Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler | Diyarbakır Surları

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler | Diyarbakır Surları

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en parlayan yıldızı Diyarbakır’da gezilecek yerler keşfetmeye hazır mısınız? Her karışında kültürel zenginlikleri ile dikkat çeken Diyarbakır’ı gelin bir de gezivagonu gözünden inceleyelim!

Diyarbakır Hakkında

Mezopotamya Uygarlıkları tarafından mesken tutulan ve ilk yerleşimin bundan yaklaşık 9.000 öncesine dayandığı Diyarbakır’da geçmişten bugüne uzanan köklü miras şehri âdeta doğunun incisi yapar. Üstelik UNESCO Kültür Mirası Listesi’ne alınan Hevsel Bahçeleri’de şehri son dönemde dikkat çekici kılar.

Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ ve Malatya başta olmak üzere toplamda 8 komşusu bulunan Diyarbakır’ın ilçeleri de 17 tanedir. Bölgenin önemli kentlerinden biri olan Diyarbakır nüfusu ile de ön plana çıkmayı başarır. Gaziantep’ten sonra Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ikinci şehri olan Diyarbakır’ın nüfusu 1 milyon 800 bin civarındadır. Bu veri Diyarbakır’ı nüfus açısından Türkiye’nin 12. şehri yapar. Ayrıca Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi niteliğindedir.

Modern görüntüsü ve Diyarbakır surları ile geçmişi harika bir şekilde birleştiren bu kentte geçmişten izler bulabileceğiniz pek çok mekan vardır. Diyarbakır’da gezilecek yerler dendiğinde akla gelen bu mekanları aşağıda açıklayacak olsak da Mezopotamya Uygarlıkları tarafından şehre adeta armağan kalan Diyarbakır Surları görülmeye değerdir.

Diyarbakır’da ekonomik ve sosyal yaşantının ciddi manada geliştiğini ifade edebiliriz. Bu gelişmişliğin ortaya çıkmasında ülkemizin en köklü üniversitelerinden bir tanesi olan Dicle Üniversitesi büyük rol oynar. Bunun yanı sıra geçmişte şehri üst seviyelerde temsil eden Diyarbakırspor’dan da bahsetmek gerekir.

Diyarbakır’a Ne Zaman Gidilir?

Coğrafi olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Diyarbakır’da karasal iklimin etkilerinin görüldüğünü ifade edebiliriz. Bu nedenle Diyarbakır hava durumu araştırması yaptığınızda yaz aylarında 50 derecelere ulaşan sıcaklık değerleri şehir için oldukça normaldir. Kış aylarında da Diyarbakır’da soğuk havanın etkisinin hissedildiği bilinir. Bu anlamda Diyarbakır’da gezilecek yerler listesi yaparak bir gezintiye çıkmak için en ideal dönem bahardır. Mayıs ayı sonunda gerçekleştireceğiniz bir Diyarbakır turu ile şehri doyasıya keşfedebileceğinizi ifade edebiliriz.

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler

Diyarbakır’da gezilecek yerler dendiği zaman akla pek çok tarihi ve doğal mekan gelir. Şimdi gelin Diyarbakır’da gezilecek yerleri hep birlikte inceleyelim.

Ulucami

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler | Ulu Cami

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler | Ulu Cami

Diyarbakır’ın bir simgesi haline gelen Diyarbakır Ulucami, M.S.639 yılında İslam ordularının Diyarbakır’ı istila etmesi sonucunda inşa edilmiştir. Anadolu’nun en eski camileri arasında yer alan Ulucami, kara taştan yapılmış bir mimariye sahiptir. Diyarbakır tarihi yerleri arasında bulunan cami, günümüzde de şehre gelen turistlerin ilgisini çeken bir yapıdır.

Behram Paşa Cami

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler | Behram Paşa Cami

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler | Behram Paşa Cami

Diyarbakır’da gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken Diyarbakır tarihi yerlerinden bir tanesi de Behram Paşa Cami’dir. Süslü minberi ve kesme taştan inşa edilmiş olması Behram Paşa Cami’yi ilgi çekici hale getiriyor. Tek kubbeli caminin giriş kapısında ters şekilde bulunan sahanlar, günümüzün modern mühendislik imkanları kullanılarak gerçekleştirildiği için son derece şaşırtıcıdır. Siz de Diyarbakırda gezilecek yerler listenize Behram Paşa Cami’ni ekleyebilirsiniz.

