Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

İzmir’de Gezilecek Yerler | Ege’nin İncisi İzmir

İzmir’de Gezilecek Yerler | Ege’nin İncisi İzmir

İzmir Hakkında

İzmir’de gezilecek yerler dendiğinde akla gelen pek çok mekan bulunur. Gezivagonu.com olarak İzmir’de gezilecek yerleri sizler için derledik!

Türkiye’nin batısında Ege’nin kıyısında konumlanan İzmir, Ege’nin incisi lakabıyla biliniyor. Eski adı Smyrna ve Türkiye’nin ikinci büyük şehri olan İzmir, 8500 yıllık bir geçmişe sahiptir. 32 uygarlığa ev sahipliği yapan kent, tarihi dokusuyla, bereketli topraklarıyla, iklim koşulları ile her yıl pek çok turistin ilgisini çekiyor. Güneyinde Kuşadası Körfezi, batısında Çeşme Yarımadası, doğusunda Aydın ve Manisa, kuzeyinde ise Madra Dağları bulunan İzmir; doğal güzellikleri ve geçmişten günümüze kadar gelmeyi başarabilen tarihi mirasıyla oldukça ilgi çeken bir kenttir.

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan İzmir, coğrafi uygunluğu ile de kişileri kendine hayran bırakıyor. Bu anlamda İzmir’de gezilecek yerler listesi kabardıkça kabarıyor. İzmir’de yazlar kurak ve sıcak, kışlar ise yağışlı ve ılık geçiyor. İzmir’in yıllık ortalama sıcaklığı ise 16 derece olarak civarındadır. Kışları ılık geçen kentte en düşük sıcaklık Ödemiş civarında -13 olarak ölçülmüştür.

İzmir, coğrafi konumu nedeniyle yıllar boyunca pek çok milletin egemenlik kurmak istediği bir şehir olmuştur. Kentte yapılan arkeolojik çalışmalara göre yaklaşık 8-9 bin yıl önce kentte yerleşim olduğunu söyleyebilmek mümkündür. İzmir; Roma, Bizans ve Osmanları devletlerine ev sahipliği yaparak bu devletlerin kültürlerini günümüze kadar getirmeyi başaran bir kenttir. Bizans’tan sonra Osmanlı Devleti egemenliğine geçen İzmir’de Türk kültürü etkileri görülmeye başlanmıştır. Ancak 19.yüzyıla gelindiğinde Kurtuluş Savaşı beraberinde İzmir’in işgal edilmesini de getirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yönetilen savaşta İzmir, kurtulmuş ve tekrar Türkiye topraklarındaki yerini almıştır. O tarihten itibaren İzmir’i Mustafa Kemal Atatürk’ten ayrı bir şekilde düşünmek mümkün değildir.

İzmir Gezilecek Yerler

Ege’nin incisi İzmir’de gezilecek yerler konusunda uzun uzadıya bir liste yapmak olasıdır. İzmir’e gelen ve İzmir’i gezmek isteyen kişilerin İzmir gezisi için 3-4 günlerini ayırmaları yeterli olur.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Alaçatı

İzmir’de Gezilecek Yerler | Alaçatı

Alaçatı

İzmir gezilecek yerler dendiği zaman akla ilk gelen yerlerden olan İzmir Alaçatı; renkli sokakları, minik otelleri, kalabalık caddeleri, taş evleri ve Ot Festivali ile biliniyor. Çeşme’nin yakınında bulunan bu ilçenin sahillerinin eşsiz bir güzelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca İzmir Alaçatı hem yaz hem de kış aylarında ziyaret edilebilir.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Çeşme

İzmir’de Gezilecek Yerler | Çeşme

Çeşme

İzmir çevresi gezilecek yerler listesinin ilk sırasında yer alan Çeşme, İzmir’in en çok ziyaret edilen ilçelerinden bir tanesidir. Çeşme yazlık olarak tercih edilmesinin yanı sıra pek çok ünlünün tercih ettiği bir yerdir. Bu özelliği ile ön plana çıkan ilçe; iskele ve denizi ile eşsiz bir güzellik sunuyor. İzmir’e gidiyorsanız her mevsim eşsiz bir güzelliğe sahip olan İzmir Çeşme’ye uğramadan dönmemelisiniz. Ayrıca İzmir Çeşme’ye gitmişken Kumrucu Şevki’nin kumrusunun tadına da bakmalısınız.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Şirince

