Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Muğla’da Gezilecek Yerler | Muğla Otelleri

Muğla’da Gezilecek Yerler | Muğla Otelleri

Muğla’da gezilecek yerler konusunda uzun araştırmalar yapmak yerine sizler için hazırladığımız enfes yazıyı okumak ve bilgilenmek ister misiniz? Ülkemizin en harika coğrafyalarından bir tanesinde bulunan Muğla’da hem harika bir tatil geçirebilir hem de gezilecek yerler konusunda zengin bir liste oluşturabilirsiniz!

Ülkemizin güneybatı ucunda yer alana Akdeniz ile Ege’nin kesiştiği noktada bulunan Muğla; doğal ve tarihi zenginlikleri ile insanların gezip görmek için en çok ziyaret ettiği şehirlerden bir tanesidir. Zengin kültürel mirası sayesinde Muğla’da gezilecek yerler listesi kabardıkça kabarır. Bu enfes şehirde bir gezi listesi oluşturmadan önce Muğla’nın geçmişi ve bugünü ile ilgili önemli bilgileri size sunuyoruz.

Muğla Hakkında

Bir geçiş noktası üzerinde yer alması ve doğal liman olması nedeniyle tarih boyunca önemli bir bölge olan Muğla; geçmiş dönemlerde Antik Karya bölgesi olarak kabul edilen alanın sınırları içerisinde kalmıştır. Eski çağlarda Mısır, Asur, İskit gibi çok önemli medeniyetler tarafından yerleşim birimi olarak tercih edilmiştir. Geçmişi 5000 yıl öncesine kadar uzanan Muğla; bugün söz konusu zengin mirası ile adeta bir turistik cazibe merkezi olmuştur.

Antalya, Burdur, Denizli ve Aydın ile komşu olan Muğla turistik yerler konusunda oldukça zengin bir merkezdir. Komşuları oldukça önemli olan Muğla ilçeleri ile de ön plana çıkar. Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Datça ve Bodrum gibi Muğla ilçeleri Türkiye’de turizm dendiğinde akla gelen ilk destinasyonlardır. Şehrin yaz döneminde nüfusu 2-3 milyon düzeyinde olsa da Muğla nüfusu 2020 TÜİK verilerine göre 990 bin civarındadır. Bu anlamda Muğla Büyükşehir Belediyesi olma özelliği taşır.

Turistik bir merkez ve bir büyükşehir olan Muğla’da eğitim faaliyetlerinin de şehre ciddi katkılar sağladığını vurgulamak gerekir. Öğrencilerin eğitim görmek için tercih ettiği Muğla Üniversitesi şehirdeki kozmopolit yapının daha da çeşitlenmesine katkı sağlar. Siz de Muğla’da gezilecek yerler listesi yaparak gezmeye başladığınızda şehirdeki bu çeşitliliği canlı canlı görebileceksiniz.

Muğla’da Gezilecek Yerler

Muğla’da gezilecek yerler konusu Muğla’yı ziyaret edecek olan turistlerin sık sık araştırdığı bir konudur. Bu doğrultuda Muğla’da gezilecek yerleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Kelebekler Vadisi

Muğla'da Gezilecek Yerler | Kelebekler Vadisi

Muğla’da Gezilecek Yerler | Kelebekler Vadisi

Muğla’da gezilecek yerler dendiği zaman akla ilk olarak Kelebekler Vadisi gelir. Ölüdeniz’e 7 kilometre uzaklıkta yer alan Kelebekler Vadisi, Temmuz ve Eylül aylarında vadiye gelen kelebekler nedeni ile bu ismi almıştır. 4 mevsim sürekli akan şelalesi ve tertemiz denizi ile eşsiz bir görünüme sahip olan Kelebekler Vadisi’ni Muğla seyahatiniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bodrum Antik Tiyatrosu

Muğla'da Gezilecek Yerler | Bodrum Antik Tiyatro

Muğla’da Gezilecek Yerler | Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum Antik Tiyatrosu, Muğla’da gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir yerdir. Üç ana kısımdan meydana gelen Bodrum Antik Kenti, Anadolu’nun en eski tiyatrolarından bir tanesidir. Siz de Bodrum Antik Tiyatrosu’nu Muğla seyahatiniz sırasında tercih edebilirsiniz.

Sarıgerme Plajı

Muğla'da Gezilecek Yerler | Sarıgerme Plajı

Muğla’da Gezilecek Yerler | Sarıgerme Plajı

Muğla’da gezilecek yerler listesine mutlaka eklemeniz gereken bir diğer yer Sarıgerme Plajı’dır. Eşsiz bir manzaraya ve tertemiz deniz suyuna sahip olan Sarıgerme Plajı, mavi bayraklı bir plajdır. Bu nedenle Muğla’nın en temiz ve mükemmel plajlarından bir tanesidir.

