Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Bosna Hersek Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Avrupa’nın Kudüs’ü Bosna Hersek

Bosna Hersek Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Avrupa’nın Kudüs’ü Bosna Hersek

 

Bosna Hersek Hakkında

Bosna Hersek; Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in önderliğinde bağımsızlığını kazanmış ve savaşın etkisiyle büyük yıkımlar yaşamış Avrupa’nın kendine has kültürü ile en dikkat çeken ülkelerinden bir tanesidir. Bosna’da; Boşnaklar, Hırvatlar ve Sırplardan oluşan 3 farklı etnik grubun birlikte yaşadığı bir Avrupa ülkesidir ve Avrupa’nın Kudüs’ü olarak adlandırılmaktadır. Bunun yanında ülke içerisinde Bosnalı ve Hersekli olmak üzere 2 grup daha bulunmaktadır. Bosna ülkenin kuzey bölgesi iken Hersek ise güney bölgesini ifade etmektedir. 51.197 km2lik bir alana sahip olan ülkenin nüfusunun 3.800.000 olduğu bilinmektedir.

Komünizmin etkilerinden yeni yeni kurtulmaya başlayan ülkede Bosna Savaşı’nın izlerinin henüz silinebildiği söylenemez. Şehirlerdeki duvarlarda hala mermi izleri bulunmaktadır. Bu mermilerin duvarlarda hala durması sebebi yeni neslin Bosna Savaşı’nı ve tarihini unutmamasını sağlamaktır.

Balkanların batısında bulunan Bosna’da iki farklı iklim tipi görülmektedir. Ülkenin büyük bir çoğunluğunda karasal iklim görülse de ülkenin güneybatısında ve Neretva Vadisi’nde Akdeniz iklimi görülmektedir.

Bosna Hersek’in ekonomisi, çevresinde bulunan sosyalist ülkelere göre oldukça gelişmiştir. Buna rağmen ülkede meydana gelen savaşlardan dolayı Pazar kayıpları ve ekonomik yapıda sarsıntılar meydana gelmiştir. Günümüzde Bosna Hersek’te ekonominin %65.6’lık kısmını hizmet faaliyetleri oluşturur. Hizmet sektörünü %26.5 ile sanayi ve %7.6 ile tarım sektörü takip etmektedir.

Bosna Hersek para birimi Konvertible Mark’tır. Bosna Hersek para biriminin ülkemizden daha değerli olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Öyle ki 1 KM 3.24 TL’ye karşılık gelmektedir.

Bosna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bosna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bosna Hersek Resmi Dili

Ülkede; Sırp, Boşnak ve Hırvat olmak üzere 3 farklı grubun olduğundan bahsetmiştik. Dolayısıyla Bosna Hersek’in resmi dilleri Sırpça, Boşnakça ve Hırvatça olarak sıralayabilmek mümkündür. Bunun dışında Slovakça ve Çekçe kelimeler de kullanılır. Ülkede İngilizce ise neredeyse ikinci dil gibi oldukça fazla konuşulmaktadır.

Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç

Bosna Hersek Vizesi

Bosna Hersek vizesiz gidilen ülkeler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla Bosna’yı ziyarete gitmek isteyen kişiler Bosna Hersek vizesine ihtiyaç duymadan ziyaretlerini gerçekleştirebilirler. Bosna Hersek gezilecek yerler listenizi gerçekleştirmek ve Bosna Hersek’in tarihi yerlerini görmek istiyorsanız 60 güne kadar vizeden muaf bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Ancak yine de Bosna’ya giderken otel rezervasyonu ve uçak ile ilgili bilgileri sunmanız gerekmektedir.

Konjic

Konjic

Bosna Hersek Gezisi için En Uygun Tarihler

Bosna, dört mevsimin de yaşandığı bir ülkedir. Bu nedenle Bosna Hersek’e yılın hemen her ayında gidebilirsiniz. Ancak Bosna’da kış aylarında oldukça keskin bir soğuk havanın hakim olduğu söylenebilir. Ayrıca ülkede yoğun bir şekilde yağmur yağdığını da söyleyebilmek mümkündür. Dolayısıyla içinizi titreten soğukları sevmiyorsanız sonbahar ve ilkbahar aylarında Bosna Hersek’i ziyaret ederek Bosna turunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ilıca

Ilıca

Bosna Hersek’in Önemli Şehirleri

Bosna Hersek’in en önemli şehirlerinin başında ülkenin başkenti olan Saraybosna gelmektedir. Saraybosna’nın dışında Mostar, Banja Luka, Bihac, Trebinje, Travnik, Neum, Tuzla, Medjurgorje, Prijedör ve Srebrenitsa gibi şehirlerde Bosna için oldukça önemli şehirlerdir.

