Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Ankara’da Gezilecek Yerler | Başkent Ankara!

Ankara’da Gezilecek Yerler | Başkent Ankara!

Ankara Hakkında

Ankara’da gezilecek yerler dendiğinde akla sayısız mekan gelir. Ankara gezilecek yerler konusunda gezivagonu.com olarak sizler için harika bir yazı hazırladık!

Kurtuluş Savaşı’nın en önemli karargâhlarından biri ve 1920’den bu yana ülkemizin başkenti olan Ankara; sadece son dönemde değil insanlığın var olduğu hemen her çağda oldukça önemli bir kent olmuştur. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiği ve yaklaşık 5000 yıllık geçmişi ile önemli bir merkez olan Ankara Hititlerden Osmanlılara kadar her Anadolu uygarlığı tarafından mesken tutulmuştur.

Geçmişi ve bugünü ile oldukça önemli bir şehir olan Ankara’da günümüzde 5,5 milyon insan yaşar. Nüfusunun büyük bir bölümü memur olan Ankara, ülkemizin 2. İç Anadolu Bölgesi’nin de 1. en kalabalık şehridir. Bu özelliği ile Ankara pek çok Avrupa ülkesinden büyüktür.

Kalabalık bir şehir olması ve idari yönden ülkemizin başkenti olma özelliğini taşımasının yanı sıra Ankara; eğitim açısından da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Ülkemizin en önemli üniversiteleri olan ODTÜ, Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi Ankara’da bulunur.

Çankırı, Kırıkkale, Bolu, Eskişehir, Konya ve Aksaray’a komşu olan Ankara’da karasal iklim hâkimdir. Bu nedenle kışların çok sert geçtiği Ankara ayazı ile meşhurdur. Yazları da özellikle temmuz ve ağustos aylarında boğucu sıcaklara sahip Ankara’yı gezmek için en ideal aylar ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Ankara’da son dönemde küresel ısınma(sera etkisi) nedeniyle ciddi sıcaklık değişimleri görülse de bahar ayları hala Ankara’da gezilecek yerleri görmek için idealdir.

Ankara’da Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek yerler dendiği zaman insanların aklına çok fazla yer gelmez. Aslında Ankara’da gezilecek pek çok tarihi ve turistik yer bulunur. Ankara’yı gezmek istiyorsanız en az 4 gününüzü Ankara’yı gezmek için ayırmanızda fayda vardır. İşte Ankara’da gezilecek yerler!

 

Hamamönü

Ankara'da Gezilecek Yerler | Hamamönü

Ankara’da Gezilecek Yerler | Hamamönü

Ankara’da gezilecek yerler dendiğinde akla ilk gelen Ankara Hamamönü, geçtiğimiz yıllarda Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek turistlerin beğenisine sunuldu. 19.yüzyılın sivil mimari örneklerinden olan evleri, pek çok  kültürü yansıtan sokakları, yöresel lezzetleri sunan kafe ve restoranları ile Ankara Hamamönü misafirlerini oldukça güzel ağırlıyor. Sanat Sokağı, Mehmet Akif Ersoy Müzesi, Taceddin Dergahı, Muhsin Yazıcıoğlu kabri, Tahtakel Kahvesi Hamamönü Ankara’da gezilecek yerler arasında yer alıyor.

 

Ankara Kalesi

Ankara'da Gezilecek Yerler | Ankara Kalesi

Ankara’da Gezilecek Yerler | Ankara Kalesi

Ankara Kalesi, 4 bin yıllık geçmişe sahip oldukça eşsiz bir mekandır. Pek çok uygarlık tarafından savunma ve yerleşim amacı ile kullanılan Ankara Kalesi’nin kim tarafından ve ne zaman inşa edildiğine dair bir bilgi bulunmuyor. Geçmişte askeri amaçlarla kullanılan Ankara Kalesi, yaz mevsiminde pek çok festivale ev sahipliği yaparak Ankara halkının eğlenceli dakikalar geçirmesini sağlıyor. Ankara Kalesi’nin etrafında bulunan hediyelik eşya dükkânlarından kendinize ya da sevdiklerinize birer Ankara hatırası alabilirsiniz.

