Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Kapadokya’da Huzuru Hissedebileceksiniz

 

Türkiye, her yanında bulunan doğal ve tarihi özellikleri ile yerli – yabancı turistlerin ilgisini çekerken Kapadokya bu ilginin ortaya çıkmasında çok ayrıcalıklı bir yerdedir. Kendine has yapısı ve coğrafyası ile gören herkesi kendine hayran bırakan ‘Güzel Atlar Ülkesi’ turuna başlamadan önce eşsiz coğrafyada yaşayacaklarınıza bir göz atmak ister misiniz?

Kapadokya’yı her yönü ile ele aldığımız ve size Kapadokya’ya gitmeden burada gezinmenin ayrıcalığını yaşatacak yazımızı keyifle okumanızı diliyoruz!

Kapadokya Tarihi

Kapadokya, Türkiye’de turizm dendiğinde akla gelen ilk ve en önemli bölgelerden bir tanesidir. Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Niğde ve Kayseri arasında kalan bölgeye verilen Kapadokya ismi sanılanın aksine bir yer adı değildir. Bölgenin ortaya çıkışı 60 milyon yıl öncesine dayanır.

Hasan Dağı, Güllüdağ ve Erciyes Dağı’nın fışkıran lavların oluşturduğu tabaka zamanla su ve havanın etkisi ile aşınarak doğal güzellikleri ortaya çıkarmıştır. Bölgede doğal oluşumların yanı sıra insanların oyarak yerleşim alanlarına dönüştürdüğü peri bacaları ve yer altı şehirleri bulunur.

Kapadokya’da insanların yaşadığına dair ilk izler Paleolitik döneme uzanır.  Hititler’in de MÖ 12. yüzyıla kadar bölgede hakimiyet kurduğu bilinse de Kapadokya’yı özel kılan Hristiyan toplulukların MS 3. yüzyıldaburaya yerleşmiş olmasıdır. Roma İmparatorluğu döneminde Hristiyanlığın baskı altında olması insanları Kapadokya’da mağara, peri bacaları ve yer altı şehirlerinde yaşamaya itmiştir. Bu durum da Kapadokya’da hala yakinen gözlemleyebileceğiniz kilise ve diğer yapıların yaygınlaşmasına neden olur.

Tarihin derinliklerindeki insan yaşamına dair izlerin çok açık seçik olduğu Kapadokya’da insanların baskıdan kaçmak için yerin metrelerce altında kurduğu şehirleri keşfetme şansı bulacaksınız. Her yönü ile dikkat çekici olan bu bölgede sıra nereleri görmeniz gerektiğine geldi!

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya daha önce de ifade edildiği üzere bir yer adından ziyade birden fazla mekânı içine alan bir bölgenin adıdır. Bu da Kapadokya’da gezilecek yerler dendiğinde pek çok seçeneğin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Avanos, Ürgüp, Göreme, Uçhisar, Ortahisar ve Çavuşin bu harika bölgede keşfetmeniz gereken yerlerdir. Hepsi bu kadar mı? Elbette hayır! Şimdi gelin bu bölgelerde sizi bekleyen birbirinden özel vadi ve ilgi çekici doğal yapılara bir göz atalım!

Devrent Vadisi

Avanos sınırları içerisinde bulunan Devrent Vadisi, Avanos’a yaklaşık 15 dakika uzaklıktadır. Vadinin bazen Hayal Vadisi olarak da anıldığı bilinir. Kaya üzerine işlenmiş hayvan figürleri ve diğer pek çok figür vadinin ilgi çekici özelliklerindendir. Kapadokya’da bulunan ünlü deve formundaki peri bacasının yer aldığı bu vadi, insanların etkisi ile zarar görmüştür. Bu nedenle bölgeyi gezerken peri bacalarının çitlerle çevrili olduğunu gözlemleyebileceksiniz.

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve, farklı inanışların bir arada kardeşçe yaşadığı bir bölge olarak da biliniyor. Kilise ve caminin yan yana inşa edildiği Zelve Açık Hava Müzesi’nde peri bacaları konusunda da çok zengin bir yapı mevcuttur. Tarihi ve doğal oluşumları yakından keşfedebileceğiniz Zelve’de doğa yürüyüşü ile mistik havayı ciğerlerinizde solumayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Paşabağı – Rahipler Vadisi

Bizans döneminde dini inançlarından dolayı tecrit edilmiş kimselerin yaşadığı Rahipler Vadisi ya da bir diğer adı ile Paşabağı, Kapadokya’da mutlaka görmeniz gereken yerlerdendir. Vadi içerisinde bulunan Aziz Simeon Şapeli oldukça dikkat çekicidir. Bu şapelin yanı sıra milyonlarca yılda oluşumunu tamamlamış kaya yapıların da Paşabağı’nda kusursuz bir gezintiye imza atmanıza katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Güllüdere Vadisi

