Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Macaristan Vizesi ile Avrupa’nın Kalbine Yolculuk | Macaristan Rehberi

Macaristan Vizesi ile Avrupa’nın Kalbine Yolculuk | Macaristan Rehberi

Macaristan vizesi, Macaristan kültürü ve Macaristan ekonomisi ile ilgili detayları merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız Macaristan şehir rehberini inceleyebilirsiniz.

Macaristan Hakkında

Macaristan, dünyanın en popüler 15 ülkesinden bir tanesidir. Yıl içerisinde binlerce turiste ev sahipliği yapan Macaristan başkenti ise Budapeşte’dir. Budapeşte, Macaristan’ın başkenti olmanın yanı sıra ülkenin en gelişmiş şehirlerinden de bir tanesidir.

Macaristan’ın pek çok tarihi ve doğal güzelliği UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. Bu nedenle Macaristan gezilecek yerler noktasında da son derece gelişmiştir. Ülkeye gelen turistler Macaristan gezilecek yerleri sık sık ziyaret eder.  Bunun yanı sıra Avrupa’nın en büyük gölü olan Balaton gölü ve Avrupa’nın yeşil araziler arasında ki en geniş yeşil arazisi Hortobagy gibi pek çok doğal güzellik Macaristan’da yer alır. Avrupa topraklarında bulunan sinagog Great Sinangog ve Avrupa’nın en büyük kilisesi Estergon Bazilikası’nın da Macaristan’da yer aldığı biliyor.

Macaristan dili Macarcadır. Ancak Macaristan dili olarak ülke de İngilizce ve Almanca da ülke de yoğun bir şekilde konuşulur. Macaristan nüfusu günümüzde 9.773 milyondur. Ülkeye gelen turistler ise yılın çeşitli zamanlarında bu nüfusu artırır.

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Vizesi

Macaristan Vizesi

Macaristan schengen bölgesinde yer alan bir ülkedir. Bu nedenle Macaristan vizesi schengen vizesidir. Macaristan’a gitmek isteyen turistler, Macaristan vizesine ya da schengen vizesine başvurmalıdır. Eğer pasaportunuzda daha önce aldığınız ve geçerliliği schengen vizesi varsa Macaristan’a rahatça seyahat edebilirsiniz. Schengen vizesi ile ilgili detayları buradan öğrenebilirsiniz.

Macaristan vizesine Macaristan Konsolosluğu aracılığı ile başvurabilirsiniz. Ulusal Macaristan vizesi, Macaristan A tipi schengen havalimanı transit vizesi, Macaristan C tipi shengen vizesi Macaristan vize türleridir. Macaristan’a gitme amacınıza göre söz konusu vize türlerinden birine başvurmanız gerekir.

Macaristan’a Türkiye’den seyahat etmek isteyen kişiler 90 güne kadar olan seyahat işlemleri için Macaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen vize başvuru merkezleri ile iletişime geçmelidir. 90 günden fazla olan seyahatler için ise Macaristan Konsolosluğu’na direkt başvuru yapabilirsiniz.

Macaristan’a Ne Zaman Gidilir?

Macaristan’a ne zaman gidilir sorusu Macaristan’ı ziyaret etmek isteyen turistlerin sık sık yönelttiği bir sorudur. Macaristan, ılıman karasal iklime sahip olan bir ülkedir. Bu nedenler ülkede yaz ayları son derece sıcaktır. Özellikle sıcaklığın 35 derecenin üzerinde olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında gezmek zorlaşır. Bu nedenle sonbahar ve ilkbahar aylarında Macaristan’ı ziyaret eden ülkenin tadını çıkarabilirsiniz.

Siz de Türkiye’den Macaristan uçak bileti alarak Macaristan’a gidebilir ve ülkenin kendine has dokusunu yakından görebilirsiniz.

Macaristan Ekonomisi

Macaristan’ın ekonomisi son derece gelişmiştir. Bu nedenle ülkede ihracatın çok fazla olduğunu ifade edebiliriz. Macaristan para birimi ise Macar Forinti’dir.

Macaristan, doğal kaynak açısından zengin değildir. Bu doğrultuda doğalgaz ve boksitin ülkede mevcut olduğunu ifade edebiliriz. Endüstriyel açıdan ekonominin gelişmiş olduğu ülkede plastik, gübre, kimyasal, inşaat sektörleri aktif rol oynar. Bunların yanı sıra Macaristan’da telekomünikasyon ve bilgisayar sektörlerinde büyüme meydana gelmiştir. Çek Cumhuriyeti, Polonya, İtalya, Slovakya, Almanya, Romanya, Fransa, Avusturya gibi ülkeler ile ticari ilişkileri gelişmiş olan Macaristan, teknoloji ve bilim alanında da çeşitli girişimlerde bulunur.

Kimya, Fizik ve Matematik gibi bilim alanlarında dünya literatürüne büyük katkısı olan Macaristan, ülkede bu faaliyetleri gerçekleştiren kişileri ise destekler. 2020 yılına kadar 13 Macar bilim adamı Nobel Ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Macaristan Kültürü

Macaristan’ın kendine has kültürel özellikleri vardır. Macaristan’da karşı cinsten biri ile karşılaştığınızdan yanaktan öpmeniz farklı karşılanır. Macarlar genellikle tokalaşır. Bunun yanı sıra Macarlar birbirlerine isim ve soy isimleri ile birlikte hitap ederler. Bir yemeğe davet edildiklerinde ise çikolata, şarap ya da çiçek götürmek çok nazik bir hareket olarak karşılanır. Ülkenin büyük bir çoğunluğu yoğun bir şekilde sigara içer. Ancak kamusal alanlarda ve toplu taşıma araçlarında sigara içmek yasaktır.

Macaristan’ın turistik alanlarında Almanca bilen kişi sayısı çok fazladır. Eğer Almanca biliyorsanız iletişim kurmakta hiç zorlanmazsınız. İngilizce bilen kişi de çok fazla olsa da ülkede Almanca çok daha fazla talep görür.

Macaristan Mutfağı

Macaristan Mutfağı

Macaristan mutfağı son derece gelişmiş bir kültüre sahiptir. Macaristan mutfağında en önemli lezzet paprikadır. Türkiye ve Fransa’nın yemek kültüründen esinlenerek oluşturulan Macaristan yemek kültüründe Orta Avrupa ülkelerinin yoğun bir etkisini görebilmek mümkündür.

Macaristan mutfağı genellikle baharatı bol yemeklerden oluşur. Macarların ulusal yemekleri ise gulaştır. Paprika aromalı bir çorba olan gulaş ile birlikte Macar mutfağında yoğun bir şekilde et tüketilir. Domuz eti ve bifteği Macar mutfağında en fazla tüketilen et çeşididir. Ülke de deniz mahsülleri de yoğun bir şekilde tüketilir. Sazan ve sudan en çok tercih edilen balık çeşitleridir. Bunların yanı sıra yine paprika sosu ile kendilerine özel tavuk ve hindi yemekleri bulunur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.