Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Hollanda Vizesi | Hollanda Turu | Hollanda ile İlgili Merak Edilenler

Hollanda Vizesi | Hollanda Turu | Hollanda ile İlgili Merak Edilenler

Hollanda’nın eşsiz güzelliklerini yakından görmek isteyen kişiler Hollanda vize ile ilgili detaylı bir araştırma içerisine girebilirler. Bunun yanı sıra Hollanda turu, Hollanda gezilecek yerler, Hollanda’ya nasıl gidilir, Hollanda’ya ne zaman gidilir gibi sorular da Hollanda ile ilgili sık sık yöneltilen sorular arasındadır. Siz de Hollanda’ya seyahat etmek istiyorsanız Hollanda ile ilgilli hazırladığımız bir rehberi inceleyebilirsiniz.

Hollanda Hakkında

Hollanda, dünyanın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesidir. Hollanda yüzölçümü 51.543 kilometredir ve topraklarının büyük bir kısmı Batı Avrupa’da yer alan Hollanda’nın Karayipler’de de üç adası bulunur. Hollanda’nın toprakları genellikle deniz seviyesinin altındadaır. Bu nedenle alçak ülke anlamına gelenn Nnetherlands ismi ile anılır. Hollanda, Bennelüks ülkelerini oluşturan Belçika ve Lüksemburg gibi ülkelerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra Hollanda’nın Rotterdam kentinin Avrupa en büyük limanlarından bir tanesi olduğunu da ifade edebiliriz. Hollanda başkenti, Amsterdam’dır. En gelişmiş Hollanda şehirlerinden bir tanesi olan Amsterdam ülkeye gelen turistlerin ilgisini çeken bir şehirdir. Diğer gelişmiş Hollanda şehirleri ise Lahey, Schoon, Utrecht, Maastricht, Volendam, Nijmegen, Giethoorn, Eindhoven, Delft gibi şehirlerdir.

Hollanda’nın kuzeyinde ve batısın da Kuzey Denizi, güneyinde Belçika, doğusunda Almanya vardır. Hollanda resmi dili Flemenkçe’dir. Ancak Hollanda dili olarak Flemenkçe’nin yanı sıra İngilizce de ülkede yoğun bir şekilde konuşuluyor. Hatta Hollanda İngilizcesi diye bir aksan dahi vardır. Hollanda nüfusu ise 17.28 milyon kadardır.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Vize

Hollanda Vize

Hollanda vizesi schengen vizesi kapsamındadır. Schengen vizesi ile 90 gün boyunca Hollanda’da kalabilir ve diğer schengen ülkelerini de ziyaret edebilirsiniz. Hollanda vize başvurusu Hollanda Konsolosluğu’na yapılır. Hollanda kolay vize veren bir ülke olduğu için kısa süre içerisinde Hollanda vizenizi alabilirsiniz. Hollanda vize başvurusu yaparken Hollanda vize ücreti ödemeniz gerekir. Hollanda vize ücreti ile ilgili detaylı bilgiyi konsolosluktan alabilirsiniz.

Hollanda’ya Ne Zaman Gidilir?

Hollanda’ya genellikle Nisan ve Ekim ayları arasında gidilmesi tavsiye edilir. Bu dönemde ülkede hava sıcaklığı genellikle 20 derecenin üzerinde olur. Bazı Hollanda şehirlerinde ise sıcaklığın 25 derece üzerinde olduğu dönemlerde vardır. Bu dönemler Mayıs ve Eylül arasıdır.  Siz de bu dönemlerde Hollanda uçak bileti alarak Hollanda’ya seyahat edebilirsiniz.

Hollanda Ekonomisi

Hollanda Parası

Hollanda Parası

Hollanda oldukça geniş bir ekonomiye sahiptir. Hatta Avrupa ekonomisinin gelişmesinde de Hollanda’nın büyük bir etkiye sahip olduğunu ifade edebiliriz. Hollanda 16.yüzyıldana beri balıkçılık, ticaret ve gemicilik alanlarında gelişim gösterir. Bu sektörler ülkenin ekonomisinin temelini oluşturur. Bunun yanı sıra Hollanda, dünyanın en fazla ihracat yapan ülkelerinde ilk 10’da yer alır. Ülke, dünyada en büyük ekonomiye sahip olan 16.ülkedir. Hollanda, kişi başına düşen gayrisafi milli hasılat sıralamasında ise dünyada 7.sırada yer alır. Avrupa Birliği ülkeleri arasında en düşük işsiz oranı da Hollanda’dadır. Hollanda para birimi ise Euro’dur.

Hollanda Kültürü

Hollanda Kültürü

Hollanda Kültürü

Hollanda halkı son derece toleranslı ve açık görüşlü bir halktır. Özellikle restoranlarda garsonlara asla yüksek ses ile bağırarak çağırmazlar. Mümkün olduğu sürece el işaretleri ile garsonları çağırmaya gayret ederler. Yemekleri bittiğinde çatal ve bıçağı 15.15 saati yönünde tabaklarına yerleştirirler. Bu sayede garson yemeklerinin bittiğini anlayabilir.

Hollanda, özgür bir ülkedir. Bu doğrultuda devlet kontrolünde uyuşturucu kullanımı serbesttir. Uyuşturucular coffe shops isimler dükkanlarda satılır. Hollandalılar nezaket kurallarına büyük bir önem gösterir. Yeni tanıştıkları kişilere isimleri ile hitap ederler. Bu onlar için bir kabalık değildir. iltifat etmekten hoşlanmazlar. Doğrudan iletişim kurmaktan çekinmezler.

Hollanda Mutfağı

Hollanda Mutfağı

Hollanda Mutfağı

Hollanda mutfağı soğuk iklimi nedeni ile çok geniş değildir. Et, patates ve lahanadan yaptıkları yemekleri sık sık tüketirler. Balık eti ya da tavuk atı hemen her yemeklerinde yer alır. Ancak Amsterdam yoğun bir göç aldığı için 185 farklı kökenden kişi bir arada yaşar. Bu da mutfak kültürünün Amsterdam’da gelişmesini sağlar.

Hollanda seyahatiniz sırasında Hollanda peynirini mutlaka tatmalısınız. Sokak pazarlarında ve her türlü markette bu peynirleri bulabilirsiniz. En ünlü Hollanda peyniri Gouda’dır. bunun sıra sıra jong, belegen, extra belegen, oud, overjarig gibi peynirler de oldukça meşhurdur. Hollanda halkı peynirleri baharatlar ile tercih etmeyi severler. Kimyon ve hardal tohumu peynirlerde en fazla kullanılan baharatlardır.

ETİKETLER: , , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.