Doğal yapıların arasında enfes bir doğa yürüyüşü ile farklı anlar yaşamak istiyorsanız Güllüdere Vadisi kusursuz bir seçenektir. Kilise, şaraphane ve çilehane gibi yapıların yer aldığı bu vadide 4 km uzunluğundaki alanda trekking yapmak sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Kızılçukur Vadisi

Kapadokya’da çok özel deneyimler yaşamak isteyenler için en önemli doğal güzelliklerden bir tanesi olan Kızılçukur Vadisi’nde gün batımını izlemek olur. Vadi yürüyüşleri yapabileceğiniz, safari turunaçıkabileceğiniz ve gün batımının unutulmaz ayrıcalığını yaşayabileceğiniz vadide Kapadokya turunuzun en özel anlarını yaşayabileceksiniz.

Aşk Vadisi

Kapadokya’ya panaromik olarak bakmak ve bölgenin güzelliklerini tek karede bütünleştirmek isteyenler için Aşk Vadisi vazgeçilmez bir yerdir. Buraya Aşk Vadisi adının verilmesinin nedeni ise evlenme teklifi konusunda en çok tercih edilen yer olmasıdır. Vadinin kendine has yapısı ve kusursuz manzarası size çok farklı duygular hissettirecek! Sevdiklerinizle unutulmaz anlar yaşamak istiyorsanız Aşk Vadisi’ni görmeden Kapadokya’dan ayrılmamalısınız.

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya dendiğinde pek çok insanın aklına gelen en önemli yer hiç şüphesiz 1985 yılından itibaren UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi olur. Bölgenin Hristiyanlık inancı için önemi bir yana doğal kalmış özellikleri oldukça dikkat çekicidir. İçerisinde birbirinden özel yapıların bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi’nde şu mekanları keşfe çıkabilirsiniz.

Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Şapeli, Azize Barbara Şapeli, Elmalı Kilise, Karanlık Kilise, Yılanlı Kilise, Tokalı Kilise ve Çarıklı Kilise. Bu mabetlerin yanı sıra şarap mahzenleri ve yaşam alanlarının da bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi, Kapadokya’nın en çok ziyaretçi alan bölgelerinden bir tanesi olur.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın hemen her noktasından gözlemleyebileceğiniz oldukça ilgi çekici ve değerli bir yapıdır. Bölgeye panaromik bir şekilde bakabilmek hemen her turistin ilgisini çekse de balon turlarını izlemek ve Kapadokya’nın eşsiz gün batımlarına şahitlik etmek adına Uçhisar Kalesi vazgeçilmez bir seçim olur.

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi, adını bölgede yaşayan insanların kayaları oyarak güvercinlere yuva yapmalarından alır. Bölgeden güvercin gübresi kaliteli tarım için yaygın olarak kullanılmıştır. Doğa yürüyüşleri için bölgenin en ideal vadileri arasında olan Güvercinlik Vadisi’ni yakından keşfetmek adına trekking yapmanız şart! Üstelik vadinin yakınından geçen bir güzergahta ilerleyerek ATV turları ile de bölgenin havasını ciğerlerinize doldurabilirsiniz.

Gomeda Vadisi

Güvercinler için oyulan ve dışarıdan çok katlı bir apartmanı andıran yapısı ile insanların ilgisini çeken Gomeda Vadisi aslında çok bilinen bir yer değildir. Roma İmparatorluğu’nun bir yerleşim alanı olarak tercih ettiği vadi Kapadokya’da adı az bilinen ama mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Üç Güzeller

En meşhur Kapadokya fotoğraflarında sahne hep Üç Güzeller’in olur. Burada Yan yana 3 peri bacasınınortaya çıkardığı enfes görüntüyü keşfedin. Efsaneye göre bir çoban ile evlenen prensesin muhafızlardan kaçarken dua ederek taşa dönüştüğünü simgeleyen Üç Güzeller gerçekten de etkileyici bir yapıdır. Buradaki üç peri bacası prenses, çoban ve çocuklarını temsil eder. Kapadokya’ya geldiyseniz Üç Güzeller’i görmeden dönmemelisiniz.

Ortahisar

Kapadokya’nın en büyük peri bacası olarak da bilinen Ortahisar, heybetli bir yapı olması ile gören herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Tarihte kale olarak da kullanılan bu yapının sığınak rolünü de üstlendiği biliniyor. Ürgüp, Göreme ve Avanos bölgelerine hâkim olan Ortahisar’ın tepesinden harika manzaralara şahitlik edebilirsiniz.

