Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

İngiltere Vizesi | Güneş Batmayan Ülke: İngiltere

İngiltere Vizesi | Güneş Batmayan Ülke: İngiltere

Güneş batmayan ülke İngiltere’ye gitmeden önce ülke hakkında detaylı bilgileri öğrenmek ve İngiltere vizesi hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Gezivagonu olarak geçmişi ve bugünü ile harika bir ülke olan İngiltere ile ilgili en özel bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Keyifli okumalar!

İngiltere Hakkında

Birleşik Krallık’ı oluşturan 4 ülkeden bir tanesi olan İngiltere; Britanya adasının en büyük ülkesidir. İskoçya ve Galler ile birlikte enfes bir coğrafyada yer alan İngiltere harika bir ada ülkesidir. Yakın tarihe kadar Avrupa Birliği’nin bir parçası olan İngiltere Brexit kararı sonrasında birlikten ayrılmış ve eski şaşalı günlerine dönüş için adeta fitili ateşlemiştir.

İngiltere; tarihte en büyük medeniyetlerden bir tanesi olmayı başarırken dünyanın farklı coğrafyalarındaki sömürgeleri sayesinde ‘Güneş Batmayan Ülke’ sıfatını kazanmayı başarmıştır. 1800lü yılların hegemon gücü olan İngiltere bugün de dünya siyaseti üzerinde etkili bir güç olmaya devam etmektedir.

İngiltere’de klasik demokrasilerin aksine Monarşik Demokrasi hakimdir. Daha açık bir ifade ile 2 kanatlı bir parlementer sistemin yanı sıra İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth de yönetimde söz sahibidir. II. Elizabeth aynı zamanda Anglikan Kilisesi’nin de başıdır. Bu kilise İngiltere Kralı IIIV. Henry tarafından Katolik Kilise’nin uygulamalarına karşı ortaya çıkmış bir anlayışı temsil eder.

Tarihte hem siyasi hem de dini anlamda büyük dönüşümlere yol açmış İngiltere şehirleri ve nüfusu ile bugün de etkisini sürdürmeye devam eder. İngiltere’nin bugününe bakıldığında en ünlü İngiltere şehirleri; Manchester, Liverpool, Londra, Birmingham, Leeds, Nottingham ve Cambridge’tir. 2020 verilerine göre İngiltere nüfusu ise 68 milyon civarındadır.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi

İngiltere Vizesi

İngiltere vizesi nasıl alınır sorusu İngiltere seyahati planlayan hemen herkesin kafasındaki soru işaretidir. Zira İngiltere Brexit süreci öncesinde dahi Schengen Vizesi kapsamında olmayan bir ülkeydi. Bu nedenle İngiltere’ye gitmek isteyen bireyler daima özel kapsamdaki İngiltere vizesi almak durumundaydı.

İngiltere’ye girmek için Birleşik Krallık vizesine başvurmanız gerekir. Bu vizeyi aldığınızda İngiltere’nin yanı sıra Birleşik Krallık ülkeleri olan Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’ya da seyahat etme imkanınız bulunur. İngiltere vize başvurusu için öncelikle Visa4UK adlı internet sitesinden başvuru yapmanız gerekir. Web sayfası üzerinden başvuru yaptıktan sonra sizden İngiltere vize ücreti yatırmanız talep edilecektir. Bu iki aşamayı tamamladıktan sonra İngiltere vizesi için randevu alarak sürecin son aşamasına doğru ilerleyebilirsiniz.

İngiltere seyahatiniz için alacağınız İngiltere vizesinin farklı çeşitleri olduğunu bilmelisiniz. Turist, Çalışma, Öğrenci ve Yerleşim vizesi gibi farklı türlerin olduğu İngiltere vizesinde vize çeşidinin ödemeniz gereken İngiltere vize ücreti üzerinde etkili olduğunu unutmamalısınız. Bunun yanı sıra İngiltere vizesi için detaylı belgelerin talep edildiğini ve sürecin biraz çetrefilli olduğunu unutmamalısınız. Sürecin tamamını öğrenmek için İngiltere vizesi nasıl alınır? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

İngiltere’ye Ne Zaman Gidilir?

