Gezivagonu | Gezilecek Yerlere Dair Ne Varsa!

Adana Gezilecek Yerler | Akdeniz’in Aykırı Şehri: Adana | Hürriyet Mahallesi

Adana Gezilecek Yerler | Akdeniz’in Aykırı Şehri: Adana | Hürriyet Mahallesi

Akdeniz’in aykırılıkları ile meşhur şehri Adana’ya gitmeden önce yapacağınız planlamaya Adana gezilecek yerler yazımız ile katkı sağlıyoruz. Akdeniz’in kimilerince tehlikeli kimilerince de eğlenceli şehri Adana’ya gezivagonu gözünden bakın istedik. İşte kebabı, futbol takımları ve bici bici ile meşhur Adana!

Adana Hakkında

Adana şehrinin tarihi 3.000 öncesine kadar uzanır. Rivayetlere göre Adana ismi Hitit İmparatorluğu hakimiyeti altındaki Kizzuvatna Krallığı’nca kurulmuş Adanya Uru kentinden gelir. Bu rivayet Adana’da yaygın olarak anlatılsa da başka bir efsaneye göre şehir adını Adanus ve Sarus adlı iki soyludan alır.

Adana şehri uzun yıllar Roma İmparatorluğu hakimiyetinde kalmıştır. Roma İmparatorluğu’nun ardından 14. Yüzyılda Anadolu’ya yerleşen Türkler şehri ele geçirmiştir. Uzun yıllar Osmanlı Devleti hakimiyetinde kalan Adana, 1921’de imzalanan Ankara Anlaşması ile tamamen Türkiye’nin bir parçası olmuştur.

Seyhan Nehri’nin yanı başında ve Torosların eşsiz coğrafyasında kurulmuş olan Adana; Akdeniz Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden bir tanesidir. İlginçlikleri ile her dönem dikkatleri üzerine toplamayı başaran Adana’nın ilçeleri Seyhan, Yüreğir ve Çukurova başta olmak üzere 15 adettir. Kültürel ve ticari açıdan önemli bir şehir olan Adana’nın komşularına bakılacak olursa Mersin, Niğde, Kayseri, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay şehirleri karşımıza çıkar.

Adana nüfus bakımından Akdeniz’in ikinci Türkiye’nin de altıncı büyük şehridir. 2020 verilerine göre Adana’nın nüfusu 2 milyon 250 bin civarına yaklaşmıştır. Adana büyükşehir olması Çukurova Üniversitesi gibi ülkemizin değerli bir eğitim kurumunu sınırları içerisinde barındırması ve pek çok fabrikanın merkezi olması ile ekonomik açıdan oldukça önemli bir şehirdir.

Tarihte Kilikya olarak bilinen bölgede kurulmuş şehir Adana; geçmişi ile oldukça dikkat çekici bir şehir olsa da son yıllarda hem lezzet turizmi hem de ‘Sıfır Bir’ gibi şehrin dinamiklerini anlatan diziler ile birlikte turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Adana Yumurtalık ve İncirlik gibi bölgeleri ile de dikkat çeker.

Adana Gezilecek Yerler

Adana yemekleri, tarihi eserleri ve modern mimarisi ile dikkat çekici bir şehir olmayı başarıyor. Gezivagonu olarak turistlerin ilgisini çeken Adana’da gezilecek yerler konusunda sizleri bilgilendiriyor ve Adana’nın dikkat çekici mekanlarını sizler için sıralıyoruz! İşte Adana gezilecek yerler!

Taş Köprü

Adana Gezilecek Yerler | Taş Köprü

Adana Gezilecek Yerler | Taş Köprü

Adana gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alan Taşköprü’nün ne zaman inşa edildiği ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Ancak köprünün Hitit İmparatoru Hattusili’nin tarafından yaptırdığı köprü olduğu varsayımlar arasında yer alır. Seyhan ile Yüreğir’i birbirine bağlayan Taş Köprü, dünyada kullanılmaya devam edilen en eski köprüdür. Eşsiz bir Adana tatili için Adana gezilecek yerler listenize Taş Köprü’yü mutlaka eklemelisiniz.

Ulu Cami

Adana Gezilecek Yerler | Ulu Cami

Adana Gezilecek Yerler | Ulu Cami

Adana Ulu Cami, 16.yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarabilen bir camidir. Ramazanoğulları Camii olarak da bilinen cami, Adana’nın en önemli yapıları arasındadır. Adana’nın simgelerinden birisi haline gelen Adana Ulu Cami’yi şehre gelen pek çok turist yoğun bir şekilde ziyaret eder. Siz de Adana gezilecek yerler listenize Adana Ulu Cami’yi ekleyebilirsiniz.

