Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Mersin Gezilecek Yerler | Mersin Gezi Rehberi

Mersin Gezilecek Yerler | Mersin Gezi Rehberi

Mersin gezilecek yerler dendiği zaman insanların aklına genellikle Mersin tatil yerleri gelir. Oysaki Mersin gezilecek yerler bunun çok daha ötesindedir. Gezivagonu.com olarak okuyucularımız için hazırladığımız ‘Mersin Gezilecek Yerler’ adlı yazımızda sizlere Mersin gezilecek yerler, Mersin’de kalınacak yerler, Mersin’de ne, nerede yenir gibi bilgiler vereceğiz. Ancak öncesinde gelin hep beraber Mersin hakkında bilgilere bir göz atalım.

Mersin Hakkında

Mersin Gezilecek Yerler

Mersin Gezilecek Yerler

İçel olarak da bilinen Mersin, ülkemizin güneyinde bulunan sıcacık bir Akdeniz kentidir. Mersin Büyükşehir Belediyesi statüsüne sahiptir. Türkiye’nin en kalabalık 11. şehri olan Mersin; Aydıncık, Anamur, Gülnar, Bozyazı, Silifke, Mut, Mezitli, Toroslar, Erdemli, Çamlıyayla, Akdeniz ve Tarsus gibi ilçelere sahiptir. Batısında Antalya, doğusunda Adana, kuzeyinde ise Konya, Niğde ve Karaman illeri bulunan Mersin’in güneyinde Akdeniz sahilleri bulunur.

Mersin; bir Akdeniz kenti olduğundan şehirde Akdeniz iklimi hâkimdir. Yazların sıcak ve kurak geçtiği şehirde yazın çok sayıda turist şehri ziyaret eder. Mersin turistik yerler konusunda iklimi sayesinde ön plana çıkarken Akdeniz’in önemli bir ticaret noktasıdır aynı zamanda.

Son yıllarda giderek modernleşen Mersin ekonomi açısından da git gide önemli bir noktaya gelmiştir. Mersin Limanı; Mersin ekonomisini güçlü kılan en önemli etkenlerden biridir. Ayrıca Mersin limanı; kapasitesi, konumu, demiryolu ve geniş filosu ile Türkiye’nin ve Doğu Akdeniz’in en önemli ticari merkezi konumundadır.

Ekonomik anlamda son yıllarda gelişen Mersin’de eğitim konusunda da ciddi atılımlar yapılmıştır. Mersin Üniversitesi ve Mersin’deki diğer üniversiteler bu anlamda Mersin’in gelişmesinde rol oynayan en önemli eğitim kurumlarından bir tanesidir. Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Toros Üniversitesi ve Tarsus Üniversitesi sayesinde kente her yıl Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden öğrenci geliyor.

Mersin Gezilecek Yerler

Gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok yere sahip olan Mersin; tarihi ve doğal güzellikler açısından oldukça zengindir. Siz de Mersin’e gitmek ve Mersin gezilecek yerler listesi oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.

Cennet Cehennem Obrukları

Mersin'de Gezilecek Yerler | Cennet ve Cehennem Obrukları

Mersin’de Gezilecek Yerler | Cennet ve Cehennem Obrukları

Mersin gezilecek yerler dendiği zaman akla ilk olarak Cennet Cehennem Obrukları gelir. Oldukça farklı bir yapıya sahip olan Cennet Cehennem Obrukları Mersin’in Silifke ilçesinde bulunur. Derinliği sırasıyla 70 ve 128 metre olan bu obruklar, mağara tavanlarının çökmesi ile meydana gelmiştir.

Mersin gezilecek yerler listesinin en üst sırasında yer alan Cennet mağarasına inmek cehennem mağarasına inmeye göre çok daha kolaydır. Yıl boyunca çok sayıda turist ağırlayan Cennet cehennem mağarasına girişlerde müze kart geçerlidir. Mersin’in en önemli mekânlarından olan çöküklerin olduğu bölgeye giderken pek çok kahvaltı mekânına da rastlayabilmek mümkündür.

Yumuktepe Höyüğü

Mersin Gezilecek Yerler | Yumuktepe Höyüğü

Mersin Gezilecek Yerler | Yumuktepe Höyüğü

Yumuktepe Höyüğü’nün tarihi M.Ö. 7000li yıllara dayanır. Höyük, tarımın ilk yapıldığı bölgelerde yer alıyor. İlk mühür burada kullanılmış, ilk ekmek burada yapılmış, buğday ve zeytin ilk olarak bu bölgelerde yetişmiştir. Mersin gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken bir yer olan Yumuktepe Höyüğü’ne ulaşım oldukça kolaydır. Şehir merkezine 1 km uzaklıkta yer alan höyüğe, yürüyerek dahi ulaşım mümkündür. Yumuktepe Höyüğü’ne gitmek isteyenler için en iyi şey ise girişlerin ücretsiz olmasıdır.

