Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Brezilya Turu ve Amazon Ormanları Yolculuğu | Rio Karnavalı ve Daha Fazlası

Brezilya Turu ve Amazon Ormanları Yolculuğu | Rio Karnavalı ve Daha Fazlası

Brezilya turu yapacak seyahat severler sizler için hazırladığımız bu enfes yazıda Amazon Ormanları, Copacabana ve Ipanema gibi güzelliklere ev sahipliği yapan Brezilya hakkında eşsiz bilgiler sunuyoruz. Gezivagonu.com’un hazırladığı bu yazıyı heyecanla okuyacağınızı tahmin edebiliyoruz!

Brezilya Hakkında Bilgi

Brezilya; Güney Amerika haritası üzerindeki en büyük ülke özelliğini taşır. Güney Amerika haritasında en büyük olmasının yanı sıra Amerika kıtasının en büyük 2. ülkesi olan Brezilya aynı zamanda Güney Amerika ülkeleri arasında en gelişmiş ülkelerden biridir. Çok büyük bir kısmı Atlantik Okyanusu ile çevrili olan Brezilya; Uruguay, Paraguay, Bolivya, Arjantin, Surinam ve Guyana gibi Güney Amerika ülkeleri ile komşudur.

Brezilya; 1500 yılında Portekizli kâşif Pedro Alveras Cabral tarafından keşfedilmiştir. Brezilya’nın bu dönemde Portekizliler tarafından keşfedilmesi uzun yıllar boyunca bu coğrafyanın Portekiz hâkimiyeti altında kalmasına neden olmuştur. Güney Amerika haritası üzerinde büyük hâkimiyet kuran Portekizliler’den 1914 yılında tamamen kurtulan Brezilya aynı yıl bağımsızlığını ilan etmiştir.

Brezilya Turu | Amazon Ormanları

Brezilya Turu | Amazon Ormanları

Bağımsızlığını kazandıktan sonra federal yönetimi tercih eden ülkede 26 eyalet bulunur. Brezilya’nın başkenti Brasilia şehridir. Brasilia şehri dışında Rio de Janeiro ve Sao Paulo şehirleri Brezilya’nın en çok bilinen yerleridir. Portekizlilerin Brezilya tarihine olan etkisi nedeniyle Brezilya’nın resmi dili Portekizce’dir. Brezilya resmi dili Portekizce olsa da ülkede İspanyolca ve İngilizce dilleri de yaygın bir şekilde konuşulur.

Güney Amerika turu yapmak isteyenlerin en uğrak rotalarından bir tanesi olan Brezilya iklimi ve Atlas Okyanusu’na olan yakınlığı sayesinde oldukça dikkat çeker. Brezilya dendiğinde akla ilk gelen Amazon Ormanları ve yeşil alanla kaplı bir coğrafyadır. Amazon ormanları ile kaplı Brezilya’da tropikal iklimin yanı sıra 5 adet iklim tipi daha görülür. Bu özelliğini Güney Amerika haritası üzerinde büyük bir yer kaplamasından alan ülke Brezilya turu yapacak seyahat severlerin iyi bir planlama yapmasını şart koşar.

Brezilya Ekonomisi

Brezilya Turu | Brezilya Reali

Brezilya Turu | Brezilya Reali

Brezilya turu yapmadan önce hemen her seyyah Brezilya ekonomisi ve ülke durumu hakkında bilgi toplamak ister. Brezilya ekonomisi hakkında ifade edilmesi gereken ilk şey Güney Amerika ülkeleri arasındaki en büyük ekonomi olduğudur. Dünyada ekonomik gelişmişlikte 8. sırada yer alan Brezilya bu açıdan oldukça iyi durumdadır. BRICS ülkeleri olarak ifade edilen yükselen ekonomilerden biri olan Brezilya ekonomisi tarım ürünleri ve metal sanayisinde ileri düzeydedir.

Brezilya para birimi Brezilya Reali’dir. Ülkemizin para birimi ile karşılaştırıldığında Brezilya para birimi daha değerlidir. Öyle ki 100 Brezilya Reali yaklaşık 135 Türk Lirasına eşittir. Brezilya para biriminin güçlü olmasında Brezilya kahvesi, soya, kakao gibi tarım ürünleri, canlı hayvan, demir-çelik ürünleri önemli bir yer tutar. Bu anlamda Brezilya turu ve Güney Amerika turu yapmak isteyen gezginlerin Brezilya’da bir nebze fazla para harcayacağını söylemek mümkündür.