İzmir’de Gezilecek Yerler | Şirince

Şirince

2012 yılında kıyametin sadece Şirince’de kopmayacağına inanan pek çok kişinin akın ettiği Şirince, özellikle o dönemde meşhur olan bir köydür. Efes Antik Kente tepeden bakan Şirince, İzmir’e gelen pek çok turistin uğrak noktası haline gelmiştir. Ev yapımı şarapları ile meşhur olan bu köyü İzmir’de gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmamalısınız.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Kemeraltı Çarşısı

İzmir’de Gezilecek Yerler | Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en hareketli alışveriş ve tarihi yerlerinden bir tanesidir. İzmir’e gelen herkes aradığı hemen hemen her şeyi İzmir Kemealtı Çarşısı’nda bulabilir. Özellikle kafeleri ve barları ile meşhur olan çarşıya gittiğinizde Kıbrıs Şehitlerine de uğramayı ihmal etmeyin.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Agora

İzmir’de Gezilecek Yerler | Agora

İzmir Agora

İzmir’de gezilecek yerler dendiğinde akla gelen bir diğer yer Agora Antik Kenti’dir. İzmir genellikle Efes Antik Kenti ile bilinse de Agora Antik Kenti de pek çok tarihi dokuyu içinde barındırır. Restorasyon çalışmaları devam eden antik kent bir açık hava müzesi niteliğindedir. İzmir’de gezilecek yerler listenize Agora’yı eklemeyi unutmayın.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Kordon

İzmir’de Gezilecek Yerler | Kordon

İzmir Kordon

İzmir Kordon’u bilmeyen az kişi vardır. İzmir dendiğinde kordon, kordon dendiğinde ise akla İzmir gelir. Dolayısıyla İzmir’e gidip İzmir kordonda dolaşıp çiğdem yememek olmaz. Ege denizinin muhteşem manzarasını İzmir kordonda izlemek için bu harika mekanı İzmir’de gezilecek yerler listenize mulaka ekleyin.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Tarihi Asansör

İzmir’de Gezilecek Yerler | Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör

İzmir’de gezilecek yerler listesi oluşturuyorsanız şehri ayaklarınızın altına serecek olan tarihi asansörü eklemezseniz çok şey kaybetmiş olursunuz. Tuğlaları Marsilya’dan gelen asansör, Yahudi bir tüccar tarafından merdivenlere alternatif olarak yapılmıştır.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Karşıyaka

İzmir’de Gezilecek Yerler | Karşıyaka

Karşıkaya

İzmir’de gezilecek yerler listesine ekleme yapmaya başlarken Karşıyaka’yı ilk sıralara yazabilirsiniz. İzmir’in eşsiz esintisini arkanıza alarak vapur ile geçeceğiniz Karşıyaka’da eski – tarihi evleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin vefat ettiği evi görebilmeniz mümkün. Ayrıca eşsiz manzarası ile İzmir’in tadını Karşıyaka’da çıkarabilirsiniz.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Efes Antik Kenti

İzmir’de Gezilecek Yerler | Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

İzmir dendiğinde akla gelen yerlerden olan Efes Antik Kenti’ne uğramadan İzmir’den dönmemelisiniz. Türkiye’nin en iyi korunan antik kentlerinde biri  ve Unesco dünya miras listesinin önemli bir değeri olan Efes; tiyatrosu ve tarihi yapısı ile ziyaret edenlerin tarihte yolculuk yapmasını sağlıyor. Antik kente müze kartı ile ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz.

