Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Mısır Piramitleri ve Eski Mısır’a Yolculuk | Mısır Vizesi

Mısır Piramitleri ve Eski Mısır’a Yolculuk | Mısır Vizesi

Mısır piramitleri ve dünyaca ünlü yapıların bulunduğu Eski Mısır coğrafyasına enfes bir yolculuğa çıkmadan önce Mısır’a dair her şeyi öğrenmeye ne dersiniz? Dünyanın en çok ilgi gören ve Mısır mitolojisi ile turist akınına uğrayan bu coğrafyaya dair her detayı gezivagonu ayrıcalığı ile okuyabileceksiniz.

Mısır Hakkında

Mısır tarihi ve kendine has kültürü ile dünyanın en çok ilgi gören lokasyonlarından bir tanesidir. Özellikle Antik Mısır döneminden kalma Mısır piramitleri ülkenin simgesi olmayı başarır.

Resmi adı Mısır Arap Cumhuriyeti olan Mısır başkenti Kahire’dir. Afrika kıtasının Kuzeydoğu ucunda bulunan Mısır’ın komşuları Libya, Sudan ve İsrail’dir. Mısır şehirlerine bakıldığında ise en önemli kentler Kahire, İskenderiye ve Şarm el-Şeyh’tir. Ülkede Mısır piramitlerine ev sahipliği yapan Giza şehri de turistik açıdan oldukça önemlidir.

Mısır piramitleri gibi Dünya’nın 7 Harikası arasında sayılan bir yapılara ev sahipliği yapan Mısır uluslararası taşımacılık ve siyaset üzerinde etkisi olan Süveyş Kanalı’nı da sınırlar içerisinde barındırır. Mısır tarihi ile olduğu kadar 1953 yılında bağımsızlığını ilan ettiğinden beri çok ciddi bir ülke olmayı başarmıştır. Nil Nehri havzasında kurulmuş bu zengin toprakları ve Mısır piramitlerini görmek için bu ülkeyi ziyaret etmek ölmeden önce yapılması gerekenler arasında!

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır Vizesi

Türkiye’den Mısır’a gitmek isteyenler için Mısır vizesi alma zorunluluğu vardır. Türkiye ile Mısır arasında özellikle Arap Baharı olayları esnasında yaşanan siyasi sorunlardan dolayı Türkiye’nın Mısır’daki diplomatik misyonları kapalıdır. Bu nedenle Mısır vizesi nasıl alınır? gibi konularla ilgili detaylı bilgileri okumak için Mısır vizesi nasıl alınır? adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz. 20 ila 45 yaş arası vatandaşlar için Mısır misyonlarından alınması gereken Mısır vizesi diğer yaş grupları için sınır kapılarından alınabilir.

Mısır Piramitleri Nerede?

Mısır Piramitleri

Mısır piramitleri nerede sorusu kulağa çok iyi gelmese de dünyada pek çok insan Mısır piramitleri ve Mısır’ın konumu konusunda ciddi kafa karışıklığı yaşar. Öncelikle belirtmek gerekir ki Mısır piramitleri Mısır’ın Giza şehri sınırları içerisinde bulunur. Mısır ise daha önce de belirttiğimiz gibi Afrika kıtasının Kuzeydoğusunda Sina Yarımadası ve devamında kuruludur.

Ülkenin bir yandan Akdeniz bir yandan da Kızıldeniz’e kıyılarının bulunması coğrafi anlamda büyük zenginlikler sunar. Üstelik ülkenin en önemli gücü olan Nil Nehri; Mısır’dan doğup Sahra Altı Afrika’ya kadar yayılır.

Mısır’a Ne Zaman Gidilir?

Çöl coğrafyasında bulunan Mısır’a giderek Mısır piramitleri gezisi gerçekleştirmek istiyorsanız ülkenin yılın çok büyük bir bölümünde sıcaklarla boğuştuğunu vurgulamak gerekir. Özellikle yaz aylarında kavurucu sıcakların etkisindeki Mısır’a gitmek için en iyi dönem Ekim ve Şubat ayları arasındaki 5 aydır. Bu dönemde Mısır uçak bileti fiyatları bir nebze daha yüksek olduğundan seyahat planlamanızı bir süre önce yapmanız bütçeniz açısından iyi olacaktır. Yılın diğer dönemlerinde Mısır’ı ziyaret etmeniz halinde sıcaklara karşı önlem almanız çok önemli!

Mısır Ekonomisi

Mısır Ekonomisi

Arap coğrafyası ve Ortadoğu’nun en güçlü ekonomilerinden bir tanesine sahip Mısır’da turistik anlamda Mısır Piramitleri ve Eski Mısır’dan kalma yapıların ekonomiyi ciddi anlamda güçlendirdiği ifade edilebilir. Turizmin etkisinin yanı sıra Kızıldeniz ve Akdeniz’i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı dünyada taşımacılığın en kritik bölgelerinden biridir. Bu nedenle kanalın Mısır ekonomisi üzerindeki etkisi çok büyüktür.

Petrol ve petrol türevi ürünlerin ciddi ihraç ürünleri olduğu bilindiğinden Mısır ekonomisinin güçlü olduğunu vurgulamak gerekir. 2011 yılında başlayan Arap Baharı’ndan ciddi anlamda etkileyen Mısır ekonomisi bir nebze sarsılsa da ekonomi eski günlerine dönmüş durumda. Mısır para birimi olan Mısır Lirası gün geçtikçe değer kazanırken 2,5 EGP (Mısır Lirası) yaklaşık 1 Türk Lirasına denk geliyor.

Mısır Kültürü

Mısır kültürü Arap ve İslam kültüründen çok ciddi anlamda etkilenmiştir. Nitekim ülkenin büyük bir kısmı Müslümanlardan oluşur. Azınlık konumunda olan Hristiyan nüfusun da ülkede kültürel zenginliğe katkı sağladığı söylenebilir. İslamiyet’in Mısır topraklarına gelmesi ile Eski Mısır’dan kalma kültürel zenginliklerin ortadan kalktığı söylenebilir. Klasik bir İslam coğrafyası olan Mısır’da Müslüman olmayan toplulukların yaşamına da saygı gösterilir.

Modernite ve İslam anlayışının harika bir kompozisyonu olan ülkede Müslümanlara saygı gösterilmesi adına sadece Ramazan aylarında alkol kullanımı yasaktır. Yılın diğer dönemlerinde Kahire sokaklarında gezerken bir Avrupa şehrinde geziyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz.

Mısır Yemekleri

Mısır Yemekleri

Mısır; Ortadoğu ve Afrika kültürünün birleştiği noktada yer aldığından yiyecek konusunda çok büyük bir çeşitliliğe sahiptir. Ülkede farklı etnik kültürlere ait insanların yaşıyor olması Mısır’da her adımda farklı bir yemek kültürü ile karşılaşmanıza neden olur. Mısır Piramitleri yanında Nil Nehri’nden çıkan mahsülleri yerken Kahire’de zengin et yemekleri ile karnınızı doyurabilirsiniz.

Mısır yemekleri arasında en dikkat çekici olanlar bezelye ve fasulyenin püre haline getirilmesi ile yapılan fuul, mercimek ve soğanın ortaya çıkardığı eşsiz lezzet kushari, ünü tüm dünyaya yayılmış felafel ve künefe gelir. Yemek kültürü kadar alkol tüketiminin de Mısır’da ciddi seviyelerde olduğunu söylemek gerekir. Mısırlılar için yemek öncesinde nargile keyfi de bir başka oluyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.