Akkum Koyu

Muğla'da Gezilecek Yerler | Akkum Koyu

Muğla’da Gezilecek Yerler | Akkum Koyu

Akkum Koyu, Muğla’da gezilecek yerler listesinde yer alan eşsiz bir koydur. Selimiye’de bulunan Akkum Koyu hem sessiz hem de muhteşem bir koydur. Siz de eşsiz bir tatil geçirmek istiyorsanız Akkum Koyu’nu tercih edebilirsiniz.

Fethiye Ölüdeniz

Muğla'da Gezilecek Yerler | Ölüdeniz

Muğla’da Gezilecek Yerler | Ölüdeniz

Fethiye Ölüdeniz, Muğla’nın en eşsiz yeridir. Mutlaka görmeniz gereken bir yer olan Fethiye Ölüdeniz, Muğla’da gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları arasında yer alır.

Likya Yolu

Muğla'da Gezilecek Yerler | Likya Yolu

Muğla’da Gezilecek Yerler | Likya Yolu

Likya Yolu, trekking yapan kişilerin en sık tercih ettiği yoldur. Muğla Fethiye’den başlayan Likya Yolu, Antalya’ya kadar uzanır. Teke yarımadasında yer alan patikalardan bir kısmını oluşturan Likya yolu ülkemizde ki en popüler yürüyüş rotalarından bir tanesidir.

Milas Müzesi

Muğla'da Gezilecek Yerler | Milas Müzesi

Muğla’da Gezilecek Yerler | Milas Müzesi

Bodrum’un ilk müzesi olarak bilinen Milas Müzesi, 1987’den beri ziyaretçilerini ağırlıyor. Muğla’ya gelen pek çok turistin yoğun bir ilgi gösterdiği Milas Müzesi, tarihin tozlu sayfalarını aralamanız için eşsiz bir yerdir. Siz de Milas Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Şeytan Yalısı

Muğla'da Gezilecek Yerler | Şeytan Yalısı

Muğla’da Gezilecek Yerler | Şeytan Yalısı

Muğla’nın bir simgesi haline gelen zeytin ağaçlarının içerisinde muhteşem bir tatil gerçekleştirmek istiyorsanız Şeytan Yalısı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Mazı Köyü yönünde giderek Şeytan Yalısı’na kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Muğla Uyku Vadisi

Muğla'da Gezilecek Yerler | Muğla Uyku Vadisi

Muğla’da Gezilecek Yerler | Muğla Uyku Vadisi

Muğla gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gereken bir yer de Muğla Uyku Vadisi’dir. Bodrum Milas Havalimanı’na yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta yer alan Muğla Uyku Vadisi, Muğla’nın Gökçeler Köyü’ne ise 800 metre uzaklıkta yer alır. Son derece doğal bir atmosfere sahip olan Muğla Uyku Vadisi, Muğla’da mutlaka görmeniz gereken bir doğa harikasıdır.

Muğla Kamp Alanları

Muğla'da Gezilecek Yerler | Muğla Kamp Alanları

Muğla’da Gezilecek Yerler | Muğla Kamp Alanları

Muğla kamp alanları, Muğla’ya gelen turistlerin ve Muğla’da eşsiz bir tatil geçirmek isteyen kişilerin araştırdığı bir konudur. Bu doğrultuda Muğla kamp yerlerini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, Muğla’da kamp yapabileceğiniz en eşsiz yerdir. Muhteşem görünümü ve eşsiz doğası ile Kelebekler Vadisi’nde kusursuz bir kamp gerçekleştirebilirsiniz. Kelebekler Vadisi’nde bulunan bungalov evlerde konaklayabilir ya da kendi çadırınızı kurarak kamp yapabilirsiniz.

Kabak Koyu

Muğla kamp alanları arasında bulunan bir diğer eşsiz yer ise Kabak Koyu’dur. Pınara, Patara, Ksanstos, Letoon, Likya gibi birbirinden lüks evleri barındıran Kabak Koyu’nda kendi çadırınızı götürerek de kamp yapabilirsiniz. Kabak Koyu’nun kendine has eşsiz bir konsepti olduğundan bahsedebiliriz.

Ölü Deniz

Ölü Deniz’de Muğla kamp yerleri arasında bulunan eşsiz bir doğa harikasıdır. Ölüdeniz’de kamp yaparken eşsiz tekne turlarına katılabilir, yamaç paraşütü yapabilir ve safari etkinliklerine katılabilirsiniz.

Yaşa Köyü

Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Yaşa Köyü, yoga ve meditasyon eşliğinde bir kamp gerçekleştirmek isteyenler için eşsiz bir yerdir. Bölgede bulunan bungalov evleri kiralayabileceğiniz gibi kendi çadırınızı da götürerek konaklayabilirsiniz.

Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Muğla'ya Nasıl Gidilir?

Muğla’ya Nasıl Gidilir?