Yeraltı Şehirleri

Kapadokya Bölgesi, sürekli saldırı ve yağmaya maruz kalan insanların bu saldırılardan kurtulmak adına yeraltı şehirlerine saklandıkları yerler ile zenginleşir. İnsanların çareyi yerin altında saklanmakta bulduğu Kapadokya’da 150’ye yakın yeraltı şehri var. Günümüzde sadece 36 tanesi keşfedilmiş olsa da bu sayının çok daha fazla olduğu tahmin ediliyor. Peki, yeraltı şehri dendiğinde Kapadokya’da nerelere göz atmak gerekir?

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinlik ve genişlik konusunda Kapadokya’daki en büyük yeraltı şehri olan Derinkuyu; 1963 yılından bu yana turistleri konuk ediyor. Toplamda 13 kata ve 85 metre derinliğe kadar ulaştığı tahmin edilen yeraltı şehrinin şu an için 8 katı ziyarete açıktır. Adını içerisinde bulunan ve her biri 70 metre derinliğe ulaşan 52 su kuyusundan alır.

Dışarıdan gelecek saldırıları maksimum güvenlik önlemleri ile engellemesi adına yapılandırılan yeraltı şehrinde dar koridorlar ve değirmen taşına benzeye kapılar oldukça ilgi çekiyor. Derinkuyu yeraltı şehrinde ilk yerleşim Asurlara kadar uzanır. 52 bin kişinin içerisinde barınabileceği bu şehir günümüzde bir ilçe nüfusu kadar insanın güvenli bir şekilde aylarca barınabileceği bir yerdir.

Özkonak Yeraltı Şehri

MÖ 400lü yıllarda kullanıldığı tahmin edilen Özkonak yeraltı şehri; 1972 yılından bu yana ziyarete açıktır. Derinkuyu yeraltı şehrindekine benzer kapılar ile güvenlik önlemlerinin alındığı bu yeraltı şehri toplamda 4 kattan oluşur. Ahır, yaşam odaları, şırahane ve mutfak gibi yapıların yanı sıra ibadet alanları da yeraltı şehrinde bulunan yapılardır. Özkonak yeraltı şehrini diğerlerinden ayıran özelliği haberleşme için kullanılmış olan 8 cm çapındaki deliklerdir.

Mazı Yeraltı Şehri

1995 yılında tesadüfen keşfedilen Mazı yeraltı şehri MÖ 9. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Toplamda 8 katlı olan yeraltı şehrinin 4 girişi bulunmaktadır. 6000 insanın bir arada aylarca barınabileceği bu şehirde kiler, mutfak, şırahane ve diğer pek çok yaşam alanına rastlamak mümkündür. İçerisinde kilise de bulunan şehrin Derinkuyu ve Kaymaklı yeraltı şehirlerinden sonra en ihtişamlı yeraltı şehri olduğu kabul ediliyor.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı yeraltı şehri; MÖ 8. yüzyılda Frigler döneminde inşa edildiği bilinen bir yer olarak biliniyor. 1984 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirasları arasında kabul edilen yeraltı şehrinin adını Kaymaklı Kasabası’ndan alır. Toplamda 8 katlı olan bu şehrin ilk 4 katı ziyarete açıktır. Ahır, erzak odaları ve kilisenin bulunduğu şehirde en farklı kalıntılardan bir tanesi de bakır işleme atölyesidir.

Kapadokya bölgesindeki en büyük yer altı şehirlerinden biri olan Kaymaklı’da yaklaşık 5000 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. 1964 yılından bu yana ziyarete açık olan bu şehri siz de mutlaka görmelisiniz.

Tatlarin (Acıgöl) Yeraltı Şehri

1975 yılında keşfedilip 1991 yılında ziyarete açılan Tatlarin yeraltı şehrini inşa eden topluluk konusunda net bir bilgiye ulaşılamamıştır. Roma ve Bizans dönemlerinde kiler olarak kullanılan şehrin 3 farklı girişi bulunur. Turistlerin sadece 2 katını gezebildikleri yeraltı şehrinin sivil yaşam alnından ziyade askeri amaçlarla kullanıldığı düşünülüyor. Güvenlik konusunda diğer yeraltı şehirlerindekine benzer sürgülü kapılar gözlemlenebilirken yeraltı şehrinin içerisinde geniş ahır ve ambarları gözlemlemek mümkündür.