 

Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi

Ankara'da Gezilecek Yerler | Ankara Kalesi

Ankara’da Gezilecek Yerler | Anadolu Medeniyetler Müzesi

Temeli 1921 yılında atılan Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi, eşsiz koleksiyonu ile Ankara’da gezilecek yerleri görmeye gelenleri can evinden vuruyor. Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi, Ankara Kalesi’nin güneydoğusundaki Atpazarı Semti’nde yer alıyor. 2 yapıdan oluşan müzenin bir yapısı Veli Mahmud Paşa, diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilmiştir.

 

Ankara Rahmi Koç Müzesi

Ankara’da Gezilecek Yerler | Rahmi Koç Müzesi

Ankara’da Gezilecek Yerler | Rahmi Koç Müzesi

2005 yılında açılan Ankara Rahmi Koç Müzesi, ilk olarak Damat Rüstem Paşa tarafından 1521 yılında inşa ettirilmiştir. İlk misafirlerini Çengelhan’da ağırlayan müze, 1850’li yıllardan sonra Safranhan’ı da bünyesine dâhil etmiştir. Ankara’nın en harika müzelerinden biri olan Rahmi Koç Müzesi, büyük küçük hemen her yaştan insana hitap ediyor.

 

Anıtkabir

Ankara'da Gezilecek Yerler | Anıtkabir

Ankara’da Gezilecek Yerler | Anıtkabir

Ankara Anıtkabir, Ankara gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer almalıdır. Türkler için büyük bir öneme sahip olan Anıtkabir, Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarını içinde bulundurur. Anıttepe’de bulunan Ankara Anıtkabir; 47 farklı proje arasından seçilen proje ile inşa edilmiştir. Ankara Anıtkabir, Prof Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Ada’nın projesi ile 1944 ve 1953 yılları arasında yaptırılmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ sözünden hareketle inşa edilen yapı Barış Parkı ve Anıt Blok’u olmak üzere iki kısımdan oluşur. İstiklal ve Hürriyet Kulelerinin başlangıç noktasını oluşturduğu Anıt Blok’ta Aslanlı yol, tören meydanı ve Kurtuluş Dönemini anlatan kuleler bulunuyor. Meydanda bulunan 42 basamaklı merdiveni çıkarak Mozole; Şeref Holü, Mezar Odası gibi bölgeleri içinde bulunduran yapıta ulaşabilirsiniz. Ayrıca İsmet İnönü ve Cemal Gürsel’in kabirleri de Anıtkabir’de ziyaret edebilirsiniz.

 

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara'da Gezilecek Yerler | Etnografya Müzesi

Ankara’da Gezilecek Yerler | Etnografya Müzesi

Ankara’da gezilecek yerler dendiğinde akla ilk olarak Ankara Etnografya Müzesi gelir. Mustafa Kemal Atatürk, vefat ettikten sonra ilk olarak Ankara Etnografya Müzesi’ne defnedilmişti. Türk Sanatının Selçuklu döneminden günümüze kadar olan eserlerini barındıran müze, Kurtuluş Savaşı Döneminde Cuma namazlarının kılındığı yer olarak biliniyor. Müzenin girişinde 1927 yılında İtalyan Pietro Canonica tarafından yaptırılan Mustafa Kemal Atatürk heykeli konukları karşılıyor. Ankara’da gezilecek yerler listenizi oluştururken Ankara Etnografya Müzesi’ni unutmamanız gerekir.

 

Hacı Bayram Veli Cami

Ankara'da Gezilecek Yerler | Hacı Bayram Veli Cami

Ankara’da Gezilecek Yerler | Hacı Bayram Veli Cami

Hacı Bayram Veli Cami Ankara’da gezilecek yerler listesinde önemli yapılardan bir tanesidir. 1427 yılında Mimar Mehmet Bey tarafından inşa edilen Hacı Bayram Veli Cami, Ulus’ta bulunuyor. Caminin hemen yanında bulunan Hacı Bayram-ı Veli Türbesi, her yıl pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. Hacı Bayram Veli, Osmanlı döneminde yaşayan din âlimlerinden bir tanesidir. Aynı zamanda Bayramiye Tarikatı’nın da kurucusudur.

