Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Kanada Rehberi | Kanada Vizesi Nasıl Alınır? | Kanada Okulları ve Eğitim

Kanada Rehberi | Kanada Vizesi Nasıl Alınır? | Kanada Okulları ve Eğitim
Kanada okulları ve eğitim, Kanada vizesi, Kanada ekonomisi gibi konular bilgi sahibi olabileceğiniz bir Kanada Rehberi mi arıyorsunuz? Cevabınız evet ise doğru adrestesiniz. Gezivagonu olarak Kanada ile ilgili tüm bilgilere ulaşabileceğiniz Kanada rehberini sizler için hazırladık. Şimdi gelin Kanada ile ilgili detayları hep birlikte inceleyelim.

Kanada Hakkında

Kanada, yıl içerisinde binlerce turisti ağırlayan ve pek çok öğrenciye eğitim imkanı sunan gelişmiş bir ülkedir. Kanada başkenti Ottawa’dır. Bunun yanı sıra bazı Kanada şehirleri de son derece gelişmiş ve önemli şehirlerdir. Söz konusu Kanada şehirlerini; Toronto, Montreal, Ontaria, Quebec, Vancouver ve Gatineau gibi şehirlerdir.
 Köklü bir tarihe sahip olan Kanada’ya Sibirya ile Kuzey Amerika kıtasında gerçekleşen buz devri sonucunda göç edildiği bilinir. Bu nedenle Kanada; kültür, tarihi miraslar ve din açısından Orta Asya geleneği ile büyük bir benzerlik içerisindedir. Avrupa’dan Kanada’ya göçlerin başlandığı zaman içerisinde Kanada nüfusunun 2 milyona yakın olduğu bilinir.  Ancak söz konusu Kanada nüfusunun %80’ine yakını ölmüştür. Bu nedenle Kanada nüfusunda büyük bir azalma meydana gelmiştir.
Kanada iklimi, Kanada’yı ziyaret edecek olan kişilerin sık sık araştırdığı bir konudur. Kanada iklimi olarak ülkede karasal iklim hüküm sürer. Bunun yanı sıra kutup iklimi ile nemli karasal iklimde Kanada iklimini oluşturan iklim türlerindendir. Kanada’nın kutup bölgesinde yer alan Nunavut eyaleti ülkenin en soğuk eyaletidir.
Kanada dili Kanada ile ilgili merak edilen bir diğer konudur. Kanada dili resmi olarak Fransızca ve İngilizcedir. Bu doğrultuda Kanada’nın çift ana dile sahip bir ülke olduğundan bahsedebiliriz. Kanada nüfusunun %60’ı İngilizce konuşurken %20’si ise Fransızca konuşur. Bunun yanı sıra Kanada’da İspanyolca, Punjabi, Çince, Almanca ve İtalyanca da yoğun bir şekilde tercih edilen diller arasındadır.

Kanada Vizesi Nasıl Alınır?

Kanada’ya turistik ya da eğitim amacı ile yıl içerisinde pek çok kişi gidiyor. Bu nedenle Kanada rehberinde mutlaka yer verilmesi gereken konular arasında Kanada vizesi de yer alır. Peki, Kanada vizesi nasıl alınır?
Kanada’ya turistik amaçlı giden kişiler turist vizesi, eğitim amaçlı giden kişilerin ise öğrenci vizesi alması gerekir. Bu doğrultuda kişiler Kanada’ya gidiş amaçları doğrultusunda Kanada Konsolosluğu’ndan Kanada vizesine başvurabilir. Turizm vizesi genellikle 6 ay süreli olarak verilir. Kanada’ya turistik amaçlı ya da eğitim amaçlı gitmeniz durumunda aşağıdaki kriterlere sahip olmanız gerekir.
• Seyahatinizin bitiminden sonra en az 6 ay geçerli olacak bir pasaporta sahip olmalısınız.
• Sağlıklı olmalı, herhangi bir sağlık problemine sahip olmamalısınız.
• Kanada’da geçirdiğiniz süre boyunca masraflarınızı karşılayabileceğiniz bir ekonomik kaynağınızın olması gerekir.
• Türkiye’ye dönmenize neden olacak sabit bir işinizin ya da ailenizin olması gerekir.
• Sınırlı bir süre içerisinde Kanada’da kalmayı planlamalısınız. Öğrenci vizesi için başvuruyorsanız bu şart geçerli değildir.
• Herhangi bir suç nedeni ile sicil kaydınınız bulunmamalıdır.
• Kanada için güvenlik riski taşımamalısınız.
• Ülkeye giriş sırasında Kanada kanunlarına uyacağınızı garantilemelisiniz.
• Konsolosluğun sizi tıbbi muayeneden geçirmesine izin vermelisiniz.
İnternet üzerinden Kanada vize başvurusu yapabilirsiniz. Başvuruyu yaptıktan sonra Kanada Konsolosluğu’na giderek gerekli belgeleri teslim etmeli ve Kanada vize ücretini ödemelisiniz. Konsolosluk tarafından size verilen takip numarası ile Kanada vize başvurunuzu online olarak takip edebilirsiniz. Kanada vize başvurusundan sonra kişiler Kanada vizesi nasıl çıkar sorusuna da cevap arar. Kanada vizesi genellikle 11 ile 15 gün içerisinde sonuçlanır. Söz konusu gün sayısı Konsolosluğun yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir.

Kanada Öğrenci Vizesine Nasıl Başvurulur?