Ihlara Vadisi

Aksaray sınırları içerisinde bulunan ve Melendiz Çayı’nın yanı başında yükselen vadi, doğal özellikleri ile dikkat çeker. İnsanların yaşam alanı olarak benimsediği ve kayaları oyarak yeni yapılara olanak sağladıkları ifade edilebilir. İçerisinde yüzlerce kilise ve yaşam alanı bulunan Ihlara Vadisi, Kapadokya turunuzun bir parçası olarak gezmeniz gereken yerlerdendir. 18 km uzunluğundaki vadinin özellikle bahar aylarında ve kış döneminde manzara konusunda kusursuz bir görüntü ortaya çıkardığını söylemek gerekir.

Kapadokya’da Neler Yapabilirsiniz?

Kapadokya, tarihi ve doğal güzellikleri dikkat çeken bir bölge olduğu gibi yapılacak aktiviteler ile de oldukça keyifli bir bölgedir. Yerli ve yabancı turistlerin çeşitli turlara katılarak bölgeyi keşfedebilecekleri düşünüldüğünde farklı seçenekler ile talebe uygun turlar düzenlendiğini ifade etmek gerekiyor. Bunun yanı sıra Balon Turu, çömlek yapımı ve şarap tadımları ile Kapadokya’da keyifli anlar yaşayabileceksiniz.

Sizler için birbirinden özel turları aşağıda keşfedebilir ve kaliteli deneyimlere kapı aralayabilirsiniz.

Kapadokya Kırmızı Tur

Kapadokya’da yakın bölgenin keşfedilmesi ve daha kısa süreli tur yapılması adına Kapadokya Kırmızı Tur seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Hem bütçe dostu hem de keyifli bir tur olan Kırmızı Tur’da aşağıdaki mekanları keşfedebileceksiniz.

 • Uçhisar Kalesi
 • Göreme Açık Hava Müzesi
 • Aşk Vadisi
 • Avanos Çömlek Yapımı
 • Paşabağı Peri Bacaları
 • Devrent Vadisi

Kapadokya Yeşil Tur

Ihlara Vadisi de dahil olmak Kapadokya Bölgesi’ni kapsamlı bir şekilde gezmek istediğinizde Kapadokya Yeşil Tur seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Kapadokya’da oldukça kapsamlı bir tur anlamına gelen Yeşil Tur unutulmaz dakikalar yaşamanız adına oldukça keyifli bir seçenek olacak! İşte Kapadokya Yeşil Tur ile keşfedebileceğiniz yerler!

 • Göreme Panorama
 • Derinkuyu Yeraltı Şehri
 • Ihlara Vadisi ( 4 km Yürüyüş)
 • Belisırma Köyü
 • Selime Manastırı
 • Güvercinlik Vadisi
 • Onyx Atölyeleri

Kapadokya Mavi Tur

Soğanlı Vadisi’ni de içine alan ve Kapadokya’da enfes anlar yaşamanıza olanak sağlayan Kapadokya Mavi Tur sayesinde keyifli bir tur yaşayabileceksiniz. Uygun fiyatlı olduğu kadar oldukça keyifli de olan Kapadokya Mavi Tur ile aşağıdaki yerleri keşfedin!

 • Mustafapaşa
 • Keşlik Manastırı
 • Soğanlı Vadisi
 • Öğle yemeği
 • Şahinefendi
 • Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kapadokya Balon Turu

Kapadokya’da turlara katılmanın yanı sıra Balon Turlarını da tercih edebilirsiniz. Gün doğumunda Kapadokya bölgesine havadan bakmak ve dakikalarca havada süzülmek için Kapadokya balon turu ayrıcalıklarından faydalanabileceksiniz. Ancak bu turlar ile alakalı en dikkat çekici detaylar fiyatlar olur. Son dönemlerde gittikçe artan balon turu fiyatları nedeni ile yerli turistlerin maddi nedenlerden dolayı balon turunu daha az tercih ettikleri biliniyor.

Balon turunun yabancı turistlere hitap eden bir seçenek olması nedeni ile yerli turistlerin Vadilerde At turu, yemekli Türk gecesi, çömlek yapımı ve şarap tadımı gibi alternatiflere yöneldiği biliniyor. Kapadokya, zengin üzüm bağları ve kaliteli şarapları ile şarap tadımı konusunda size kusursuz seçenekler sunar!

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya’da tüm güzellikleri keşfetmek bir yana bölgenin özel konaklama alanlarında zaman geçirmek de sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır. Özellikle kayaların içine oyulmuş kaya oteller ve doğal oluşumlu mağaraların içerisine yapılandırılmış mağara oteller ile keyifli bir deneyim yaşayabileceksiniz.

Eşsiz Kaya otellerde Konaklama sırasında ilgi çekici doğal oluşumların keyfini yaşarken Kapadokya’nın zengin mutfağından lezzetler de keşfedebileceksiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.