Adana Merkez Park

Adana Gezilecek Yerler | Adana Merkez Parkı

Adana Gezilecek Yerler | Adana Merkez Parkı

Adana gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken bir yer de Adana Merkez Park’tır. Seyhan Nehri’nin iki kıyısında yer alan Adana Merkez Park, 2004 yılından beri faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin en büyük parkı olma unvanına sahip olan park oldukça büyük bir alana sahiptir. Siz de Adana seyahatiniz sırasında Adana Merkez Park’ı ziyaret edebilirsiniz.

Seyhan Barajı

Adana Gezilecek Yerler | Seyhan Barajı

Adana Gezilecek Yerler | Seyhan Barajı

Seyhan Barajı, Adana merkeze yaklaşık 15 kilometre mesafede yer alır. Adana’yı nehirde oluşabilecek su baskınlarından korumak amacı ile 1956 yılından beri hizmet veren baraj, yıl içerisinde Adana’ya gelen pek çok turistin yoğun ilgisine maruz kalır. Seyhan Gölü’nün kıyısında bulunan balık restoranı ve kafe gibi işletmelerde mola vererek Seyhan Gölü’nün doğal güzelliğine şahitlik edebilirsiniz.

Büyük Saat Kulesi

Adana Gezilecek Yerler | Büyük Saat Kulesi

Adana Gezilecek Yerler | Büyük Saat Kulesi

Adana Büyük Saat Kulesi, Ali Müfit Caddesi üzerinde bulunur. 1882 yılında Vali Abidin Paşa’nın valiliği döneminde inşası sonlandırılan kule, Adana’nın simgelerinden biridir.

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana Gezilecek Yerler | Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana Gezilecek Yerler | Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana gezilecek yerler listesinde mutlaka yer alması gerekenlerden biri olan Tarihi Kazancılar Çarşısı, geleneksel Anadolu kapılı çarşılarına örnek niteliğindedir. Her türlü ihtiyaca yönelik çeşitli dükkanların yer aldığı Tarihi Kazancılar Çarşısı’nın etkileyici bir atmosferinin olduğundan da bahsedebiliriz.

Varda Köprüsü

Adana Gezilecek Yerler | Varda Köprüsü

Adana Gezilecek Yerler | Varda Köprüsü

Alman Köprüsü olarak da bilinen Varda köprüsü, Adana’nın Karaisalı ilçesine bağlı bir mahalle de yer alıyor. Almanlar tarafından inşa edildiği için Alman Köprüsü olarak bilinen köprü, Berlin-Bağdat demiryolunun tamamlanması amacı ile inşa edilmiştir. Günümüzde ise tarihi yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor.

Anavarza Antik Kenti

Adana Gezilecek Yerler | Anavarza Antik Kenti

Adana Gezilecek Yerler | Anavarza Antik Kenti

Anavarza Antik Kenti, Adana merkeze 70 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Günümüzde arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği Anavarza Antik Kenti, Adana’ya gelen turistlerin ilgisini çeken bir antik kenttir. Siz de Adana gezilecek yerler listenize Anavarza Antik Kenti’ni mutlaka eklemelisiniz.

 

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana'ya Nasıl Gidilir?

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Adana’ya nasıl gidilir sorusuna verilecek cevap bulunduğunuz şehre göre değişir. Adana’ya hem karayolu hem de havayolu ile ulaşım imkanı vardır. Bu anlamda karayolunu tercih ederek Adana otogar varışlı bir otobüs bileti satın alabilirsiniz. Bulunduğunuz şehir ile Adana arası mesafe çok uzun ise Adana Havalimanı varışlı bir uçak bileti de satın alabilirsiniz.

Adana Havaalanı; gün içinde pek çok seferin gerçekleştiği bir destinasyondur. İstanbul Adana uçak bileti, Ankara Adana uçak bileti ve İzmir Adana uçak bileti seçenekleri ile ülkemizin en büyük şehirlerinden kalkan uçaklar sayesinde Adana’ya gelebilirsiniz. Adana Şakirpaşa Havalimanı’na iniş yaptığınızda HAVAŞ, araç kiralama ve taksi seçeneklerinden faydalanarak Adana merkeze ulaşabilirsiniz.

Adana Şehir İçi Ulaşım

Adana Şehir İçi Ulaşım

Adana Şehir İçi Ulaşım

Adana’da şehir içi ulaşım konusunda tercih edeceğiniz seçenek sayısı fazladır. Ancak Adana’ya yaz aylarında geldiyseniz Adana hava durumu kontrolü yapmadan dışarı çıkmamanızda fayda vardır. Dışarı çıkmak durumunda kalsanız dahi şehir içi ulaşımda otobüsten ziyade Adana araç kiralama ve taksi seçeneklerini kullanmanızı öneriyoruz. Zira şehrin boğucu sıcakları sizi rahatsız edebilir.