 

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara'da Gezilecek Yerler | Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Ankara’da Gezilecek Yerler | Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın örnekleri arasında yer alan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1927 yılında inşa edilmiştir. İlk olarak Türk Ocakları Merkezi Binası olarak inşa edilen yapıt 1980 yılından bu yana Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi olarak faaliyet gösteriyor. Ankara’da gezilecek yerler listesi yapacak olanların listeye eklemesi gereken yerler arasında olan Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor.

 

I.TBMM-Kurtuluş Savaşı Müzesi

Ankara'da Gezilecek Yerler | Kurtuluş Müzesi

Ankara’da Gezilecek Yerler | Kurtuluş Müzesi

Ankara çevresinde gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunması gereken yerlerden bir tanesi de I. TBMM binası yani Kurtuluş Savaşı Müzesidir. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin kulüp binası olarak inşa edilen bina Mimar Salim Bey tarafından tasarlanmıştır. Mekan, 1915-1920 yılları arasında inşa edilmiştir. Türk mimarisini yansıtan bina, 1920’den 1924 yılına kadar Türkiye Cumhuriyeti Millet Meclisi binası olarak kullanılmıştır. Daha sonra ise Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi, Maarif Vekâleti Binası ve Hukuk Mektebi olarak kullanılmıştır. 1961 yılından beri de müze olarak hizmet verir.

 

Cumhuriyet Müzesi- II. TBMM

Ankara'da Gezilecek Yerler | Cumhuriyet Müzesi

Ankara’da Gezilecek Yerler | Cumhuriyet Müzesi

Cumhuriyet dönemini anlatan müze, Ulus’ta ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Mimar Vedat Tek tarafından yapılan bina, 1924 ve 1960 yıllar arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi binası olarak kullanılmıştır. Bina 1981 yılında çeşitli düzenlemeler yapılarak müze olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 

Ankara Tunalı Hilmi Caddesi-Kuğulu Park

Ankara'da Gezilecek Yerler | Kuğulu Park

Ankara’da Gezilecek Yerler | Kuğulu Park

Cumhuriyetin ileri görüşlü milletvekillerinden olan Tunalı Hilmi’nin adının verildiği Tunalı Hilmi Caddesi, Ankara’nın en hareketli bölgelerinden bir tanesidir. Caddede alışveriş yapılabilecek pek çok mağaza bulunur. 1958 yılında kurulan Kuğulu Park da Tunalı Hilmi Caddesinin sonunda yer alır. Kuğulu Park adını kurulduğu dönemde Viyana’nın hediye ettiği kuğulardan alır.

 

Ankara Kızılay Meydanı

Ankara'da Gezilecek Yerler | Kızılay Meydanı

Ankara’da Gezilecek Yerler | Kızılay Meydanı

Şüphesiz ki Ankara Kızılay, Ankara’nın en hareketli ve kalabalık bölgelerinden bir tanesidir. Ankara’nın kalbi olarak adlandırabileceğimiz Kızılay meydanında alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza bulunuyor. Ayrıca yemek yemek için sık sık tercih edilen Karanfil Caddesi’ne de Kızılay Meydanından ulaşabilmek mümkündür. Kızılay Ankara’dan hemen her yere ulaşabilirsiniz.

 

Roma Hamamı

Ankara'da Gezilecek Yerler | Roma Hamamı

Ankara’da Gezilecek Yerler | Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı, Ulus Meydanı ile Yıldırım Beyazit meydanı arasındaki bölgede yer alır. 3.yüzyılda Septimius Severus’un oğlu tarafından Asklepios adına yaptırılan hamam günümüzde pek çok ziyaretçiyi ağırlar.

