Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Romanya Vizesi ile Transilvanya Turu | Bükreş ve Daha Fazlası

Romanya Vizesi ile Transilvanya Turu | Bükreş ve Daha Fazlası

Transilvanya turu ve Romanya vizesi, Romanya’ya gitmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında yer alır. Bu doğrultuda gezivagonu.com olarak sizler için bir Romanya rehberi hazırladık. Gelin bu rehberi hep birlikte inceleyerek Transilvanya turu ve Romanya vizesi hakkında detaylı bilgi sahibi olalım.

Romanya Hakkında

 

Romanya

Romanya

Romanya, Avrupa ülkeleri arasından en büyük 9. ülke olarak bilinir. Romanya başkenti Bükreş’tir. Bükreş, Romanya başkenti olmanın yanı sıra Romanya’nın en önemli şehirlerinden de bir tanesidir. Bu nedenle Romanya’ya gelen pek çok kişinin Bükreş’i sık sık ziyaret ettiğini ifade edebiliriz. Romanya nüfusu ise 19,41 milyon kadardır. Son derece küçük bir Balkan ülkesi olan Romanya, sofistike güzelliği ile ülkeye gelen turistlerin ilgisini çekiyor. Bu doğrultuda pek çok turist Romanya’ya gelmeden önce Romanya gezilecek yerler, Romanya turu gibi konularda araştırma içerisine giriyor.

Romanya gezilecek yerler konusunda son derece gelişmiş bir ülkedir. Ancak ülkenin hangi şehrine gideceğinize bağlı olarak Romanya gezilecek yerlerin değişkenlik göstereceğini ifade edebiliriz. Özellikle Bran Şatosu, Romanya’nın en fazla turist çeken yerlerinden bir tanesidir. Tarihi mekanları ve eşsiz doğal güzellikleri ile göz kamaştırıcı bir ülke olan Romanya, turistik açıdan en fazla büyüyen ülkeler arasında yer alıyor. Romanya şehirleri noktasında da gelişmiştir. Braşov, Campulung, Cluj, Maramureş, Transfagarasan, Yaş, Köstence, Galati gibi Romanya şehirleri ülkenin en gelişmiş şehirleri arasındadır.

Balkan yarımadasının kuzeyinde yer alan Romanya, Orta Avrupa’nın güzelliklerini de yansıtır. Ülkenin kuzeydoğusunda Ukrayna ve Moldova, kuzeybatısında Macaristan, güneyinde Bulgaristan ve güneybatısında ise Sırbistan yer alır. Ülke de resmi dil olarak ise Rumence konuşulur.

Romanya Vizesi

Romanya Vizesi

Romanya Vizesi

Romanya vize istiyor mu sorusu Romanya’ya gidecek olan kişilerin en sık sorduğu sorudur. Romanya vize istiyor mu sorusunun cevabı evet Romanya vize istiyor şeklindedir. Romanya vize başvurusunu Romanya Konsolosluğu’na başvurarak kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bunun yanı sıra Schengen vizeniz varsa bu vize ile de Romanya’ya giriş yapabilirsiniz. Çünkü Romanya, Schengen bölgesindedir ve schengen vizesi ile ülkeye giriş serbesttir.

Romanya’ya giriş sebebinize göre farklı vize türlerine başvurmanız gerekebilir. Romanya vize türleri şu şekildedir:

  • Romanya Havaalanı Transit Vizesi
  • Romanya Transit Vizesi
  • Romanya Kısa Süreli Oturum Vizesi
  • Romanya Uzun Süreli Oturum Vizesi

Romanya’ya Ne Zaman Gidilir?

Romanya’yı ziyaret edecek olan turistlerin ülkeye 4 mevsimde gidebileceklerini ifade edebiliriz. Ancak Romanya’yı ziyaret etmek için en doğru zaman Nisan sonundan Ağustos’a kadar olan süredir. Ülkenin pek çok yeri bu tarihlerde oldukça hoş bir havaya sahiptir. Türkiye’den Romanya uçak bileti alarak son derece kolay bir şekilde Romanya’ya ulaşabilirsiniz.

Romanya Ekonomisi

Romanya Ekonomi

Romanya Ekonomi

Romanya ekonomisi 1990’lı yıllara kadar tarım odaklıydı. 1947 ve 1989 yılları arasında ki rejimden sonra ekonomide çöküş meydana gelmiş ve Romanya ekonomisi giderek kötü bir hal almıştır. Ancak daha sonra ki yıllarda Romanya ekonomisi hızlı bir ivme kazanarak dış pazara açılmıştır. Özellikle İspanya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler ile ticaret yapmaya başlaması Romanya’nın ekonomisinde ciddi bir gelişme meydana gelmesini sağlamıştır.

1 Ocak 2007 yılında Romanya’nın Avrupa Birliği’ne girmesi ile birlikte çok dönem büyük gelişmeler yaşadığını söyleyebiliriz. Romanya’nın Avrupa Birliği’ne girmesi ile birlikte işsizlik oranının da düşü meydana gelmiş ve Romanya’nın ekonomisi ciddi anlamda toparlanmıştır.

Romanya Kültürü

Romanya halkı, son derece misafirperver bir halktır. Bu nedenle Türkiye’den Romanya’ya gidecek olan kişilerin herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklarını ifade edebiliriz. Özellikle Romanya’nın kırsal kesimlerinde yaşayan kişiler son derece güler yüzlü kişilerdir.

Romanya’da birine bir şey ikram ettiğinizde hayır diyorsa bu hayır anlamına gelmez. Aslında o kişi kibarlığından hayır der. O nedenle mutlaka ikinciye bir teklifte bulunmalısınız.

Ülkede tokalaşma son derece yaygındır. Erkekler bir kadın ile tanıştıklarında mutlaka elini öper. Birini evinde ziyarete gittikleri zaman ise çiçek ya da çikolata mutlaka götürürler. Romanya’da kamusal alanlarda sigara tüketimi de yasaktır. Buna rağmen çeşitli yerlerde sigara içilebilecek alanlar vardır.

Romanya Yemek Kültürü

Romanya Yemek Kültürü

Romanya Yemek Kültürü

Romanya yemek kültürü, farklı kültürlerin birleşimi ile ortaya çıkmıştır. Söz konusu farklı kültürler arasında Almanya, Macaristan ve Türkiye vardır. Romanya mutfağında ağır etler ve ağır yemekler vardır. Genellikle aperatif bir şekilde beslenmeye alışkın olan Romanya halkı bir restorana gittiğinde mantar, salam gibi ikramlıkları mutlaka talep eder.

Romanya mutfağında en çok kullanılan ürünler arasında mısır unu yer alır. Ülkenin en meşhur yemeği ise Ciorba de perisore isimli köfteli çorbalarıdır. Bunun yanı sıra ekşi krema ile pişirilen sebzeler, tavuk, et çorba ve balık yemekleri Romanya mutfağında önemli bir yere sahiptir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.