Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Budapeşte Gezilecek Yerler | Doğu’nun Paris’i Budapeşte Turu

Budapeşte Gezilecek Yerler | Doğu’nun Paris’i Budapeşte Turu

Budapeşte gezilecek yerler listesi yapmaya çalışıyor ama bir türlü nereleri gezsem diye karar veremiyor musunuz? Avrupa coğrafyasının en nadide şehirlerinden biri olan Macaristan başkenti olarak bilinen Budapeşte gezilecek yerler yazımız ile seyahat planlamanıza katkı sağlıyoruz. Gezivagonu olarak sizler için hazırladığımız bu yazıyı keyifle okumanızı diliyoruz.

Budapest Hakkında

Macaristan başkenti Budapeşte hakkında sizlere detaylı bilgi vermeden önce şehrin neden Budapest olarak anıldığını açıklamakta yarar var diye düşünüyoruz. Bunun için de öncelikle Budapest şehrinin geçmişine bakmak gerekir.

Budapeste, tarihi M.Ö. 1000li yıllara kadar uzanan oldukça kadim bir şehirdir. Macar halkının yaşadığı bu bölgede uzun bir süre Roma İmparatorluğu hakimiyeti görülür. Ancak 800lü yılların sonuna gelindiğinde Macarların kurduğu Macar Krallığı bölgeye hakim olur. Uzunca bir süre bu isimle yönetilen Macarlar yakın tarihten de aşina olduğumuz bir imparatorluk olan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nu kurar. Bu imparatorluğun 20. Yüzyıla kadar varlığını sürdürdüğü daha sonra da Budapeste bölgesine günümüzde de varlığını sürdüren Macaristan Devleti’nin hakim olduğunu ifade etmek mümkün.

Budapest adının hikayesi de tam da yukarıdaki tarihsel gelişim esnasında 1873’te ortaya çıkar. O dönemlerde Avusturya-Macaristan imparatorluğu sınırları içerisindeki Buda, Pest ve Eski Buda adlı üç yerleşim birimi birleşerek Budapest şehrini oluşturur. Yabancı kaynaklarda halen Budapest olarak anılan şehir Türkçede Budapeşte olarak bilinir.

Günümüzde Avrupa Birliği sınırları içerisinde bulunan Macaristan’ın başkenti olma özelliği Taşıyan Budapeşte nüfusu oldukça kalabalıktır. Macaristan nüfusu ile bir kıyas yapıldığında ülkenin neredeyse 3’te 1’i Budapeşte’de yaşar. Rakamlarla ifade etmek gerekirse Macaristan nüfusu 10 milyon civarındayken Budapeşte nüfusu 3,5 milyona yakındır.

Macaristan bir Avrupa Birliği üyesi olsa da ülkede kullanılan para birimi Euro değildir. Macaristan para birimi veya Budapeşte para birimi FUH olarak kısaltılan Macar Forinti’dir. Macaristan para birimi ile TL’yi kıyasladığımızda 2020 itibarı ile 1 TL 50 Macar Forinti’ne denk gelir. Macaristan para birimi Forinti’nin değersiz olması Budapeşte gezilecek yerler konusunda daha özgür olmanızı sağlayacaktır.

Budapeşte Gezilecek Yerler

İdari açıdan bir başkent kültürel açıdan da bir cazibe merkezi olan Budapeşte turistik açıdan en çok ziyaretçi alan Avrupa şehirlerinden bir tanesidir. Bu durumun ortaya çıkmasında Roma İmparatorluğu, Osmanlı Devleti ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun şehir üzerindeki hakimiyetinden bahsetmek mümkündür. Siz de Macaristan başkenti Budapeşte’de gezilecek yerler araştırması yapıyorsanız aşağıda sizler için sıraladığımız mekanları listenize mutlaka eklemelisiniz. İşte Budapeşte gezilecek yerler!

Buda Kalesi

Budapeşte Gezilecek Yerler | Buda Kalesi

Budapeşte Gezilecek Yerler | Buda Kalesi

Budapeşte’ye geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Tuna Nehri’nin hemen yanı başındaki tepeye kurulu olan Buda Kalesi’dir. Budapeşte’nin en eski kültürel mirası olarak bilinen bu kalenin içerisinde 15. yüzyıldan günümüze ulaşmayı başarmış 30.000’e yakın tarihi eseri barındıran Macar Askeri Tarih Müzesi bulunur. Budapest şehrinin ortaya çıkmasından evvel Buda şehrinin korunması amacıyla inşa edilen bu kale dışarıdan bakıldığında enfes bir görüntüye sahiptir. Sadece Budapeşte’nin değil aynı zamanda Macaristan’ın da en ünlü lokasyonlarından biri olan Buda Kalesi’ni Budapeşte gezilecek yerler listenize eklemeyi unutmayın!