 

Kurşunlu Han

Kurşunlu Han, Ankara Kalesi’nin güneydoğusunda yer alıyor. Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen han geçmişte vakfa kaynak olma amacı güdüyordu. Kurşunlu Han günümüzde turistik bir han olarak kullanılır.

 

Estergon Kalesi Ankara

Ankara'da Gezilecek Yerler | Estergon Kalesi

Ankara’da Gezilecek Yerler | Estergon Kalesi

Budapeşte’de bulunan Estergon Kalesi’nin birebir benzeri olarak inşa edilen yapı Türk Kültür Merkezi olarak hizmet verir. Alanya’da bulunan Kızıl Kule’nin sekizgen yapısını örnek alarak inşa edilen yapı mutlaka Ankara gezilecek yerler listenizde yer almalıdır.

 

Ankara’da Ne, Nerede Yenir?

Ankara'da Ne Nerede Yenir | Ankara Tava

Ankara’da Ne Nerede Yenir | Ankara Tava

Kahvaltı: Liva Pastanesi’ndeki enfes kahvaltılıklar ile güne başlayabilirsiniz.

Ankara Tavası: Ankara tavası nerede yenir sorusunun en güzel cevabı Boğaziçi Lokantasıdır.

Cıvıklı Pide: Ye An Pide, Ankara’daki en iyi cıvıklı pideyi sunar.

Bunların dışında öllüğün körü, Beypazarı güveci, Beypazarı kurusu, inceğiz çorbası, kuru köfte, entekke böreği, yemlik cacığı, tamtak tiridi, şibit tatlısı, efelek sarması Ankara’nın meşhur yemekleri arasındadır.

Ankara’ya Nasıl Gidilir?

Ankara'ya Nasıl Gidilir | Yüksek Hızlı Tren

Ankara’ya Nasıl Gidilir | Yüksek Hızlı Tren

Ankara’ya nasıl gidilir sorusuna cevap vermek oldukça kolaydır. Ülkemizin tam ortasında bulunması sebebiyle bütün yolların kesiştiği merkez olan Ankara’ya kara, hava ve demir yolu ile ulaşmak mümkündür.

Özel araçla gidebileceğiniz Ankara’ya şehirlerarası otobüslerle de ulaşmak mümkündür. Otobüs tercihini yaptığınızda AŞTİ’de inebilir ve dilediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ankara’ya tren yolu ile gitmek için Yüksek Hızlı Tren (YHT)’i tercih etmeniz gerekir. Konya, Eskişehir ve İstanbul’dan Ankara’ya YHT ile ulaşım mümkündür. Konya Ankara YHT seferi yaklaşık 2 saat, Pendik Tren İstasyonu – Ankara yaklaşık 4 saat ve Eskişehir – Ankara yaklaşık 1,5 saat sürer.

Ankara’ya havayolu ile ulaşmak isteyenler Ankara Esenboğa Havalimanı varışlı uçak seferlerini tercih edebilir. Ülkemizin önemli hava istasyonlarından bir tanesi olan Esenboğa Havalimanı Ankara için de büyük önem taşır. İç ve dış hat seferleri sayesinde Ankara Esenboğa Havalimanı şehri dünyaya bağlar.

Ankara Şehir İçi Ulaşım

Ankara'da Şehiriçi Ulaşım

Ankara’da Şehiriçi Ulaşım

Ankara kalabalık bir şehir olduğundan insanlar özel araçlar yerine toplu taşımayı tercih eder. Metro, Ankaray, otobüs, dolmuş, taksi ve araç kiralama Ankara’da şehir içi ulaşım için tercih edebileceğiniz seçeneklerdir. Ankara’da toplu ulaşımı tercih edenler Ankarakart ile diledikleri yere seyahat edebilir. Ankarakart ücretlerine Ankara Büyükşehir Belediyesi sayfasından ulaşabilirsiniz.