Bosna gezilecek yerler denildiği zaman akla ilk olarak Sarajevo olarak da adlandırılan Saraybosna şehri ve Saraybosna gezilecek yerler gelmektedir. Çünkü yukarıda da bahsedildiği gibi Saraybosna, ülkenin en önemli şehirlerinin başında gelmektedir. Saraybosna gezilecek yerler listesinin en başında Başçarşı gelmektedir. Turistik bir çarşı olan Başçarşı, Saraybosna’nın merkezinde bulunmaktadır. Anadolu kentlerinde benzerlerine rastlanabilecek olan Başçarşı, geleneksel Osmanlı çarşılarının tüm unsurlarını barındırmaktadır. Saraybosna gezilecek yerler ya da Sarajevo gezilecek yerlerlistenize ekleyebileceğiniz bir diğer yer ise Saraybosna Tüneli’dir. Bosna Savaşı sırasında Saraybosna kuşatması için yapılan bir tünel olan Saraybosna Tüneli, günümüzde Bosna Savaşı’nın tekrar tekrar canlandırılmasını sağlamaktadır.

Bosna Hersek turu sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise Mostar’dır. Özellikle Mostar’da bulunan Mostar Köprüsü ülkenin sembolü haline gelmiştir. Neretva Nehri üzerinde bulunan Mostar Köprüsü, Mimar Hayreddin tarafından 1566 yılında yaptırılmıştır. Ayrıca Mostar Köprüsü, 2005 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları arasında yer almaktadır.

Bosna Hersek Mutfağı

Bosna Mutfağı

Bosna Mutfağı

Bosna Hersek’in en önemli yemeği herkesin bildiği üzere Boşnak böreğidir. Ülkeyi ziyaret etmeniz durumunda mutlaka enfes bir lezzete sahip olan Boşnak böreğinin tadına bakmalısınız. Bunun dışında işkembe çorbası ve tarhana çorbası da Bosna mutfağında önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ülke de hamur işi de sık sık tüketilmektedir. Özellikle tatlıya düşkün olan ülke halkı yemeğin üzerine mutlaka kahve içmektedir. Ülkede sık sık tüketilen diğer yemekler ise cevapi, pljeskavica, begova supa, sarajevska supa, Mostar köfte, briyan, grah, bosanski lonac, dolma sahan, soka, trileçe, proshuta, kaymaçina, dudove, baklava da Bosna mutfağındaki yerini almaktadır.

Bosna Hersek Ulaşım

Bosna Hersek Ulaşım

Bosna Hersek Ulaşım

Bosna Hersek’e dünyanın hemen her yerinden ulaşım mümkündür. Ülkeye vizesiz ulaşım mümkün olduğu için havayolu ve karayolu ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Ülkemizden Bosna Hersek’e gidecek olan kişiler Saraybosna ya da Mostar’a uçak bileti alabilirler. En uygun Bosna Hersek uçak bileti hakkında bilgi almak için linke tıklayabilir ve Bosna Hersek uçak biletini satın alabilirsiniz.

Bosna Hersek’ten Ne Hediye Alınır?

Bosna seyahatinizden dönerken sevdiklerinize hediye almak istiyorsanız ülkenin hemen her köşesinde hediyelik dükkanlara rastlayacağınızı söyleyebiliriz. Bu dükkanların içinde pek çok hediye türünü satın alabilirsiniz. Eğer Boşnak lezzetlerini sevdiklerinize götürmek istiyorsanız kahve, kurutulmuş sebze ve çeşitli baharatlar satın alabilirsiniz. Bunların dışında Bakırcılar Çarşısı ve Başçarşı da bulunan Bosna’ya özel gümüşleri ya da incileri satın alabilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.