Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Antalya Gezilecek Yerler | Antalya’da Turistik Yerler

Antalya Gezilecek Yerler | Antalya’da Turistik Yerler

Antalya gezilecek yerler dendiğinde akla turistik yerler ve doğal güzellikler gelir. Gezivagonu.com olarak Akdeniz Bölgesi’nin en dikkat çekici şehirlerinden biri olan Antalya ve Antalya gezilecek yerleri sizler için derledik.

Antalya; Türkiye’nin en güneyinde Akdeniz sahilleri ile ünlü turistik bir şehirdir. Tarihi ve doğası ile ülkemizin cazibe merkezlerinden olan kentin nüfusu yaklaşık 2,5 milyondur. Şehirde yaşayanların çoğu Türk olsa da yabancı uyruklu pek çok insan Antalya’yı ikamet yeri olarak seçmiştir. Bu yönüyle kültürel çeşitliliğe güzel bir örnek olan Antalya’da yaz aylarında nüfus neredeyse ikiye katlanır. Akdeniz ikliminin etkisinde olan şehirde yazın turistik yerler dolup taşar.

Turizm cenneti Antalya tarihi oldukça eskiye dayanan bir yerleşim birimidir. Geçmişi 50 bin yıl öncesine dayanan Antalya’da Karain Mağarası ve Beldibi Mağarası’nda yapılan çalışmalarda ilk çağlara ait kalıntılara rastlanmıştır. Tarihte ilk defa Lidyalılar tarafından yerleşim birimi olarak kullanılan Antalya’nın adı da bu dönemde kullanılan ve anlamı Attolos Yurdu olan Attaleia kelimesinden türemiştir.

Tarihte çok önemli uygarlıklar tarafından yurt edinilen Antalya gezilecek yerler konusunda bu yönüyle zengin bir mirasa sahiptir. Kültürel zenginliklerini günümüzde kullanmayı çok iyi başaran şehir turistik yerler arasında akla ilk gelen şehirlerden biridir. Bu özelliğinin yanında eğitim konusunda da önemli bir merkez olan Antalya Akdeniz Üniversitesi şehri bir cazibe merkezi yapar. Şehirdeki yoğunlukta futbol endüstrisinin de payını küçümsemek olmaz. Bu noktada Antalyaspor şehre yoğun turist gelmesini sağlar.

Peki, tatil ve turizm dendiğinde akla ilk gelen mekân Antalya’da gezilecek yerler nelerdir? Antalya gezilecek yerler listesinde olmazsa olmaz destinasyonları aşağıda sizler için derledik!

Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Antalya; turunçgiller, masmavi deniz ve Altın Portakal film festivali gibi çok çeşitli özellikleri ile ön plana çıkan muhteşem bir şehirdir. Şehrin çok yönlü bir merkez olması şehre gelen turistlerin Antalya gezilecek yerler konusunda ciddi bir araştırma yapmasını gerekli kılar. Antalya’da gezilecek yerler araştırması yapmadan Antalya’da görülmesi gereken en önemli destinasyonları sizler için listeledik! İşte Antalya gezilecek yerler listesi!

Antalya Kaleiçi

"<yoastmark

Antalya gezilecek yerler listesi yapıldığında listenin en başına yazılacak yer Antalya Kaleiçi olmalıdır. Osmanlı tarihini çok iyi yansıtan evleri ve kendine has yapısı ile dikkat çeken Antalya Kaleiçi turistlerin en sık ziyaret ettiği yerlerdir. Muratpaşa’da bulunan ve oldukça hareketli bir havaya sahip Kaleiçi’nde konaklamak için pek çok otel ve vakit geçirmek için sayısız kafe ve restoran bulunur. Kaleiçi bölgesinde ayrıca Yivli Minare gibi mutlaka görülmesi gereken tarihi kalıntılar bulunur.

Olympos Antik Kenti

"<yoastmark

Antalya’da gezilecek yerler konusunda araştırma yapmadan akla ilk gelecek yerlerden biri de Oympos Antik Kenti’dir. Yunancada Ulu Dağ anlamına gelen Olympos dünyada pek çok dağ ve kasabaya verilen ismdir. Antalya’da bulunan Olympos Antik Kenti; M.Ö. 78 yılında Romalılar tarafından ele geçirilmiştir. Tarihi zenginlikleri ile turistik yerler arasında en dikkat çeken yerlerden biri olan Olympos Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yanartaş

"<yoastmark

Yunan mitolojisinden gelen bir efsaneye göre sönmeyen ateş olan ve Olympos’un sönmeyen ateşi olarak adlandırılan Yanartaş Antalya gezilecek yerler listesinde yer alan önemli bir mekândır. Doğanın en harika güzelliklerinden bir tanesi olan Yanartaş’ta halen gazların fışkırdığı ve durmadan yanan ateşin olduğu gözlemlenebilir.

