Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Rusya Vizesi | Rusya Şehirleri ve Daha Fazlası

Rusya Vizesi | Rusya Şehirleri ve Daha Fazlası

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan ve her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapan Rusya ile ilgili en merak edilen konular Rusya vizesi, Rusya kültürü, Rusya mutfağı gibi konulardır. Gezivagonu.com olarak Rusya ile ilgili bu merakınızı giderebilmek için detaylı bir yazı hazırladık. Şimdi gelin Rusya ile ilgili bilinmesi gerekenleri hep birlikte inceleyelim.

Rusya Hakkında

Rusya

Rusya

Rusya’nın temel yönetim şekli federal yarı başkanlık tipi cumhuriyettir. 17.075.400 kilometrelik bir yüzölçümüne sahip olan Rusya, dünyanın en geniş yüz ölçümüne sahip olan ülkesi olarak bilinir. Dünyada ki yaşam alanının sekizde biri Rusya denetimi altındadır. 2014 yılında yapılan nüfus sayımına göre Rusya nüfusu 114 milyondur ve bu nüfus ile Rusya dünyanın en kalabalık 9.ülkesi konumundadır.
Hem tarihi hem de doğal güzellikler açısından son derece gelişmiş bir ülke olan Rusya, Kuzey Asya’nın tamamına ve Doğu Avrupa’nın da büyük bir kısmına uzanan bir yapıdadır. Bu nedenle Rusya’da 9 farklı zaman dilimi olduğunu ifade edebiliriz.
Rusya’da 23 UNESCO Dünya Mirası, 41 milli park ve 40 UNESCO biyosfer rezervi yer alır. Ayrıca pek çok doğal kaynak rezervine de sahiptir. Rusya’nın kuzeybatısından güneydoğusuna doğru komşuları Norveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Çin, Moğolistan ve Kuzey Kore şeklindedir. Rusya başkenti Moskova’dır. Moskova, Rusya başkenti olmanın yanı sıra ülkenin en önemli şehirleri arasındadır. Diğer en önemli Rusya şehirleri ise Irkutsk, Novgorod, Stavropol, Ufa, Novosibirsk, Vladivostok şeklindedir.

Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Rusya vizesi

Rusya vizesi

Rusya vize istiyor mu sorusu Rusya’ya gitmek isteyen kişilerin sık sık sorduğu bir sorudur. Bu doğrultuda Rusya vize istiyor mu sorusuna evet cevabını verebiliriz. Türkiye’den Rusya’ya gidecek olan kişilerin mutlaka Rusya vize başvurusu yapması ve Rusya vizesine sahip olması gerekir. Rusya vizesi genellikle oldukça kolay bir şekilde alınır. Konsolosluk yetkilileri gerek duymadıkça herhangi bir mülakat yapılmaz. Bu nedenle Rusya vizesi alırken çok fazla zorluk yaşamayacağınızı ifade edebiliriz. Rusya vizesi ile ilgili gerekli belgeleri toplayarak konsolosluğa iletmeniz durumunda Rusya vize süreciniz hızlı bir şekilde sonuçlanacaktır. Bu aşamada Rusya vize ücretini de ödemeniz gerektiğini unutmayın.

Rusya’ya Ne Zaman Gidilir?

Rusya’da genel olarak kış mevsimi hakimdir. Bu nedenle Rusya’ya gidecek olan pek çok turist mevsim olarak yaz aylarını tercih eder. Ülkemizden Rusya’ya gitmek için ise İstanbul ve Ankara’dan direkt uçak seferleri bulunuyor. Rusya uçak bileti alarak ülkeyi kolayca ziyaret edebilirsiniz.

Rusya Ekonomisi

Rusya Ekonomisi

Rusya Ekonomisi

Rusya ekonomisi, en gelişmiş ülkeler arasındadır. Rusya para biriminin Rus rublesi olması ve değerli bir para birimi olması ülkenin gelişmişliğinde büyük bir öneme sahiptir. Rusya, dünyanın en büyük 9. ve satın alma gücüne göre ise altıncı ekonomisine sahiptir. Bunun yanı sıra Rusya, dünyanın en büyük enerji ve maden kaynaklarından bir tanesine sahiptir ve dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi olarak bilinir. Bu durum Rusya ekonomisinin gelişmesinde ki en büyük etkendir. Rusya; Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Ticaret Örgütü, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği gibi grupların önde gelen üyeleri arasında yer alır.

Rusya Kültürü

Rusya Kültürü

Rusya Kültürü

Rusya, dünyanın en kalabalık, lüks ve pahalı ülkelerinden bir tanesidir. lüks otelleri, lüks alışveriş merkezleri ve eğlence kulüpleri ile ilgi çeken ülke, oldukça gelişmiş bir eğlence anlayışına sahiptir. Rusya’nın başkenti Moskova; mimari eserleri, parkları, iş merkezleri ve eğlence mekanları ile dünyanın en gözde şehirlerinden bir tanesidir.
Rusya halkı lükse ve eğlenceye çok düşkün bir halktır. Özellikle hafta sonları gece kulüplerinin doluluk oranı son derece yüksektir. Kapalı mekanlarda sigara ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak kapalı mekanların havalandırma sistemleri son derece kuvvetlidir.

Rusya Mutfağı

Rusya Mutfağı

Rusya Mutfağı

Rusya mutfağı dendiği zaman akla ilk olarak deniz ürünleri gelir. Havyar, lakerda ve balık çeşitleri Rus mutfağının olmazsa olmazları arasındadır. Mersinbalığının da son derece yoğun bir şekilde tüketildiğini ifade edebiliriz. Rus kahvaltılarının vazgeçilmezi ise Rus yumurtasıdır. Rus halkı genellikle protein ağırlıklı olarak beslenir. Bu doğrultuda Rus kahvaltılarında genellikle kahve, süt, siyah çay ve meyve suyu, yumurta gibi yiyecek ve içecekler yer alır. Reçel gibi tatlı çeşitlerini ise Rus mutfağında görebilmek mümkün değildir.
Rusya’nın en meşhur yemeği shchi adını verdikleri lahanalı ve balıklı bir çorbadır. Hemen her evde ve restoranda rastlanabilen bu çorba, çok yoğun bir şekilde tüketilir. Ayrıca kvass, ucha, borscs çorbası da sık sık tüketilen yemekler arasındadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.