Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Hindistan Turu | Dünyanın En Pis Ülkesi?

Hindistan Turu | Dünyanın En Pis Ülkesi?

Hindistan turu başlığıyla sizler için hazırladığımız harika yazımızda sizlere hiçbir yerde bulamayacağınız Hindistan hakkında bilgi sunuyoruz. Hadi bu muhteşem Hindistan gezi rehberini hep beraber inceleyelim!

Hindistan Hakkında Bilgi

Güney Asya coğrafyasının kendine has yapısına sahip Hindistan dünyanın enlerinden birkaçını elinde bulunduran bir ülkedir. Öyle ki Hindistan; Çin’den sonra dünyanın en kalabalık 2. ve alan olarak dünyanın en büyük 7. ülkesidir. Çin, Nepal, Pakistan ve Bangladeş gibi ülkeler ile komşu olan ülke Hint Okyanusu ile çevrili kıyıları ile yarım ada özelliği taşıyor.

İngilizcede India olarak da bilinen Güney Asya’nın bu nadide ülkesi bağımsızlığını 1947 yılında kazanmıştır. Bağımsızlığını kazandıktan sonra Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi ya da New Delhi olarak seçilmiştir. 1947 yılından beri Hindistan’ın başkenti olma özelliğini sürdüren Yeni Delhi; Mumbai’den sonra ülkenin en büyük 2. yerleşim birimidir.

Hindistan siyasi anlamda federal bir cumhuriyet olma özelliği taşır. 28 farklı eyaletten oluşan Hindistan’da en önemli eyaletler Pencap, Gucerat, Goa ve Uttar Pradeş olarak bilinir. Hindistan’da eyaletlerin yanı sıra 7 adet de birlik bölgesi vardır.  Hindistan’ın resmi diline bakıldığında ise birden fazla dilin varlığı görülür. Kültürel çeşitlilik ve İngiliz sömürgesinin etkisi ile Hindistan’da resmi dil Hintçe ve İngilizce’dir.

Hindistan turu yapmak isteyen seyahat severler için Hindistan iklimi hakkında da bilgiler vermek gerekir. Muson ikliminin hâkim olduğu kuzey bölgelerinde Mayıs ve Ekim ayları arasında yağışlar varken tropikal iklimin hâkim olduğu orta ve Güney Hindistan’da yazın sıcaklıklar 40 dereceyi aşar. Bu nedenle Hindistan turu planınızı yapmadan önce yağışlar ve sıcaklıklara dikkat etmeniz çok önemlidir.

Hindistan Ekonomisi

Hindistan Turu | Hindistan Ekonomisi

Hindistan Turu | Hindistan Ekonomisi

Hindistan turu yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi Hindistan ekonomisi olur elbette. Hindistan ekonomisi 2 farklı ve birbirinden uzak yapıya sahiptir. Hindistan başkenti New Delhi ve Mumbai gibi şehirlerde modern ekonomi etkisini hissettirirken ülkenin kırsal bölgelerinde tarımsal faaliyetler bulunur. Tarım faaliyetlerinin kara düzen yapılması Hindistan ekonomisinde 2 grup arasında büyük bir uçuruma neden olur.

Tarımsal açıdan da oldukça yüksek üretim değerlerine sahip Hindistan’da çay, susam, nohut ve pirinç en önemli tarımsal ürünlerdir. Hindistan ekonomisinde en gelişmiş sektörler inşaat, yazılım, turizm ve eğitim sektörleridir.

Hindistan ekonomisi dünyanın en kırılgan ekonomilerinden bir tanesidir. Zaten ülkenin para biriminin değersizliği bunun en büyük kanıtıdır. Hindistan para birimi Rupi’dir. Hindistan para birimi olan Rupi ve Türk Lirası karşılaştırıldığında 100 Rupi yaklaşık 8 Türk Lirasına eşittir. Bu da Hindistan turu yapmak isteyen Türk vatandaşlarının Hindistan turu sırasında ne kadar harcama yapacakları hakkında bilgi sağlar.

Hindistan Kültürü ve Hindistan Gelenekleri

Hindistan Turu | Hindistan Kültürü

Hindistan Turu | Hindistan Kültürü

Hindistan kültürü insanların Hindistan turu yapmasında en önemli unsurlardan bir tanesidir. Ülkede Hinduizm, Sihizm, Budizm ve İslam dinlerine inanan toplumların varlığı kültürel çeşitliliği sağlar. Dünya’da Endonezya’dan sonra en çok Müslümanın yaşadığı Hindistan’da mezhep çatışmalarının zaman zaman yaşandığını söylemek mümkündür. Bu da Hindistan kültürü konusunda çok karmaşık bir yapının varlığından kaynaklanır.