Tuna Nehri Gezisi

Budapeşte Gezilecek Yerler | Tuna Nehri

Budapeşte Gezilecek Yerler | Tuna Nehri

Macaristan’da Duna olarak bilinen Tuna Nehri gezisi; Macaristan Budapeşte ziyareti gerçekleştiren hemen herkesin mutlaka katıldığı bir turu ifade eder. Orta Avrupa’nın ruhu olarak adlandırılan ve Budapeşte’de tam 640 metre boyunca eşsiz bir gezi gerçekleştirmenize imkan sağlayan Tuna Nehri; pek çok sanatçının da ilham kaynağı olmayı başarmıştır. Budapeşte nerede sorusuna Tuna Nehri’nin yanı başında cevabı vererek nehrin şehir için önemini de vurgulamak mümkündür. Tekne gezileri ile turistlerin adeta akın ettiği Tuna Nehri Gezisini ihmal etmemenizi öneriyoruz!

Budapeşte Parlamento Binası

Budapeşte Gezilecek Yerler | Budapeşte Parlemento Binası

Budapeşte Gezilecek Yerler | Budapeşte Parlemento Binası

Budapeşte Macaristan’ın başkenti olması özelliği ile resmi binaların bulunduğu bir şehirdir. Budapeşte Parlamento Binası da 100 yıldan uzun bir süredir ayakta olan ve Rönesans – Barok tarzının eşsiz özelliklerini yansıtan bir yapıdır. Yapımına 1880 yılında başlanan ve 16 yıllık uzunca bir sürede tamamlanan bina 700’e yakın odası ve 96 metrelik yüksekliği ile dünyanın en büyük parlamento binaları arasında üçüncü sırayı almayı başarmıştır.

Yılda 1 milyona yakın turistin ziyaret ettiği Budapeşte Parlamento Binası; dış görüntüsü ile tarih kokan Budapeşte’nin dokusuna uyum sağlar. 50 dakikalık bir gezi ile ziyaret edebileceğiniz ve sanata mimari açıdan hazzın doruklarını yaşayacağınız bu binayı Budapeşte gezilecek yerler listenize eklemeniz gerektiğini söylememize gerek yok diye düşünüyoruz. Halen meclis oturumlarının gerçekleşmesi nedeniyle belirli günlerde ziyaretçi kabul eden Budapeşte Parlamento Binası’nın ziyaret saatlerini kontrol etmeyi unutmayın!

Gellert Tepesi

Budapeşte Gezilecek Yerler | Gellert Tepesi

Budapeşte Gezilecek Yerler | Gellert Tepesi

Macaristan Budapeşte’de bulunan Gellert Tepesi; şehrin en güzel noktasında konumlanmış ve Tuna Nehri boyunca uzanan 235 metrelik bir kayaç bloğudur. Tepesinde Gellert Spa ve Rudas Hamamları gibi yapılar bulunan bu tepe 13. Yüzyıldan bu yana pek çok seyahat severin ilgisini cezbetmeyi başarmıştır.

Gellert Tepesi’ne ismini veren 1046 yılında vefat eden ve Macaristan için oldukça önemli bir aziz olan St. Gellert’tir. Tepe üzerinde 1851 yılında inşa edilmiş bir kale, yeni keşfedilmiş bir mağara ve II. Dünya Savaşı sırasında ölen Sovyet askerleri anısında 1947 yılında inşa edilmiş Kurtuluş Anıtı bulunur. Tepenin Macaristan Budapeşte için önemini 2007 yılında Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girmiş olması ile açıklayabiliriz. ( Ayrıca bkz. Unesco açılımı nedir?) Budapeşte’ye geldiğinizde bu harika tepeyi keşfetmeyi ve burada muhteşem fotoğraflar çekinmeyi unutmayın.

Budapeşte’de Gezilecek Yerler (Diğerleri)

 • Termal Havuzlar
 • Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi
 • Balıkçı Tabyası
 • Aziz Stephen Bazilikası
 • Margaret Adası
 • Szechenyi Zincir Köprüsü
 • Kahramanlar Meydanı
 • Vaci Caddesi
 • Büyük Market
 • Terör Evi Müzesi
 • Pinball Müzesi
 • Merkez Sinagog
 • Vajdahunyad Kalesi
 • Memento Park
 • Macaristan Devlet Operası

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Budapeşte yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bir Avrupa Birliği ülkesi olan Macaristan’a bağlıdır. Bu nedenle Türkiye’den Macaristan Budapeşte’ye seyahat etmek isteyen gezginlerimizin mutlaka Schengen Vizesi alması gerekir. Macaristan vize başvurusu ya da Budapeşte vize alma işlemlerini daha detaylı öğrenmek için Schengen Vizesi Başvurusu yazımızı okuyabilirsiniz.

Budapeşte Nerede ve Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte'ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte’ye Nasıl Gidilir?

Budapeşte seyahati planlamadan önce pek çok insanın aklına takılan sorulardan bir tanesi de Budapeşte nerede sorusu olur. Budapeşte Macaristan’ın başkenti ve Orta Avrupa’nın önemli şehirlerinden bir tanesi olma özelliğindedir. Avrupa Birliği sınırları içerisinde en büyün 7. şehir olan Budapeşte’ye gitmek için ucuz uçak bileti fırsatlarını mutlaka değerlendirmelisiniz.