İzmir'de Gezilecek Yerler | İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’de Gezilecek Yerler | İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi

Tarih meraklıları için unutulmaz eserler sergileyen İzmir Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret ederek tarih boyunca İzmir’de yaşayan medeniyetler ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Birbirinden eşsiz sanat eseri ve tarihi kalıntılara sahip bu müzeye uğramadan İzmir’i gezdim dememelisiniz.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Konak Meydanı

İzmir’de Gezilecek Yerler | Konak Meydanı

Konak Meydanı-İzmir Saat Kulesi

Şehrin merkezinde bulunan Konak Meydanı, İzmir ile bütünleşen Saat Kulesi’ni de içinde barındırıyor. Oldukça meşhur olan İzmir Saat Kulesi, İzmir’e gelen turistleri fazlasıyla etkiliyor. Ayrıca düşmana ilk kurşunu atan asker anıtı, İzmir Büyükşehir Belediyesi binası ve diğer turistik yapılar da Konak Meydanı’nda bulunuyor. Konak Meydanı’ndan Alsancak ve Kordon boyuna doğru rahatlıkla yürüyebilirsiniz.

İzmir'de Gezilecek Yerler | Alsancak Kordon

İzmir’de Gezilecek Yerler | Alsancak Kordon

Alsancak

İzmir’in gece hayatı ve mağazaları ile meşhur olan bölgesi Alsancak‘tır. Alsancak hem sosyal hem de turistik açıdan oldukça etkileyicidir. Alsancak’ta bulunan Gündoğdu Meydanı’ndaki restoran, kafe ve mağazaları ziyaret ederek tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca Alsancak sahilinde gün batışını izleyebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirisiniz.

İzmir’de Ne, Nerede Yenir?

İzmir’de Ne, Nerede Yenir?

İzmir’de Ne, Nerede Yenir?

İzmir, kendine has pek çok yemeği ile meşhur bir şehirdir. Ayrıca dünya mutfağına da değer katan İzmir’de birbirinden lezzetli yemekleri tatma imkanına sahip olabilirsiniz.

Midye Dolma: Midyeci Kadir Usta

Zeytinyağlıları: Asma Yaprağı

Balık Ekmek: Fava

Kumru: Kumrucu Şevki

Enginarlı Levrek: Yengeç Restoran

İzmir Boyoz: Dostlar Fırını

İzmir Köfte: Köfteci Salih

İzmir'e Nasıl Gidilir?

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir’e nasıl gidilir sorusunun cevabı oldukça basittir. İzmir’e havayolu, karayolu, denizyolu ve demiryolu aracılığı ile ulaşabilmek mümkündür. İzmir Adnan Menderes Havalimanı, hem yurtiçi hem de yurt dışı uçuşları sayesinde pek çok turistin doğrudan İzmir’e ulaşabilmesini sağlıyor. Pek çok uçuş firması tarafından düzenlenen uçak seferlerini takip ederek uygun fiyata İzmir’e ulaşabilirsiniz.

İzmir’e  hemen hemen her ilden otobüs seferi bulunuyor. Kamil Koç, Pamukkale gibi oldukça kurumsal firmaların yanı sıra küçük bölgesel otobüsler de İzmir’e ulaşım için kullanılabilir. İzmir araç kiralama yöntemi ile ya da kendi aracınız ile İzmir’e ulaşmak istiyorsanız Çanakkale, Bursa, Bolu, Ankara yolları üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir’e feribot yolu ile de ulaşım sağlanabiliyor. Ayrıca yeni yapılan Osmangazi Köprüsü’de İzmir’e ulaşımı kolaylaştıran unsurlar arasında yer alıyor. Osmangazi Köprüsü yapım maliyeti ile gündeme gelse de ulaşım konusunda büyük kolaylık sağlıyor.

İzmir Şehir İçi Ulaşım

İzmir’de halk otobüsleri, İzmir teleferik, metro, taksi gibi yöntemler ile şehir içi ulaşım sağlanıyor. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gelen bir kişi HAVAŞ ya da taksi aracılığı ile İzmir şehir merkezine  20-25 dakikada ulaşabilir. Ayrıca havalimanından şehir merkezine İzban aracılığı ile de ulaşmak mümkündür. İzmir İzban saatleri için tıklayın.

İzmir’de bulunan özel halk otobüsleri 322 farklı hat üzerinden hizmet veriyor. Bu otobüsler ile Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi gibi üniversitelere ve şehrin hemen her yerine ulaşım mümkündür.