Hindistan’da kültürel farklılık ülkenin pis ve güvensiz bir ülke olarak değerlendirilmesine neden olur. Hint filmleri ve Hollywood filmlerinde gösterilen Hindistan gettoları bu algıyı oluştursa da New Delhi ve Mumbai gibi şehirlerde gayet modern bir durumun varlığından söz edilebilir. Kalabalığın ve Hindistan kültürünün yarattığı karmaşa pis algısının oluşmasına neden olur.

Hindistan gelenekleri dendiğinde akla şaşalı düğünler, Hindistan filmleri ve Hint dansları gelse de ülkede bu unsurların yanında pek çok önemli ve ilginç detay bulunur. Hindistan gelenekleri arasında belki de en ilginç konu kast sistemidir. Kast sistemi eski bir Hindistan kültürü olsa da hala ülkede etkisini sürdür.

Kast Sistemi Nedir?

Kast Sistemi

Kast Sistemi

Hindistan turu planlamanızda Hindistan hakkında bilgi araştırırken en sık karşılaşacağınız soru kast sistemi nedir olacaktır. Kast sistemi genelde ekonomik bir sınıflandırma olarak bilinse de aslında kast sistemi Hindu inancına göre oluşturulmuş bir sınıflandırmadır. Kast sistemi nedir sorusunu bu şekilde kısaca cevap verdikten sonra kast sistemi içindeki grupları şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Brahmanlar ( Rahip ve Bilginler)
 • Ksatriyalar ( Asker ve Bürokratlar)
 • Vaişyalar ( Toprak Ağaları ve Tüccarlar)
 • Şudralar ( Köle ve Hizmetçiler)

Kast sisteminde sınıflar arası geçişe izin verilmiyor. Evlilik ve ilişkilerin kast sistemine göre düzenlendiği Hindistan kültürü içinde kast sistemine dâhil edilmeyen Parya adlı bir grup daha bulunur. Manu Yasaları olarak adlandırılan kutsal metne göre hareket edebilen Paryalar pek çok yasak ve kısıtlamaya maruz kalır. Hindistan turu sırasında kast sistemi nedir sorusunun cevabını daha iyi bulabileceğinizi ifade etmek gerekir.

Hint Filmleri ve Bollywood Filmleri

Hindistan Turu | Hindistan Filmleri

Hindistan Turu | Hindistan Filmleri

Hint filmleri veya Bollywood filmleri, günümüzde en çok izlenen filmler arasında yer alıyor. Hint kültürüne özel Hint şarkıları eşliğindeki Hint dansları ile meşhur olan Bollywood filmleri hem güldürüp hem de ağlatabiliyor. Bollywood filmlerinin Hint danslarından sonraki en önemli özelliği en az 3 saat sürmesidir. Oldukça uzun olan Hint filmlerini şüphesiz herkes sıkılmadan izleyebilir. Peki, Hindistan hakkında fikir sahibi olunması için mutlaka izlenmesi gereken Hint filmleri nelerdir?

 • Dangal
 • Ghajini
 • 3 Idiots
 • Slomdog Milionier
 • Taare Zameen Par
 • Omkara
 • Chak de India

Hindistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan Turu | Hindistan Vizesi

Hindistan Turu | Hindistan Vizesi

Hindistan, vizesiz gidilen ülkeler arasında değildir. Bu nedenle Hindistan turu yapmak isteyen kişilerin, mutlaka Hindistan vizesi almaları gerekir. Öncelikle Hindistan vizesi almanın oldukça kolay olduğunu ve Schengen vizesi gibi sizleri uğraştırmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hindistan vizesine başvurmanız durumunda reddedilme ihtimaliniz neredeyse yoktur. Peki, Hindistan vizesi nasıl alınır?

Hindistan turuna katılmak ve Hindistan vize başvurusu yapmak için öncelikle https://indianvisaonline.gov.in/visa/ sitesinden Regular Visa Application kısmını doldurmanız gerekmekir. Site; başvurunuz esnasında donabilir ve kapanabilir. Bu nedenle sık sık ‘Save and exit’ butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan kodu kaydedin. Bu kod sayesinde sitenin donması ve kapanması durumunda siteye tekrar girdiğinizde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Online başvuru esnasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise fotoğraftır. Siteye mutlaka fotoğrafınızı ekleyin. Aksi takdirde konsolosluk başvurunuzu kabul etmiyor ve tekrar başvuru yapmanızı istiyor.

Online başvurunuzu sistem üzerinden gerçekleştirdikten sonra Hindistan vizesi için evrak toplama aşamasına geçeceksiniz. Öncelikle sistemden yaptığınız online başvurunun bir çıktısını almalısınız. Bunun dışında Hindistan vizesi için gerekli evrakı şu şekilde sıralamak mümkündür: 1 adet vesikalık fotoğraf, banka onaylı hesap ekstresi, kimlik ve pasaport fotokopisi, adınıza kayıtlı bir fatura, otel ve uçak rezervasyonu, pasaport, öğrenci belgesi (öğrenciler için).

