Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

İran Gezilecek Yerler | Acem Diyarı İran Gezintisi | İran Vizesi

İran Gezilecek Yerler | Acem Diyarı İran Gezintisi | İran Vizesi

M.Ö. 4000’li yıllara dayanan bir tarihe sahip olan İran gezilecek yerler konusunda son derece gelişmiş bir ülke ve dünyanın pek çok yeriden turist ağırlayan bir cazibe merkezidir. Gezivagonu.com olarak dünyada ki pek çok turistin ilgisini çeken İran gezilecek yerler, İran turu ve İran vizesi ile ilgili bir yazı hazırladık. Şimdi gelin İran ile ilgili detaylı bilgileri hep birlikte inceleyelim.

İran Hakkında

İran Gezilecek Yerler

İran Gezilecek Yerler

İran, dünyada ki en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Tarih boyunca bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan İran, Avrasya’da ki konumu nedeni ile de oldukça önemli bir jeostratejik konuma sahiptir.

İran sahip olduğu çeşitli nükleer programlar nedeni ile uzun yıllar boyunca ABD’nin yaptırımları ile karşı karşıya kalmıştır. Bu da İran’ın kapalı bir ekonomik ve sosyakültürel bir yapıya sahip olmasına neden olmuştur.

İran ile ilgili merak edilen konular arasında İran nüfusu, İran parası, İran başkenti ve İran şehirleri gibi konular yer almaktadır. İran nüfusu 2020 yılında 81.16 milyondur. İran’ın başkenti ise Tahran’dır. Tahran, İran başkenti olmanın yanı sıra İran’ın en gelişmiş şehirlerinden bir tanesidir. Bunların yanı sıra İran parası ise İran Tümeni yani İran Riyeli’dir. İran şehirleri arasında Hamedan, İsfahan, Nişabur, Pasargard, Qum, Şiraz, Tebriz, Yezd, Persepolis, Kashan, Meşhed gibi şehirlerin bulunduğunu ifade edebiliriz.

İran Vizesi Nasıl Alınır?

İran vizesi

İran vizesi

İran vizesi, Türkiye’den İran’a gidecek olan kişilerin başvurduğu vize türüdür. Ancak İran’ın 90 güne kadar vizesiz gidilecek ülkeler arasında yer aldığını ifade edebiliriz. Hizmet, hususi, umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 güne kadar İran’a vizesiz bir şekilde seyahat edebilirler. Ancak turistik, aile ziyareti, eğitim ve ticari amaçlı İran’a gidecek olan kişilerin İran geçiş kapısında Davet Mektubu sunması gerekir. Davet Mektubu sunamayan kişilerin ise İran vize başvurusu yapması gerekir. İran vize başvurusu, İran Konsolosluğu’na yapılabilir.

İran Gezilecek Yerler

İran gezilecek yerler

İran gezilecek yerler

İran hem tarihi hem de doğası ile son derece gelişmiş bir ülkedir. Bu nedenle İran gezilecek yerler konusunda da geniş bir listeye sahiptir. Ancak İran’ın büyük bir ülke olduğu göz önüne alındığında İran gezilecek yerler ile ilgili tam bir liste sunulamaz. İran seyahatiniz sırasında İran’da mutlaka görmeniz gereken yerleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Nakş-ı Cihan Meydanı
 • Gülistan Sarayı
 • Çehel Sütun Sarayı
 • Ali Kapı
 • Şeyh Lütfullah Camii
 • İmam Reza Holy Shrine
 • Qavam House
 • Valley of Stars
 • Hormuz Island
 • Chahkooh Canyon
 • Varzaneh Desert

İran’a Ne Zaman Gidilir?

İran yaz aylarında serin bir iklime sahiptir. Bu nedenle İran’ı ziyaret edecek olan turistlerin genellikle yaz aylarını tercih ettiğini ifade edebiliriz. Hazar kıyıları ve ülkenin dağlık olmayan bölgelerinde ise yaz ayları son derece sıcak geçer. İran turuna katılarak İran’ı gezecek olan kişiler nisan mayıs ve eylül ekim aylarını tercih edebilirler. Siz de İran gezilecek yerler listesini gerçekleştirmek ve İran’ı ziyaret etmek için Türkiye’den direkt İran uçak bileti alarak ülkeye gidebilirsiniz.

İran Ekonomisi

iran parası

iran parası

İran ekonomisi; petrol, tarım ve hizmet sektörüne dayalıdır. ABD’nin yaptırımlarından kurtulduktan sonra çok daha iyi bir hal alan İran ekonomisi, son 20 yıl içerisinde düzenli bir şekilde gelişim gösterir. Ancak ülke de yine de işsiz ve enflasyonun yüksek olduğunu ifade edebiliriz. Otomotiv, uzay sanayileri, imalat, tüketici elektroniği, nükleer teknoloji, petrokimya gibi alanlarda yapılan yatırım ve devlet destekleri ile ülkenin ekonomisi iyileştirilmeye çalışır.

İran Kültürü

İran, bir İslam ülkesidir. Bu nedenle ülke de kıyafet ile ilgili çeşitli kısıtlamalar olduğundan bahsedebiliriz. İran halkı, İran’ın yöresel kıyafetlerini gitmek zorunda değildir. Fakat buna rağmen pek çok kişi İran’ın yöresel kıyafetlerini sık sık tercih eder. Özellikle kadınların şeriata uygun bir şekilde giyinmesi gerekir. Bu nedenle kadınlar şal, eşarp ve tülbent takmak zorundadır. İran’da kadın ve erkeklerin bir araya gelmesi uygun karşılanmaz. Bu nedenle kadınlar erkekler ile tokalaşmaz ve bir arada bulunmaz. Ülke de alkol tüketimi ise yasaktır. Ayrıca dünyaca ünlü İran müzikleri de İran kültüründe önemli bir yere sahiptir.

İran Mutfağı

iran mutfağı

iran mutfağı

İran mutfağı dendiği zaman akla ilk olarak İran hurması gelir. Ülkenin en meşhur yiyeceklerinden olan İran hurması, son derece lezzetli ve sağlıklıdır. İran mutfağı genellikle Arap, Türk ve Fars mutfağından etkilenmektedir. Bu nedenle ülkenin zengin bir mutfağa sahip olduğunu ifade edebiliriz. İran mutfağının en önemli ürünleri kuzu eti, baharat, bulgur ve pirinçtir. İran mutfağının yemekleri ise oldukça ağırdır. Özellikle etli yemekler ve hamurlu tatlıların İran mutfağının öne çıkanları arasındadır. Kebap ve lahmacunun da son derece meşhur olduğu İran yemekleri Türk yemekleri ile benzerlik gösterir. Siz de İran geziniz sırasında İran yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.