Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Kazablanka ile Meşhur Fas’a Yolculuk | Fas Vizesi

Kazablanka ile Meşhur Fas’a Yolculuk | Fas Vizesi

Kazablanka ile meşhur Fas’a yapacağınız yolculukta sizleri neler bekliyor diye merak mı ediyorsunuz? Fas’ta gezilecek yerler ve çok daha fazlası için Gezivagonu olarak sizlere enfes bir yazı hazırladık!

Fas Hakkında

Fas, 446.550 kilometrekarelik yüz ölçümüne sahip olan ve Afrika Birliği’ne üye olmayan tek ülke olarak bilinir. Afrika Kıtası’nda konumlanan Fas, Berberice de El-Magrib olarak da anılır. Kelime olarak batıdaki yer anlamına gelen Fas, Osmanlı döneminde ki feslerin bu ülke de üretilmesi nedeni ile Fas olarak adlandırılmıştır.

Fas başkenti Rabat’tır. Rabat, Fas’ın başkenti olmanın yanı sıra Fas’ın en gelişmiş şehirlerinden de bir tanesidir. Fas şehirleri arasında Kazablanka, Morocco (Marakeş), Meknes, Fez, Muhammediye, Essaovira ve Tangier gibi önemli şehirler yer alır. Fas’ın en önemli şehirleri olan Morocco ve Kazablanka gibi şehirleri ziyaret etmek isteyen kişiler Marakeş yani Morocco neresi ve Kazablanka nerede gibi soruları sorar. Morocco ülkenin ortasında yer alırken Kazablanka’nın Fas’ın ortasında yer aldığını ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra Fas’a gelecek olan kişiler Fas nerede sorusunu da sık sık sorar. Fas nerede sorusuna Fas, Afrika Kıtası’nda yer alır şeklinde cevap verebiliriz. Fas nüfusu ise günümüzde 36.74 milyon kadardır.

Günümüzde Fas’ta iki resmi dili bulunur. Bu diller Fransızca ve Arapça şeklindedir. İngilizce bilen kişi sayısının az olduğu ülke de yalnızca İngilizce bilen kişiler biraz zorluk çekebilir. Fas para birimi ise Fas Dirhemi’dir. Avrupa kıtasının kuzeybatısında bulunan Fas’ın doğusunda Cezayir, kuzeyinde Cebelitarık Boğazı, güneyinde Moritanya, batısında ise Atlas Okyanusu bulunur.

Fas Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’den Fas’a gitmek isteyen kişilerin 90 güne kadar herhangi bir vizeye ihtiyacı olmaz. Bu nedenle Fas; vizesiz gidilen ülkeler arasındadır. 90 günden fazla olacak ziyaretlerde ise Fas Konsolosluğu’ndan Fas vizesi başvuru yapmaları gerekir. Fas’a giriş sırasında ve çıkışta kişilere verilen formun doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Fas seyahati sırasında ise bu formun kaybedilmemesi çok önemlidir.

Fas’a Ne Zaman Gidilir?

Fas, bir Afrika ülkesidir ve bu nedenle yaz ayları son derece sıcak geçer. Hem sıcak hem de kuru bir iklime sahip ülkenin en güzel ayları ise Kasım ve Mart aylarıdır. Bu nedenle ülkeyi doyasıya gezebilmek için Kasım ve Mart arasında ki ayları rahatlıkla gezebilirsiniz. Bunun yanı sıra ülkeye Fas uçak bileti satın alarak doğrudan uçuşlar sayesinde kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Fas Ekonomisi

Fas Ekonomisi

Fas ekonomik gelişmişlik bakımından Afrika coğrafyasının en büyük 5. Ülkesi olma özelliğine sahiptir.  Kuzey Afrika’nın önemli ülkelerinden bir tanesi olan Fas’ta ekonomik gelişmelerin 1980 yılları ve sonrasında çok ciddi bir ilerleme gösterdiğinden söz edilebilir. Bu dönemde özellikle IMF ve World Bank tarafından desteklenen Fas; liberal ekonomi politikalarının da etkisi ile dünyaya açılmayı başarmıştır. Özellikle 1999 yılından itibaren Kral VI Muhammed’in de etkisi ile ülkede her yıl yaklaşık %8 büyüme ortalaması elde edilmiştir. 2008 yılında OECD’de en önemli 3. Ekonomi olmayı başaran Fas ekonomisi bugünlerde de ciddi bir başarı sergiler.

Fas ekonomisi geneli itibarı ile tarım ve yeraltı kaynaklarına dayanır. Ülkede fosfat, manganez, arsenik ve nikel gibi madenler yoğun bir şekilde bulunur. Fas ekonomisi dendiğinde en önemli şehirler olarak akla Kazablanka ve Fas’ın başkenti Rabat gelir.

Fas Kültürü

Afrika, Avrupa ve Arap kültürünün bir kompozisyonunu yansıtan Fas’ta Berberi toplulukların da etkisi ile oldukça zengin bir kültürel mozaik vardır. Fas’a gittiğinizde karşılaşacağınız ilk şey insanların cana yakınlığıdır. Bu nedenle Fas’ta insanların size yakın davranması karşısında şaşırmamalısınız. Misafirperverlikleri ile ünlü Fas’ta insanların misafirliğe giderken ellerinin boş gitmemesi de çok yaygın bir durumdur. İslam ve Avrupa kültürünü iyi bir şekilde sentezleyen Fas’ta bir Türk olarak yabancılık çekmeyeceğinizi ifade edebiliriz.

Fas Mutfağı

Fas yemekleri Afrika’da en dikkat çeken yemekler olarak bilinir. Bu nedenle Fas mutfağının Afrika mutfağının bayrak taşıyıcısı olduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. Fas yemeklerinde baharat ve meyve kullanımı oldukça fazladır. Öyle ki hemen her yemekte bu unsurları gözlemlemeniz doğaldır.

Fas halkı yemek kültürüne oldukça önem verir. Ama bir farklılık olarak en çok önem gören öğün akşamdan ziyade öğlen yemeğidir. Aslında bu durum çoğu Ortadoğu ülkesinde de böyledir. Akşam daha hafif yiyecekler tercih edilirken öğle yemeğinde adeta ziyafet sofraları kurulur.

Fas yemeklerine geçmeden önce ülkede yemek yeme alışkanlıklarından bahsetmek gerekir. Fas’ın bazı bölgelerinde insanların elle yemek yediğine rastlayabilirsiniz. Bu durum peygamber sünneti olarak kabul edildiğinden tamamen geleneksel bir durumdur. Yani Fas’ın her yerinde karşılaşacağınız bir durum değildir.

Fas yemekleri arasında en ünlü olanlar Tagine, Kuskus, Harira, Khobz(Ekmek) ve Kelledir. Tagine; konik bir çömlekte pişirilerek servis edilen pirinç ve etten yapılmış enfes bir lezzettir. Et ve sebzelerle servis edilen Kuskus; yöresel bir Fas yemeğidir. Harira ise özellikle Ramazan ayında orucun açılması için yapılan özel bir yiyecektir. Khobz bildiğimiz taş fırın ekmeği iken Kelle de koyun kellesinin pişirilmesi ile yapılan yemektir.

 

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.