalov otelin bulunduğu gözler önüne serilmektedir. Eğer bu bungalov evlerden birini tercih edecekseniz tercihinizi Yaylakent’ten yana kullanabilirsiniz.

Kişilerin Trabzon’a gelmeden önce araştırdıkları bir diğer konu ise Trabzon otelleri fiyatları ile ilgilidir. Trabzon’daki oteller ile ilgili araştırma yaptığınızda karşınıza her bütçeye uygun otellerin çıkacağını söyleyebiliriz. Karşınıza çıkan Zorlu Grand Otel, Trabzon Otel, Hotel Garden Inn gibi Trabzon otellerinden bir tanesini seçerek rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Trabzon otelleri ve fiyatları ile ilgili linke tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Trabzon ziyaretinizde Airbnb aracılığı ile konforlu bir şekilde konaklayabilirsiniz. Airbnb ile ilgili detaylı bilgiye Modern Günlük Kiralık Ev Modeli | Airbnb Türkiye adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Trabzon’da Ne Nerede Yenir?

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’a gelen turistlerin yalnızca Trabzon’un doğasına değil mutfağına da hayran kaldığını söyleyebiliriz. Et yemekleri, hamur işleri, tatlıları ile meşhur olan Trabzon mutfağındaki yemeklerin tadına bakmadan Trabzon’dan dönmeyin.

Mıhlama: Rize’de kuymak, Trabzon’da mıhlama denen bu eşsiz yemeği Sümer Restoran’da yiyebilirsiniz. Mıhlama nasıl yapılır diye soruyor ve öğrenmek istiyorsanız Memiş Efendi Konağı’na giderek orada detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Akçaabat Köfte: Mehmet Usta Akçaabat Köfte Salonu

Trabzon Pidesi: Rüştü’nün Fırını

Balık: Bordo Mavi Balık

Karalahana Sarması: Platoda Mola

Tepsi Böreği: Platoda Mola

Sütlaç: Kale Cafe

Trabzon’da Alışveriş

Trabzon’da alışveriş dendiği zaman akla ilk gelen yer Kunduracılar Caddesidir. Şehir meydanında bulunan cadde, alışveriş keyfi için oldukça ideal bir yerdir. Hem butik mağazaları hem de şehre özgü ürünleri satan dükkanların bulunduğu cadde, Trabzon halkının sık sık gittiği bir yerdir.

Bunun dışında Kemeraltı Çarşısı ve Semerciler Çarşısı’nı da tercih edebilirsiniz. Bu çarşılarda aradığınız hemen her ürüne rahatlıkla ulaşabilir ve sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

Eğer büyük ve ünlü mağazaların olduğu bir alışveriş merkezine gitmek istiyorsanız tercihinizi Forum Trabzon’dan yana kullanabilirsiniz. Trabzon Forum, pek çok Trabzonlunun ihtiyacını karşılayan oldukça büyük bir alışveriş merkezidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.