Adam Kayalar

Mersin'de Gezilecek Yerler | Adam Kayalar

Mersin’de Gezilecek Yerler | Adam Kayalar

Erdemli ilçesinde bulunan Adam Kayalar, M.Ö. 3.yüzyıl’dan bugüne kadar gelmeyi başarabilen yapılar arasında yer alıyor. Gizemli bir yapısı bulunan Adam Kayalar 4 adet kadın, 11 erkek, dağ keçisi, 2 adet çocuk ve Roma kartalı figüründen oluşur. Kız Kalesi’ne oldukça yakın olan Adam Kayalar Mersin gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmesi gereken yerlerdendir.

Kız Kalesi

Mersin'de Gezilecek Yerler | Kız Kalesi

Mersin’de Gezilecek Yerler | Kız Kalesi

Mersin gezilecek yerler listesinin başında yer alan Kız Kalesi, Mersin’in en önemli turistik yerlerinden bir tanesidir. Romalılar, Selçuklular, Bizanslılar, Ermeniler, Karamanoğulları ve Osmanlıların hâkimiyetinde bulunan Kız Kalesi’nin tarihi M.Ö. 4. yüzyıla dayanıyor. İstanbul Kız Kulesi ile çokça karıştırılan Mersin Kız Kalesi’ni Mersin’e gittiğinizde mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Mersin Gezilecek Yerler | Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Mersin Gezilecek Yerler | Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Mersin’in Mezitli ilçesinde bulunan Soli Pompeiopolis Antik Kenti’nin tarihi, M.Ö. 1. yüzyıla dayanıyor.  Yüzyıllar boyunca önemli bir mekân olma özelliği taşıyan Antik Kent; önemini hala koruyor ve günümüzde Mersin’e gelen kişilerin en uğrak noktası olma özelliği taşıyor. Mersin’in en ilgi çekici yerlerinden biri olan antik kente özellikle fotoğraf tutkunları sık sık gidiyor.

Mamure Kalesi

Mersin Gezilecek Yerler | Mamure Kalesi

Mersin Gezilecek Yerler | Mamure Kalesi

Mersin’in Anamur ilçesinde bulunan Mamure Kalesi eşsiz bir güzelliğe sahiptir. 23.500 metrekarelik bir alana sahip olan Mamure Kalesi, Türkiye’nin en büyük kaleleri arasındadır. Mersin gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken Mamure Kalesi, Orta Çağ’dan günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.

Yerköprü Şelalesi

Mersin'de Gezilecek Yerler | Yerköprü Şelalesi

Mersin’de Gezilecek Yerler | Yerköprü Şelalesi

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Yerköprü Şelalesi, tabiat anıtı olarak anılan bir doğal güzelliktir. Kartpostallarda yer alacak bir güzelliğe sahip olan şelale Mersin gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

Mersin Marina

Mersin'de Gezilecek Yerler | Mersin Marina

Mersin’de Gezilecek Yerler | Mersin Marina

Mersin’in modern anlamda en dikkat çekici noktalarından bir tanesi olan Mersin Marina, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yer alıyor. Toplam bin adet yat bağlama kapasitesi bulunan Mersin Marina, Mersin halkının buluşma noktalarından bir tanesi olma özelliği taşıyor. 2017 yılında ise Mavi Bayrak ödülüne layık görülen Mersin Marina şehre gelenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir.

Mersin’de Ne, Nerede Yenir?

Mersin'de Ne Nerede Yenir | Mersin Tantuni

Mersin’de Ne Nerede Yenir | Mersin Tantuni

Mersin’de ne nerede yenir dendiği zaman akla ilk olarak Mersin tantuni gelir. Ancak Mersin tantuninin dışında Mersin’de tercih edilebilecek pek çok yemek bulunuyor. Bir liman kenti olduğu için Mersin gezisi sırasında deniz mahsullerini tüketebileceğinizi unutmamalısınız.

Tantuni: Memoş Tantuni

Kebap: Sofra Beyaz

Balık: İskele Marin Restoran

Karides: Rina Restoran

Künefe: Künefeci Emin Usta

Kerebiç: Haydar Usta

Mersin’e Nasıl Gidilir?