Brezilya Kültürü ve Gelenekleri

Brezilya Turu | Brezilya Kültürü

Brezilya Turu | Brezilya Kültürü

Brezilya turu yapacak bireylerin aklındaki en önemli soru işaretlerinden bir tanesi de kültürel farklılıklar ve geleneklerdir. Sömürge faaliyetleri nedeniyle çok farklı toplumların bulunduğu ülkede dini açıdan da bir çeşitlilik vardır. Nüfusun %82’sine yakını Hristiyan dinine mensupken geri kalan azınlık Yahudi ve Müslüman’dır.

Brezilya turu esnasında yoğun bir şekilde gözlemleyebileceğiniz üzere Brezilya’da ırkçılık ve ayrımcılık çok azdır. Siyah veya beyaz hemen herkesin Portekizce konuştuğunu ve aynı kültürel değerleri paylaştığı görebilirsiniz. Eğlence kültürünün yaygın ve hoşgörünün oldukça yüksek seviyelere olduğu Atlantik Okyanusu kıyısındaki Brezilya’da eğlence dendiğine akla gelen Samba dansı ve Rio Karnavalı olur. Peki, Rio karnavalı ne zaman düzenlenir?

Rio Karnavalı Ne Zaman?

Brezilya Turu | Rio Karnavalı

Brezilya Turu | Rio Karnavalı

Güney Amerika turu ve Brezilya turu yapanların pek çoğunun ilk katılmak istediği etkinlik olan Rio Karnavalı her sene belirli bir zamanda gerçekleşir. Bu nedenle Rio Karnavalına katılmak istiyorsanız Brezilya turu planlarınızı Rio Karnavalına göre yapmanız gerekir. Rio Karnavalı her sene Şubat ayında gerçekleştirilir. Ülkemizde kış mevsiminin yaşandığı Şubat ayında Atlantik Okyanusu kıyısındaki Brezilya’da yaz mevsimi yaşanır. Bu da Samba etkinlikleri ve Rio Karnavalının neden Şubat ayında gerçekleştirildiğini açıklar.

6 gün süren ve Samba dansı başta olmak üzere pek çok etkinliğe sahne olan Rio Karnavalı 2020 yılında 21 Şubat Cuma günü başlayacak ve 26 Şubat Çarşamba günü sona erecek. Rio Karnavalı 2020 etkinliklerine katılmak istiyorsanız şimdiden Brezilya uçak bileti araştırması yapmanızı öneririz. Ucuz Brezilya uçak bileti için Ucuza Uçak Bileti Nasıl Alınır? adlı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Brezilya Vizesi Nasıl Alınır?

Brezilya Turu | Brezilya Vizesi

Brezilya Turu | Brezilya Vizesi

Brezilya, vizesiz gidilen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle Brezilya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin mutlaka Brezilya vizesine gerek yoktur. Brezilya, siyasi olarak Türkiye’ye dost bir ülkedir. Bu doğrultuda ülkemizden Brezilya’ya seyahat etmek isteyen pek çok turist bulunur. Brezilya ve Türkiye arasında yapılan çeşitli anlaşmalar çerçevesinde 2004 yılından beri ülkemizden Brezilya’ya gitmek için vize şartı aranmamaktadır. Ancak Türkiye’den Brezilya’ya giden kişilerin yıl içerisinde en fazla 90 gün Brezilya’da kalabileceklerini ifade etmek gerekir.

Brezilya vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alsa da Brezilya turu öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan ilki pasaportların geçerlilik süresi ile ilgilidir. Brezilya seyahati esnasında kullanılacak olan pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkartılmış olması gerekmektedir. Bu pasaportun Brezilya’dan dönüş tarihinden sonra ki 6 ay içerisinde de kullanım süresinin bulunması oldukça önemlidir. Bunun dışında Brezilya seyahatiniz boyunca yurtdışı seyahat sigortası yaptırmış olmanız ve yurtdışı seyahat sigortası poliçenizi yanınızda taşımanız gerekir. Ayrıca Brezilya uçak bileti, Brezilya kalınacak yerler gibi detayların da önceden mutlaka ayarlanmış olması şarttır.