Budapeşte uçak bileti almak ve Budapeşte gezinize başlamak için seyahat planlamanızı çok iyi bir şekilde yapmalısınız. Bu anlamda Budapeşte’ye ne zaman gidilir sorusuna doğru cevap bulmanız gerekir. Bu soruyu cevaplamadan önce Budapeşte uçak bileti almak için sizlere birkaç öneri sunuyoruz.

Yıl içinde yüzlerce uçuşun gerçekleştiği Budapeşte’ye ister direkt ister aktarmalı uçuşlarla ulaşabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden direkt uçak seferinin bulunduğu Budapeşte uçak bileti almak için gelin en ideal mevsimin hangisi olduğunu inceleyelim.

Budapeşte’ye Ne Zaman Gidilir?

Budapeşte’ye ne zaman gidilir sorusunu soruyorsanız muhtemelen Budapeşte uçak bileti araştırıyorsunuz demektir. Bu nedenle bilet araştırması yapmadan önce Budapeşte hava durumu incelemesi yapmanızı öneriyoruz. Çünkü pek çok seyahat sever Budapeşte hava durumu nedeniyle hayal kırıklığı yaşayabiliyor.

Budapeşte’de nemli bir havanın hakim olduğunu söylemek mümkündür. Yaz aylarında sıcaklıkların 30 dereceleri zorladığı bu Avrupa şehrinde kış aylarının ciddi manada soğuk olduğu bilinir. Sıcaklığın zaman zaman 0’ın altına dahi düştüğü Budapeşte soğuğu ile meşhurdur desek yanlış olmaz. Budapeşte’ye gitmek için en ideal dönem Mart ile Ağustos arasındadır. Bu dönemde artan hava sıcaklıkları ile şehre akın eden turist sayısında ciddi bir artış görülür.

Budapeşte hava durumu Mart ile Ağustos arasında çok cezbedici olsa da kalabalıktan uzak durmak ve Budapeşte gezilecek yerler listenizi daha sakin bir şekilde tamamlamak için Mart ile Mayıs ayları arasında Budapeşte uçak bileti almanızı öneriyoruz.

Budapeşte Mutfağı

Budapeşte Mutfağı

Budapeşte Mutfağı

Budapeşte’ye gelen turistlerin en çok merak ettiği konular arasında Budapeşte ve Macaristan mutfağı ve yöresel yemekler yer alır. Şehirde çeşitli restoranlar, küçük yerel dükkanlar ve kafeler yer alıyor. Bu doğrultuda Budapeşte’nin yöresel yemeklerine söz konusu restoran ve kafelerde tadabilirsiniz.

Macaristan mutfağında Osmanlı döneminin izlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle tatlı kekler, hamur işleri, güveçler ve çorbalar Osmanlı döneminde Budapeşte mutfağına geçen tatlardır. Jokai fasulye çorbası ve balık çorbası Budapeşte mutfağının en önemli çorbaları arasındadır. Bunun yanı sıra şehirde makarna, patates, pirinç en çok tüketilen gıdalardandır. Lahana dolması, kızarmış kaz ciğeri, fözeleks de Macaristan’ın en ünlü yemeklerindendir.

Budapeşte’de Alışveriş

Budapeşte'de Alışveriş

Budapeşte’de Alışveriş

Budapeşte alışveriş açısından son derece gelişmiş bir şehirdir. Bunun nedeni ise şehirde pek çok özel tasarım ürünün satıldığı dükkanın yer almasıdır. Çeşitli alışveriş alanları, dükkanlar, pazarlar şehrin hemen her yerine yayılmış durumdadır. Siz de Budapeşte gezilecek yerler listenizi tamamlarken bu alışveriş yerlerini gezebilir ve sevdiklerinize küçük hediyeler alabilirsiniz.

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Budapeşte'de Nerede Kalınır?

Budapeşte’de Nerede Kalınır?

Budapeşte’de nerede kalınır dendiği zaman pek çok sanat severin aklına The Grand Budapest Hotel gelir. Ancak Budapeşte’de böyle bir otel yoktur ve bu sadece bir filmdir. Yine de üzülmenize gerek yok. Budapeşte son derece ucuz, dinamik ve popüler bir kent olduğu için kalınacak yerler açısından son derecek gelişmiştir. Dolayısıyla Budapeşte’de konaklamak için farklı seçenekler bulunur. İster tarihi yerlere yakın Budapeşte otellerini isterseniz de turistik merkezlerde ki Budapeşte otellerini tercih edebiliriz.

Budapeşte’de konaklayabileceğiniz 5 yıldızlı oteller mevcuttur. St. George Residence ve All Suite Hotel Deluxe gibi 5 yıldızlık otellerde rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Ancak daha ucuz ve ekonomik otellerde konaklamak istiyorsanız Krisco Apartments, St King 11 by Hi5 Apartments gibi otelleri tercih edebilirsiniz. Budapeşte şehrinin merkezinde ki bir otelde konaklamak istiyorsanız BudaFlats Apartments gibi otellerin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.