Kanada öğrenci vizesine sahip olabilmeniz için hem yukarıda bahsedilen şartları yerine getirmeniz hem de vize başvurusu öncesinde Kanada okulları arasından birine kabul edilmeniz gerekir. Kanada dil okulu ya da herhangi Kanada okulları  kabulü aldığınıza dair belgeyi Kanada öğrenci vizesi için başvurunuz sırasında Kanada Konsolosluğu’na teslim etmelisiniz. Kanada öğrenci vizesi başvurusu sırasında sizden bir anket doldurmanız istenir. Web sitesi üzerinden söz konusu anketi yanıtlayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kanada Okulları

Kanada Okulları

Kanada Okulları

Kanada okulları, dünyanın en gelişmiş okullarıdır ve en gelişmiş eğitimi verir. Bu nedenle ülkemizden Kanada’da eğitim almak maksadı ile Kanada’ya giden pek çok öğrencinin varlığından söz edebiliriz. Özellikle Kanada dil okulları açısından son derece gelişmiş olan ülke, Amerika ve İngiltere’den sonra eğitim amacı ile en fazla tercih edilen ülkedir. Çünkü Kanada okullarında son derece yüksek standartlarda eğitim sunulur. Amerika, İngiltere gibi ülkelere eşdeğer akademik kalitesi bulunan Kanada’ya Kanada öğrenci vize başvurusu ile gidebilir ve kaliteli bir eğitim alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Kanada’da eğitiminizi tamamladıktan sonra çeşitli şartları yerine getirerek Kanada göçmenlik başvurusu yapabilmeniz de mümkündür.

Kanada Göçmenlik

Kanada’nın refah seviyesi yüksek bir ülke olduğundan bahsettik. Bu nedenle Kanada göçmenlik açısından son derece gelişmiştir. Ülkeye, yıl içerisinde binlerce kişi Kanada göçmenlik başvurusu yapıyor. Bu da Kanada’nın giderek talep gören bir ülke olduğunu ifade eder. Kanada’da göçmen olabilmek için kişilerin Kanada göçmenlik başvurusunu gerçekleştirmesi gerekir. Kişilerin Kanada göçmenlik başvurusu yapabilmeleri için başvuru daveti almaları ve oturma izni için başvurmaları gerekir. Kanada’ya göç edebilmek için Kanada’nın iki resmi dilinden birini bilmeniz gerekiyor. Özellikle Fransızca bilen kişiler göçmen olarak daha fazla kabul ediliyor. Türkiye’de IELTS ve TEF sınavlarına girerek İngilizce Fransızca seviyenizi gösterebilirsiniz. Bunun yanı sıra Kanada’da göçmen olabilmeniz için aldığınız en üst seviyede ki diplomayı akredite ettirmeniz gerekiyor. Bu doğrultuda Kanada göçmenlik başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kanada’ya Ne Zaman Gidilir?

Kanada, gelişmiş bir turizm ağına sahiptir. Özellikle sahip olduğu doğal güzellikler sayesinde pek çok turistin ilgisini çeken Kanada’ya genellikle Nisan ve Mayıs aylarında gidebilirsiniz. Bu dönemlerde ülkenin pek çok şehrinde tiyatro, müzik ve film festivalleri gerçekleştirilir. Siz de Nisan ve Mayıs aylarında Kanada’yı ziyaret ederek söz konusu festivallere katılabilir ve eşsiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kanada Ekonomisi

Kanada ekonomisi, dünyanın en gelişmiş ekonomilerinden bir tanesidir. Kanada para birimi olarak Kanada Doları’nı kullanır. Dünyanın en gelişmiş 11.ekonomisine sahip olan Kanada, OECD ve G8 üyesidir. Küreselleşmiş yapısı ve yüksek ticaret hacmi bulunan ülkede gelir dengesizliği de son derece düşüktür. Bu doğrultuda Kanada’nın karma ekonomik modeli işlettiğini de ifade edebiliriz. Sağlık ve eğitim hizmetleri Kanada vatandaşlarına ücretsiz bir şekilde sunuluyor olup bu konunun tüm dünya ülkelerine örnek olmasını temenni ediyoruz. 20.yüzyılın başında gelişim gösteren Kanada; maden, üretim ve hizmet sektörlerinde büyük bir değişim içerisine girmiştir. Özellikle hizmet sektörü, Kanada ekonomisine büyük bir katkı sağlar.

Kanada Kültürü

Kanada, çok kültürlü bir yapışa sahiptir. Ülkede Kanada vatandaşlı olarak farklı dine ve kökene sahip olan binlerce kişi yaşamını sürdürür. Bu durum sosyal entegrasyon, göçmenlik ve aşırı sağın kontrolü gibi ülkenin geliştirdiği politikalar ile sağlanır. Bunun yanı sıra Kanada’da eşcinsel evliliklerin de yasal olması liberal bir şekilde yönetildiğinin göstergesidir.

Kanada Mutfağı

Kanada Mutfağı

Kanada Mutfağı

Kanada mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Genel olarak Kanada mutfağını 3 kategoride inceleyebiliriz. Yerli mutfak, Asya mutfağı ve Avrupa mutfağı şeklindedir. Kanada’nın yemek kültüründe genellikle Aborjin yerlilerinin etkisi vardır. Bu nedenle Kanada yemek kültürü ile Aborjin yemek kültürünün benzerlik gösterdiğini ifade edebiliriz. Kanada’nın sembolleri arasında yer alan akçaağaç şurubu Kanada mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır ve bu şurup ilk olarak aborjinler tarafından kullanılmıştır. Kanada mutfak kültüründe özellikle 20.yüzyıldan sonra artan göçler ile değişiklikler meydana gelmiştir. Kısacası Kanada’nın son derece zengin bir mutfağa sahip olduğunu ifade edebiliriz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.