 

Konyaaltı Plajı

"<yoastmark

Konyaaltı Plajı, Antalya’nın en meşhur plajlarından bir tanesidir. Akdeniz sahilinin ayaklar altına serildiği Konyaaltı Plajı 7 metre uzunluğundadır. Plajın etrafında pek çok sayıda otel bulunması plajın yoğun bir talep görmesine neden olmaktadır. Antalya gezilecek yerler listesi oluşturuyorsanız Konyaaltı Plajı’nı mutlaka eklemelisiniz.

Antalya Akvaryum

"<yoastmark

Antalya’nın merkezinde olan Antalya Akvaryum; kar dünyası, buz müzesi, zehirli sürüngenler, dev böcekler, yılanlar ve balıkların bulunduğu eşsiz bir akvaryumdur. Bunun dışında hediyelik eşya satın alabileceğiniz mağazalarda akvaryumun içinde bulunmaktadır. Antalya gezilecek yerler listenize Antalya Akvaryum’u ekleyerek eşsiz bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Karain Mağarası

"<yoastmark

Karain Mağarası, Türkiye’nin en büyük doğal mağaraları arasında yer almaktadır. Rakımı 430-450 metre olan mağarada yapılan kazılar sonucunda 500 bin yıl öncesine ait belgelere rastlanmıştır. Antalya’da gezilecek yerler listenize Karain Mağarası’nı eklemenizde fayda var.

Beldibi Mağarası

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı olan Beldibi Mağarası, Çamdağ tünelinin hemen çıkışında yer almaktadır. Denize 100 metre uzaklıkta bulunan mağara yıl içerisinde pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Aşağı ve yukarı mağara şeklinde ikiye ayrılan Beldibi Mağarasında sığınaklar da yer almaktadır. Tarihin izlerini günümüze kadar taşımayı başaran Beldibi Mağarası, Antalya gezilecek yerler listesinin en başına eklenmesi gereken yerler arasındadır.

Köprülü Kanyon

"<yoastmark

Köprülü kanyon, Antalya’nın en meşhur yerleri arasında yer almaktadır. Isparta’dan doğup Antalya’dan deniz dökülen çayın oluşturduğu bir vadi olan köprülü kanyon raftingin en popüler olduğu kanyonların başında yer almaktadır. Eğer siz de Antalya gezinizde raftinge yer vermek ve doğal güzelliklere şahitlik etmek istiyorsanız köprülü kanyonu Antalya gezilecek yerler listenizin en başına eklemelisiniz.

Side Antik Kenti

"<yoastmark

Antalya’nın en ünlü antik kentlerinden biri olan Side Antik Kent, eski dilde bereketi sembolize eden nar anlamına gelmektedir. Side Antik Kenti’nde yapılan arkeolojik çalışmalara göre bölgede ilk olarak Hititlerin yaşadığı anlaşılmıştır. Daha sonra Likya ve Perslerin de hakimiyet sürdüğü bölge pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Dolayısıyla bölgede pek çok medeniyetin kültürüne rastlamak mümkündür. Bu nedenle Antalya gezilecek yerler listenize bu eşsiz antik kenti eklemeniz gerekmektedir.

Düden Şelalesi

"<yoastmark

Düden Şelalesi, Antalya’nın en önemli şelaleleri arasında yer almaktadır. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta bulunan şelale her yıl 4 milyon turiste ev sahipliği yapmaktadır. Antalya’ya gelen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken şelale eşsiz bir doğa harikasıdır. Dolayısıyla Antalya gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazlarının başında Düden Şelalesi yer almaktadır.

Aspendos

"<yoastmark

Antik tiyatro denildiği zaman akla gelen Aspendos, Antalya’nın Serik ilçesinde bulunmaktadır. M.S Romalılar tarafından yapılan Aspendos, antik devrin tarihi kentleri arasındadır. Biri büyük biri küçük iki tepe üzerine kurulan Aspendos, bir açık hava tiyatrosudur. Bu da Aspendosu’un Antalya’ya gelen turistlerin ilgisini çekmektedir. Siz de tarihe şahitlik etmek istiyorsanız Antalya’da gezilecek yerler listenize Aspendos’u eklemelisiniz.

Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Antalya’ya hem Türkiye’den hem de dünyadan ulaşmak oldukça kolaydır. Havayolu, deniz yolu ya da kara yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Özellikle Antalya Havalimanı, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin yoğun talep göstermesi nedeni ile oldukça kalabalıktır. Uluslararası bir havalimanı olan Antalya Havalimanı’na seyahat ederek buradan şehir merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Havalimanına hem havalimanı servisleri hem de özel halk otobüsleri ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun dışında Antalya Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden de faydalanarak havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir. En uygun fiyatlara Antalya uçak bileti bulmak için tıklayın.

Antalya’ya nasıl gidilir sorusunun bir diğer cevabı ise şehirlerarası otobüslerdir. Antalya otogarından şehir merkezine ulaşımda  en az Antalya Havalimanı’na ulaşım kadar kolaydır. Tıpkı Antalya Havalimanı araç kiralama seçeneği gibi Antalya otogarından sonra şehir merkezine ulaşmak içinde Antalya araç kiralama seçeneklerine başvurabilirsiniz.