Mersin'e Nasıl Gidilir | Mersin Otogar

Mersin’e Nasıl Gidilir | Mersin Otogar

Mersin; konum itibariyle oldukça iyi bir yerde olduğundan Türkiye’nin her şehrinden Mersin’e kolaylıkla ulaşım sağlanabilir. Bulunduğunuz şehirden şehirlerarası otobüslere binerek Mersin’e gidebileceğiniz gibi havayolu ile de Mersin’e ulaşabilirsiniz. Mersin havalimanı bulunmayan şehirler arasında yer alıyor. Ancak Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın Mersin’e çok yakın olması şehre havayolu ile ulaşımı mümkün kılar. Bu nedenle havayolu ile Mersin’e ulaşmak isteyen kişiler Adana Şakirpaşa Havalimanı’nı tercih edebilirler. Adana Şakirpaşa Havalimanı’na ulaştıktan sonra Mersin’e oldukça kısa bir sürede ulaşabilirsiniz. Adana Şakirpaşa Havalimanı’nın önünde bulunan Mersin HAVAŞ servisleri ile Mersin Forum AVM önü veya Mersin Stadyum önüne ulaşabilirsiniz.

Mersin Şehir İçi Ulaşım

Mersin Şehir İçi Ulaşım

Mersin Şehir İçi Ulaşım

Mersin’de şehir için ulaşım özel halk otobüsleri, belediye otobüsleri ve dolmuşlar ile sağlanıyor. Raylı sistemlerin henüz Mersin’de bulunmadığını söyleyebiliriz. 70 farklı hattın bulunduğu Mersin’de otobüslere binerken KentKart kullanılıyor. Bunun dışında Mersin şehir içi ulaşımı taksiler ile de sağlayabilmek mümkündür. Özellikle bahar aylarında Mersin’de havanın tadını çıkararak gezmek istiyorsanız bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Mersin’de Kalınacak Yerler

Mersin'de Kalınacak Yerler | Hilton Hotel

Mersin’de Kalınacak Yerler | Hilton Hotel

Mersin’de hemen her bütçeye uygun oteller bulunuyor. Kente gelen kişiler genellikle merkezde bulunan Mersin otellerinde konaklıyor. 150 TL ile 400 TL arasında değişkenlik gösteren otel fiyatlarının oldukça normal olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Mersin’e turistik amaçlı gelen kişilerin şehir merkezinde bulunan otelleri tercih etmesi ulaşım açısından oldukça iyi olacaktır. Mersin şehir merkezinde oteller  genellikle tren garı ve sahil şeridinde yer alır. Bu doğrultuda Mersin merkezde bulunan The Monard Hotel, Mersin Hilton gibi otelleri tercih edebilirsiniz.

Mersin merkezdeki otellerin dışında Mersin Kız Kalesi otelleri de sık sık tercih edilir. Mersin Kız Kalesi otelleri arasında tercih edebileceğiniz oteller Kilikya Hotel, Anıl Otel, Hotel Peyda’dır.

Mersin’de Alışveriş

Mersin'de Alışveriş

Mersin’de Alışveriş

Mersin, Akdeniz bölgesinin yöresel özelliklerine sahip çeşitli yöresel hediyelik eşyaları bolca bulabileceğiniz satış noktalarına sahiptir. Özellikle Akdeniz’in dokusunu gösteren tatlı ve hediyelik eşyaları Mersin’den satın alabilirsiniz. Bunun dışında el sanatlarının en güzel eserlerinden olan Mezitli bezi, halı, kilim ve muz lifinden yapılan çeşitli eşyaları satın alarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Tarsus ilçesindeki Kırkkaşık Bedesteni’ni ziyaret ederek kendinize en uygun ürünlere sahip olabilirsiniz. Bedestenin yaklaşık 500 yıllık bir geçmişi olduğu için ihtiyacınıza uygun hemen her ürüne ulaşabilirsiniz. Cezerye, Anamur muzu, narenciye ve kerebiç Mersin’in neyi meşhur dendiğinde akla gelen ürünlerdir. Semt pazarlarında bu yiyecekleri bulabilir ve satın alabilirsiniz.

Mersin’de büyük ve ulusal markaların bulunduğu alışveriş merkezlerine gitmek istiyorsanız istikametiniz Forum Mersin’dir. Bunun dışında Palm City Alışveriş Merkezi’ne giderek de ihtiyacınız için en uygun ürünlere ulaşabilirsiniz.

ETİKETLER: , , , ,
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı seolancer.net'e aittir.