Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Şanlıurfa Gezilecek Yerler | Mezopotamya’nın İlk Yerleşim Yeri Göbeklitepe

Şanlıurfa Gezilecek Yerler | Mezopotamya’nın İlk Yerleşim Yeri Göbeklitepe

Şanlıurfa gezilecek yerler; özellikle Mezopotamya uygarlıklarının ilk yerleşim yeri olan Göbeklitepe’nin keşfi ile çok popülerleşmiştir. Gezivagonu.com olarak Mardin’de gezilecek yerler listesinden sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en dikkat çekici şehri olan Şanlıurfa ile ilgili Şanlıurfa gezilecek yerler yazımızı sizler için hazırladık. Hadi hep beraber Peygamberler şehri Şanlıurfa’yı keşfe çıkalım!

Şanlıurfa Hakkında

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler | Halfeti

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler | Halfeti

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden olan Şanlıurfa; Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır ve Mardin gibi şehirlerle komşudur. Şehrin güneyindeyse Suriye bulunur. Cumhuriyetin kuruluş yıllarında şehrin adı Urfa olsa da Kurtuluş Savaşı döneminde şehir halkının gösterdiği direniş şehre Şanlı unvanının layık görülmesini sağlamıştır. Bu nedenle Urfa 1984 yılından beri Şanlıurfa olarak anılır.

Şanlıurfa bugünü ile olduğu kadar tarihi ile de oldukça dikkat çekici bir şehirdir. Özellikle yakın zamanda keşfedilen Şanlıurfa Göbeklitepe şehrin geçmişini ve insanların Mezopotamya ile ilgili bilgilerini baştan yazmıştır. Mezopotamya Uygarlıklarının ilk yerleşim yeri olarak kabul edilen Şanlıurfa Göbeklitepe şehre gelen turist sayısını da 2-3 kat arttırmıştır. Şanlıurfa Göbeklitepe kalıntılarının yanı sıra Peygamberler şehri unvanı ile de nam salmıştır.

İslam inancının en önemli mekanlarını barındıran ve bu anlamda Şanlıurfa gezilecek yerler listesi ile zengin bir şehir olan Urfa’da; Hz. İbrahim, Hz, Yusuf, Hz. Eyüp, Hz. İshak, Hz. Musa ve Hz. Lut gibi peygamberlerin yaşadığı bilinir. Şehrin önemli bir yerleşim yeri ve merkez olmasında yukarıda anılan tarihi özelliklerine ek olarak Fırat Nehri de önemli rol oynar. Mezopotamya havzasında yer alması ile tarımsal açıdan her zaman ön planda olan Şanlıurfa Cilalı Taş Devrinden bu yana sürekli yerleşim merkezi olarak tercih edilmiştir.

Günümüzde turizm ve tarımsal faaliyetlerle oldukça gelişmiş bir görüntüye sahip olan Şanlıurfa; konumu itibari ile karasal iklimin etkisindedir. Bu nedenle Şanlıurfa gezilecek yerler listesi yapıp şehri keşfe gelmek isteyenlerin ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeleri gerekir. Çünkü Şanlıurfa yaz aylarında kavurucu sıcakların etkisindeyken kış aylarında da soğuk bir havaya sahiptir.

Kültürel anlamda çok zengin bir yapıya sahip Şanlıurfa; eğitim anlamında da çok tercih edilen bir şehirdir. Harran Üniversitesi şehrin kalkınması ve gelişmesinde önemli rol oynar. Bunun yanında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi özelliğinde olması sebebiyle kalkınmakta ve gelişmekte olan bir şehirdir. 2012 yılında Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi unvanını alan Şanlıurfa Belediyesi şehri turistik anlamda geliştirerek Şanlıurfa gezilecek yerler için şehre gelen turistlere eşsiz imkanlar sunar.

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu’nun en ilgi çekici şehirlerinden bir tanesidir. Dolayısıyla Şanlıurfa gezilecek yerler listesinin epey kabarık olduğunu ifade edebilmek mümkündür. İşte Şanlıurfa gezilecek yerler listesi…

Balıklıgöl

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler | Balıklıgöl

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler | Balıklıgöl

Urfa Balıklıgöl, Şanlıurfa merkezde bulunup Hz. İbrahim’in ateşe atıldığı göl olarak bilinmektedir. Fazlasıyla ünlü olan Urfa Balıklıgöl, Şanlıurfa’ya gelen pek çok turistin uğrak noktasıdır. Urfa Balıklıgöl’ün civarında da gezilecek pek çok yer bulunuyor. Yeşillikleri ve geniş alanı ile Şanlıurfa halkını da kendine hayran bırakan bir güzelliği bulunan Urfa Balıklıgöl’de yaşayan ve kutsal sayılan balıklara yem atabileceğiniz balık yemi tezgâhları da bulunur. Bunun dışında ibadet için Balıkllıgöl’e gelen pek çok kişiye de rastlayabilmek mümkündür.

