Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Gürcistan Gezilecek Yerler | Vizesiz Gezilecek Ülkeler: Gürcistan

Gürcistan Gezilecek Yerler | Vizesiz Gezilecek Ülkeler: Gürcistan

Gürcistan gezilecek yerler nelerdir, Gürcistan’a nasıl gidilir, Gürcistan kültürü gibi konular Gürcistan’ı ziyaret etmek isteyen kişilerin ilgisini çeken konulardır. Gezivagonu.com olarak sizler için Gürcistan ile ilgili bilmeniz gerekenleri içeren bir rehber hazırladık. Gürcistan gezilecek yerler ve Gürcistan ile ilgili tüm detayları içeren Gürcistan rehberini gelin hep birlikte inceleyelim.

Gürcistan Hakkında

Gürcistan Hakkında

Gürcistan Hakkında

Gürcistan, yaklaşık 70 bin metrekare yüz ölçümü bulunan küçük bir ülkedir. Gürcistan nüfusu ise 3.717 milyondur. Coğrafi konumu nedeni ile karasal iklime sahip olan Gürcistan, ekonomik açıdan son derece zorlu zamanlar geçirerek bugün ki halini almıştır. Gürcistan’ın komşuları Ermenistan, Azerbaycan, Türkiye ve Rusya şeklindedir. Gürcistan, Kafkas dağları üzerinde bulunan köyler de Karadeniz kumsalları ile görülmeye değer güzelliklere sahiptir. Bu nedenle Gürcistan gezilecek yerler açısından son derece gelişmiştir. Özellikle Gürcistan Batum ve Tiflis gibi şehirler turistlerin en sık gittiği şehirlerdir.

Gürcistan resmi dili Gürcücedir. Gürcücenin Kitabı Mukaddes olarak adlandırılan kitapta bulunan Kartvellere dayandığı bilinir. Bunun yanı sıra Gürcülerin Gürcüceye dayanan bir edebiyatının olduğunu da ifade edebiliriz. Ülkede ikinci dil olarak ise Rusça konuşulur.

Gürcistan Şehirleri ve Başkenti

Gürcistan başkenti Tiflis’tir. Tiflis, Gürcistan başkenti olmanın yanı sıra Gürcistan’ın en gelişmiş şehirlerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra Gürcistan şehirleri arasında pek çok gelişmiş şehrinde olduğunu söyleyebiliriz. Gürcistan 9 bölgeden oluşur. Söz konusu 9 bölge ise 69 eyalete ayrılır. Gürcistan şehirleri arasında Tiflis’ten sonra en önemli şehirler ise Batum, Rustavi, Gori ve Kutaisi’dir.

Türkiye’den Vizesiz Gidilen Ülkeler: Gürcistan

Vizesiz Gidilen Ülkeler

Vizesiz Gidilen Ülkeler

Türkiye’den Gürcistan’a gitmek isteyen kişiler herhangi bir vize işlemine başvurmadan rahatlıkla ülkeyi ziyaret edebilir. Türkiye’den Gürcistan’a gitmek isteyen kişiler pasaport zorunluluğu olmaksızın kimlikle giriş işlemlerini gerçekleştirebilir. Ancak kimliğin yeni kimlik kartı olması gerekir. Türkiye’den Gürcistan’a vizesiz bir şekilde gitmek için Sarp Sınır Kapısı ya da Türkgözü Sınır Kapısı’nı tercih edebilirsiniz. Sınır kapılarında yer alan gişelerden harç ücretini yatırarak gerekli güvenlik önlemlerinden sonra ülkeye giriş yapabilirsiniz. Gürcistan vizesiz gidilen ülkeler arasında yer aldığını için ülkemizden Gürcistan’a yoğun bir turist akışı bulunur.

Gürcistan’a Ne Zaman Gidilir?

Gürcistan’ın karasal iklime sahip olan bir ülke olduğundan bahsettik. Bu doğrultuda Gürcistan’da kış aylarının son derece sert geçeceğini de söylemek yanlış olmaz. Siz de Gürcistan’ı kış aylarında ziyaret ederek soğuğun etkisinde kalmak istemiyorsanız bahar ve yaz aylarında seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Ankara’da Tiflis ve Batum’a direkt uçak seferleri bulunuyor. Ancak kişisel aracınızla da Sarp Sınır Kapısı ya da Türkgözü Sınır Kapısı’nı tercih ederek Gürcistan’a ulaşabilirsiniz.

Gürcistan Ekonomisi

Gürcistan Ekonomisi

Gürcistan Ekonomisi

Gürcistan ekonomisi, Sovyetler Birliği’nin dağılması nedeni ile büyük bir krizden geçmiştir. Bu nedenle uzun süreli istikrarsızlıklar Gürcistan’ı derinden etkilemiştir. Gürcistan’ın bağımsızlık kazandığı ilk yıllarda sanayi ve tarımda yüksek enflasyon nedeni ile azalmalar meydana gelmiş ve işsizlikler oluşmuştur. 1955 yılına kadar ise ekonomik açıdan devamlı düşüş yaşanmıştır. 1955 yılından sonra Türkiye’nin başlattığı programlar ile Gürcistan ekonomisinde ciddi bir iyileşme görülmüştür.

Gürcistan Kültürü

Gürcistan kültürel açıdan son derece gelişmiş bir ülkedir. Ülkeyi ziyaret eden pek çok kişi Gürcistan’ın en gelişmiş şehri olan Tiflis’e giderek ülkenin kültürüne yakından şahitlik edebilir. Özellikle Gürcistan’da ki otel fiyatlarının düşük olması son derece dikkat çekici bir konudur. bunun yanı sıra ülkede ki benzin fiyatları da düşüktür. Benzinin litre fiyatı 1i85 lira ile 2.30 lari arasında iken gazın fiyatı 1.30 lari ile 1.50 lari arasındadır.

Gürcistan’ı kişisel aracınız ile ziyaret edecekseniz yollarda ineklere rastlayabilirsiniz. Eğer bu ineklere çarparsanız cezasının büyük olduğunu aklınızdan çıkartmamalısınız.

Gürcistan Mutfağı

Gürcistan Mutfağı

Gürcistan Mutfağı

Gürcistan mutfağında mısır ve ceviz son derece önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra ülkede yaşayan halk sebze yemeklerine de ağırlık verir. Patlıcan, pırasa, lahana ve pancar en çok tercih edilen sebzelerdir. Tavuk ile yapılan yemeklerde genellikle ceviz ve cevizli sosyal kullanılır.

Gürcistan’ın en meşhur yemeği haçapuridir. Gittiğiniz hemen her yer de haçapuriye rastlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra peynirli ve yumurtalı pide olarak da adlandırılan haçapuri ile birlikte çeşitli sosları ve salataları de deneyebilirsiniz.

Sasivi, cakapuli ve hingali Gürcistan mutfağına özgü diğer yemeklerdir. Bu yemekler ile soğuk salata tercih ederek eşsiz bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.