Mesudiye Medresesi

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler | Mesudiye Medresesi

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler | Mesudiye Medresesi

Diyarbakır’ın tarihi yerlerinden bir tanesi de Mesudiye Medresesi’dir. Ulu Cami’nin kuzeyinde yer alan medrese, şehir yapılan ilk büyük medrese konumundadır. Bunun yanı sıra söz konusu medrese, “Anadolu’nun ilk üniversitesi” unvanına sahiptir. Medresede bulunan kitabe doğrultusunda medrese de 4 sünni mezhebine yönelik dertler verildiği biliniyor. Sizde Diyarbakır’da gezilecek yerler listenize Mesudiye Medresesi’ni mutlaka eklemelisiniz.

Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler | Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler | Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde yer alan bir kilisedir. Faal durumda olan Meryem Ana Kilisesi, Ortodoks ve Süryanilere aittir. Diyarbakır’a gelen pek çok turist Diyarbakır’ın tarihi yerlerini ziyaret ederken Meryem Ana Kilisesi’ni de mutlaka ziyaret ediyor. Siz de Diyarbakır’da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler | Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler | Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nin en büyük özelliği Diyarbakır’ın ilk müzesi olmasıdır. Zinciriye Medresesi’nde 1934 yılından bu yana varlığını sürdüren müze; Neolitik Çağ, Eski Tunç Devri, Asurlular, Urartular, Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Bizans Dönemi, Artuklular, Selçuklular, Akkoyunlular ve Osmanlı Devleti ile ilgili pek çok eseri barındırıyor. Siz de Diyarbakır’ın eşsiz güzelliklerine şahitlik etmek için Diyarbakırda gezilecek yerler listenize Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’ni ekleyebilirsiniz.

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler | Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler | Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu evdir. Diyarbakır’ın tarihi yerlerine ve evlerine en güzel örneklerden biri olan bu 1973 yılında Kültür Bakanlığı tarafından satın almış ve müze haline dönüştürülmüştür. Diyarbakır’ın evlerini yakından görmek için bu müze eşsiz bir yer.

Deliler Hanı

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler | Deliler Hanı

Diyarbakır’da Gezilecek Yerler | Deliler Hanı

Deliler Hanı, Hüsrev Paşa Hanı olarak da bilinen bir handır. 1527 yılında Diyarbakır Valisi tarafından yaptırılan han günümüzde 120 yataklı bir otel olarak hizmetlerine devam ediyor. Bunun yanı sıra 300 kişilik bir restoran sahip olması da şehir halkının ve turistlerin bu hanı sık sık tercih etmesini sağlıyor.

Diyarbakır’da gezilecek diğer yerler ise aşağıdaki gibidir.

  • Ziya Gökalp Müzesi
  • Hasan Paşa Hanı
  • Sülüklü Han
  • Malabadi Köprüsü
  • Diyarbakır Kalesi
  • Diyarbakır Surları

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Diyarbakır'a Nasıl Gidilir?

Diyarbakır’a Nasıl Gidilir?

Diyarbakırda gezilecek yerler planlaması yaparken sizi düşündürecek en önemli hususlardan bir tanesi de Diyarbakır’a nasıl gidilir? sorusu olur. Diyarbakır; Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerimizden çok uzakta olsa da hava, kara ve demiryolu ile şehre ulaşmanın mümkün olduğunu ifade edebiliriz.

Şehir merkezinden yaklaşık 9 km uzaklıkta bulunan Diyarbakır Havaalanı; Ankara Diyarbakır uçak bileti satın alarak ulaşabileceğiniz bir destinasyondur. Karayolu ile ulaşım tercih etmek istediğinizde Diyarbakır otogar varışlı bir otobüs bileti almanız gerekir. Diyarbakır Ankara arası 1001 km, Diyarbakır İstanbul arası 1450 km’dir.

Diyarbakır’a farklı yöntemlerle ulaştığınızda şehir merkezine ulaşmak için Diyarbakır araç kiralama hizmetlerinden faydalanabileceğinizi belirtmek gerekir. Şehrin farklı noktalarında bulunan Diyarbakır araç kiralama firmaları arasında en çok tercih edilenler Diyarbakır havalimanı araç kiralama firmalarıdır.