Hazırladığınız evrakı teslim ederken 42 Dolarlık Hindistan vize ücreti ödemeniz durumunda 6 aylık, 68 Dolarlık Hindistan vize ücreti ödemeniz durumunda ise 1 yıllık vize için başvuru yapmış olursunuz. Hindistan vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabını merak ediyorsanız cevap aynı gündür. Hindistan vize sonucu için günlerce beklemenize gerek yoktur.

Hindistan Yemekleri

Hindistan Turu | Hindistan Yemekleri

Hindistan Turu | Hindistan Yemekleri

Hindistan turu sırasında merak edilen sorular arasında Hindistan yemekleri nasıl, Hindistan yemekleri helal mi, Hindistan yemekleri sağlıklı mı gibi çeşitli sorular yer alıyor. Öncelikle Hindistan yemeklerinin fazlasıyla baharatlı olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle tarçın, köri ve tuzu yemeklerde çok yoğun bir şekilde kullanan Hintler, tatlılarda dahi baharatı yoğun tutabiliyorlar.

Hindistan’da çoğunluğu oluşturan Hindular; dini inanışları gereği yemeklerinde et olarak yalnızca deniz ürünlerini ve tavuğu kullanıyor. Ancak ülkenin bir kısmını Müslümanların oluşturduğu düşünüldüğünde bu kesimin kırmızı et tükettiğini de söyleyebilmek mümkündür. Renkli ve farklı bir görünüme sahip olan Hint yemekleri, farklı lezzetlere açık olan kişiler için oldukça lezzetli gelebilir. Ancak farklı lezzetlere açık değilseniz Hindistan’da aç kalabilirsiniz. Hindistan’da yoğun bir şekilde tüketilen Hint yemeklerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

 • Dal
 • Naan
 • Roi
 • Briyani
 • Paneer
 • Samosa
 • Aloo Gobi
 • Aloo Tikki
 • Tandoori Chichken
 • Chicken Curry
 • Masala Dosa
 • Rogan Josh

Hindistan Turu Sırasında Bilinmesi Gerekenler

Hindistan turuna katılmak isteyen kişilerin, Hindistan turu sırasında bilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki Hindistan’a gidilmesi gereken tarihtir. Hindistan’da Muson ve Tropikal ikliminin etkileri görülüyor. Bu nedenle ülkenin çoğu yeri yağış alıyor. Eğer yaz aylarının sıcağında Hindistan’ı ziyaret etmek istemiyorsanız en uygun zaman dilimi Kasım ve Şubat aylarıdır.

Hindistan Seyahat

Hindistan Seyahat

Hindistan’a gitmeden önce Hindistan’da saat kaç ya da Hindistan ile Türkiye arasındaki saat farkını merak edebilirsiniz. Hindistan ile Türkiye arasında 3.5 saat fark bulunuyor. Yani Türkiye’de saat 19.00 iken Hindistan’da saat 22.30’dur. Hindistan’a yılın hangi zamanında giderseniz gidin İstanbul ve Ankara’dan direkt uçak seferleri bulunuyor. Bu uçak seferleri Yeni Delhi, Chennai, Mumbai ve Kolkata gibi şehirlerdir.

Hindistan turu esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise Hindistan’ın önemli şehirleridir. Hindistan’a gidip önemli şehirlerini ve bölgelerini görmemek olmaz değil mi? Hindistan 28 eyalet ve 7 birlikten oluşan bir ülkedir. Hindistan başkenti Yeni Delhi, ülkenin en önemli şehirlerinin başında gelir. Hindistan’ın diğer önemli şehirleri ise Bombay, Goa, Japur, Agra, Varanasi ve Mumbai’dir. Hindistan turu esnasında bu şehirleri mutlaka gezmelisiniz.

Kurta

Kurta

Türkiye’den taaa Hindistan’a kadar gittiniz. Peki, sevdiklerinize Hindistan’dan hatıra hediyeler almak istemez misiniz? Cevabınız evet ise bu konuda şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü Hindistan’ın neresine giderseniz gidin, Hindistan geleneklerine uygun Hint kıyafetleri(saree), Hint takıları ve çeşitli hediyelik eşyalara rastlayabilirsiniz. Hint kıyafetleri gibi hediyelerin dışında Ganesha heykeli ve kurta gibi Hindistan geleneklerine uygun hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Hindistan’a kadar gitmişken Hindistan cevizi ve Hindistan cevizi yağı almadan dönmekte olmaz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.