Antalya Şehir İçi Ulaşım

"<yoastmark

Antalya’da şehir içi ulaşımın büyük bir çoğunluğu tramvay ile yapılmaktadır. Antray olarak adlandırılan tramvaylar şehir merkezine ulaşım sağlamaktadır. Ayrıca tramvay Antalya otogarının 200 metre uzaklığına kadar gitmektedir. Antalya’da ulaşımlar otobüsler ile de sağlanmaktadır. Hemen her yere giden otobüslerin en merkezi yeri Antalya 5M Migros Alışveriş Merkezidir. Bunun dışında Kemer, Altınkum gibi ilçelere de Antalya merkezden ulaşım mümkündür. Dolayısıyla Antalya ulaşım denildiğinde Antalya’nın ulaşım konusunda oldukça rahat bir şehir olduğunu anlayabilmek mümkündür.

Antalya’da Ne, Nerede Yenir?

"<yoastmark

Antalya’da Akdeniz İklimi hüküm sürmektedir. Bu nedenle pek çok meyve ve sebze Antalya bölgesinde yetişmektedir. Öyle ki sağlıklı ve hafif bir mutfak denildiği zaman akla Akdeniz mutfağı gelebilmektedir. Ağırlıklı olarak C vitaminin bulunduğu meyve, sebzeleri ve turinçgilleri içeren Akdeniz mutfağı yemekleri ile de oldukça meşhurdur. Özellikle zeytinyağlı yemekler Antalyalıların vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Peki, Antalya’da ne nerede yenir?

Taratorlu Piyaz: Piyazcı Ahmet

Hülüklü Çorbası: 7 Mehmet

Toros Salatası: Piyazcı Ahmet

Zerde: Rokka

Tandır Kebabı: Yemenli Restaurant

Balık: Antalya Balık Evi

Antalya’da Kalınacak Yerler

"<yoastmark

Antalya’da kalınacak yerler denildiği zaman akla pek çok farklı bölgede bulunan ve her bütçeye uygun olarak hizmet sunan oteller gelmektedir. Dolayısıyla Antalya uygun oteller konusunda oldukça başarılı bir şehirdir. Hem şehir merkezinde hem de Antalya’nın ilçelerinde Antalya uygun oteller arayışı yapmanız durumunda bütçenize uygun pek çok otel bulabilirsiniz.

Antalya’ya gelen kişiler Antalya otelleri arasından genellikle tercihlerini Kaleiçi, Lara ve Belek gibi Antalya tatil yerlerinden yana kullanırlar. Çünkü bu bölgelerdeki Antalya otelleri ya şehir merkezine çok yakın ya da tatil alanlarının içerisinde bulunmaktadır. Peki, Antalya’ya gelen kişiler Antalya otelleri arasından hangilerini tercih edebilir?

Lara Otelleri: Lara Otel, Titanic Beach Lara Resort, Grand Park Lara

Kemer Otelleri: Crystal De Luxe Resort, Kemer Dream Hotel, Orange Country Resort Hotel Kemer

Belek Otelleri: Susesi Luxury Resort, Belconti Resort Otel, Calista Luxury Resort

Antalya’da Alışveriş

"<yoastmark

Antalya’da alışveriş denildiği zaman akla ilk gelen yer muhtemelen Kaleiçi’dir. Özellikle hediyelik eşya satan, Antalya ile ilgili ürünler satan dükkanlara rastlamak mümkündür. Ayrıca Kaleiçi’nde otantik halılar ve çeşitli takılar da bulabilirsiniz. Antalya Kaleiçi’nde bulunan dükkanlar hediyelik eşya konusunda oldukça zengindir. Kaleiçi’nin dışında Antalya’da alışveriş yapabileceğiniz çarşılar da bulunmaktadır. Bu çarşılarda terzi, deri mağazaları ve kıyafet satan mağazalar bulunmaktadır.

Antalya’da en çok Yörük halılar ve deri ürünler talep görmektedir. Çünkü Antalya’da bu ürünlerin meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Yörük halılara ve kemer, ceket ayakkabı gibi deri ürünlere Antalya’nın hemen her yerinde rastlayabilmek mümkündür.

Tarihi alışveriş mekanlarının yanı sıra Antalya’da büyük alışveriş merkezleri de bulunmaktadır. Özellikle şehir merkezinde bulunan 5M Migros AVM, Antalya’ya gelen kişilerin ve Antalya halkının en sık gittiği alışveriş merkezleri arasında yer almaktadır. Bunun dışında Muratpaşa’da bulunan TerraCity’de Antalya halkının tercih ettiği alışveriş merkezlerindendir. Büyük ve ülke çapında ünlü olan markaların olduğu mağazalardan alışveriş yapmak istiyorsanız bu alışveriş merkezlerini tercih ederek ihtiyacınız olan ürünlere ulaşabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.