Diyarbakır’da Şehir İçi Ulaşım

Diyarbakır Şehir İçi Ulaşım

Diyarbakır Şehir İçi Ulaşım

Diyarbakır tarihi yerleri keşfe çıkarken hem yaya hem de araçlar gezme imkanınız olduğunu ifade etmek gerekir. Şehir içi ulaşımda toplu taşımayı tercih ettiğinizde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi otobüsleri, dolmuşlar ve minibüslerin sizin hizmetinizde olduğunu bilmelisiniz. Dolmuş ve minibüslerin güzergahları konusunda şoförlerden yardım almanızı önerirken belediye otobüsleri için güzergah ve tarifeleri Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi web sayfasından kontrol edebilirsiniz. Bu ulaşım aracını kullanacaksanız mutlaka Diyarkart almaya dikkat edin!

Diyarbakır’da gezilecek yerler listenizi tamamlama konusunda daha özgür olmak istiyorsanız sizin için en doğru tercih Diyarbakır araç kiralama olur. Bir navigasyon yardımı ile şehir karış karış gezebilirsiniz. Ancak trafikte dikkatli olmanızda fayda var. Diyarbakır’da ummadığınız anda karşınızda bir araç görebilirsiniz.

Diyarbakır’da Ne, Nerede Yenir?

Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakır Mutfağı

Diyarbakır yemekleri ile ünlü şehirlerimizden bir tanesidir. Nitekim Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin bir parçası olması şehrin neden yemekleri ile ünlü olduğunun açıklar niteliktedir. Diyarbakır’ın neyi meşhur sorusuna verilecek cevap yine bir yemektir, Ciğer! Peki, Diyarbakır yemekleri ve lezzetlerini tatmak için gezivagonu olarak önerileriniz nedir diye sorarsanız cevaplar aşağıda!

Ciğer: Ciğerci Remzi – Dağkapı Ciğercisi

Kaburga Dolması, Mumbar: Selim Amca

Kadayıf, Künefe: Kadayıfçı Saim Usta

Diyarbakır’da Nerede Kalınır?

Diyarbakır'da Nerede Kalınır?

Diyarbakır’da Nerede Kalınır?

Diyarbakır’da nerede kalınır, Diyarbakır otel fiyatları gibi konular Diyarbakır’ı ziyaret edecek olan turistlerin sık sık merak ettiği konulardır. Öncelikle Diyarbakır’da hemen her bütçeye hitap edecek konaklama yerlerinin var olduğunu söyleyebiliriz. Diyarbakır’ın lüks otelleri, pansiyonları ve çeşitli kent otelleri özellikle yaz aylarında çok yoğun bir şekilde hizmet veriyor. 3,4 ya da 4 yıldızlı oteller arasından herkes kendi için uygun olanı seçerek tatilini yapabilir.

Diyarbakır’da bulunan Büyük Kervansaray Oteli, otantik bir yapıya sahip olması nedeni ile çok sık bir şekilde tercih ediliyor. Bu nedenle otantik bir otelde konaklamak istiyorsanız Büyük Kervansaray Oteli tercih edebilirsiniz. Diyarbakır’da 5 yıldızlı bir otelde konaklamak istiyorsanız Mitannia Regency Hotel ve The Greenpark Hotel gibi otelleri tercih edebilirsiniz. 4 yıldızlı bir otelde konaklamak istiyorsanız Hilton Garden Inn Hotel ve SV Business Hotel gibi otelleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra 3 yıldızlı otel olarak ise Miroğlu Hotel ve New Tigris Hotel gibi oteller sizin için en iyi otellerdir.

Diyarbakır’da Alışveriş

Diyarbakır'da Alışveriş

Diyarbakır’da Alışveriş

Diyarbakır’dan dönerken hem kendiniz hem de sevdikleriniz için çeşitli hediyelik eşyalar almak istemez misiniz? Cevabınız evet ise çok şanslısınız. Çünkü Diyarbakır; kuyumculuk, ipekçilik ve bakırcılık anlamında son derece gelişmiş bir şehirdir. Bu nedenle şehirde kişmiş gerdanlık, gümüş işlemeli takılar ve el sanatı bilezikler büyük bir ilgi görüyor. Özellikle köylerde hala varlığını sürdüren el dokumacılığı ile kilim ve halı meraklılarını cezbediyor.

Diyarbakır’ın Gazipaşa Caddesi’nde bulunan Peynirciler Pazarı’nda her damak tadına uygun Diyarbakır peynirleri bulunuyor. Bu peynirlerden alarak memleketinizde ki kişilere götürebilir ve farklı peynirlerin tadına bakmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Sipahi Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı’nda da alabileceğiniz pek çok hediyelik eşya bulunuyor. Bu çarşılardan ibrik, güldanlık, çeşitli kaplar, siniler, kazanları, kildanlar, sürahiler, semaverler ve bardaklar satın alabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.