İngiltere'ye Ne Zaman Gidilir

İngiltere’ye Ne Zaman Gidilir

İngiltere’ye ne zaman gidilir sorusu, İngiltere’ye gitmek ve ülkenin tadını çıkartmak isteyen kişilerin sık sık sorduğu bir sorudur. İngiltere’de gezmek için en ideal ayın Temmuz olduğunu söyleyebiliriz. Ülkede Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim ayları ise ılıman bir şekilde geçer. İngiltere’de yıl boyunca ise bol yağış görülür.

İngiltere’ye gitmek için ise İngiltere uçak bileti almanız gerekir. İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt olarak uçuşlar bulunuyor.

İngiltere Ekonomisi

İngiltere Ekonomisi

İngiltere Ekonomisi

İngiltere, bilindiği üzere dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkelerinden bir tanesidir. ülkede kişi başına düşen gayrısafi milli hasıla 22.907 sterlindir. İngiltere’de karma Pazar ekonomisinin hakim olduğu göz önüne alındığında serbest Pazar prensiplerinin de ülkenin çeşitli yerlerinde varlığını sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca İngiltere’nin refah seviyesi de son derece yüksektir. İngiltere para birimi ise Sterlin’dir.

İngiltere, Birleşik Krallık’ın bir parçası olduğu için Birleşik Krallık’ın ekonomisinden de faydalanır. Kimya, silah, ilaç endüstrisi gibi dallarda İngiltere lider konumdadır. Bunun yanı sıra Londra Borsası’nın ise Avrupa’ın en büyük borsası olduğunu ifade edebiliriz.

İngiltere Kültürü

İngiltere Kültürü

İngiltere Kültürü

İngiltere, onlarca kültürden ülkenin bir arada yaşadığı bir ülkedir. Kozmopolit bir ülke konumunda ki İngiltere halkının mizacı ise son derece mesafelidir. Görgü kurallarına önem veren İngiltere halkı, özellikle bir sırada beklerken birbirlerine saygı gösteren bir toplumdur. Bu kurala uymamanız durumunda halk tarafından uyarılabilirsiniz. Özellikle otobüse binerken sakince kimsenin önüne geçmeden binmek çok derece önemli bir davranıştır. Ayrıca erkeklerin kapalı mekanlarda şapka takmaları ise kişiler tarafından kabalık olarak algılanır.

İngiltere, sosyal ve eğlence anlamında da son derece gelişmiştir. Publarda ve gece kulüplerinde önce ücret ödenir sonra siparişler gelir. İngiltere trafik ise soldan akar. Ayrıca yayalar karşıdan karşıya geçerken önce sağa sonra sola ve sonra tekrar sağa bakar.

İngiltere Mutfağı

İngiltere Mutfağı

İngiltere Mutfağı

İngiltere mutfağının en önemli yemeği Pazar rostosudur. Kuzu dana, tavuk ya da domuz butundan hazırlanan ve sebzeler ile harmanlanan rosto, gravy sosu ve Yorkshire pudingi ile servis edilir. Bunun yanı sıra Fish & Chips’te İngiltere’nin en büyük yemekleri arasındadır. Kızarmış patates ve fileto balıktan oluşan bu yemek İngiliz halkının yoğun bir şekilde ilgi gösterdiği bir yemektir.

İngilizler kahvaltıların da genellikle mantar sote, fırınlanmış fasulye, ızgara domates gibi lezzetleri tercih eder. Domuz pastırması, sos ve yumurta da kahvaltıların vazgeçilmezidir. Kahvaltıda English Breakfast adını verdikleri siyah çayı tüketen İngiltere’de en çok tüketilen tatlı ise elmalı turtadır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.