Fırfırlı Camii

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler | Fırfırlı Cami

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler | Fırfırlı Cami

Şanlıurfa’nın en turistik ve tarihi yapılarından biri olan Fırfırlı Camii, Şanlıurfa’nın Büyükyol olarak da adlandırılan caddesinde yer alıyor. Önceden On iki Havari Kilisesi Aziz Havariler Kilisesi olarak faaliyet gösteren cami, rüzgâr gülü şeklindeki süslere sahip olduğu için Fırfırlı Camii olarak anılmaktadır. Bu eşsiz mimari yapıya sahip olan camiyi Urfa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz.

Halfeti

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler | Halfeti

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler | Halfeti

Kayıp Şehir ve Saklı Cennet olarak da bilinen Halfeti, bölgedeki en eski yerleşim yeridir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri Halfeti, Şanlıurfa’nın turizm merkezidir. Halfeti, şehir merkezine 112 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Şanlıurfa’nın batısında bulunan ilçenin yaklaşık %u80’i sular altında kalmıştır. Bu nedenle bölge halkı, kente 15 kilometre uzaklıkta bulunan yeni bir yerleşim yeri bularak oraya yerleşmiştir. Ayrıca Halfeti, Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısında Sakin Şehir yani Cittaslow unvanını kazanmıştır.

Şanlıurfa Göbeklitepe

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler | Göbeklitepe

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler | Göbeklitepe

Şanlıurfa Göbeklitepe, Şanlıurfa ilk merkezine 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Örencik Köyü yakınlarındaki Göbeklitepe, bir tapınaktır. Deniz seviyesinden yaklaşık 760 metre yükseklikte yer alan tapınak; konumu, boyutları ve tarihi açısından oldukça önemli bir tapınaktır. Günümüze kadar nasıl geldiği hala bir sır olan Göbeklitepe;  devasa boyutlarda yapıları içinde barındırır. Şanlıurfa’nın simgesi haline gelen Şanlıurfa Göbeklitepe, Şanlıurfa gezilecek yerler listenizin en başında yer alması gereken bir yerdir.

Harran

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler | Harran

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler | Harran

Harran, kelime anlamı olarak yolların kavuştuğu yer ya da kavşak anlamına geliyor. Önasya dillerinde ise seyahat ve kervan anlamına da gelen Harran, medeniyetlerin doğduğu kent olarak anılır. Harran özellikle ticari kolonileri devrinde tüccarların uğrak yeri haline gelmiştir. Harran’da görülmesi gereken ilk yer Harran Kalesi’dir. Şehrin güneydoğusunda bulunan Harran Kalesi’nde Onikigen Kuleleri de bulunuyor. Bu doğrultuda Şanlıurfa’da gezilecek yerler listenize Harran’ı mutlaka eklemelisiniz.

Selahaddin Eyyübi Cami

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler | Selahaddin Eyyubi

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler | Selahaddin Eyyubi

Selahaddin Eyyübi Cami’nin bulunduğu yerde 457 yılında Aziz Youhanna yani Vaftizci Yahya Kilisesi bulunuyordu. Selahaddin Eyyübi Cami, çok kısa bir süre cami olarak hizmet vermiştir. Cami, uzun yıllar boyunca harap bir şekilde kalmış olup bir dönem elektrik santrali olarak da hizmet vermiştir. Bu doğrultuda Selahaddin Eyyübi Cami, Şanlıurfa gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yerdir.

Tektek Dağları Milli Parkı

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler | Tektek Dağları

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler | Tektek Dağları

Tektek Dağları Milli Parkı, 19.335 hektarlık bir alanda yer alan ve 2007 yılında milli park ilan edilen bir mekandır. Şuayip Şehri, Senem Mağarası, Soğmatar Harabeleri gibi önemli yerler milli parkın bünyesinde yer alıyor. Şanlıurfa geziniz sırasında Tektek Dağları Milli Parkı’nı ziyaret ederek bu eşsiz doğa harikasını keşfedebilirsiniz. Ayrıca milli parktaki Senem Mağarası, Soğmatar Harabeleri ve Şuayip Şehri’ni de ziyaret etmelisiniz.

Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa'da Gezilecek Yerler | Nasıl Gidilir

Şanlıurfa’da Gezilecek Yerler | Nasıl Gidilir

Şanlıurfa; Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olmasından ötürü İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlere oldukça uzaktır. Ancak Şanlıurfa Havalimanı ile şehir; ulaşım konusundaki problemi çözmüştür. Şanlıurfa’dan 35 km uzaklıkta bulunan Şanlıurfa Havalimanı; Şanlıurfa gezilecek yerler için şehre akın edenlere büyük kolaylık sağlar. Bu anlamda İstanbul Şanlıurfa uçak bileti satın alarak şehre kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havayolu imkanlarının yanı sıra şehirlerarası otobüs ile de Peygamberler şehri Urfa’ya gelebilirsiniz. Ancak yolculuk uzun süreceğinden hazırlıklı olmanızda yarar var.

Şanlıurfa Şehir içi Ulaşım

Şanlıurfa'da Ulaşım

Şanlıurfa’da Ulaşım

Peygamberler şehri Şanlıurfa’ya geldiğinizde şehir içi ulaşım konusunda otobüs, minibüs, taksi ve araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz. Şanlıurfa Göbeklitepe gibi uzak turistik yerler dışarı bırakıldığında şehir merkezindeki gezilecek mekanları yürüyerek de gezebilirsiniz. Otobüs kullanmak istediğinizde Urfa Kart satın almanız gerekir. İndirimli, Öğretmen ve Tam bilet seçenekleri olan Urfa Kart için detaylı bilgiyi Urfa Kart sayfasından öğrenebilirsiniz. Buradan rotanızı da çizebilir ve hangi otobüse bineceğinizi öğrenebilirsiniz.

Minibüs ve taksi seçeneklerinde gideceğiniz lokasyon önemli rol oynar. Bu nedenle bu araçları kullanmadan önce çevreden bilgi almanızda yarar var. Şanlıurfa araç kiralama seçeneği de Şanlıurfa şehir içi ulaşımı konusunda tercihleriniz arasında olabilir. Araç kiralama hizmetini Şanlıurfa Havalimanı araç kiralama bürolarından alabileceğinizi unutmamalısınız.

Şanlıurfa’da Ne Nerede Yenir?

Şanlıurfa'da Ne Nerde Yenir | Şıllık Tatlısı

Şanlıurfa’da Ne Nerde Yenir | Şıllık Tatlısı

Şanlıurfa mutfağı, oldukça zengin bir mutfaktır. Güneydoğu Anadolu’nun tüm izlerine rastlayabileceğimiz Şanlıurfa mutfağında yemekler genellikle bol salçalı, baharatlı ve acılıdır. Şanlıurfa’nın lezzetlerini ise kuymak, erik tavası, urfa kebabı, borani, patlıcan kebabı, bostana, ayran çorbası, sarı çorbası, pıt pıt, sarımsak aşı, çağala, soğan tavası, isot çömleği, su kabağı, ekmek aşı, meyan şerbeti, şıllık tatlısı, katmer ve kadayıf tatlısı şeklinde sıralamak mümkündür. Aslında detaylara girdikçe bu lezzetlerin çoğalabileceğini de söyleyebiliriz.

Urfa Kebap: Altın Lokantası

Soğan Tavası: Dedecan Ocakbaşı

İsot Çömleği: Sevgi Ciğer Salonu

Borani: Cevahir Han

Su Kabağı: Aziz Usta

Şıllık Tatlısı: Çulcuoğlu

Şanlıurfa’da Nerede Kalınır?

Şanlıurfa'da Nerede Kalınır

Şanlıurfa’da Nerede Kalınır

Şanlıurfa’da nerede kalınır dendiği zaman her bütçeye ve her ihtiyaca uygun otel bulunabilir şeklinde cevap vermek mümkündür. Şanlıurfa otellerinin yanı sıra misafirhane ve konukevleri de Şanlıurfa’da kalınacak mekanlar arasında yer alır. Bu nedenle Şanlıurfa otelleri arasında seçim yaparken zorlanmayacağınızı ifade edebiliriz. Aslan Guest House, Hilton Garden Inn Şanlıurfa, Dedeman Hotel, Paşa Sarayı Hotel Arte ve Edessa Hotel gibi temiz ve konforlu otelleri de tercih edebilirsiniz.

Şanlıurfa’da Alışveriş

Şanlıurfa'da Alışveriş

Şanlıurfa’da Alışveriş

Şanlıurfa gezilecek yerler listesini tamamladıktan sonra sevdiklerinize ve kendinize Şanlıurfa’dan hatıra almak istediğinizde sizleri bekleyen çok seçenekli alışveriş imkanları vardır. Halı, kilim, nargile, bakır eşyalar ve isot gibi alternatiflerden birini satın alarak Şanlıurfa’da alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Bunun için Gümrük Hanı, Bedesten, Sipahi Pazarı ve Hüseyniye Çarşılarına mutlaka uğramalısınız. Modern anlamda alışveriş yapmak içinse Novada Park, Urfa City, Piazza Avm ve Abide Park’ı tercih edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.