İzmir, denize kıyısı olan bir kent olduğundan günün pek çok saatinde Alsancak, Bostanlı, Foça, Göztepe, Güzelbahçe, Karantina, Karşıyaka, Konak, Mordoğan, Pasaport, Urla, Üçkuyular gibi duraklar ile izdeniz isimli vapur seferleri düzenleniyor. Üçkuyular ve Bostanlı arasındaki mesafede yolculuk yaklaşık 25 dakika kadar sürüyor.

Şehir içi ulaşımda en çok kullanılan araç şüphesiz ki metrolardır. Saat 06 ile gece 12 arasında hizmet veren İzban, 10 dakika bir hareket ediyor. İzban ve otobüslere İzmirimkart isimli elektronik kartlar ile biniliyor. İzmirimkart’ı duraklarda bulunan bürolardan temin edebilir ve kartınıza aynı bürolardan yükleme yapabilirsiniz.

İzmirliler şehir içi ulaşımda bisikletleri de fazlasıyla tercih ediyor. BİSİM İzmir ile bisiklet kiralayabilir ve şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Tüm bu avantajları ve şehir içi ulaşım imkanları ile ön plana çıkan İzmir’de gezilecek yerler listesi yapıyorsanız uzak ve nasıl giderim gibi düşüncelere asla kapılmamalısınız.

İzmir'de Kalınacak Yerler

İzmir’de Kalınacak Yerler

İzmir’de Kalınacak Yerler

İzmir’de hemen hemen her bütçeye uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. Özellikle Konak, Alsancak ve Karşıkaya’yı konaklamak için tercih edebilirsiniz. Bu bölgelerde lüks ve orta ölçekli pek çok otel bulunuyor.

İzmir Alsancak Otelleri: Four Point By Sheraton, Coordinat Suits, İbis Hotels, Ramada Plaza

İzmir Karşıyaka Otelleri: Best Western Premier Karşıkaya, Elara Otel Mavişehir, Anemon İzmir

İzmir Konak Otelleri: Best Western Plus Konak, Oğlakçıoğlu Park Butik Hotel

Bu merkezi yerlerin dışında Alaçatı, Kuşadası, Foça, Karaburun ve Dikili gibi yerlerdeki otellerde de konaklayabilirsiniz.

İzmir Alaçatı Otelleri: Alaçatı Cumbalı Konak Otel, Viento Alaçatı Hotel

İzmir Kuşadası Otelleri: Charisma De Luxe Hotel, DoubleTree By Hilton

İzmir Foça Otelleri: Foça Ensar Otel, Bülbül Yuvası Butik Otel

İzmir Karaburun Otelleri: Karaburun Otel, Hayalbaz, Asya Otel

İzmir Dikili Otelleri: Dikili Sunset Club Hotel, Dikelya Hotel

İzmir Çeşme Otelleri: Shetaton Çeşme, Ilıca Hotel, Kalyon Çeşme

İzmir’de Alışveriş

Birbirinden sağlıklı ve lezzeti yiyeceklerin bulunduğu İzmir’deki yöresel pazarlara mutlaka uğramalısınız. Böylelikle meyve ve sebzeleri doğrudan üreticiden satın alabilirsiniz.. Ayrıca bu pazarlarda doğal sabun, salça, reçel, tereyağı gibi ürünlere de rastlayabilirsiniz.

İzmir hediyelik eşyaları nerede alacağım diyorsanız bu sorunun cevabını Tarihi Kemeraltı Çarşısı olarak verebiliriz. Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda uygun fiyatlı el yapımı hediyelik eşyalara da rastlayabilirsiniz.

Bunların dışında Anafartalar Caddesi üzerinde bulunan alışveriş mekanlarını ve dükkanları ziyaret ederek tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Agora Avm, İzmir Optimum, Özdilek İzmir AVM gibi alışveriş merkezlerini de tercih edebilirsiniz.

Alsancak ve Karşıyaka da alışveriş için uygun mekanlar arasındadır. Alsancak’ta ve Karşıyaka’da her bütçeye uygun pek çok ürüne rastlamak mümkündür. Özellikle Karşıyaka Çarşı’da kültürel ürünlere de rastlayabilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.