Adana’da şehir içi ulaşımda otobüs kullanmayı tercih edecekseniz Adana Belediye Otobüs Saatleri incelemesi yaparak rahat bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Şehrin hemen her noktasına ulaşmanızı sağlayan otobüslerin yanı sıra Adana Metrosu da ulaşım için iyi bir alternatif olur. Adana’da şehir içi ulaşımı tercih edecekseniz Kent Kart almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Konforlu bir seyahat arzuladığınızda taksi veya Adana oto kiralama hizmetleri öncelikli tercihiniz olmalıdır. Buna ek olarak otobüslere nazaran daha az yoğun olan dolmuşlar da Adana’da şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz seçeneklerden bir tanesidir.

Adana’da Nerede Kalınır?

Adana Nerede Kalınır?

Adana’ya gelen turistlerin en fazla sorduğu sorular arasında yer alan Adana’da nerede kalınır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Adana’da kalınabilecek pek çok otel bulunuyor. Adana’ya gelen her turist, kendi bütçesine uygun otellerden birini seçerek rahatlıkla konaklayabilir. Özellikle Yüreğir ve Seyhan’da yer alan Adana otelleri, turistlerin en sık tercih ettiği oteller arasındadır. Seyhan’da bulunan Sefa Özler Caddesi ve İnönü Caddesi’nde yer alan Emir Royal Hotel, Çukurova Park Hotel, Hosta Otel gibi Adana otelleri çeşitli fiyat aralıkları ile müşterilerine hizmet veriyor. Bunun yanı sıra Seyhan Gölü çevresinde yer alan Adana otellerini de tercih ederek göl manzaralı bir şekilde tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak Adana’da butik otellerde de konaklayabileceğinizi söyleyebiliriz. Bosnali Boutique gibi butik Adana otelleri her bütçeye uygundur.

Adana’da Ne, Nerede Yenir?

Adana Mutfağı

Adana Mutfağı

Adana’nın neyi meşhur diye sorulduğunda verilecek en net cevap hiç şüphesiz Adana yemekleri olacaktır. Bu nedenle Adana’da ne, nerede yenir? Başlığımızda size en lezzetli Adana yemekleri hakkında detaylı bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

Adana dendiğinde akla Adana Kebap gelir çünkü Adana’nın neyi meşhur sorusunun hemen ardından kebap gelir. Şehrin hemen her köşe başında bir Adana kebapçısına rastlamak mümkündür. Adana kebabı Adana dürüm olarak da tadabilirsiniz. Ancak lezzetli Adana Kebap yemek için biraz seçici olmanızda fayda var. Adana kebabın yanında bir şalgam içmeyi ihmal etmeyin.

Adana yemekleri dendiğinde kebaptan sonra gelen şey Şırdan’dır. Şırdan pek çok insan için görsel açıdan ilgi çekici olmasa da tadı ile enfes bir yemek olduğunu kanıtlar. Bu nedenle Adana’da şırdan yemeden dönmemeniz gerektiğini söylemek gerekir. Bunun yanında şehrine kendine has bir lezzeti olan bici bici ve muzlu süt ile Adana’da lezzet yolculuğunuzu tamamlamanızı öneriyoruz.

Adana Kebap: Eyvan Kebap

Şırdan: Şırdancı Bedo

Muzlu Süt: Kazım Büfe

Bici Bici: biçici Abuzer Usta

Adana Böreği: Leven Börekçilik

Adana’da Alışveriş

Adana'da Alışveriş

Adana’da Alışveriş

Adana’nın gelişmiş mutfağı, kültürü ve tarihinin yanı sıra alışveriş tutkunları için de çeşitli seçenekleri bulunuyor. Adana halkı ve şehre gelen turistler günlük ihtiyaçlarını caddelerde bulunan dükkanlardan, alışveriş merkezlerinden ve çarşılardan karşılıyor. Özellikle Kazancılar Çarşısı, Adana’ya gelen turistlerin alışveriş için tercih ettiği bir çarşıdır. Bunun yanı sıra Çakmak Caddesi, alışveriş açısından Adana’nın en önemli caddesidir. Çakmak Caddesi’nde alışveriş yapabileceğiniz dükkanların yanı sıra Çakmak Plaza Alışveriş Merkezi yer alıyor. İhtiyaçlarınızı bu alışveriş merkezinden de rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır. © Her Hakkı Gezivagonu.com'a Aittir.