Muğla haritada güney batı ucunda yer alan ulaşması güç bir şehir olarak görülse de aslında Muğla’ya ulaşım sanılanın aksine oldukça kolaydır. Muğla’da gezilecek yerler listesini hazırlamadan önce Muğla uçak bileti satın alarak Muğla havalimanı varışlı seyahatinizi planlayabilirsiniz. Muğla Antalya arasında bir seyahat planlıyorsanız 314 kilometrelik bir karayolunu kat etmeniz gerekirken Muğla İstanbul veya Muğla Ankara arasında seyahat etmek istiyorsanız mutlaka Muğla uçak bileti satın almanızı öneriyoruz. Zira uzun bir otobüs yolculuğu Muğla gezilecek yerler konusunda keyifli bir deneyim yaşayamayabilirsiniz.

Muğla Havalimanı varışlı bir seyahat sonrasında Muğla araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak Muğla içerisinde gezinebilir ve Muğla’nın tadını çıkarabilirsiniz.

Muğla’da Şehir içi Ulaşım

Muğla Şehir İçi Ulaşım

Muğla Şehir İçi Ulaşım

Muğla Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde ulaşım amacıyla otobüs, dolmuş, taksi ve Muğla araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak gezinebilirsiniz. Şehrin yaz turizminin de etkisi ile yaz aylarında çok ciddi bir yoğunluğa ulaşması toplu ulaşımın mutlaka tercih edilmesini gerekli kılar. Bu bakir ve doğal coğrafyada şehrin dokusunu korumak adına yapılması gereken bu tercihte Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri çok yoğun seferler düzenler. Muğla’da bulunan otobüs hattının dünyanın en uzun otobüs hattı olması söz konusu yoğunluğun apaçık göstergesidir. 98 kilometre uzunluğundaki hattaki araçların kalkış saatlerini ve güzergahlarını Muğla Büyükşehir Belediyesi sayfasından inceleyebilirsiniz.

Muğla’da Ne, Nerede Yenir?

Muğla'da Ne Yenir | Çökertme Kebabı

Muğla’da Ne Yenir | Çökertme Kebabı

Muğla, zeytinyağlı yemekleri ile ön plana çıkan bir mutfağa sahiptir. Zeytinyağlıya adeta doyuran nefis yemeklere sahip olan Muğla mutfağının oluşmasında iklimin son derece etkili olduğunu ifade edebiliriz. Birbirinden farklı otların ve sebzelerin yetiştiği Ege Bölgesi’nin yemek kültüründen büyük ölçüde etkilenen Muğla mutfağının en meşhur çorbası tarhana çorbasıdır. Doyurucu bir lezzet olan tarhana çorbasının Muğla’da yaşayan hemen herkesin mutfağında piştiğini ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra Muğla mutfağında et yemekleri de dana etiyle hazırlanır ve mutlaka patates kızartması ile ikram edilir. Çökertme kebabı, Muğla’nın en meşhur lezzetleri arasındadır. Muğla köftesi, kabak çiçeği dolması, oğlak yahni ve keşkek Muğla mutfağının diğer lezzetleridir.

Muğla’da Nerede Kalınır?

 

Muğla'da Nerede Kalınır?

Muğla’da Nerede Kalınır?

Muğla, bir tatil şehri olduğu için birbirinden farklı özelliklere ve fiyat aralıklarına sahip konaklama yerleri bulunur. Özellikle Muğla merkez otelleri ve Muğla balayı otelleri Muğla’ya gelen turistlerin ilgisini çeken otellerdir.

Muğla balayı otelleri dendiği zaman size en iyi tavsiyemiz Yediburunlar Lighthouse Boutique Hotel olacaktır. Eşsiz bir manzarasına sahip olan otel adeta doğal bir yaşam deneyimi sunuyor. Balayınızın doğal ve sessiz bir alanda geçmesini istiyorsanız Yediburunlar Lighthouse Boutique Hotel’i tercih edebilirsiniz. Balayı dışında da tatilinizi bu otelde geçirebilirsiniz.

Muğla merkez otelleri, Muğla’da tercih edilen diğer otellerdir. Club Prive by Rixos, Votage Bodrum, Sentido Lykia Resort&Spa gibi oteller Muğla’da tercih edebileceğiniz otellerdir. Bunun yanı sıra Muğla Fethiye otellerini de tercih ederek Muğla tatilinizi eşsiz bir hale getirebilirsiniz.

Muğla’da Alışveriş

Muğla'da Alışveriş

Muğla’da Alışveriş

Muğla balayı otelleri ve kamp yerleri ile meşhur bir tatil cenneti olsa da alışveriş konusunda da ön plana çıkan bir kenttir. Özellikle Ege ve Akdeniz coğrafyasının buluştuğu bölgede yöresel ürünlerin yoğun bir şekilde satıldığı yerel dükkanlarda üzüm, yeşil zeytin ve keçi peyniri gibi doğal ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Muğla’da gezilecek yerler kadar dikkat çekici olan yöresel ürünleri mutlaka deneyimlemelisiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.