Brezilya Yemekleri

Brezilya Turu | Brezilya Yemekleri

Brezilya Turu | Brezilya Yemekleri

Brezilya oldukça geniş bir yemek kültürüne sahiptir. Brezilya pek çok kültüre ev sahipliği yaptığı için ülkeye gelen her etnik grup kendi beslenme alışkanlıklarından ve yemek kültürlerinden Brezilya mutfağına da katkıda bulunmuştur. Örneğin Afrikalılar baharatları, Portekizliler ise zeytinyağı ve sarımsak gibi yiyecekler Brezilya yemeklerine eklemişlerdir.

Brezilya’nın hemen her bölgesinin kendine özgü yemekleri ve yemek alışkanlıkları bulunuyor. Bu nedenle ulusal bir Brezilya mutfağından bahsetmek biraz zor olacaktır. Ancak Brezilya’daki hemen her ailenin mutfağında pişen bazı yemekler vardır. Bunların başında fasulye anlamına gelen feijoada yer alıyor. Barbunya fasulyesi ve salçalı domuz etinden pişen yemeğin yanında pirinç, lahana gibi yiyecekler de servis ediliyor. Ayrıca cumartesi günleri ülkedeki her lokantada öğle yemeği olarak feijoada çıkıyor. Bunların dışında Brezilya yemekleri dendiği zaman akla; kızarmış balık, kalamar, ahtapot gibi deniz mahsulleri de geliyor.

Brezilya Turu Sırasında Bilinmesi Gerekenler

Brezilya Turu | Atlas Okyanusu

 Brezilya Turu | Atlas Okyanusu

Brezilya Atlas Okyanusuna kıyısı olan Güney Amerika ülkeleri arasında yer almaktadır. Atlas Okyanusunun eşsiz güzelliğine şahit olmak isteyen kişilerin sık sık gerçekleştirdiği Brezilya turu sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Eğer siz de Atlantik Okyanusunun eşsiz maviliğinde kaybolmak ve Brezilya gezilecek yerler listenizi tamamlamak istiyorsanız bir Brezilya turuna katılabilirsiniz. Brezilya turu sırasında aşağıdaki noktalara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Brezilya turu için en ideal zaman aralığının gidilecek bölgeye göre değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz. Örneğin Güneyde bulunan Salvador ve Rio de Janeiro’yu ziyaret etmek için en uygun zaman aralığı Aralık ve Nisan aylardır. Ancak ülkenin kuzeyinde bulunan Manaus şehrini ziyaret etmek için ise Haziran ve Kasım arasında bir tarih belirlemeniz daha iyi olacaktır. Ülkemizden Brezilya’ya hem direkt hem de aktarmalı pek çok uçak seferi bulunuyor. Goiania, Natal, Porto Alegre, Salvador, Sao Paulo gibi şehirlere en uygun Brezilya uçak biletini satın alarak gidebilirsiniz.

Brezilya Turu | Sao Paulo

Brezilya Turu | Sao Paulo

Brezilya, Güney Amerika turu sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken ülkeler arasında yer alır. Güney Amerika turunun olmazsa olmazlarından olan Brezilya’da gidilmesi gereken yerler nereleridir sorusuna verilecek ilk cevap Amazon ormanlarıdır. Pek çok tabiat mirasına sahip olan Brezilya için Amazon Ormanları’nın yeri oldukça önemlidir. Bu nedenle Güney Amerika turu ve Brezilya turu sırasında Amazon ormanlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Brezilya’ya gidip Rio Karnavalı’na katılmadan dönmemelisiniz. Rio Karnavalı içinde farklı etkinlikler de düzenleniyor. Bunlardan biri de 14 samba dansı okulunun katılımı ile gerçekleşen samba dansı yarışmasıdır. Bu samba dansı yarışması Rio Karnavalı’na oldukça hoş bir görüntü katıyor.

Brezilya Turu Sırasında Alınacak Hediyelik Eşyalar

Brezilya Turu | Brezilya Kahvesi

Brezilya Turu | Brezilya Kahvesi

Brezilya turunun en eğlenceli anlarını sevdiklerinize alacağınız hediyelik eşyaları seçerken yaşayabilirsiniz. Brezilya’dan sevdiklerinize ya da kendinize alabileceğiniz en iyi hediye ise Havainas parmak arası terlikleridir. Çünkü bu terliklerin fiyatları Brezilya’da oldukça ucuzdur. Bunun dışında Brezilya’nın yerli içkisi olan Cachaça da Brezilya’dan dönerken alabileceğiniz hediyeler arasında yer alıyor. Ayrıca güveç, çömlek, kavrulmuş Brezilya kahvesi, ballı kek ve çikolatalı kek alarak da sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.