Metro ile Kızılay Meydanı ve Batıkent arasında ulaşım sağlanır. Metro’ya nazaran daha sınırlı bir ağı olan Ankaray; AŞTİ ve Dikimevi arasında hizmet verir. Ankara’da otobüs hatları hemen her noktaya ulaşım imkânı tanıması ile en çok tercih edilen ulaşım şeklidir. Otobüslerden sonra dolmuşlar da geniş bir ulaşım ağı imkânı tanır.

Konforuna düşkün biriyseniz Ankara araç kiralama ve taksi seçenekleri bakımından da geniş imkânlar sunar. Özellikle Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama konusunda sayısız seçeneği ile sizi karşılar.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan şehir merkezine ve tam tersi istikamette araç kiralama kullanmak istemiyorsanız HAVAŞ veya Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen BelkoAir araçlarına binebilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı ve AŞTİ arasında sefer düzenleyen HAVAŞ’a bindiğinizde 11 TL, BelkoAir’e bindiğinizde 11.25 TL’lik bir ücret ödersiniz. BelkoAir 25 kuruş daha pahalı olsa da Ankara YHT Gar’ın önünden geçmesi sebebiyle daha çok tercih edilir.

Ankara’da Kalınacak Yerler

Ankara'da Kalınacak Yerler

Ankara’da Kalınacak Yerler

Ankara’da kalınacak yerler dendiğinde karşınıza sayısız otel ve pansiyon çıkar. Hem idari anlamda gelişmiş olması hem de pek çok kuruluşa ev sahipliği yapması sayesinde Ankara oteller konusunda ön plandadır. Peki, hangi Ankara otelleri kalmak için idealdir? Buyurun inceleyelim!

Lüks otel arayışında olanlar için Ankara otelleri arasında sayılabilecek seçenekler JW Marriott Hotel Ankara, Sheraton Ankara Hotel veya Ankara Hilton’u tercih edebilirsiniz.

Orta seviyedeki oteller içinse tercihleriniz Bera Ankara, The Green Park Hotel Ankara, Hilton Garden Inn Ankara Gimat’ı tercih etmeniz mümkündür.

Uygun fiyatlı Ankara otelleri için Hotel Abro Sezenler ilk tercihiniz olmalı. Ankara otelleri ve Ankara otel fiyatları için Hotels gibi uygulamalardan bilgi alabilirsiniz. Avantajlı Ankara otel fiyatları için seyahatinizde 2-3 ay önce erken rezervasyon yaptırmanız bütçenizi korumak açısından iyi olacaktır.

Ankara’da Alışveriş

Ankara'da Alışveriş | Ankamall

Ankara’da Alışveriş | Ankamall

Ankaralılar için alışveriş demek AVM demektir. Bu nedenle şehirde onlarca AVM bulunur. Bunlardan en bilinenleri Ankamall, CEPA Shopping Center, Kızılay Avm, Kentpark, Antares ve Ankuva Shopping Center’dır. Ankara’da alışveriş için AVM’ye gittiğinizde dünyaca ünlü yerli ve yabancı hemen her markayı bulmanız mümkündür.

Ankara’da AVM dışında alışveriş yapmak isteyenler için Ulus ve Kızılay’da bulunan mağazalar farklı seçenekler sunar. Ayrıca Tunalı Hilmi Caddesi’ndeki pasajlar da iyi birer alternatiftir.

Ankara’nın Neyi Meşhur?

Ankara'nın Neyi Meşhur | Ankara Kedisi

Ankara’nın Neyi Meşhur | Ankara Kedisi

Ankara’nın neyi meşhur dendiğinde akla ilk gelen şey Ankara Kedisi’dir. Ankara Kedisi masmavi renkleri ve güzel görüntüsü ile en çok sevilen kedi cinslerindendir. Son dönemlerde adı bir nebze geride kalsa da Ankara Kedisi daima çok sevilen bir kedi cinsi olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. A King dedi ki:

    Mükemmel olmuş

  2. Bran dedi ki:

    Mükemmel bir sayfa

  3. Elifhazal dedi ki:

    Harika olmuş ellerinize sağlık

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.