Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Ürdün Turu | Ürdün Nerede? | Ürdün Rehberi

Ürdün Turu | Ürdün Nerede? | Ürdün Rehberi

Ürdün turu ile Ürdün’ün eşsiz güzelliklerini yakından görmek istiyorsunuz ama Ürdün’e gitmeden önce ülke ile ilgili bilgi sahibi olmak mı istiyorsunuz? Cevabınız evetse doğru yerdesiniz. Dünyanın en güzel ülkelerinden bir tanesi olan Ürdün ile ilgili hazırladığımız Ürdün rehberini gelin hep birlikte inceleyelim.

Ürdün Hakkında

Ürdün Turu

Ürdün Turu

Ürdün Haşimi Krallığı, Ortadoğu’da bir Arap ülkesi olarak bilinir. Ortadoğu’nun tam ortasında bulunan Ürdün; Müslüman, Yahudi ve Hristiyanların aynı sınırlar içerisinde yaşadığı eşsiz bir ülkedir. Ortadoğu’nun kurtarılmış bölgelerinden bir tanesi olan Ürdün, İsrail’le barış içerisinde olan sınırlı sayıda ki ülkeler arasındadır.

Ülkede okuma yazma oranı son derece yüksektir. Bu da ülkenin gelişmesini sağlayan bir unsurdur. Ürdün başkenti Amman, ülkenin en gelişmiş şehirlerinde bir tanesidir. Amman’ın yanı sıra Ürdün şehirleri arasında bulunan Akabe, Ceraş, Dead Sea, Medeba, Petra ve Wadi de ülkenin en gelişmiş şehirleridir. Ürdün nüfusu 2019 yılında yapılan nüfus sayımına göre 9,956 milyondur. Bunların yanı sıra Ürdün nerede sorusu da kişilerin sık sık sorduğu bir sorudur. Yukarıda da bahsedildiği gibi Ürdün, Ortadoğu’da konumlanmıştır. Ülkenin kuzeyinde Suriye, güneyinde Suudi Arabistan, kuzeydoğusunda Irak, batısında da Batı Şeria ve İsrail yer alır. Lut Gölü’nün bir kısmı da Ürdün’e aittir.

Ürdün Turu için Vize Gerekir mi?

Ürdün vizesi

Ürdün vizesi

Ürdün turuna katılacak olan kişiler Ürdün turu vizesi istiyor mu sorusunun cevabı hayırdır. Çünkü Ürdün, vize istemeyen ülkeler arasında yer alır. Türkiye ve Ürdün arasında imzalanan anlaşmaya göre 90 günü geçmemek kaydı ile ülkeye giriş ve çıkışlar serbesttir. Ancak 90 günün üzerinde ki ziyaretler içi Ürdün Konsolosluğu’na Ürdün vize başvurusu yapılması gerekir.

Ürdün’e Ne Zaman Gidilir?

Ürdün’de kuru çöl iklimi hakimiyetini sürdürür. Bu nedenle Ürdün’de yaz aylarının oldukça sıcak geçtiği bilinir. Türkiye’den Ürdün uçak bileti satın alarak Ürdün’e gidecek olan bahar aylarını tercih etmesi gerekir. Çünkü ayları oldukça bunaltıcıdır ve gezmenize engel olacaktır. Bunun yanı sıra Ürdün, Türkiye’ye yakın bir konumda olduğu için ülkeye karayolu ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ürdün Ekonomisi

ürdün para birimi

ürdün para birimi

Ürdün ekonomisi diğer Arap ülkelerine göre biraz geri kalmıştır. Dış ticarete bağlı olan ülkenin en önemli ekonomi kayağı ise tarımdır. Fakat İsrail, Ürdün’ün en verimli topraklarının büyük bir kısmını işgal ettiği için Ürdün ekonomisi bu durumda olumsuz etkilenmiştir. Yine de ülke de da olsa sebze, meyve, tahıl, zeytin ve tütün gibi tarım ürünleri yetiştirilir. Kuru tarımın yapıldığı yerlerde ise arpa ve buğday yetiştirilir. Tarımın yanı sıra gıda, çimeto ve tekstil alanlarında yapılan faaliyetler Ürdün ekonomisine katkı sağlar. Ürdün para birimi ise Ürdün dinarıdır.

Ürdün Kültürü

Ürdün halkının büyük bir kısmı Filistinli kişilerden oluşur. Özellikle Ürdün’ün komşu ülkelerinde meydana gelen savaş ve göçler edeni ile Ürdün’de farklı kültürlerde kişileri yaşadığını ifade edebiliriz. Ülkede Filistinlilerin üst düzey görevlerde bulunmaları pek hoş karşılamaz. Bu nedenle Filistinlileri üst düzey görevlerde görebilmek mümkün değildir.

Ürdün sokaklarında bira ve alkol satılan pek çok kafe ve puba rastlayabilirsiniz. Bu nedenle Ürdün’ün eğlence anlayışının geliştiğini de ifade edebiliriz. Ürdün’de erkeklerin 4 farklı kadın ile evlenebilmesi mümkündür. Ancak buna çok fazla rastlanmaz. Bunun yanı sıra ülkede genel olarak barış ortamının hüküm sürdüğü de görülebilir.

Ürdün Mutfağı

Ürdün mutfağı

Ürdün mutfağı

Ürdün mutfağında genellikle tavuk eti ve koyun eti tercih edilir. Domates, kıtır pideler, marul, salatalık ve sumaktan elde edilen fattoush salatası oldukça meşhurdur. Maklube adı verilenn bol baharatlı pilavda Ürdün mutfağının en meşhur yemekleri arasındadır. Mansaf, alayet bandora olarak isimlendirilen ve Arap mutfağında oldukça fazla tüketilen bu yemek pilav ile birlikte sunulur ve el ile yenir.

Ürdün mutfağında en fazla tüketilen içecek çaydır. Ürdün halkı çayı genellikle şekerli olarak tüketir. Bunun yanı sıra naneli limonata da sık sık tüketilen bir içecektir. Ülkenin genelinde nargile tüketimi son derece yaygındır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.